Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (122)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia

Socrelul il gadila pe teo pe burtica si-si zice "gadi, gadi, un'te duci?/
La (Dorel) sa il apuci/
Si de unde il apuci?/
De aici, d'aici, d'aici"

acum o stie si el pe dinafara si il gadila pe raducu.

azi a venit la mine si zice "unde-i raduTzu?" apoi a ras, a repetat de cateva ori, se distra copios..
si apoi, hai, unde-i raducu...




si asta:)

rade acum si doar daca aude


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

da....eu iara am adormit fara sa ma mulg......m-am trezit din cauza ploii si am sarit repede din pat

Babymom noi suntem per ansamblu bine, nu stiu cat ai apucat sa citesti din urma, Thea e acomodata cu mama, e fericita toata ziua, e un copil tare vesel, noua porecla e Veselovski :))

mici problemute cu papa, nu a luat in greutate de cand am inceput serviciul. Nu prea vrea sa manance cu lingurita dar recuperezaza san la greu cand ma intorc eu acasa.
Ti-am simtit lipsa pe aici, multi pupici lui Dragos e super ca a inceput sa mersul in 4 labute :))) Thea inca nu e interesata de asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

si inca una si ma intorc la nani


thea s-a intalnit azi cu Mikul Robbie

m-a topit Robert, sta in picioruse, vorbeste si are un dintisor asa dragutz in gingiuta :) (pe al2-lea nu am reusit sa il zaresc)

ce -au mai ras :)
thea i-a sterpelit jucaria de dentitie apoi Robbie o tragea de picioruse.....numa' hohote de ras se auzeau pe alee

am tare surprinsa ce frumos au socializat asa din prima,

mai povestim si maine despre asta

CD
multi pupici si tie si lui Robbie iepurasul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Neatzaaa!
Eu, ca de obicei, la 7 trezirea!O data nu doarme si el macar pana la 8!
proaspata aburinda pt toate si
Giulianna Edi e mortal!Lucas daca vede ceva langa pat se duce in cap daca nu il tin, n-are deloc simtul primejdiei!
O zi buna si mult soare!!
Nerantula Lucas are 2 dinti,dar nu musca tzitzi

FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratonelu spune:

neata
bitza...v-ati trezit tarziu, parerea mea.
hai sa va spun una...dar in soapta....ca mi-e teama sa ma bucur....dupa exact 2 luni de trezire din ora in ora sau chiar la juma de ora.....in noaptea asta s-a trezit o singura dataaaa!!!
si tot nu mi-a convenit...m-am trezit de 3 ori ...sa-l verific daca mai respira ca nu intelegeam de ce nu se trezeste
oare gata cu trezirile...sau doar ma amageste?
oricum...dinti nu avem.
Luca, Andrei, Ilinca, Alexandru
piersicutaurmeaza ciorba de...burta.
laura.......vazut mandrete.
nocom, noi purtam si de 4 luni........dar si eu ...inca imi mai iau de la copii haine...si nepoata-mea de 8 ani ...ii spune surorii mele "daca imi ramane mica rochita asta, i-o dam lu' Teta, da? "adika mie.....
asa ca , ce pretentie sa am la pici?
cristina, barbatel frumos.
giuliana, si sasha sta la fel cand mananc orice....ca un catel milog, pe cuv. si mai si inghite in sec...nu pot sa mananc nimic in fata lui fara sa-i dau.
si acum pt fetele din cart Tei: aseara m-a enervat soata si am plecat in parc fara el(mai intai l-am rugat, n-a vrut si apoi cand sa plecam ii zice lui sasha"nu-l luati si pe tati?"....dar sasha nu i-a raspuns....si mami nu l-a bagat in seama..)..asa si m-am tot uitat la toate mamicile...chiar foarte insistentdoar-doar recunosc pe cineva...offf....si nimic!
la un moment dat ...mi se parea o fata cunoscuta...si ma bag in seama si intreb cat are copilul"1 an si 5 luni"...deci, sigurrrrrrrrr..
iar sunt moara stricata...pup toate fetele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratonelu spune:

gaia, eu stiu asa' goga, goga ,und' te duci/la (sasha) sa-l mananci/ de-aici, de-aici...
dis de acasa o sa pun si eu un filmulet cu sasha , aseara la baie, cum lesina de ras ca bagam eu mana in apa si spuneam"uppssssss....ce uda e apa".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Neatza Ratonelu!Oooo, felicitari pt noaptea linistita si s-o ntineti tot asa!
Eu acum pregatesc budinca pt mic-dejunul lui Lucas!E prima data, sper sa-i placa!

FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreutac
Despre kiwi intreba cineva (scuze, insa nu mai retin cine), eu stiu de la dr. ca nu e recomandat pana la 1 an, fiind alergen. Noi avem interzis la fructe cu par tot pana la 1 an, din cauza de fond sensibil.
Intrebare intrebatoare: Ati inceput sa dati bebeilor peste 8 luni produse cu gluten (cereale, biscuiti)?






raspunsul nostru: nu -nici kiwi, nici gluten.
deocamdata

************************************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)


E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra.(Jules Renard)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

I-am dat gluten nu insa si kiwi, capsuni etc. si nici nu prea vreau sa ii dau pana la doi ani. Sa vedem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui Piersicutza

Cat despre diversificare, m-am documentat mult, am intrebat in stanga si-n dreapta, v-am citit pe voi, ca deh, am avut timp caci voi erati mai avansate, am si o carte de bucate numai cu retete pentru bebei. Dar la ce mi-au folosit toate astea? Eram asa de bine pregatita, teoretic si apoi la practica m-am dezamagit total.
Rezultatul acum este ca dupa o luna, Anna mananca doar 30-50 uneori 60g din pireurile pe care i le dau si apoi suge cu nesatz din tzitzi.
Voi ati avut asa probleme? Au mancat la inceput mai mult? Nu pot sa zic ca are vreun gust preferat, poate fructe mananca ceva mai mult dar in rest cam asta e portia max 60g. Am zis ca nu mai astept sa ajunga sa depaseasca la legume 150g si abia apoi sa incep cu fructe, si tot asa pana cand sa incep cu cereale. Asa ca ii dau putine fructe dimineata, apoi la pranz legume si seara inca primeste doar lapte caci nu se trezeste noaptea, dar cred ca-i voi da cereale in curand.

Asa ca a fost musai sa ma iau dupa dorintele ei si nu dupa teoria mea pusa bine la punct.




Piersicutza, ai f mare dreptate, asa e: oricat ai citi si te-ai documenta tot copilul face regula. Papa ori ba.
Insa, iti foloseste sa stii, macar suntem la curent cu ce alimente are voie si cand, care sunt alergene, obiceiuri alimentare corecte, etc
Si eu mai fac rabat, dr.Sears de exemplu zice ca se da rosia la un an, eu i-am dat de la 8 luni, tot americanii zic no way la portocala, eu ii dau dimineata suc de porto combinat cu banana si cu para sa fie piureutul lichid si sa aiba mai multa vitamina C. Totul a fost ok, fara alergii, scaun lichid. Dar daca ar fi fost sa se intample ceva macar as fi fost informata de unde ar putea fi.
Tot americanii dau liber la carnita de vitel/miel intai, inaintea puiului ("What to Expect...")hm, ce sa zic...iar nu ii dau niciun fel de carne, deloc, uite asa am rezolvat dilema.

Eu cred asa: trebuie informatie+creativitate=meniu adaptat copilutului. Nu exista meniu perfect, pe varste asa. Fiecare copil mananca ce si cand vrea el. Ar mai fi, in cazul unora, daca vrea el. Toate aceste conditii sunt normale.
Tu ai si tzitzi ritzi asa ca e f bine, nicio graba. Incetisor...o sa mearga. E bine ca papa si 60 ml, doar nu o sa pape din prima 150 ml.
Si noi am mers progresiv, 50-100-150 iar acum la peste 8 luni, la masa de iaurt cu fructe depasim 200ml, papam cam 250, iar la masa de fructe dfe dimineata, fara iaurt, cam 150.
Legumite intra cam 180-200ml, eu zic excelent. De cand ii dau rosie papa fff bine legume (le: pai cata salata de rosii am basculat eu in sarcina, e si normal), asa ca poate trebuie sa cauti legumele care ii plac f tare. Cu iaurt/ smantana incerci? Eu nu le combin. Iti spun cum fac eu: o lingurita de legume piure, una de iaurt, pt ca lui ii place iaurtul gol la nebunie, e terminat, ar manca intruna, si s-a prins ca dupa lingurita de legume vine si cea de iaurt si sta numai cu ochii pe borcanul de iaurt. Cand vede ca bag acolo lingurita e fericit nevoie mare. Dimineata, pt ca nu ii dau iaurt se uita lung la castron si asteapta sa vina si borcanul de iaurt. Se uita lung, asteapta, apoi nimic, mananca banana cu para dar asa blazat.

Exista multe site-uri de retete acum, mai ales la noi toate mamicile ne uitam din cand in cand www.wholesomebabyfood.com/solidfood6to8montholdbaby.htm" target="_blank">aici si mai capatam idei, inspiratie.




************************************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)


E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra.(Jules Renard)

Mergi la inceput