INSEMINARE [37]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandrab spune:

LAVINUTZA Sa dea Dumnezeu!
Cat despre bani, o sa fac o lista la sfarsit cu costul total, dar cred ca esti pe aproape...


http://tt.lilypie.com/TaAzp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

LAVINUTZA –
IA = inseminare cu sperma de la sot sau donatorul adus de tine. Ceea ce vreau sa spun e ca nu au banca de sperma
IAD = inseminare cu sperma de la donator anonim

In asteptarea unui ........
Dr Anca Moisa
1 IAD nereusita 30.01.2009
1 IAD reusita 02.03.2009 - avort menstrual la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Fetelor eu nu fac la privat ci la spital in Ungaria,si inseminarea simpla(prepararea spermei+eco+IA propriu-zisa) este oficial 500 ron dar fiindca le-am spus ca nu-mi trebuie chitanta mi-au cerut 350 ron,iar pt IA dubla e in total cam 600-650 ron.Deci Cosicel poti sa modifici pe prima pagina.Si eu fac IA la cel mai bun medic din toata zona de EST a Ungariei si inclusiv din zona noastra, de vest a Romaniei.Deci cei 1100 ron de care se vorbea mai sus,doar pt prepararea spermei mi se par aberanti.

Eu am facut azi IA,ovulatie la fix cu foliculi de 23-24 vreo 3 bucati,endometru de 12,totul ok,ca data trecuta..si maine mai fac o IA de siguranta.Totusi am o intrebare:cei 15 mil de gigei(95% motilitate) ai sotului sunt destui pt IA,ce spuneti?Dr mea zice ca e ok.Insa ca nr sunt mult sub limita de 40 mil.(bine,asta pt sexul natural,nu cu siringa)Eu am decis ca nu ma mai stresez nici cat negru sub unghie,daca e sa se prinda tot se prinde.De aceea am redeveni activa,fac dans ,muncesc mai cu spor si ma simt mult mai bine,pt ca mi-am schimbat focusul de pe baby pe business.Eu asta zic sa faceti toate:schimbati-va focusul pe altceva si o sa vedeti ca testele negative le veti trata mult mai simplu,iar testele pozitive va vor bucura de 10 ori mai tare.
Dankutza nu am facut testul de anticorpi pt ca am zis ca luna asta trebuie sa se prinda,iar daca nu e sa fie,atunci o sa-l fac peste 2 sapt.Acum e tot una,ca IA tot o faceam.Tu cum esti?cum e baby?in 2 luni afli ce e nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Myiia poate ar fi bine sa faci un pic de pauza. La un moment dat e bine sa ma lasi si ovarele sa se odihneasca macar un ciclu. Dupa aia sa incepi cu Puregon. Sigur vei reusi. Cred ca e mai puternic decat ce ai facut inainte, si daca mai e si mai ieftin pe deasupra, si mai bine.

ruxandrab foarte bine ca ti-a marit doza. Inseamna ca ia in considerare reactia organismului la medicamente. Referitor la medic, stai linistita. Schimba omul locul, schimba si norocul. Sincer nu am auzit de acest medic. Dar asta nu inseamna ca nu este bun. Sa stii ca totusi e important ca tu sa ai incredere in dr tau 100%. Daca nu te simti in largul tau, daca nu iti inspira incredere, mai bine schimba-l. Marimea foliculilor pentru ziua a noua e Ok. Bafta multa.

Crisa diagnosticul meu a fost de sterilitate primara si ovare micropolichistice. AM ovarele pline de foliculi care nu au ajuns la maturitate. La eco arata ca niste margeluse. Ciclul nu vine decat daca iau Duphaston si nici nu am ovulatie naturala. Ca sa ovulez trebuie sa iau tratament (Puregon). In viata mea am ovulat doar de 3 ori. Nu sunt nebuna, stiu ce spun. De doua ori la inseminari si o data in urma unui tratament cu Clostylbegyt, acum niste ani buni in urma. AM simtit aceste ovulatii. Pe langa asta, mai sunt si supraponderala. Sotul are spermatozoizi putini si lenesi. In jur de 5-10mil pe ml (depinde de ciclul spermatic). In plus, cantitatea de sperma este foarte mica, in jur de 1ml.
Cu toate aceste probleme, totusi am reusit. Am avut si medic bun, dar si eu m-am autosugestionat foarte tare. Nu m-am mintit, dar am crezut cu tarie ca sansa mea la inseminare nu este de doar 10-15% ci de 100%. Nu stiu daca va vine sa credeti ca am putut sa fiu sigura de asta. Ce nu face onul de disperare. Asa ca te rog Crisa sa ai incredere in sansa ta. Tu nu ai probleme ca mine. Dac eu am reusit o sa reusseti si tu si celalalte fete. Exista solutii pentru toate.

cosicel isi permit sa creasca preturile pentru ca noi facem cozi pe la usile lor si ii imploram sa ne dea tratament. La Dacia deja nu mai fac fata la nr de pacienti. Ieri mi-a spus asistenta Cezarei ca are 30 persoane pe lista de asteptare. Asa ca pe mine nu ma mai primeste la Cezara. Ori Bechir ori Chadi. Cea ce este exclus. Astia au program dimineata. Eu nu pot risca sa fiu data afara de la serviciu ca plec in timpul programului. Moarta-coapta trebuie sa stau pana pleaca plozii acasa, la ora 3. Vreau sa ma duc la dr sora-mii: dr Briceag de la Cantacuzino. E foarte apoape de casa spitalul asta. E la Piata Gemeni si eu satu in Tei.
Toti medicii astia speculeaza dorinta arzatoare pe care o avem. Stiu ca o sa le dam cat cer pentru ca ne dorim foarte tare un copilas.

Amir10 asa sa faci. Fii optimista si nu te lasa. Citeste ce am scris mai sus Crisei. Multa bafta.

lavinutza e intr-adevar greu de hotarat. Sa faci IAs sau nu? DAr daca reusesti, tocmai pentru ca o iei incet si fara prea mult stres?

carla eu am ramas gravida cu 5mil prima data si a doua oara cu 17 parca. Sincer sunt impresionata de ce foliculi poti sa ai 3 foliculi de 23-24mm. Cum reusesti? Ce tratament ei? Te intreb din pura curiozitate.
Eu sunt bine acum. Nu am greturi deloc, desi, culmea, mi-as dori. As stii ca atata timp cat vomit, copilul se dezvolta. Eu am in continuare sanii mari si tari, si inca durerosi. Am un somn de mama, mama. Ma culc pe la 9-10. O data cu gainile. Acum 2 seri nu am avut somn. AM dormit doar 6 ore, cum dormeam eu inainte si am intrat in panica. AM fost tare catranita ziua aia. Am crezut ca s-a oprit din evolutie. Apoi seara, m-am culcat la 8.30 si m-am trezit la ora 5.15. Mi-a trecut frica. Insa iei, am inceput sa simt niste junghiulete in uter. Nu puternice, nu sangerare. AM intatr in panica. AM luat un No-Spa. L-am intrebat pe fetele de la odisee, si mi-au spus ca e normal, incepe sa se modifice forma uterului. Trebuie sa ma duc la dr. As vrea sa ma duc saptamana viitoare. Vreau doar sa il aud pe medic ca spune "sarcina in evolutie cu activitate cardiaca" si sunt cea mai fericita. Traiesc cu o frica. O sa vedeti si voi, ca dupa bucuria vederii celor 2 linute, incep altfel de probleme. La 4 luni poti afla ce e. Eu simt ca am fata. La baiat iti versi si sufletul din tine, la fata nu. Oricum, eu imi doresc fata.

M_alexa te-ai intors din Israel? Ce mai faci?

Korina ai ajuns la eco? Cum e?

Ancamac ce se aude cu rezultatul testului?

Evanesence ai reinceput tratamentul?

Pupici. MA duc sa fac nani.

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Dankutza,ma bucur ca esti bine in primul rand!!In al doilea rand eu am luat de fiecare data alta schema de tratament,iar ultimele 2 mi-au adus rezultatele pe care le stii.Luna trecuta am luat de ex Clostylbegyt si Puregon 100ui 5 injectii tot a doua zi din ziua 3 o data cu Clostylbegyt.Un tratament normal.Iar luna asta dr mi-a dat Clostylbegyt,Menopur 50ui si Puregon 50ui din ziua 3,iar injectiile le-am luat deodata si amestecate in siringa!!!asta mi s-a parut mie interesant!!!pe langa astea eu iau de 3-4 luni cele mai bune suplimente nutritive naturale din lume!!si sa nu va imaginati ca ingrasa si alte minuni,ele regleaza metabolismul si actioneaza exact unde sunt carentele in organism .implicit regleaza si partea hormonala,tiroida...eu de atunci stau atat de bine cu foliculi,endometru,ovulatie in ziua 14,hormoni ok,si pe langa asta ma simt extraordinar.Si am tot 51 kg la 1,70m.Am insistat pe tema asta pt ca degeaba ne distrugem organismul cu tratamente, hormoni,pt bebe,daca nu avem grija totodata de sanatate ca sa ne si bucuram de el cand vine.

Myia,subscriu la ce spunea Dankutza,mie imi recomanda dr ca dupa 3 cicluri de tratamente sa lasam vreo 2 luni ovarele sa se odihneasca, pt ca altfel se pot face chisturi mult mai usor.

Crisa,te rog nu te mai stresa.Ce pot sa-ti spun mai mult decat Dankutza?doar ia exemplul ei:pozitivismul ei!!!e destul!

Amir10 bafta!!!

Korina
,Ancamac ce ne povestiti?

va pup pe toate si sa auzim de 2 liniute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amir10 spune:

Carla, ce suplimente alimentare ai luat? Ce tratament complex ai luat!!! Vad ca se poarta combinatiile astea... clomifen cu FSH, FSH cu FSH + LH... Eu pana acum am facut simplu, ori numai clomifen, ori numai Puregon. La Iasi nu sunt doctori asa maiastri ca la capitala...
Estrogenul in ce zile il luati (oestrogel sau viviflor sau estrofem)? La mine luna asta, endometrul a fost destul de mic, 7,9 in ziua 11 cand am facut Pregnyl, apoi la ovulatie nu am mai fost la eco sa il verific. Dupa ovulatie, la 6 zile (in ziua 18), endometrul meu scazuse la 7,4. Dr. a spus ca e bun si asa, dar nu prea m-a convins...
Maine e ziua Z. Si azi am mai aflat ca o colega de birou e gravi cu al doilea copil, dupa un an de zile... Dar nu imi pierd speranta...
Trebuie sa am si un bebelas.
Va pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

DANKUTZA Felicitari din suflet pt reusita....nu am uitat ca am facut amandoua in acelasi timp IA tu ai fost cea norocoasa
Iti doresc din tot sufletul sa fie totul bine si sa aduci pe lume cel mai frumos si sanatos Bebelus .

Eu am avut mai putin noroc si prin urmare am renuntat,nu mai vrem sa ne luptam cu soarta....a fost prea mult pt noi,a fost atat de greu dupa ultima IA cand ne-am pus atata speranta si apoi am picat atat de jos ca nici lacrimi nu am avut sa plang.....al meu sot dragul de el a putut si a plans cum nu l-am vazut niciodata...si am zis STOP

Momentan ne simtim foooarte bine,ne-am schimbat viata,nu mai stam in casa,iesim si noi cu prietenii pe care i-am neglijat mult timp,ne cumparam lucruri noi,mergem in Weekend la plimbari,facem dragoste cand avem chef si cand ne intreaba cineva de copii le spunem ca nu ne dorim momentan....ceea ce este adevarat...am inceput sa traim din nou...ceea ce am uitat o perioada sa facem si este pacat ca suntem tineri...trebuie sa ne bucuram de ceea ce avem...nu le putem avea pe toate,si in primul rand am ajuns la concluzia ca nu putem sa ne schimbam soarta....sunt convinsa ca o sa raman si eu candva insarcinata daca vrea D-zeu....si atunci o sa fie minunat.

Nu mint cand spun ca nu imi doresc copii acum....chiar este adevarat.


Voua va doresc putere sa acceptati orice vi se intampla...caci este greu sa fii atat de distrus dupa un esec...trebuie sa fim puternice sa ne bucuram de reusita dar sa putem inghite si un esec altfel ne doboare si este pacat....

la toate luptatoarele de aici.

Eu intru foarte rar ....vreau sa ma detasez de tot...dar tot sunt curioasa ce se mai intampla pt ca imi sunteti foarte dragi si mi-ati fost alaturi.




"Problemele aduc experienta,iar experienta aduce Intelepciune"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micomic spune:

Buna fetelor,
Sunt noua pe site. Ma pregatesc pentru prima IA luna aceasta si am emotii. Sper sa decurga totul bine caci am ovare micropolichistice si mi-e frica de complicatii. Eu o sa fac stimulare cu Puregon si Clostilbegyt.Va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anana74 spune:

Lavinutza: Intr-adevar, este cam scump la Medlife, dar dupa ce am pierdut 2 ani pe la diverse cabinete particulare ale unor medici renumiti in asa ceva, si nu am reusit decat sa ajungem la concluzia ca ar trebui FIV (ICSI chiar), dupa care urmatoarea programare era posibila doar peste 2-3 luni(foarte multe paciente, asa a ajuns sa dureze 2 ani), am renuntat. La Medlife totul s-a intamplat repede.

In alta ordine de idei, pentru cele ale caror soti au probleme cu nr si calitatea, ati incercat Livercyn? Nu se gaseste decat la farmacia de langa Giulesti (daca ai noroc), sau poate fi comandat direct din Franta, online, site-ul este al unui roman. Sotul meu chiar a luat si intr-o luna diferenta a fost de la 9 mil la prima inseminare la 43 mil la a doua. Aum nu stiu daca functioneaza la fel la toata lumea, dar merita incercat. L-am combinat cu Napraznic pastile.
http://www.shop-nature.com/modules/shop/product_info.php?products_id=23430&location_id=32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Desi citesc des subiectul (mi-e tare drag) intervin rar dar astazi se pare ca sunt vorbareata.

Dankutza, sa dea Domnul sa ai exact ce iti doresti insa eu te contrazic in ceea ce priveste simptomele. Nu e deloc o regula cand sa iti dai si sufletul din tine si cand nu.
Eu o sa am baietel si n-am vomat nici macar o data pana acum.
Sarcina a fost foarte usoara din punct de vedere simptome. Nu m-a chinuit bursucul meu deloc.

In ceea ce priveste costurile IA, ii dau dreptate Sensibilei.
Nu stiu de unde a aparut ideea ca daca e scump e si mai bun.
Mi se par exagerate rau...da' rau de tot...preturile.
Eu am facut singura mea IA la Giulesti si nu mi-a parut rau deloc.

Toate monitorizarile plus IA m-au costat in jur de 8 - 9 mil (cu tot ce am mai dat pe langa). In asta n-am inclus tratamentul pt. ca fiecare reactioneaza la altceva si unele medicamente sunt mai scumpe decat altele.
Parerea mea e ca va cresc mult sansele daca faceti mai multe inseminari mai ieftine decat una scumpa rau (vorbesc in cazul in care aveti doar o anumita suma disponibila).

Multa bafta

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Atat e de mare burtica 31+ Robert Constantin
Asa arat eu acum

Mergi la inceput