INSEMINARE [37]

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Dankuto ...aproximativ si eu am aceleasi probleme..si la mine cand am fost la prietena mea la Giulesti care e medic..si am vrut a cer o parere , asa mi-a spus...medicul ca e infertilitate primara. Si eu sunt supraponderala , la mine de fapt cred ca asta e motivul ...cam asa imi spun aici..ultima data mi-a zis incearca sa slabesti putin si apoi o sa fie bine.
Ovare cu chisturi nu am, insa ...ceva ceva am si eu ca nu e totul in regula...cica as avea pcos..dar parca nu l-as avea ca nu am simptome...adica am ciclu in fiecare luna, ovulez...zic ei...nu mai inteleg nimic...barbatul..are spermatozoizii relativ buni...inainte de fiecare IA i-a facut si spermigrama...au zis de fiecare data ok!!
Nu mai pot ...insa o sa merg si luna asta..la monitorizare..sa vedem ce cacat este!
Va pup din suflet!
Carla..felicitari si suuces! Sa dea domnul sa vii cu rezultat pozitiv.
Cosi..schimba mamica si statutul meu ca am facut si a doua inseminare tot nereusita scrie acoo negru pe alb:(((((((((((((si ma pregatesc de a treia!!!
Offfffffffffffffff rau e sa fii fata!
Pupici
Crisa

http://tt.lilypie.com/ZFPum4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_alice spune:

Buna fetelor ma alatur si eu voua cu o IA nereusita si a doua facuta marti la cab.la dna dr Moisa.Problema mea aste ca nu stiu ce rol are pregnyl-ul pe cara l-am facut cu o zi inainte de inseminare cand aveam E 8,2 si F 17,5.Eu nu am facut stimulare pt ca ovulez natural.

TRYING TO MAKE A BABY !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandrab spune:

Yellow!!! Vin cu vesti, z11, un folicul de 11... M-au intrebat daca anulez inseminarea sau nu Pana la urma a ramas sa imi mentin doza de puregon pana luni si o sa vedem. Nu mai sunt optimista... deloc...

Si mi-a zis si mie de greutate si ca se pare ca sunt rezistenta la stimulare ovariana si mi-a facut programare la endocrine... pt 11 iunie si ma ingrozesc cu gandul la analize consult si iar analize, consult iar timp aiurea si simt cum trece timpul pe langa mine si eu raman tot acolo sau dau inapoi.

Acum ar trebui sa zic o chestie desteapta in incheiere si din care sa rezulte optimism, dar cinstit nu stiu daca sa ma dau batuta sau nu...


http://tt.lilypie.com/TaAzp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandrab spune:

alice_alice Pregnylul este pentru spargerea foliculului, adica eliberarea ovocitului. Pentru inseminare este foarte importanta sincronizarea, adica dr. trebuie sa stie cand are loc ovulatia (si de aceea ti-a fost indusa cu pregnyl) pentru a intalni in trompa ovocitul si spermatozoizii.

evanescenceMa bucur ca am mai auzit vesti de la tine si poate o sa facem la fel si noi, nu stiu, deocamdata sunt prea trista ca sa ma gandesc mai departe.

http://tt.lilypie.com/TaAzp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamac spune:

Buna fetelor
Din pacate nu vin cu vesti bune pt ca imi vine ciclu. Am sperat si asteptat cu nerabdare, dar se pare ca trebuie sa mai astept. Sunt dezamagita, dar voi merge mai departe. Luna asta va trebui sa renunt pt ca saptamana viitoare voi fi in deplasare, pe motive de serviciu. Poate ca deplasarea asta ma va ajuta sa ma gandesc mai putin si sa trec peste acest moment.
Va imbratisez pe toate!
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Scuze.......nu v-am uitat dar pur si simplu am avut o saptamana cumplita,munca ,munca si iar munca,iar printre asta greturi,oboseala,mirosuri care imi faceau rau,plecata de dimineata de la 6,30 si ma intorc seara pe la 7,dar de saptamana viitoare las balta totul pt ca mai important este bebele.
Am fost miercuri la eco,mi s-a confirmat ca sarcina este plasata in uter,sacul yolk preszent....nu stiu...probabil sacul amiotic,daca nu ma insel,embrion prezent,activitate cardiaca prezenta,am vazut un punctulet care se zbatea acolo,iar bebica avea 21,7 mm.
Crisa-te inteleg perfect ce simti,poate aici pe continentul american sunt doar aspirator de bani,in Romania merge mai bine,ai mai multe sanse sa faci ceva.Aici totul merge ca pe calapod ...ziua cutare faci eco ,ziua cealalta injectia.apoi inseminarea toata lumea la 2 zile de la injectia de bhcg...si ma miram de ce nu se prinde cand eram ferm convinsa ca totul mergea perfect,dar raspunsul este ca nu aveau rabdare sa reactioneze si organismul ,ci il programau ei.
pupici tuturor fetelor si cat mai multe burtici......hade-ti si voi nu vedeti ca stam p-aci sa mai luam cu noi fete la burtici

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Carla schema pe care ti-a dat-o medicul mi se pare super profesionista. Hai ca de data asta trebuie sa fie bine. Faci tripleti. Cand or sa inceapa sa planga toti sa vezi ce te faci. Dar o sa fii fericita si ... obosita.

Amir Oestrogelul+Viviflor sau Oestorgel+Cyclo Progynova le poti lua de cand vrei. Mie mi-au fost date prin ziua 11 sau 12. Imi proposesem sa le iau mai devreme luna urmatoare, dar s-a intamplat minunea. Stiind ca ai probleme cu endometru, medicul ar trebui sa evite clomifenul. Mie imi propusese Cezara sa incep din ziua a treia cu Puregon 25Ui si apoi sa le marim pana la1 100Ui. Dar nu a mai fost nevoie. Tot Cezara mi-a spus ca pe 13 vine la Iasi ca sa participe la inaugurare unui centru medical pentru Vitro. Intereseaza-te, poate se fac acolo si inseminari. Fiind centru particular, sigur o sa stranga medici de calitate pe acolo. Bafta multa.

Evanesence multumesc de urari in primul rand. Foarte bine ca te-ai detasat de aceasta problema. Nu voi fi surprinsa sa citesc intr-o zi pe forum ca ai ramas natural. Se intampla foarte des, in momentul in care te focusezi pe altceva si nu te mai gandesti decat la inseminari si tratamente. Bafta multa. Iti tin pumnii in continuare. Meriti ce e cel mai bun pe lumea asta.

Micomic sati linistita. Eu am ovare micropolichistice si am facut inseminare dupa stimulare cu Ova-Mit si Puregon. Si am ramas gravida de doua ori, numai ca o data, sacul a fost gol. O sa reuseseti. Nu te gandi la complicatii. Probabil te gandesti la vreun chist. Eu nu am nici un chist, doar niste margeluse in ovare ca doar sunt cum sunt. Multa bafta.

Rallu multumesc mult de urari. Sarcina usoara in continuare. De abia astept si eu sa ajung la 31 de saptamani. Mai e atat de mult pana acolo. Mai intai sper sa ajung la 12-13 saptamani, cand fatul nu se mai poate opri din evolutie.

Crisa numarul trei e cu noroc. E numar magic.

alice_alice Pregnylul ti la- facut ca sa iti declanseze ovulatia.

Ruxandrab de ce nu ti-a marit doza de Puregon? Asta trebuie sa iti faca si te mai cheme peste doua zile ca sa vada daca nu cumva s-au marit sufiecient de mult. Uf, ce medic. Nu-ti pierde speranta.

Ancamac nu a iesit luna asta, iese luna urmatoare. Sunt convinsa. Pup.

Korina felicitari. Deci nu ai gemeni. Bravo. Sarcina usoara.

Eu ma lupt in continuare cu somnul. Ma culc pe la 9 si ma trezesc noapte adin ora in ora. Vreau neapart sa ma duc la o eco. Nu ma mai dor sanii si iar am intrat in panica. Of, nu mai pot de frica. Nu vreau sa se mai intample ceva rau.

Pupici la toate fetele

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_alice spune:

Multumesc de raspuns dar ma intreb cat mai putea foliculul sa creasca in cele 30 de ore care au fost intre pregnyl si inseminare,pt ca la inseminare nu mia mai zis de cat de endometru ca are 10 mm si daca am simtit vreo durere si iam raspuns ca nu am simtit nimic,iar pe hartiuta cu monitorizarea eco scrie:OD=1F cu lama (este o sageata cu varful in sus)lichid....

TRYING TO MAKE A BABY !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea-dana spune:

fetelor,
cand se poate face laparoscopia? intre ce zile?
multumesc mult!
pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

alice cand ti-a facut inseminarea, deja foliculul era spart pentru ca ai mentionat ceva despre lichid. Probabil lichid in douglas. Asta inseamna ca foliculul s-a spart si s-a vazut acest lichid in ovarul in care a fost foliculul. eu nu inteleg ce inseamna un folicul cu lama. In 30 de ore, cred ca mai putea creste inca vreo 2mm maxim, sa ajunga la vreo 19mm. E doar parerea mea. Nu sunt sigura ca asa a fost.

andreea_dana nu stiu nimic de laparoscopie. Sorry.

Pupici

8+

Mergi la inceput