Burtici fericite de septembrie-octombrie (53)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Danuta, felicitari pentru petitza!!!!

19+ se pare ca fluturasul va fi Alessia
Da Doamne sa ne nastem sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bya_me spune:

Iee!!! Am scapat de moderare

Si da Monica am vazut si eu...cata nesimtire la mai marii nostrii...is cam cu punga goala si nu stiu de unde sa mai scoata un ban...si s-au gandit acuma sa ia de la copii nostrii..
Traim in Romania si asta spune tot...

16+
Poze
Strumf Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Hmmm acum cica a fost la Relitatea si a dezmintit ceea ce a spus aseara. Ca cica se referea la copii peste 2, respectiv 3 ani. Pai aseara era beat, sau cum?? Ca era vorba clar de CIC aseara si s-a exprimat ca mamicile au de ales intre 85% si alocatie 47 sau 600 RON + 200 alocatie . Acum o intoarce ca la Ploiesti. Vai de viata mea. Bine ca si-a dat seama ca a facut o gafa mare care era sa-l coste capul si functia.pisdamasii ca si fii-sa are copil mic. Da aia ia catai banii in CIC sau in Parlament unde passarica ei o mai fi acum. VAi ce boala am pe ei Numa asa le-as da la toti... vai ce m-am enervat



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 21+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Monica, m-am enervat numai citind ce ai scris tu!

19+ se pare ca fluturasul va fi Alessia
Da Doamne sa ne nastem sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Danuta1979

Danutza, felicitari pt grasunica!!
Hmm vreau si eu sa vad poze.
Nu de alta dar cine stie ca eu am baietel..

Pupici + 22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Selen80,

Ptr hemoroizi cred ca nu poti lua nimic in sarcina ca faci rau la bebeloi. In fine fara tocaturi, condimente prea multe ptr ca iriti colonul si o sa te doara intr-un final. Din cate stiu se pot face bai de sezut (fierbe niste plante - parca foi de ceapa) si doar acelea pot calma durerea prea mare intr-un final. Aaa si fara efort fizic prea mare ca se inflameaza zona respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

DEci ca sa nu existe discutii, Dragoselu meu s-a abonat la Emma cristinei. Deeeaaaaa??



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 21+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_dicut

Alex, poti sa ti le iei pe toate dupa, eu asa am facut data trecuta (inainte nu ti le poti lua pe toate pentru ca trebuie sa iti lasi obligatoriu minim 42 de zile pentru lahuzie). DAr nu se platesc 100% ci 85% din media salariilor brute pe ultimile 6 luni si nu se datoreaza niciun impozit la stat. Deci vei lua 85% din brut ceea ce inseamna bani mai multi decat iei normal intr-o luna. 100% nu se plateste decat concediul medical cu cod 06, adica urgenta medico-chirurgicala si parca mai era cel de accident de munca si inca ceva


eu stiu ca legea spune asa:
"indemnizatia pentru mamele care sunt in concediu de maternitate sa se calculeze la 85% din media veniturilor impozabile din ultimele luni, dar nu mai putin de 600 de lei" deci nu se calculeaza din salariul brut ci din totalul veniturilor obtinute. cel putin eu asa inteleg....

Ioana 20+ cu

bebe Carol Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Fetelor de la cate saptamani se poate intra in prenatal? Dc nu intri fix la cutare saptamana ce se intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Anamaria, ai 126 de zile calendaristice de concediu pre si postnatal, adica acel concediu care se acorda tuturor femeilor care nasc. Cum doresti sa le iei, cate inainte de nastere, cate dupa, e treaba ta, atata vreme cat lasi cel putin 42 de zile pentru dupa DPN. Asta ar insemna 84 de zile calendaristice (maxim) inainte. Probabil cel mai des, ultimele 2 luni de sarcina (aprox 60 de zile) si restul dupa nastere. Poti sa mergi la lucru si pana in ziua nasterii, si iti raman 126 de zile de concediu postanatal(concediu platit mai bine decat salariul)...sper sa te fi lamurit cat de cat...

Imi iubesc copilul ... abia astept sa te tin in brate, BEBE!!!!!
17+ cu - Rares Alexandru

Mergi la inceput