Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (04)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Monnvas, mi-au dat lacrimile la filmulet.
Impresionant, intradevar...

In ceea ce priveste laptele praf nu cred ca e chiar o catastofa. Mai ales daca primeste si san.
In fond, sunt atatia copii crescuti cu lapte praf si sunt sanatosi, o duc bine.
Important e ca bebele sa fie bine, sa creasca iar daca asta e calea nu conteaza. Scopul e atins!

Novus,, simpatica invitatia de botez.

Inteleg ca Shasa nu mai apare asa ca plec si eu la somnic.

Noapte Buna tuturor!

Raluca, mamica de Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Mihaela pe noi ne-a invatat asa pediatrul: luam o bucatica de vata si o rasucim pana se face un betisor mai tare. Ii turnam ser in nasuc si bagam betisorul de vata. A zis ca pot sa il bag fara teama. Sau ii inghite, sau daca sunt mai la suprafata ii scoti. La noi functioneaza f bine. Ne-a spus sa nu folosim pompita caci nu face bine, iar batista bebelusului sa o folosim doar in cazul in care raceste.

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Na ca am raspuns la capitol vechi asa ca dau cu copy

ANAMARIA nu stiu in ce masura te pot ajuta sa rezolvi problema ragadelor. Din pacate am trecut prin asta de doua ori deja...la Teo prima data si a doua oara la Petru (care din pacate a fost si el intarcat). Nu cred ca trebuie sa iti mai explic eu ce inseamna chinul unei alptari cu afurisitele de ragade. Am incercat tot ce a fost posibil...toate cremele din farmacie..dar nu a fost chip sa o scot la capat. Ajunsesem sa plang inaintea alaptarii numai stiind ce urmeaza. Deja a trecut acum si m-am consolat cu ideea ca se poate creste si cu formula. Deci din pacate nu stiu in ce masura te ajuta sfatul meu...doar ca daca nu se poate alaptat trebuie sa ii multumim lui Dumnezeu ca exista laptele formula si bebeii cresc bine si cu el in lipsa sanului. Imi pare rau daca mai mult te-am debusolat decat te-am ajutat...si la mine este totul inca mult prea proaspat........Sper sa se inteleaga ceva din mesajul asta....


FlorinTheodorPetru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raaluca

Bine ai revenit SHASA!

Acusica fug sa vad poza!

Raluca, mamica de Lena




RALUCA bine v-am regasit



FlorinTheodorPetru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Gata, se retrage si pupaza de noapte la somn ca acum suna alarma Petru si cere mancarica......

FlorinTheodorPetru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelacg

ada saru` mana, am tras cu ochiul la ce mi-ai trimis. mi-a placut idea cu cardurile , insa imi place si invitatia electronica a lui novus
[...]
noi avem niste mucisori uscati in nasuc. pana acum n-am avut. voi cu ce-i scoateti? am incercat cu un betisor dar n-am ajuns la ei


Mucishorii: ii pui cateva picaturi de ser fiziologic si aspiri cu batista bebelusului.

Si noi tot invitatie electronica, am terminat aseara, dar nu am trimis, ca i-a cashunat motanului pe reclame...



Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )
http://picasaweb.google.com/costinstroie/AdelaMarisa#5324202110819507042

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

V-am citit pe tot parcursul sarcinii si sunt foarte fericita ca pot sa va scriu aici. Planuisem intrarea "in forta" de cum va mutati la "scutece", dar am ratat-o.

Pe scurt despre noi:
Printesa Anastasia s-a nascut pe 14 martie(cu 3 zile inainte de termen) la ora 0.15 (il rataram pe 13 la mustata).Este bebe surpriza: am aflat de existenta ei facand un test total aiurea cu o zi inainte de a aduce o pisicuta acasa...si surprizele continua: doarme toata noaptea si zambeste toata ziua.

Acum ca ne-am prezentat o sa mai trecem pe la voi pentru a povesti mai multe, dar dimineata asta e una "fugarita" ca trebuie sa-l duc pe Alex, big brother, la ponei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

'Neata fetelor.

Pana acum am reusit sa tin pasul .

Mihaelacg, intr-adevar e frumoasa invitatia electronica, dar eu nu am prea multi colegi care vin la botez, si la neamuri si prieteni le-am trimis sms cu textul pe care l-ai vazut in cea electronica (de asta ti-am trimis si textele), iar pe hartie degeaba le faceam ca nu aveam timp sa umblu sa le dau. Marturii, cruciulite de botez ti-ai luat?



ada mami de Sophia-Maria (18.03.2009) si Ana-Gabriela (12.02.2005).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Shasa, stiu, din pacate ce inseamna ragade...eu ma dadeam cu capul de perete cand lua bb sanul in gurita, doar sa simt altfel de durere. Am enumerat si eu la capitolul trecut cremele incercate, nimic nu a mers...si acum am niste cratere pe sani...durerile sunt ceva mai mici acum, asa ca o pun pe Eva la san, insa productia de lapte a scazut mult...e aproape zero, si normal ca ea e nervoasa. Stiu ca pot creste bebeii frumos si cu formula, doar ca nu stiu ce sa ma fac cu mustrarile de constiinta. Am reusit performanta de a o alapta exclusiv vreme de 3 zile, si de atunci ma tot gandesc ca ar fi trebuit sa nu renunt. Am intrerupt din cauza durerii. Ma gandeam eu ca temporar, pana trec ragadele. Imi tot reprosez ca nu am incercat suficient de mult, si imi tot vin in minte avantajele alaptarii - anticorpii, IQ mai ridicat , din astea.Mai vin cu o intrebare, separata de alaptat. Bouncerul se poate folosi de la 0 luni sau depinde de model? Noi am primit unul cadou si nu stim daca sa o asezam pe Eva in el sau nu, mi se pare putin cam curbat si mi-e frica sa nu ii afecteze coloana.Mi-a adormit puiutul, ma duc sa fur si eu cateva minute de somn, ca tare am fost matinali azi.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

Alex (Ayla) merci de mesaj referitor la melodie, dar imi trimiti si un link si o parola? nu am reusit sa gasesc pagina Luanei .
, Ayla tie -

ada mami de Sophia-Maria (18.03.2009) si Ana-Gabriela (12.02.2005).

Mergi la inceput