Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (04)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

mihaelacg, noi folosim batista bebelusului (o cumperi de la farmacie si costa intre 45 si 50 RON)atasata la spirator.
Noi aspiram mucisorii aproape in fiecare seara.Picuri 2-3 picaturi de ser fiziologic si aspiri. Bebele doarme linistit pentru ca respira bine.
E normal sa aiba tot felul de secretii nazale fara sa fie raciti.

Raluca, mamica de Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

andiaroro, bine ai venit!

Pentru Alexandre si Anastasia

CHATONL, sa dai de veste daca ai optat pentru mirena si daca e DA, iti tin pumnii sa nu doara DELOC!!!

[b][Olishka/b], nush ce sa zic... si a mea mai molfaie in gol. Poate ca e mai marait el si de aia. Nu cred ca are ceva in guritza ca nu prea ar avea cum. Presupun ca nu are nimic la indemana in pat si nici nu ar putea la varsta asat sa apuce ceva si sa duca la gura...
Sigur dar vreau pot sa creez niste posibile situatii de genul "o scama de pe hainele tale, de pe tzatza... din pat, un fir de par, o ata..."

Nu prea cred!!! De ce nu infasori o compresa sterila pe un betisor de ureche si ii deschizi gura.
Eu asa fac ca sa ii sterg limba cu glicerina cu stamicin. Noi avem limba mai incarcata si poate fi o candidoza (asa am zis eu si medicul ne-a spus ca "da, poate fi " dar sa nu ma ingrijorez ca asa mai fac bebelusii si ca poate sa faca si afte. mi-a zos ca daca vreau, sa-i dau cu glicerina cu stamicin si sa ma dau si pe sfarcuri de cate ori o alaptez)


Raluca, mamica de Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Olishka, Cativ, au venit slingurile!!! Azi intru in posesia lor si incerc sa le trimit cat mai repede!

Oliska, trimite-mi adresa!

Mami de Brisuca fara colici :), 16.04.2009

gia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galushca spune:

Salutare mamici, va poftesc la un ceiut verde cu iasomie!
N-am mai citit de ceva timp, asa ca acum recuperam:

Ana Maria, eu is mama adeptilor alaptatului, dar n-am trecut prin ce ai trecut tu, ca nu as mai fi fost asa de hotarata. Gandeste-te ca faci in permanenta tot ce poti pentru copilul tau si esti cea mai buna mama pentru Eva.

Sentimentul tau de vinovatie nu stiu daca trece ca scriu eu sau altcineva trei lulele pe forum. Daca poti, mergi la psiholog. Te vei simti mai bine sa vorbesti cu cineva care nu da sfaturi, ci te asculta.
Dupa mine, cel mai important e sa fii capabila psihic sa te bucuri de copilul tau si pentru asta trebuie sa fii impacata cu tine. La tine, ca si la multe femei, si la mine intr-unul din cele doua cazuri, nasterea a fost traumatizanta. Tu te simti ranita, ti s-a luat dreptul de a naste cum voiai. Sa porti si greutatea vinovatiei ca ar fi trebuit sa suporti inca si mai multa durere nu e uman. Gandeste-te ca fata ta te iubeste, nu ti-ar cere niciodata asta.
Daca poti, incearca sa ai grija de tine, fizic, spiritual, cum vrei tu. Fa ce-ti place, gandeste-te ca e tratament medical, nu moft.
Te imbratisam cu drag
Si o intrebare despre ragade: speli cumva sanul inainte de alaptat?

Olishka, poate isi mesteca limba. A mea e foarte haioasa cand face asta.

Gigelica, si matza mea fornaie, cica e normal, interiorul nasului e mic si aerul face zgomot. A mea se trezeste singura cu fornaitul.

Ramona, stiam ca rostopasca e foarte toxica, atentie mare la cantitate

ADA1974, ce e aia CD de botez? Ce se face cu el?

Gaza, merge amestecat laptele, mai zicea o fata, toata chestia e sa nu-l tii in frigider decat 24 h, restul la congelator.

Ilinca, misto categoria ce ma nerveaza dupa sarcina. Pe mine ma nerveaza ca nu pot face sport ca lumea si ca ma doare spatele.

Maya, imi pare tare bine sa te vad pe forum! Las ca se duc ele kilogramele. Io va informez ca am de dat jos aproape 40 de kile. Nu le-am pus la sarcina asta, dar ce conteaza. Si am sa le dau, stati pe-acilea.

Monnvas, impresionant filmul. Mai ales fericirea care se citeste pe chipul femeii aceleia.

Petra Tudor, si bebita mea haleste des. Sta fara sa manance si 3-4 ore cand ne plimbam prin oras in wrap. Si uneori noaptea. Cu ramasul fara lapte, cred si eu la fel ca Raaluca, odata stabilizata productia, e acolo mereu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Bun venit andiaroro si rnico!

Monica, o sa trimit mesaj cu datele.

Noi folosim aerul conditionat, fixam la 20 de grade de ex si e ok, dar trebuie sa recunosc ca aici nu-s nici pe departe caldurile din ro, ca nu stiu cum as face, nu cred ca-i bine sa treaca bebe brusc de la 20 de grade la 35 de ex.. Mi se pare insa mult mai periculos geamul deschis. Imi inchipui ca viteza cu care circula aerul ce intra pe geam e mai mare decat cea de la aerul conditionat, asa vad eu lucrurile, dar nu prea dorm noaptea, asa ca daca spun prostii, am scuzati.

S-a mai discutat despre faptul ca le e frig copilasilor cand ii scoateti din cadita, la baie. Noi aveam o lampa deasupra mesei de schimbat care il incalzeste pe bebe si din cauza asta ii si facem baita in camera, cum il scoatem din apa, il punem repede pe masa de schimbat, sub lampa si sta bebe cuminte. Fara ea as avea concert la fiecare schimbat de scutec, macar asa stiu ca atunci cand tipa o face de foame, nu de frig. Asa arata: http://www.amazon.de/s/?ie=UTF8&keywords=heizstrahler+baby&tag=googhydr08-21&index=aps&hvadid=2995805545&ref=pd_sl_7qh0egxglj_b
Alunite am si eu si nu duceam lipsa, dimpotriva, aveam prea multe. M-a mai speriat si moasa ca mi-a spus ca cele negre sunt cu probleme si eu am si vreo doua negre. Nu stiu cand ajung la dermatolog.

Manu, dar pozitia aia ii sustine bine capul si nici nu forteaza coloana? Ce mi-ar place si mie, dar cred ca nici al meu n-ar iesi incantat cu mine asa pe strada.

Anamariame, ce-i Bouncerul?

Sanatate la toti copilasii, iar cei bolnaviori sa se faca repede bine!



7 saptamani si 4,7 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inna30 spune:

Buna fetele..sunt tare supi azi..toata noaptea am facut febra , am ajuns pana la 39 cu 7, dimineata mi-am facut 2 polidin si am luat modafen, am intrerupt si lactatia, m-am muls si am aruncat 100 ml de laptisor..off .
Noi lui bebe ii punem pt nasuc 1 picatura de ser fiziologic intr-o nara, la fel si in cealalta si apoi il batem usor pe spate si stranuta singur si ii scoate afara, asa ne-a invatat pediatra, pt ca pe aspirator scrie ca se foloseste de la varsta de 3 luni, noi abia avem 1 luna jumate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inna30

Buna fetele..sunt tare supi azi..toata noaptea am facut febra , am ajuns pana la 39 cu 7, dimineata mi-am facut 2 polidin si am luat modafen, am intrerupt si lactatia, m-am muls si am aruncat 100 ml de laptisor..off .


INNA, imi pare rau ca aveti febra cred ca e cumplit, eu ma agit si daca se apropie de 38
cat despre alaptat, o prietena de a mea s-a internat o saptamana in spital , s-a muls, bebe a primit lapte praf in acest timp si cand a revenit acasa a alaptat din nou, nu usor dar a reusit, deci
multa sanatate va doresc !!!

Mamica fericita de Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea


Manu, dar pozitia aia ii sustine bine capul si nici nu forteaza coloana? Ce mi-ar place si mie, dar cred ca nici al meu n-ar iesi incantat cu mine asa pe strada.


Keutu cheliutu 7 saptamani si 4,7 kg


Buna dimineata fetelor,
Kea nu stiu ca sa-ti spun. Eu cred ca da. Oricum nu il tin mai mult de o ora si nici foarte des deocamdata. Cand mai creste o sa-l folosesc mai cu incredere numai sa-l mai pot cara.

Felicitari pentru Keutzul grasutzul...cand ni-l prezinti si noua pe printzisor?


Gata, plecam putin pe afara dar e un vaaaant

Mamica de Radu (01.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia4 spune:

Salutare fetelor! Sunt putin in urma, asa ca azi am de recuperat!

Eu a trebuit sa renunt la laptic, din cauza mastitelor care se repetau la cateva zile..Am incercat timp de 2 luni sa le rzolv, dar nu am reusit si deja ajunsesem la capatul puterilor.Desi ii dadeam decat 40 de ml de la mine la o masa pt ca nu aveam mai mult, mi-a fost greu sa renunt la el, am plans cateva zile, ma simteam de parca laptele era o persoana si eu o lasam sa moara (Cam ciudata comparatia mea!). Acum m-am mai linistit pt ca am realizat ca nu aveam ce altceva sa fac. Trebuie sa merg la un ecograf in curand pt ca mi-e teama ca am ramas cu infectie la san. Sper sa nu ajung la operatie!!!

Buburuza mea e cam mataita si mi-e cam greu ca e asa, sper sa nu fi mostenit psihicul meu..Lumea zice ca am rasfatat-o, ca am invatat-o in brate..Dar am tot citit ca nu se rasfata copiii acum. Nu mai stiu ce sa mai cred, nu stiu cum sa procedez cu ea. Daca nu e rasfatata de ce nu-i e bine decat in brate si plimbata, hatanita?! Voi ce ziceti?
Ma bucur macar ca am reusit sa o invatam sa adoarma in pautul ei, pt ca pana acum o saptamana si ceva nu adormea decat la noi in brate, facea scandal in patut. Cu eforturi uriase am reusit sa o culcam direct in pat, nu sa o punem cand adoarme, dar dureaza cam 45 de minute-o ora culcatul.As vrea asa de mult sa iau cele mai bune decizii pt ea, dar am impresia ca o tin din gresala in gresala.

Ieri a facut buburuza 2 lunite! I-am facut o mica petrecere cu cativa prieteni. Multumesc fetelor care ne-au felicitat!. Pun un link cu poze sa vedeti ce mare s-a facut! Are 4600 si 56 de cm. Si la nastere a avut 2850 si 49 cm.

http://picasaweb.google.com/dragos2406/BuburuzaLaOLuna#

Silvia - mami fericita de Amalia

http://picasaweb.google.com/dragos2406/PatruAmaliaMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia4 spune:

Si noi tot batista bebelusului flosim cu mare succes! Acum imi pun problema ca poate nu e bine zilnic, dar a noastra e mucioasa rau, nu stiu ce altceva a putea face.

Silvia - mami fericita de Amalia

http://picasaweb.google.com/dragos2406/PatruAmaliaMaria

Mergi la inceput