Urgent, sfaturi : Bichon Maltese

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Merg sa vad pozele.

Sela e nebunatica rau, tanjeste dupa atentie de fapt si-o cere in orice situatie si circumstante

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Daria,spal-o uscat pe labute,burtica (exista produse)si o stergi apoi cu un prosop al ei.De doua ori/saptamina e des.Vine si vremea rea...Nu cred eu ca se murdareste afara atit de rau(pe tot corpul),incit sa o speli asa des.

Daca nu ai tuns-o deloc,imi imaginez ca e greu si de uscat cu foenul.Inainte de baita,exact ca la un par uman incilcit ,trebuie periata.E mult mai usor dupa.

Eu care ziceam ca nu ma ating de parul Tashei,am tuns-o.De fapt am potrivit-o,la un salon.Am stat vreo 3 ore,curgeau apele pe mine :))).Tot sa nu mi-o anestezieze,sau sa mi-o cheleasca. I-au dat o forma frumoasa la blanita : capul ca de leu si laboantze ,tunsa mai scurt pe corp.Frizerul vet-ului mi-a zis sa nu ma mai prinda cu ea ca mi-o injecteaza (((:.Si m-a invatat cum sa o potrivesc.Acum cind ma uit la fotografiile cu ea blanoasa ,cu motz si la ea acum...ii sta mai bine asa tunsa.Mie imi era frica de "chelit" si anestezie.Si nu rezista asta vara mititica,o chinuiam rau.Si ma chinuiam si pe mine.Urasc noduletele (((:.

Una e cind e bebel,alta e cind se mareste.O sa vezi.Cind o culege toate uscaturile si jegurile din iarba in blana.A mea mai doarme si cu mine in pat.Si mai stau si la casa.Ar fi trebuit sa numai fac altceva decit sa o perii pe Tasha.

Acum vine iarna.E si micuta.Dar de pe la 6,7 luni e un chin sa ii intretii blanita.

Pup,trio feminin : )))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijoux spune:

buna,
acum 4 zile am primit de la iubitul meu un bichon maltese.Numele lui este Bijoux are 6 saptamani si 4 zileeste foarte dulce si jucaus.Pana acum a trecut prin prima deparazitare si ieri a facut si primul vaccin.
Din pacate deja incep sa am probleme :nu doarme noaptea(in noaptea asta s-a trezit de 2 ori si nu s-a culcat timp de cate o ora dupa ce l-am luat in pat,a facut pipi,s-a jucat cu parul meu-care aum arata groaznic- ,m-a muscat de haine,de mana ....etc)
Am citit toate sfaturile dmv de pana acum si sunt tot mai speriata,pana acum catelusul meu a manact doar gris cu lapte,niste crenvusti de pui si bobite uscate dar nu multe-mai mult in joaca.
Acum sunt la servici,tocmai am terminat de citit tot topicul acesta si dupa ce voi termina programul dau fuga la pet schop sa vad si eu ce este acela un scutec pt pp si kk
VA ROG SA MA AJUTATI SI PE MINE!!toate sfaturile voastre imi vor fi de mare ajutor
.........si sa nu uit : eu lucrez de la 7;30 la 3;30dupa care vin acasa si toata ziua sunt numai a lui....credeti ca va putea sta singurel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deya spune:

Bijoux al meu are deja 8 ani da nu ii dai e nfoarte jucaus si dragastos si sta singur pana vin ai mei de la lucru.Ora16.Uneori trage o haina bluza de a lu mama (pe ea o iubeste cel mai mult)si doarme pe ea.Cand venim se vede pe el ca e somnoros abia se intinde.Asa l-am obisnuit de mic insa l-am luat la mine eu stau in alt oras si cand am inchis usa sa plecam Ham Ham Ham Hamtrebuie doar sa il faci sa se simta in siguranta.Evetual ii lasi lucruri cunoscute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Naaa, fara poze nu ma joc cu voi
Bijoux, sa-ti traiasca minunica mica ! Spune-ne cat timp are, e important asta sa te putem linisti referitor la somn ! E catel cu pedigree ?
Noi o lasam pe Sela singura, insa ii lasam o tona de jucarii, apa, de rontait si nu se plictiseste
Atentie cu bichonii, cum ii cresti asa ii ai, daca-i lasi iti vor dormi pe cap
Sela doarme in camera noastra uneori, alteori pleaca la ea, in functie de toane.
Niciodata nu a ros mobila, pantofi sau altceva, avand la dispozitie animale de plus, capace mari de la biberoane, mingi de pingpong, plusuri mari si mici.
De pipi nu zic nimik
KK face intr-un singur loc ... de obicei ...

Deya, pune te rog fotografii !!! Ce fel de bichon e ???

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijoux spune:

buna,in primul rand va multumesc pentru raspunsuri.
Catelusul are aproape 7 saptamani ...este normal sa nu doarma toata noaptea??se trezeste o data sau de 2 ori pe noapte si plange ,daca il iau in pat langa mine ma musca si se joaca cu mine continu si daca adorm in acest timp ma musca de fata sa ma trezeasca ...cred
mamagiuliei ti-am vazut pozele Sela este superba si din cate vad este deja maricica dar in schimb m-am indragostit de fetita ta!este dulcica si frumoasa!felicitari!!
Ca sa revin la subiect: eu cred ca nu prea doarme noaptea pentru ca doarme prea mult ziua?!Cu pipi ce pot sa mai zic face peste tot in toate camerele ba chiar cred ca ii place mai mult pe covorsi kk la fel peste tot ...nu stiu ce sa fac cu el..nu pot sa il cert pentru ca mi se pare prea mic,dar am observat ca daca ridic vocea la el fuge imediat din calea mea
Incep sa am impresia ca ar fi fost mai usor sa fac un bebe decat sa cresc un catelus :)nu am voie sa il scot afara ,face numai in casa din jumatate in jumatate de ora,asa ca umblu dupa el prin casa de parca eu as fi catelul.CUM SA IL INVAT SA NU MAI FACA IN CASA??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Bijoux,

pe Avi (maidanez, are acum 7 ani) l-am gasit mic si bolnav pe strada la un inceput de noiembrie. Cred ca avea in jur de 7-8 saptamani.
Pentru ca era frig, l-am tinut in casa (desi avem curte). Exact cum spui tu, facea pipi din jumate in jumate de ora, cam cat o lingurita Eram vesnic cu mop-ul dupa el. Mai intai am tapetat bucataria si baia cu ziare, in aceste doua incaperi statea cand eram eu la servici.
In primul week-end am reusit sa-l invat sa faca doar la baie, in sfarsit, functiona in 90% din cazuri
Am pus niste ziare intr-un anume loc baie si l-am tot dus acolo periodic..din sfert in sfert de ora.. si neaparat dupa ce manca, dupa ce se juca sau dupa ce se trezea.
Cam dupa inca o luna nu am mai avut deloc "accidente", a fost OK, facea numai la baie

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijoux spune:

iti multumesc ingridnen.Weekend-ul acesta o sa incerc asta.sper sa am succes.tine-mi pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Bijoux, aici am gasit informatii foarte utile:

http://www.animalutze.com/forum/viewtopic.php?f=44&t=4777&start=30

Pe mine m-a interesat problema obisnuirii in cusca dar sant multe sfaturi si referitor la facut "nevoile" intr-un anume loc

Succes !

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Ce-ai facut bijoux ? Ai avut succes ?

Noi am montat duminica cusca "Dog Residence" in sufragerie
A fost inspectata de copil si caine :)) Sper sa avem succes cu obisnuitul...

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput