Licurici de ianuarie-februarie 2009 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Yashy, da si al meu a avut un puseu de crestere la 3 luni de statea cu titi in gura la fiecare ora timpt de vreo 3 zile de credeam ca ma urc pe pereti. Si se enerva ca nu e lapte si dadea din cap cu titi in gura nervos si plangea si greu au trecut zilele alea, dar a scapat fara completare, da greu pentru mine sa-l vad asa. Doar faptul ca e grasun l-a scapat de completarea cu lapte praf. Ma bucur acum ca am putut rezista eroic si la acest al 3-lea puseu de crestere. Deci fara lapte praf pana acum .Aryia, Cristi 2003, eu am mai scris despre o cineva de care am auzit ca nu a luat indemnizatia pentru ca nu a avut 3 zile de medical macar inainte de nastere pentru ca in lege spune ca se compenseaza concediul de sarcina cu cel de lauzie si cei de la serviciul respectiv au interpretat legea ca ceva compensat cu 0 da tot 0 si deci dupa mai raman doar cele 63 de zile de lauzie. Acum in alte orase se interpreteaza altfel, deci vezi si tu cum o dai la pace cu ei.Oxygen, ma intereseaza planul de diversificare de la dr. Culer, pune-l, te rog, pe contul comun, sunt convinsa ca intereseaza si pe alte fete.Dya, tati schimba scutece, imbraca copilul, merge la plimbare cu noi si impinge caruciorul, il ragaie, il imbraca si la baita are o contributie importanta. Bine, nu e asta treaba lui, dar cand e nevoie o face fara sa comenteze sau sa i se pare anormal.Just me, am depus dosarul pe 16 aprilie si mi s-a spus de la Primarie ca o sa-mi vina banii in iunie, 85%. Si ieri am primit 400 de lei alocatia pe 2 luni a lui bebe. Mami de bebe Alexandru, 05.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

A adormit pe la 4 juma da ma-sa pe la 5 si acum iar e tzapurila.S-a mai trezit oleaca si pe la 6 juma(cred nu sunt sigura, dar de trezit soto s-a trezit ca eu l-am pus la 4 juma in patutz si la 8 juma cand m-am trezit de tot era langa mine)[alcoo]Sunt flenduri si cam asta e stilul, fara sa aiba si ora aia de vorbit ca azi noapte, da 2-4-6-8.............inevitabil; dc mai e vreo noapte minune e 2-5-7 juma.Si asta cred ca are legatura cu tzitzi.Nu mai cred in povesti , marea maj a copiilor alimentati cu formula baga seara 180-200 si gata nani de voie !Eu, Aalina,mai nou Bebelusi,Flo din cate stiu eu cam asta e programul!Sa iasa la apel bebeloiul alimentat la san EXCLUSIV ,deci fara NIMICnu tu apa, ceai , suc de dude prajite/murate/fierte care doarme toata noaptea ca eu il mananc!!!!!!!!!!!!!Am zis!

Asa...Bafta Cristi!
Lisa al meu mai urla ca dementu' cand e fff obosit .Acum cand scriu aceste randuri sper sa nu le vezi caci inseamna ca dormiiiiii!!!!Le vezi tu mai tarziu.

Va pup cu drag pe toate

POZE BOTEZ ANDREI
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8069a40b05eaf331b3527d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url/" target="_blank">VIDEO ANDREI
POZE ANDREI
mami cea mai fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

irina, ce tare ai fost cu bebeloiul care doarme toata noaptea!!! as vrea sa pot spune ca e al meu...dar nu e...chiar deloc al meu bebel se trezea de obicei la 2-5-6-7, dar de cateva nopti ma omoara cu 11-1-3-5-6-7. la 6-7 max e cu ochii mari si plin de zambete si gangureli...iar eu...abia il vad mama mi-a zis sa ii dau ceai noaptea ca sa se invete fara papa, dar eu astept sa faca 6 luni sa ii dau cereale seara...ca alea ar trebui sa se digere mai greu decat laptele si poate poate doarme noaptea

puiutzul meu are 4 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya-dy spune:

Ceva funny:

"¨Ieri seara stateam cu nevasta-mea de vorba despre eutanasiere si i-am spus:
- Sa nu ma lasi niciodata sa stau într-o stare vegetativa, sa fiu dependent de niste masini si alimentat cu lichide. Daca o sa fiu vreodata într-o astfel de stare, te rog sa debransezi toate aparatele care ma tin în viata !.

Si atunci ea s-a ridicat, a închis televizorul si calculatorul si mi-a aruncat berea la chiuveta.

Proasta dracului !!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

'neata buna la toata lumea

LA MULTI ANI la Ilinca de Andre_ea, Edy de Oana, Carla de Idaira

Ne-am trezit la 9 fix... cu pisicile in cap. Dormeam ca bolovanii toti trei (bebe cu tzitzi in gura langa mine ca pe la 7 si ceva il iau langa noi in pat sa-si faca omu' somnu' de-al treilea)cand au inceput perversele show-ul . Una mieuna pe langa pat(alerga dintr-o parte in alta ca rechinu' la panda), alta se bagase dupa masa cu calculatoarele si bocanea ceva pe acolo (numa' bine a deconectat niste cabluri inclusiv modemul, si a avut ce auzi pe chestia asta) iar a treia zgaria cu elan si pasiune rama usii. Si ca sa fie clar ca voia sa ne trezeasca, zgaria, apoi se suia in pat sa verifice daca mai dormim... si fugea sa mai zgarie un pic. Ca lor le ie foame si ca lor sa le dam de mancare ... asa ca a trebuit sa dam desteptarea.

De fericire bebe a umplut un scutec cu kk si a dat nitel pe dinafara...deja scutecele marimea 3 (3 de aici, pentru 5-9kg) nu mai sunt bune, noroc ca mai avem doar cateva, chiar ieri am cumparat o cutie cu scuece marimea 4. Creste baiatu'! Afara vreme din aia sa nu scoti un catel afara (as scoate eu pisicile o tura sa se invete minte sa trezeasca oamenii obositi din somn) dar mai incolo o sa iesim la cumparaturi: ASDA sa luam scaunelul pentru bebe, Makro sa cumparam saltea/pat gonflabil ca vine toata familia mea in vizita in iunie si o parte vor dormi pe saltea in living, eventual daca gasim masa+scaune+umbreluta pentru pavilionul din gradina... cat mai sunt bani, ca se cam termina, mama lor de bani!

Idaira, imi pare rau, nu prea pot sa te ajut ca noi inca nu am inceput diversificarea... aici se recomanda daca faci papa lui bebe in casa sa o servesti cat mai proaspata la puiut... daca faci mai mult se pune imediat la congelator in recipiente mici/tavite de cuburi de gheata... iar cand ai nevoie scoti de la decongelat 2-3 cubulete odata.

Irina, noi am dormit de cateva ori toata noaptea (si pe cuvant de fost pionier in afara de laptic de la mine altceva nu a primit), maximum fiind 7 ore jumate... dar astea au fost exceptii. De obicei doarme "snur" de la 12 la 5 sau 5 si un pic (da' poate fi si 4 si un pic in zile nasoale sau 6 in zile bune) si dupa aia musai papica - si somn de voie din nou vreo 2 ore. Zic si eu ca Delia, poate dupa ce o sa-i introduc cereale la cina o sa doarma 7-8 ore non-stop.

Cami, spor la pregatiri si sa-ti iasa botezul asa cum iti doresti, sa va simtiti bine cu totii in aceste momente atat de importante pentru bebe

Cristi, bafta mare la examen

Chiar, Tuchi, Ledi, Billy, Pyc, Edinutza, restul fetelor care nu prea ati intrat in ultima vreme... sper ca sunteti toate bine si bebeii cresc frumos



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya-dy spune:

Mai, unde va ascundeti?
Ce mai stiti de Roxana?

Jasmi, pe unde esti?
Cristi, ce examen?

Noi plecam acum la socrii sa mancam...ce bien e sa nu faci nimic de mancare....daca pisica mea ar face curat, si as manca la soacra...ce bine ar fi!

Hai ca aberez de foame...
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:


Lisa arcuirea e durere de burtica...probabil ca nu si-a facut bine digestia...eu ii fac masaj la burtica uite asa:
1.pun crema pe maini si incep rotativ in sensul acelor de ceas cu amndoua mainile,apoi cu cealalta mana doar pina la jumatate,asta de vreo 6 ori
2.de la burtica in jospina spre putzuca vertical
3.ii misc piciorusele,le pun unul peste celalalt,le indoi,ii fac "foi-foi"

Irina gaza mea e alaptata acum exclusiv formula si tot mi se trezeste la 3-5-6-7.Acuma m-am gandit yo,poa sa fie puseu de crestere da poa sa nu-i mai satieze laptele,de aia ma gandeam sa trec la nr 2 de formula.

Aici,(barcelona) se recomanda cerealele de la 4 luni apoi fructele,stiut fiind faptul ca fiecare pediatru are schema lui de diversificare.
Azi a implinit 4 luni,nici nu-mi vine a crede...d
Doamne,cite am mai tras cu ea pina sa vina....
Eu am sa evit sa-i bag cereale la masa de noapte,cel putin o perioada, si asta pt ca,cred ca tubul ei digestiv inca nu e pregatit pt a digerara cerealele si nu vreau sa ma trezesc ca se arcuieste de durere in creierul noptii...

Cristi bafta la examen!

dark felicitari pt tonul pozitiv pe care il ai mereu...cum te-ai adaptat la clima aia ploioasa??!!!Ca eu ca o baba,ma dor shalele numa cind ploua oleaca...



Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetele mercic de incurajari ...
am zis ca nu mai intru da nu ma pot abtineeeee

irinac

si noi avem lisa pulseu de crestere sau stagnare ca mancam de rupem si nu luam nimic in greutate .... ca neniminea ....

si pe mine a inceput sa ma scoale bebelina f des pe noapte

sunt franta da fericita asteptamnd botezul

azi e f cald ... poate va fi asa si maine

si mi-a venit mamaaaaaaaaaaa .... e o scumpa ... sta mereu ea cu aia mica ... eu mai respirrrrrrr .... offffffff ce dor imi erade eaaaaaaaa



Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Idaira


Lisa arcuirea e durere de burtica...probabil ca nu si-a facut bine digestia...eu ii fac masaj la burtica uite asa:
1.pun crema pe maini si incep rotativ in sensul acelor de ceas cu amndoua mainile,apoi cu cealalta mana doar pina la jumatate,asta de vreo 6 ori
2.de la burtica in jospina spre putzuca vertical
3.ii misc piciorusele,le pun unul peste celalalt,le indoi,ii fac "foi-foi"

Irina gaza mea e alaptata acum exclusiv formula si tot mi se trezeste la 3-5-6-7.Acuma m-am gandit yo,poa sa fie puseu de crestere da poa sa nu-i mai satieze laptele,de aia ma gandeam sa trec la nr 2 de formula.

Aici,(barcelona) se recomanda cerealele de la 4 luni apoi fructele,stiut fiind faptul ca fiecare pediatru are schema lui de diversificare.
Azi a implinit 4 luni,nici nu-mi vine a crede...d
Doamne,cite am mai tras cu ea pina sa vina....
Eu am sa evit sa-i bag cereale la masa de noapte,cel putin o perioada, si asta pt ca,cred ca tubul ei digestiv inca nu e pregatit pt a digerara cerealele si nu vreau sa ma trezesc ca se arcuieste de durere in creierul noptii...

Cristi bafta la examen!

dark felicitari pt tonul pozitiv pe care il ai mereu...cum te-ai adaptat la clima aia ploioasa??!!!Ca eu ca o baba,ma dor shalele numa cind ploua oleaca...



Carla




Felicitari pt cele 4 luni! Asa-i ca-i minunat acum?

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_coman spune:

Buna fetelor!!!!


LA MULTI ANI!! sarbatoritilor de azi: Ilinca de Andre_ea, Edy de Oana, Carla de Idaira sa cresteti mari si sa fiti sanatosi!

Cami sa iasa botezul asa cum va doriti!

Va pup pe toate! Sa aveti o zi frumoasa! Merem la plimbareeeeee!

Mamica de Daria-Ioana 15.08.2007 si Karina-Nicole 29.12.2008

Daria
Karina

POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8352f415656e1fa1594ae5&source=category&category_id=12" target="_blank">FILMUL NOSTRU

Mergi la inceput