Burtici fericite de septembrie-octombrie (53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Alex desigur ca poti sa iti iei toate cele 126 de zile integral dupa nastere.
Intrebarea este urmatoarea: esti sigura ca in august de ex. (in luna a 7-a) cand va fi foooarte cald tu vei fi in stare sa mergi la munca cu burtoiul la purtator fara sa te apuce vreun lesin?
Eu nu voi proceda asa pentru ca stiu cum e... si pentru ca am si tensiunea mica presimt ca in toiul verii nu va fi chiar confortabil pentru mine (nici la Rares nu mi-a fost usor vara cu burtik). Voi intra in prenatal la sfarsitul lui iulie.

Tu vei decide singura cum vei proceda, pentru ca e vorba si de cum vei suporta caldurile verii.

Ramona


Tudor Gruia 18+

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_dicut

Alex, poti sa ti le iei pe toate dupa, eu asa am facut data trecuta (inainte nu ti le poti lua pe toate pentru ca trebuie sa iti lasi obligatoriu minim 42 de zile pentru lahuzie). DAr nu se platesc 100% ci 85% din media salariilor brute pe ultimile 6 luni si nu se datoreaza niciun impozit la stat. Deci vei lua 85% din brut ceea ce inseamna bani mai multi decat iei normal intr-o luna. 100% nu se plateste decat concediul medical cu cod 06, adica urgenta medico-chirurgicala si parca mai era cel de accident de munca si inca ceva.



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 21+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata


Ufff, m-ai bagat in ceata....si care sunt alea 2 luni la care trebuie sa iti acopere angajatorul diferenta pana la 100%?

19+ se pare ca fluturasul va fi Alessia
Da Doamne sa ne nastem sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramsan

Alex desigur ca poti sa iti iei toate cele 126 de zile integral dupa nastere.
Intrebarea este urmatoarea: esti sigura ca in august de ex. (in luna a 7-a) cand va fi foooarte cald tu vei fi in stare sa mergi la munca cu burtoiul la purtator fara sa te apuce vreun lesin?
Eu nu voi proceda asa pentru ca stiu cum e... si pentru ca am si tensiunea mica presimt ca in toiul verii nu va fi chiar confortabil pentru mine (nici la Rares nu mi-a fost usor vara cu burtik). Voi intra in prenatal la sfarsitul lui iulie.

Tu vei decide singura cum vei proceda, pentru ca e vorba si de cum vei suporta caldurile verii.

Ramona


Tudor Gruia 18+

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Ma gandeam la concediu de odihna+ ceva medicale inainte!

19+ se pare ca fluturasul va fi Alessia
Da Doamne sa ne nastem sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns starchi spune:

liliac - exact! acum imi amintesc si eu, nu ne venea deloc sa-i spunem pe nume, ni se parea f ciudat, din bb nu-l scoteam. Cred ca de pe la 3 luni cand a mai prins contur de copil am inceput.

Si ce imi mai amintesc f bine e faptul ca eram atat de disperata sa nu i se intample ceva, incat si noaptea in somn il auzeam cum respira .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Danutza, felicitari pt bebelina sanatoasa si frumoasa!!
ce de vesti bune azi!

Alex
, stii tu ceva cu 100%...pt ca din cele 126 de zile cu 85% din brut, minim 6 saptamani angajatorul trebuie sa suporte diferenta pana la 100%...asta scrie in contractul colectiv la nivel national (art. 66), care primeaza peste orice contract de munca individual sau colectiv....
pe tema asta trebuie sa ma cert si eu cu hr-ul nostru, pt ca desi pana acum era sti****ta aceasta diferenta si in contractul colectiv la nivel de unitate, acum ne-au anuntat ca nu se mai suporta....deci incalca legea in mod flagrant....insa astept sa rezolv ce am eu de rezolvat cu ele (deh, interesul...), si de-abia dup-aia incerc sa ma lupt cu morile de vant...ma gandesc ca daca tulbur apele de pe acum, cand oi avea nevoie de ceva de la ele, nu ma mai ajuta....sunt o mica profitoare



22+ cu ursulica noastra


nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grasunica80 spune:

Buna liliac1,
despre mine pot sa spun ca am un DPN 16.09.2009 si abia astept.
La ultima eco (care a fost un 4D cu morfo) mi-a zis ca s-ar putea sa fie fetita si pana atunci imi spusese ca poate e baiat .... pe scurt, nu vrea sa stea la eco sa vada mami si cu tati ce e... cred ca vrea sa ne faca vreo surpriza...
Peste doua sapt mai repet eco morfo si poate atunci vom avea noroc.
restul analizelor bune, cu exceptia unui mic chistulet care sper eu sa se retraga pana la urmatoare intalnire...
in rest toate bune
va pupacesc pe toate...
Grasunica 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Al meu mi-a spus clar ca nu mi-o va suporta desi i-am aratat legea... in fine. Nici in salariul ala mediu pe unitate nu imi pun baza. Daca il ceream anul trecut sigur il primeam ca era altcineva al conta, acum...

Si o veste proasta, nu stiu daca ati vazut ca cica mamicile care opteaza pt 85% in CIC, nu vor beneficia de cei 200 ron alocatie pt copil ci doar 47 de ROn. MI se pare o tampenie pentru ca acei 200 de ron ii da copilului si nu mamei.. . niste cretini idioti, o tara de hoti care nu stiu cum sa ma ifure de la amarati si sa isi faca lor salrii si indemnizatii grase. MI-e scarba ca traiesc in tara asta. Am zis.

Danuta, asteptam poza



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 21+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bya_me spune:

Citat:
citat din mesajul lui MangaGirl


cat despre relatia cu bb...deu nu vorbesc cu el, nu-i cant. ascult muzica, dar imi vine ciudat sa "comunic", sa-l alint. totul se reduce la gandurile mele calde si duioase pentru el si la dorinta mea de a fi sanatos, frumos si destept. e anormal? imi zicea o amica sa vorbesc, sa-l alint...dar nu prea stiu cum. cred ca nu voi putea pana se va naste.

MangaGirl :-) 19+
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=%20MangaGirl&year=2009&month=9&day=30&babycount=1

poze webshot - http://community.webshots.com/album/570672058NKtQlR

www.mariaciubotaru.blogspot.com


Exact asa simt si eu...adica imi e greu sa vorbesc cu bebele din burtica..am impresia ca vorbesc singura...mi-e tare ciudat...din cand in cand in trafic ma mai apuca..si imi mangai burtica si atunci ii mai zic sa stea cuminte acolo pana la 40 de sapt si cand iasa sa fie cel mai sanatos, destept si frumos bebel...acuma eu sper sa ma asculte si sigur asa o sa fie...Oricum eu am impresia ca o sa pot comunica mai bine cu el in burtica dupa ce o sa incep sa-l simt...

16+
Poze
Strumf Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_dicut

Al meu mi-a spus clar ca nu mi-o va suporta desi i-am aratat legea... in fine. Nici in salariul ala mediu pe unitate nu imi pun baza. Daca il ceream anul trecut sigur il primeam ca era altcineva al conta, acum...

Si o veste proasta, nu stiu daca ati vazut ca cica mamicile care opteaza pt 85% in CIC, nu vor beneficia de cei 200 ron alocatie pt copil ci doar 47 de ROn. MI se pare o tampenie pentru ca acei 200 de ron ii da copilului si nu mamei.. . niste cretini idioti, o tara de hoti care nu stiu cum sa ma ifure de la amarati si sa isi faca lor salrii si indemnizatii grase. MI-e scarba ca traiesc in tara asta. Am zis.

Danuta, asteptam poza



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 21+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata



Si daca te intorci imedita la serviciu, oare ti-i mai da? Fiecare cu ce-o doare...

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bya_me spune:

Felicitari Danuta1979 pentru grasunica ta frumusica!!!!

16+
Poze
Strumf Mic

Mergi la inceput