Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (cap.45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Noce felicitari pt bebe,ciudat cu calciu,eu iau la recomandarea doctorului.

Blanca am incercat sa-ti raspund atunci,dar nu am resit sa trimit mesaj,eu am facut lasagne cu carne de vita in seara asta si niste paste cu branza.

31+Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienuta79 spune:

Buna seara la zmeurici,azi i-am cumparat o gramada de hainute lui bebe,poate le fac maine poze si va trimit.
Am vazut in seara asta la stiri ca a fost o greseala,cu alocatia copilului pana la 2 ani si asa ca se da in continuare,nu va mai faceti griji.

Dienuta 32+ Eduardo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

buna seara harnicutelor.nu`mi vine sa cred cat am avut de citit sa recuperez de....azi dimineata.
eu stiam de calciu ca se poate lua pana`n saptamana 32 parca.apoi declanseaza contractii si de aceea nu este recomandat sa mai iei.dar daca medicul iti zice ca e ok,nu vad nimic in a lua calciu in continuare.
noce,la ultimul control la doctorita mea-atunci cand mi`a zis ca ea nu va fi si m`a trimis la un alt doctor-mi`a zis ca urmatorul control sa fie la 32 de saptamani.nu mai tarziu.a zis ca e aproape la fel de important ca si morfofetala de 20 de saptamani.mi`a zis atunci de testul doppler.nu am aflat cat costa pt ca pe toata lumea pe care`am intrabat`o mi`au zis ca n`au facut asa ceva,ci eco normala.tie ti`a dat listuta de analize?mie da si trebuie sa repet pt toxoplasma si nu mai stiu ce inafara de cele obisnuite.tu cate saptamani ai?ca poate merg eu inaintea ta si`ti povestesc....sau invers....
cu calculatorul n`am rezolvat nimic.cred ca trebuie sa`l ducem la garantii pt ca nu ne citeste nici un memorycard.in schimb,imprimanta de exemplu,le vede pe toate.asa ca si sa vreau nu pot pune poze cu hainutele lui bebita cu care m`am tot laudat!
din pacate,eu ma misc ca un robotel.mijlocul ma doare foarte tare,oasele-de jos- la fel....e un calvar sa merg...am ajusn sa`mi doresc sa nu ma mai ridic de pe scaun la servici sau din pat dimineata.unde mai pui ca din cauza spatelui nici nu ma mai odihnesc bine noaptea si la servici sunt un zombi mic cu un burtoi mare!uff...noroc ca nu mai am mult si intru in concediu.
inca o intrebare pt fetele din bucuresti.la ikea e deschis duminica?aveti idee de program?as vrea sa dau o raita pt o canapea....in bv nu`i nimic din ce`mi trebuie mie la un pret cat de cat rezonabil si am vazut in catalogul de la ikea exact ce vreau.sper sa nu fie nevoie de o zi de concediu pt un drum la buc si de aceea sunt curioasa daca au program duminica.
acum va pupic.va urez o noapte buna si ne "vedem" dimineata la cafea

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Noce, felicitari pt bebe!
Crampele trec si de la magneziu poate, dar e clar ca aveai nevoie de Calciu, mai ales dupa post, ce bine ca ai de unde lua lapte bun! Asa e, ce pune in astea din comert de dureaza atat de mult? Hmmm... Stiti video ala cu cartofii de la McDonalds.. care au rezistat nu stiu cati ani, intacti? Pe cand un cartof prajit normal in cateva saptamani era plin de mucegai si degradat total...

Chiar azi vb cu o prietena care are un bebe de o luna... ca se smotoceste ala mic la san la ea, se oftica si plange, nu prea vrea sa pape de la ea, of of! I-a si dat biberon si cred ca de aia nu are chef sa se chinuie sa traga la san, ca e mai simplu la bibe...



29+ Daria Alessia


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

flosideea este deschis duminica de la 10 la 20

31+Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Buna dimineata..eu iau in picoare de la 7:00 ..imi si bate un soare asa superb in camera ca ma gadila . Sotul a plecat pana la aeroport sa il conduca pe frati-su iar eu in loc sa ma lafai in pat...

Noce si eu stiu ca e vorba de eco mofofetala de trimestrul III si eu o fac in saptamana 32 dar de data asta o sa merg la doctorita cu care colaboreaza medicul meu..sunt patita cu "vedetele" care mi-au dat....cu flit la programare.

Anemona pan ala urma m-am hotarat la papica aseara..am facut snitel "vienez" si salata verde...un deliciu...nu se mai satura sotul..si apoi ca desert inchetata cu capsuni proaspete.

Monica sa iti traiasca sotul , sa fie sanatos si un tatic fericit. Sa stii ca si la noi vine caldura azi se anunta cald si mult soareeee....ura.

Vally si eu stiu ca din NET se calculeaza indemnizatia pe ultimele 12 luni, insa prenatalul si postnatalul se calculeaza din brut.



28+ Eva

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Azi schimbam si noi semnatura...am incheiat 29 si intram in 30..tot astept sa schimb si prefixul acolo la semnatura ...si raportam un cantarit de dimineata dupa "golire" de 9 kg in plus..de vreo 2 saptamani stagnez la greutatea asta +/- 500 g..asa ca sper in continuare la o maxima maxima de 13-15 kg.

29+ Eva

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Buna dimineata si de la noi

si va invitam la un ceiut...nu am agreat cafeaua nici inainte de sarcina

eu astazi am aquagym si apoi desfatare la coafor si manichiura..si apoi plimbarica prin oras, ca se anunta o vreme calda si frumoasa.

blanca000 felicitari pentru schimbarea semnaturii..si ptr mentinerea greutatii

monica pentru sotul tau...sa fie sanatos si un tatic model...si petrecere placuta la gratare

dienuta79 sa foloseasca bebele sanatos hainutele

O zi placuta tuturor gravidutzelor

Alinutza 26+ viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:

buna dimineata,
de cateva zile a tot gandesc ca poate e mai bine sa nasc natural......eu carre nici nu concepeam asa ceva....o sa vb cu doctorul sa vad ce zice ca el saracu a zis ca nu e pb daca vreau cezariana ca l-am luat direct ca eu nasc cu cezariana nu i-am cerut parerea.
ca nu vreau sa mi-l hraneasca cu formula prea mult si sa nu pot sa-l iau in brate....hhhmmmm..... nu vreau asa. Cred ca toata lumea o sa fie socata daca o sa auda ca nu mai vreau cezariana !

Meleea 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionik76 spune:

'Neata, fetele! N-am scris de mult, ca nu m-am simtit prea bine. Raportez in continuare dureri de burtica si contractii - nedureroase, dese si cred ca si dureroase cateodata- cand stau mault in picioare, sau cand merg mai mult, ma indop cu pastile si incerc sa iau o pauza in pat. Ma ingrijoreaza faptul ca burta e lasata f. jos, sper ca e doar din cauza pozitionarii sarcinii sau faptului ca muschii sunt mai lasati de la prima nastere, sa nu fie altceva, gen semn de nastere prematura, doamne fereste! Oricum, ma apasa tare jos, pe col, ma rog in fiecare zi sa mai treaca cu bine cate o saptamana si sa ajung sa ma apropii macat de termen. Miercuri abia ma duc la dr si sper sa fie bine bb-lina, sa fi crescut, ca mie mi se pare ca e cam mica burtica. La eco morfo pe care am facut-o la 26 sapt avea 900 g, era in grafic, dar ma ingrijoreaza ca mi s-a spus atunci ca e cam putin lichid, mai exact nu sub limita inferioara, dar sub cea normala. Voi ce stiti despre asta?
In rest, am deja 77 kg imbracata (de la 61 !), dar nu asta conteaza, la prima sarcina aveam 77 kg cand am nascut si le-am dat imediat jos de am ajuns mai slaba decat eram inainte sa raman gravi. Pt cele care isi fac griji, le asigur ca noptile nedormite, grijile, mancatul pe apucate si multe altele, mai ales cand mai e un copil, sunt cea mai rentabila metoda de slabit!
Mai vb dupa miercuri, sper sa fie ok la eco! Pupici!
P.S. Am vazut ca discutati despre nr de saptamani, eu daca am intrat ieri in sapt 28, pot sa schimb semnatura, nu?
Ioana, 28+

Mergi la inceput