Urgent, sfaturi : Bichon Maltese

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Azi e ziua cea mrae!Mergem dupa catelus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Acum am o alta problema cu Eva de vreo 3 zile o surprind ca imi roade cablurile. Ce sa fac sa o opresc ca mi-e sa nu se curenteze sau sa faca o alta trasnaie. Astept un raspuns urgent.

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu i-am pus Selei la dispozitie 4 m de cablu pe care nu l utilizam, l-am legat/ancorat dar in acelasi timp i-am adus faimoasele oase de piei si a preferat clar oasele alea care se pot roade zile-n sir fara sa fie papate decat partial cate putin

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Suntem oficiali posesori a unui catelus super dragut!
E foarte jucaus, micut, pufos si pupacios!
Face pe unde apuca, o singura data a facut pe pampers, cred ca intamplator. Urgent trebuie sa ne apucam de operatiunea dezvat/invat..sa vedem ce iese!
Azi merge la veterinar, are de facut un vaccin.

Am uitat ap.foto acasa, ca abia asteptam sa vi-l arat!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sa va traiasca noul membru al familiei, asteptam pozele

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Buna fretele am intrat sa va spun ca Alex se joaca asa de frumos cu catelusa se inteleg atat de bine e o jucausa si o alintata. S-ar juca toata ziua noaptea doarme cu noi in pat dar nu ne deranjeaza deloc nici nu o simt. O sa va arat maine filmulete cu Alex si catelusa lui.

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bonnie_1808 spune:

Buna!
Sunt noua pe aici dar am vazut multe chestii care m-ar putea ajuta:D.Sunt si eu fericita posesoare a unui Bichon bolognez de 9 saptamani(varsta lui) si eu il am de 2 saptamani. Este adorabila, se numeste Bonnie, si nu as mai putea sta fara ea. Este primul meu catel asa ca orice sfat este bine-venit:). Sta si ea saracutza cam 5-8 ore singurica acasa dar s-a invatat sa imi faca pisu la pampers:). Desi nu i-am facut inca toate cele 3 vaccinuri importante am scos-o afara cate putin(sper ca nu e mare problema, veterinarul mi-a zis ca e ok).
Acum ca ne-am prezentat cat de cat (sper ca nu v-am plictisit) astept sugestii, sfaturi si orice altceva care m-ar ajuta sa imi ingrijesc cat mai bine sufletelul:)
As pune si o poza cu ea dar inca nu stiu cum:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Eu n-am intrat deloc la subiecte despre animale.

Copii mei, in virsta de 16 ani, m-au tot batut la cap sa luam un catel. Avind in vedere ca sunt alergica la ciini/pisici singura rasa ar fi fost bichon maltais. Eu l-am ales,este un bichon maltais frise, tea cup, adica la maturitate nu depaseste 3 kg. l-am luat deja de 3 saptamini(avea deja 9 saptamini) si il iubim rau de tot. Este micut, avea 700 grame cind l-am luat. Inca ne chinuim cu obisnuitul la pipipad.In prima saptamina l-am invatat, facea aproape numai acolo, dar acum mai da si pe linga. Kk numai linga pipipad la 10 cm. A avut 2 episoade in care nu a terminat de facut kk, de fapt i-a ramas pe blanita si in dorinta lui de a se curata, s-a tirit in toata camera. Acum sta la intrare, avem un hol cu gresie, si-a ales singur locul. Indiferent unde il puneam se aseza pe mocheta de la intrare si acolo dormea. Asa ca l-am lasat acolo, ne convine ca avem si usa spre salon pe care o putem inchide.
Mincare ii dam numai uscata, dimineata si seara. Peste zi ii lasam doar apa. Sta singurel cam toata ziua, are o gramada de jucarii de plus, oase speciale si ata de dinti.
Il cheama Alfie.

Am citit subiectul tot, am admirat si cateii vostrii, care intre timp au crescut. mamagiuliei tu nu ai tuns-o niciodata pe Sela?

Noi ii facem baita la 3-4 zile ca ne place mult cum e blanita dupa baie. Avem sampon special, il uscam cu feonul, ii place, si apoi il periem si parfumam.

Incercam sa-l obisnuim si afara avind in vedere ca inca e vremea frumoasa aici, dar cind e frig rau si uda iarba nu prea ii place. Adevarul e ca fiind asa micut il aducem inapoi ud tot pe burta si labutze.Am gasit cu greu o zgarda speciala de pisici, cred cea mai mica care exista. dar nu e nevoie inca, ne urmareaza la un pas, cum ne oprim noi cum se opreste si el.

Saptamina trecuta i-am gasit o capusa in piele. M-am speriat, ulterior am aflat ca e capusa, nici nu stiam ce e. Am reusit sa i-o smulg cu tot cu cap si corp (mai rau e cind ii ramine corpul acolo)si acum il dezinfectam zilnic si dam cu polisporin.

Mai roade si la noi fire,maninca florile, mai baga botul si in pamint dar am luat un spray cu care dai obiectul respectiv si nu se mai apropie dupa. Am luat si crema ptr curatat ochisorii, dar poate ca nu dam noi indeajuns ca nu o vad prea eficienta.

Si e adevarat ca indiferent cit de obosit esti cind vii de la servici cind ii vezi cum se bucura parca toata oboseala iti dispare. Am poze gramada pe fB dar nu stiu cum sa pun si aici una.

Ce as fi vrut eu sa intreb este dupa cit timp invata efectiv sa faca afara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

sa va traiasca bichonelul !

E micut la 9 saptamani.. nu ar trebui sa-i dai mai des sa manance, de 2 ori pe zi mi se pare cam putin ?
Crescatorul de la care am luat eu catelusa (boxer) le dadea la astia mici de 3-4 ori pe zi de mancare.

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Ingrid cind suntem acasa il urmarim si nu se apropie de mincare. mai bea apa dar nu mincare.Cind ii e foame se vede clar, nu mai scoate capul din bolul de mincare



Mergi la inceput