Cauzele opririi din ev.a sarcinii - TROMBOFILIA 6

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns profa spune:

la toata lumea!Eu n-am mai fost in stare sa intru pe forum,nu mi-am mai dorit nimic,dar,...trebuie sa ma ridic,sa ma scutur de praf si sa merg inainte...N-am fost nici la dr. sa-l intreb daca luna viitoare fac sau nu stimulare,o sa merg saptamana viitoare.
Dar vad ca voi sunteti harnicute foc!miki,ma bucur ca ai ajuns la Uscatescu si ca te-ai lamurit.Tu cand vrei sa incepi Fiv2?Stii,articolul ala cu vitamina C il citisem si eu anul trecut,si si asta a fost un motiv pt. care am luat si eu.Vreau sa-ti spun ca eu iau de 2 luni B-uri,si nu am pus niciun kg.Si stii cum iau:1mg B12 si 100mg B6,care este continut intr-un amestec de inca cateva B-uri,toate de 100 mg.Si nu s-a intamplat nimic.Si cred ca daca nu bagi in tine la greu,nu are ce sa se depuna.o colega de-a mea,care a nascut(si careia maine la 10,30 ii voi boteza bebelusul,pe Matei,vaaai,am uitat sa va spun asta!!!),dupa ce a nascut a avut cu 1 kg mai putin decat ianinte,pt. ca nu a considerat ca trb. sa manance pt. 2,s-a comportat absolut normal in toata sarcina,si cand a iesit din spital si-a imbracat hainele de dinainte,fara absolut nicio problema.
Auzi,miki,dar pt. Mthfr,Uscatescu a zis ca e ok sa iei B-uri si acid folic si aspirina,atat inainte de sarcina cat si in timpul ei?In dozele pe care la stim noi,ma refer la vitamine?
Sunt curioasa ce-i spune si lui criss.
Eu cred ac in ziua 3 de CM voi merge sa fac iar niste hormonale,cu prolactina stateam bine ,ultima data,in decembrie a fost 17,sanii sigur ma dureau de la excesul de progesteron(ca acum,cand progesteronul e in scadere,nu ma mai dor),asa mi se intampla si cand eram mai tanara,pe-atunci in fiecare luna,acum,doar dupa utrogestan....O sa fac si FSH,sa vad cum e dupa 2 cicluri de Puregon...ce am constatat,ca estrogenii s-au imbunatatit f.mult dupa stimulare,eu aveam in fiecare luna ovulatie,dar estradiolul era si 80 in ziua 14,rar trecea de 200,acum...700,-800!Nu stiu daca asta s-a datorat faptului ca sub Puregon foliculii erau poate mai buni,sau datorita faptului ca am luat laptisorul de matca...!
miki,Vitex-fruit e pt. progesteron sau pt. estrogeni?Se ia din farmacie sau de pe net?
Asadar,maine sunt nasa!A patra oara!Am 2 finuti si 2 finute!Asa visam eu,ca acum,cand voi boteza, sa fiu 2 in unul dar...n-a fost sa fie...
mcrissa,danny,si toate fetele,!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:



......... tuturor si numai bine!!!

Profa


Sunt pe val...yupiii....prima zi de stimulare...in sfirsit endometrul e it de cit acceptabil pt a incerca un nou fiv...

....dr.nu mi-a dat nimic pt mthfr-ul asta al meu...a zis ca dupa ET...voi ce parere aveti....tinind cont ca alti dr.recomanda din tmpul stimularii aspirina de dodozaj mic ????

Miki Miki Macrisa...toate fetele si numai bine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Salutare la fete
lilianaFi multa bafta la fiv,sa fie cu noroc
Miki,Profa voi stiti multe si sunte-ti in tema cu multe ,in tara stiu cel putin ce analize sa faca pe la medici,eu cind i-am cerut la al meu med.gineocolog a zis ca nu e cazul,decit sa astept si uite ca de ani tot astept.Uneori am o furie pe el ca a trebuit sa pierd atita timp ,acuma i-mi pare rau ca nu l-am schimbat mai demult.
Medicul meu nu mi-a facut niciodata analiza de Prolactina,Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, Toxoplasma, Rubeola, Citomegalovirus.
Singura analiza care mi-a facut-o a fost Ziua 4 (FSH , LH, ESTRADIOL)dupa care mi-a zis ca trebuie sa fac FIV avind rezerva ovariana in scadere.Am facut si Fiv care nu a fost sa fie din 3 embrinoni la ET nu sa prins nici unul.
Nici pt Fiv nu mi-au facut prea multe aanalize decit investigatii serologice (Hepatita B- HBs, Hepatita C- HCV, HIV, VDRL)
Sunt copmplect dezorientata nici nu stiu ce sa fac si in ce parte sa o iau,sa mai fac un FIV 2 sau sa sper intr-o minune pe cale naturala.
Cu sotul nu am discutat nimica legat de FIV 2 sunt sigura ca el nu are incredere si din start zice ca nu are rost....am ramas de atitea ori natural dar la intreval de 2 ani si ceva intre ele,medicul meu niciodata nu a zis hai sa vedem unde e cauza de se opreste din evolutie ,poate aveam nevoie de progesteron ,niciodata nu mi-a facut nici un fel de analize .....
As vrea sa-l schimb sa merg la alt medic si sa discut cu el deschis sa-l intreb din capul locului daca poate si e capabil sa-mi faca toate analize ,sau ma gindesc sa ma duc la medicul care mi-a facut Fiv ca au acolo si gineocologie sa fac eventual la ei toate analize complecte sa ma trimita si la un endocrinolog sa vad cum stau cu coagularea singelui.Ce ma sfatuiti sa fac ?mai ales ca fac 39 de ani incurind.




Looana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Criss85 mult noroc la Fundeni, sa te intorci cu vesti bune.
Profa bine ca ai intrat ca azi voiam sa strig dupa tine. Si eu mai intru in butoi dar imi revin repede, ma apuc de cercetat si gasesc eu ceva care sa-mi linisteasca piticii.
Laptisorul de matca ti-a crescut endometrul, este estrogenic, dar ce este estrogenic coaguleaza sangele.
Vitex Fruit se gaseste in plafarele mai dotate sau il poti comanda de pe net. Este un reglator (echilibrator) hormonal, f indicat dupa ce organismul a fost bombardat cu hormoni . Da, e si progesteronic dar nu f tare. Nu stiu dc iti aduci aminte de DJ_mama, a spus odata ca ea nu prea mai avea ovulatie si dupa ce a luat vitex fruit a avut o frumusete de folicul. De aceea ti-am zis ca dc ai ovulatie il opresti si , deci te reglezi cu el, iti repari ovarele stresate de hormonii injectati dar poate faci si un folicul baban.
Uscatescu mi-a zis dimineata la recoltarea sangelui ca tb sa "pregatesc cuibul" de acum, adic sa iau B-rile. Apoi cand m-am dus sa-mi interpreteze rez anal si am vb de mai multe, inclus RMN mi-a zis sa vin cu rez la RMN si mai vb de tratam atunci. Eu am primit B-rile si am inceput sa le iau , ca nu-mi venea sa stau sa ma uit la ele. Am mai citit ca dc ai deficienta de B12 abia dupa 5 ani de deficienta se vad efectele negative. Deci, pregatesc cuibul
Loona multi inainte, suntem de ac varsta. Sfatul meu este sa vii in tara si ti-o recomand pe dr Dracea Laura, un dr f profesionist, cu experienta f mare si cu care poti comunica. Mai intai iti faci un set de analize care ti le voi scrie eu iar cum sunt sigura ca ai pb cu coagularea sangelui iti va tb un dr hematolog bun care sa-ti stab tratam de acum. O hipercoagulare a sangelui poate duce la un esec de implantare. Lasa dr de acolo pt ca nu poti comunica cu ei si ai pierdut destul timp.
Liliana Fi SUPER!! Ma bucur ca incepi FIV-ul , DOAMNE AJUTA!! sa fie cu II
LucaLuca imi pare tare-tare rau ca iar ti s-au dat iar peste cap planurile.
Danny dar B12 iei? Nu ai scris.
Mcrissa succes la Fundeni , sa ne spui ce ai facut.
-ici la toate fetele




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Miki-Miki multumesc de raspuns,astept sa i-mi scris lista de analize cind vei avea tu timp,nu e urgent deocamdata nu plec cit de curind in tara....in maxim o luna cred.
Vitex Fruit este una si aceilasi cu Masdonynon ca stiu ca parca contine asa ceva,eu am in casa 2 sticlute de 200 ml si ma gindesc ca as putea sa iau si eu ca si asa le tin acolo intr-un raft.Si inca ceva dupa ce am facut Fiv am oprit Utrogest-ul cind mi-a confirmat med test negativ si ciclu mi-a venit circa dupa 10 zile dar nu a fost un ciclu normal ,citeva picaturi de culoare maronie ,aproape erau curate tampoanele...mai mult numai cind mergeam la wc.mai curtea un strop de ceva maro.Mie nu mi-se pare normal,acuma nu stiu e din cauza ca m-am dereglat eu asteptam sa am totusi un ciclu normal.Acuma am observat ca am o secretie mai abudenta transparenta amestecata cu alb in ea,sa fie luna asta ovulatie si daca nu am avut ciclu normal?????
M-am gindit sa iau Vagisan de la farmacie (sunt 5 supozitoare) care reface PHS-ul si flora vaginala....citeam pe un forum ca e foarte buna o cura sa faci cu asa ceva din cind in cind....
Eu momentan iau Omega3 2/zi,Aspirina ASS 1/zi,Femibion 1/zi,Vitamina C 2/zi si azi ma duc sa i-mi iau si B6+B12 am vazut ca sunt vitamine cu mai multe B-uri impreuna cu acid folic.Stiu ca apa e foarte buna sa beti circa 2 litri/zi de la CM pina dupa ovulatie ajuta mult la secretia vaginala si in special la mucus sa fie trasparent si mai abudent asta mi-a zis un med.si am si citit intr-o revista.Deci cine nu bea multa apa incercati macar fortat in primele 2 saptamini.
Va doresc o zi buna si fara stres

Looana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Loona, da Mastodynon si Vitex Fruit contin ac planta (Vitex Agnus Castus ) numai ca primul are extract standardizat iar Vitex Fruit sunt capsule cu fructul macinat. Poti sa-l iei.
Deseara iti scriu analizele.






Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Am cosmetizat un pic art "Patologia imunologica a implantarii oului" de pe prima pag si pt ca sunt sigura ca multe nu l-ati citit pt ca era f incalcit scris il reiau aici:

"Patologia imunologica a implantarii oului

Pierderea sarcinii a constituit o problema a reproducerii in toate timpurile. Aproximativ 13% din sarcinile incipiente diagnosticate se opresc in evolutie. Dupa un prim avort spontan, riscul de a pierde o a doua sarcina creste la peste 17%, iar riscul de a pierde sarcina dupa doua opriri in evolutie consecutive creste la 35-40% si continua sa creasca dupa fiecare avort. Avorturile recurente pot afecta intre 2 si 5% din cuplurile care isi doresc o sarcina. In trecut, cauza ramanea necunoscuta la majoritatea cazurilor. Mai recent, totusi, s-au facut progrese importante in intelegerea mecanismelor implicate. Pierderea repetata a sarcinilor este cauzata de multe ori de unele probleme legate de anomalii anatomice, hormonale, imunologice sau infectioase materne sau mai rar de unele cauze embrionare.
Problemele imunologice au fost incriminate ca una dintre cauzele majore ale avortului habitual. Relatia imunologica complexa dintre fat si mama in timpul sarcinii a fost considerata similara celei dintre alogrefa transplantata si receptor. O data cu procesul de implantare, care incepe dupa 6-7 zile de la fecundatie, celulele embrionare specializate (trofoblastul) si mucoasa uterina interactioneaza. Un rol important revine celulelor imune materne, care intervin si are loc un schimb de substante asemanatoare hormonilor (hormone-like), numite citokine. Procesul interactiv al implantarii nu este capital doar pentru supravietuirea sarcinii in primele stadii, ci si pentru calitatea vietii dupa nastere. S-a presupus ca implantarea sarcinii in uter ar fi controlata de raspunsul matern imun mediat de celulele T, care identifica aloantigenele mostenite pe cale paterna, exprimate de trofoblast. Cu toate acestea, dovezi recente arata ca implantarea implica predominant un nou sistem de recunoastere alogenica bazat mai curand pe celulele NK decat pe celulele T. Bazele celulare si moleculare ale acestei interactiuni imune dintre placenta si uterul matern constituie tema unei intense activitati de cercetare. Functionarea neadecvata a mecanismelor imunologice in timpul implantarii a fost implicata ca o cauza a avorturilor recurente, esecului fertilizarii in vitro (FIV) si infertilitatii, a nasterilor premature, a intarzierii de crestere intrauterina si a preeclampsiei. Intelegerea modului prin care acest proces este controlat poate duce la adoptarea unor conduite terapeutice noi care sa imbunatateasca prognosticul sarcinilor cu probleme legate de imunitate. De-a lungul timpului au fost studiati o serie de factori imunologici care pot fi implicati in aceasta situatie sau pot fi markeri ai unei reactii imunologice anormale.

Anticorpii antifosfolipidici (AAF)
Anticorpii antifosfolipidici sunt o familie care cuprinde aproximativ 20 de membri. Multe date din literatura au aratat ca pacientele care au avut avorturi repetate sau nu au obtinut o sarcina dupa fertilizari repetate in vitro au avut in mod frecvent niveluri crescute ale anticorpilor antifosfolipidici circulanti. S-a emis ipoteza ca acesti anticorpi ar actiona direct asupra tesutului trofoblastic, impiedicand implantarea normala sau provocand ulterior tromboze placentare. Totusi, rolul AAF in fiziopatologia reproducerii este controversat. Se considera ca un individ oarecare ar avea 64% sanse de a avea un test de depistare pozitiv pentru unul dintre acesti anticorpi. Pentru anticoagulantul lupic si anticorpii anticardiolipinici (subclasele Ig G si Ig M, dar nu si Ig A), s-a demonstrat semnificatia lor clinica, in timp ce altii au o importanta mai mica. In sarcina ar fi necesara determinarea anticorpilor specifici si pentru fosfatidiletanolamina si fosfatidilserina, fosfolipide cu rol important si in adezivitatea celulor din structura trofoblastului. Rezultatele unor studii recente sugereaza ca AAF nu sunt legate direct de esecul implantarii, mai curand pot fi folositi pentru identificarea po****tiei cu risc si ca de fapt celulele "Natural Killer" (NK) activate, prin eliberarea accentuata de "embriotoxine", sunt principalele vinovate.

Anticorpii antitiroidieni (AAT)
Din aceasta clasa au fost studiati mai ales anticorpii anti-tiroidperoxidaza si anti-tireoglobulina, in 1990 Stagnaro-Green demonstrand printr-un studiu prospectiv valoarea determinarii lor la sarcinile cu risc. S-a sugerat ca AAT pot servi ca marker periferic pentru functionarea anormala a celulelor T si ca astfel ar exista o relatie intre AAT si infertilitate. S-a raportat o dublare a ratei nasterii prin fertilizarea in vitro prin administrarea intravenoasa de gammaglobuline la pacientele cu AAT prezenti. Terapia cu gammaglobuline trebuie inceputa inainte de initierea tratamentului cu medicamente ce tintesc fertilitatea si trebuie administrate si dupa ce sarcina a fost diagnosticata. In alte studii se arata ca peste 50% dintre femeile cu AAT prezenti au, de asemenea, si testul pentru celulele NK activate pozitiv. Riscul esecului implantarii la femeile cu testul AAT pozitiv pare sa fie limitat la cazurile in care AAT coexista cu celulele NK activate.

Anticorpii antinucleari (AAN)
Anticorpii antinucleari formeaza un grup de anticorpi ce reactioneaza cu anumite componente ale nucleului celular. AAN sunt folositi ca instrument de screening pentru o varietate de boli imunologice, dar au fost raportati si la po****tia normala. Subseturi mai specifice de AAN sunt folosite pentru diagnosticul mai exact al unor boli imune specifice. Rolul lor in reproducere este neclar, insa dupa unele studii sunt crescuti la femeile cu infertilitate sau sterilitate. De asemenea, este cunoscut faptul ca femeile cu lupus eritematos sistemic au o rata de avorturi spontane mult mai mare decat in po****tia generala.

Celulele Natural Killer (NK)
Exista o clasa speciala de celule NK, si anume celulele NK(CD16-, CD56+), care ajuta implantarea oului si contribuie la supravietuirea sarcinii. Exista insa si un alt grup de celule NK, si anume celulele NK (CD16+, CD56+), care daca devin active secreta anumite toxine ce distrug celulele trofoblastice si pot provoca pierderea sarcinii. Cresterea activitatii citotoxice a celulelor NK in sangele periferic este inregistrata atat la femeile cu avorturi, cat si la cele cu esec al fertilizarii in vitro. Dupa ovulatie si la inceputul sarcinii, celulele NK reprezinta mai mult de 70% din po****tia de celule sangvine albe (leucocite) de la nivelul mucoasei uterine. Acestea produc o varietate de hormoni locali, unii cunoscuti ca citokine Th1. Eliberarea excesiva de citokine Th1 este foarte toxica pentru trofoblast si celulele endometriale, conducand la moartea lor programata (apoptoza) si, in consecinta, la insuccesul implantarii. Celulele NK sunt activate anormal si produc citokinele Th1 in urmatoarele situatii: - cand atat barbatul, cat si femeia prezinta asemanari ale ADN-ului HLA-DQ. In aceste situatii, problema este de obicei pierderea repetata a sarcinilor, si nu sterilitatea; - la paciente care au concomitent afectiuni pelviene si testarea AAF anormala; - in jumatate din cazurile cand femeile au autoanticorpi antitiroidieni. Celulele NK secreta si factorul de necroza tumoral (TNF), care are si el efect distructiv asupra trofoblastului. Celulele NK activate pot trece din mucoasa uterina in sangele periferic, unde toxicitatea lor poate fi masurata. Totusi, nu exista inca o dovada a corelarii dintre po****tiile de celule NK din sangele periferic si cele care activeaza in uter. Terapia cu gammaglobuline, inceputa cu mai mult de o saptamana inainte de transferul embrionului in cazul FIV, poate stapani celulele NK activate, reducand astfel riscul esecului implantarii.

Limfocitele T helper
Acest tip de limfocite, prin intermediul secretiei de citokine, ar fi implicate in procesul de implantare si de dezvoltare placentara. Citokinele Th1 si Th2 sunt produse de limfocite T helper (CD4) diferentiate pentru fiecare tip. Daca in raportul Th1/Th2 predomina Th1, acest lucru ar fi asociat cu avortul sau esecul repetat al implantarii la FIV, astfel incat se poate afirma ca depistarea acestui lucru ar indica etiologia imuna a unora dintre avorturi.

Limfocitele citotoxice CTL
Toxinele eliberate de limfocitele citotoxice (perforine si granzime), ca si citokinele Th1 distrug celulele trofoblastice. Limfocitele citotoxice si celulele NK activate regleaza si controleaza gradul in care trofoblastul invadeaza peretele uterin, ca si toleranta si acceptarea de uter a transplantului fetal strain (alogrefa). Sunt studii care au aratat ca femeile cu pierderi repetate de sarcina au niveluri semnificativ crescute atat al numarului de celule CTL si NK activate, cat si al concentratiei de citokine Th1 (asa-numitul factor embriotoxic), la nivelul mucoasei uterine ca si in sangele periferic. Prin rolul lor in reglarea balantei intre Th1 si Th2, ambele tipuri de celule CTL si NK activate regleaza gradul in care trofoblastul invadeaza peretele uterin ca si tolerarea de uter a "transplantului fetal".

Compatibilitatea HLA
O sarcina trebuie sa fie recunoscuta ca straina pentru a declansa mecanismele imunologice corespunzatoare. Sistemul antigenelor umane leucocitare HLA joaca un rol important in aceasta recunoastere. Daca complexul HLA al tatalui este foarte asemanator cu cel al mamei, atunci aceasta recunoastere nu se mai face si rezultatul este un avort spontan sau un esec al implantarii. HLA-G este un sistem unic ce este exprimat de celulele citotrofoblastului. Izotipurile HLA-G sunt vitale pentru toleranta materna pentru fat si functioneaza ca imunosupresive. Cu alte cuvinte, HLA-G actioneaza ca un mecanism de aparare pentru a proteja placenta si embrionul de celulele NK materne. Aceasta creeaza posibilitatea de a determina sansele de implantare ale fiecarui embrion in cadrul FIV. Prezenta nivelurilor crescute de HLA-G are o valoare predictiva pozitiva mai mare de 70% la femeile cu varsta sub 39 de ani si peste 50% la femeile cu varste intre 39 si 44 de ani. Antigenele embrionare de origine paterna regleaza exprimarea trofoblastica a HLA-G, care mentine eliberarea echilibrata de Th1/Th2 de limfocitele T CD4. In lipsa acestor antigene de origine paternala, proliferarea anormala a trofoblastului si implantarea embrionului nu pot avea loc. Daca unele antigene HLAHLA, B, C, DR, DQ sau DP ale progenitorilor sunt identice, apare o intrerupere in semnalizarea citokinica HLA-G si, in consecinta, un dezechilibru in balanta Th1/Th2, cu predominenta citokinelor Th1. Acest lucru duce frecvent la insuficienta trofoblastica de implantare progresiva sau brusca, ce se manifesta prin pierderi recurente de sarcina.

Grupul de risc
Deoarece problemele imunologice pot conduce la insuficienta de implantare, este important sa se evalueze corect femeile cu factori de risc, cum ar fi:
- sterilitate si infertilitate inexplicabile;
- antecedente heredo-colaterale de boli autoimune (artrita reumatoida, lupus eritematos, hipotiroidism);
- esecurile fertilizarii in vitro inexplicabile sau recurente;
- endometriozele.

Investigatiile de laborator cuprind:
- determinarea titrului de anticorpi blocanti;
- determinarea anticorpilor antifosfolipidici:

  • - Anticorpi antifosfoglicerol Ig G, Ig M, Ig A;
  • - Anticorpi antifosfoserina Ig G, Ig M, Ig A;

  • - Anticorpi antifosfoetanolamina Ig G, Ig M, Ig A;

  • - Anticorpi anti-acid fosfatidic Ig G, Ig M, Ig A;

  • - Anticorpi antifosfoinozitol Ig G, Ig M, Ig A;

- VDRL.
- determinarea titrului de anticorpi antinucleari:
  • - anti-dsDNA;

  • - anti-Sm;

  • - anti-Ro (SS-A);

  • - anti-La (SS-B);

  • - anti-RNP.

- determinarea titrului de anticorpi antihistona;
- determinarea anticorpilor antitiroidieni:
  • - anti-tiroidperoxidaza;
  • - anti-tireoglobulina.

- dozarea embriotoxicitatii;
- imunofenotiparea reproductiva;
- dozarea celulelor NK;
- analiza cromozomiala;
- dozarea imunoglobulinelor;
- teste de coagulare:
  • - anticoagulant lupus-like;
  • - timpul de tromboplastina partiala activata;
  • - antitrombina III;
  • - factor V Leiden.

- tiparea complexului de histocompatibilitate major (HLA):
  • - antigenele A, B, C, DR, DQ si DP.


Posibilitati terapeutice

Imunizarea cu limfocite paterne
Ideea introducerii terapiei cu limfocite a fost de a imbunatati toleranta imuna materna in ceea ce priveste fatul, prin cres- terea titrului de anticorpi blocanti. Aces- tia, blocand antigenele mostenite pe linie paterna, ar preveni activarea celulelor NK (CD16+, CD56+). Imunizarea mamei prin administrare de concentrate leucocitare paterne amplifica semnalul HLA si astfel creste sinteza de anticorpi blocanti. Nivelul anticorpilor blocanti trebuie masurat la 3-4 saptamani de la imunizare incepand cu cea de-a doua administrare. Exista insa mari semne de intrebare privind beneficiile unei astfel de terapii, in plus fiind vorba despre un preparat scump, cu efecte adverse uneori serioase, incluzand reactii transfuzionale, soc anafilactic sau transmiterea unor infectii. In SUA, aceasta terapie poate fi administrata numai in cadrul unor studii de cercetare.

Terapia corticosteroida
Terapia cu steroizi este de rutina in cele mai multe programe de fertilizare in vitro. Utilitatea lor s-ar datora efectului imunodepresiv sistemic prin inhibarea raspunsului imun celular. Unii sustin folosirea zilnica a prednisonului, metilprednisolonului oral sau a dexametazonei oral, incepand cu 10 zile inainte de a initia stimularea ovariana cu gonadotropine si continuand pana la diagnosticarea sarcinii. Pacientele insarcinate continua tratamentul de-a lungul primului trimestru. La cele la care nu s-a obtinut sarcina, terapia cortizonica se intrerupe dupa o scadere progresiva a dozelor timp de 7 pana la 10 zile. Sunt insa studii care contesta eficacitatea lor.

Heparina si aspirina
In anul 1995 s-a propus ca femeile cu teste pozitive pentru AAF sa fie tratate cu doze mici de heparina si aspirina, pentru a imbunatati implantarea mai ales in cazul FIV. Aceasta abordare s-a bazat pe cercetari care au sugerat ca heparina respinge AAF de la suprafata celulelor trofoblastice, favorizandu-le astfel dezvoltarea. Prin efectul anticoagulant, impreuna cu aspirina, care ar inhiba aderarea plachetelor sangvine la celulele trofoblastului abia format, ar putea preveni formarea trombilor in vascularizatia utero-placentara. Dupa introducerea acestui tip de terapie, s-au obtinut rezultate semnificative mai ales cand terapia a fost inceputa inaintea conceptiei, totusi nu toate cazurile in care au fost depistati AAF sau AAT rezultatele au fost multumitoare. Ulterior, a fost demonstrat ca terapia cu aspirina si heparina a imbunatatit rezultatele fertilizarii in vitro doar pentru femeile ale caror teste AAF au fost pozitive pentru alti anticorpi decat cele directionate impotriva a doua fosfolipide specifice fosfatidiletanolamina si fosfatidilserina. Femeile care au avut anticorpi anti-fosfatidiletanolamina sau antifosfatidilserina de tip Ig G/Ig M au castigat o imbunatatire semnificativa a implantarii prin fertilizare in vitro si a ratei nasterii numai atunci cand a fost initiata terapia intravenoasa cu gammaglobuline. Observatii recente sugereaza ca folosirea heparinei singura are aceleasi efecte ca atunci cand este combinata cu aspirina. Administrarea subcutanata de heparina (doza de 5.000 U de 2 ori pe zi la femeile cu sterilitate care urmeaza sa faca fertilizare in vitro, cu teste pozitive pentru AAF si negative pentru celulele NK activate) imbunatateste semnificativ rata nasterilor prin fertilizarea in vitro. Administrarea de heparina este oprita in ziua in care ovulul este recoltat pana la transferul embrionului, cand este reluata si continuata pana la 8 saptamani de sarcina.

Imunoglobulinele G, administrate intravenos (Igiv)
Se crede ca Igiv contracareaza efectele care se opun implantarii asociate cu deficiente imunologice ale reproducerii. Efectul terapeutic al imunoglobulinei G nu este inca stabilit clar, dar mecanisme posibile ar putea fi: scaderea celulelor NK activate din sangele periferic, contracararea activitatii celulelor NK la locul implantarii, reducerea activitatii celulelor CTL (producatoarele majore de citokine Th1), infuzia pasiva a anticorpilor blocanti, reducerea capacitatii celulelor B de a produce autoanticorpi AAF si AAT si, nu in ultimul rand, ca ar contine anticorpi anti-idiotip care contracareaza direct multe din efectele de agresionare a autoanticorpilor, cum sunt AAF, protejand astfel trofoblastul. Femeile cu testul AAF pozitiv si care au, de asemenea, testul pentru activitatea anormala a NK pozitiv par sa beneficieze de imunoterapie selectiva cu gammaglobuline intravenos. Mai mult de 75% dintre femeile cu AAF pozitiv si care au crescuta activitatea celulelor NK au de asemenea anticorpi anti-fosfatidiletanolamina si/sau antifosfatidilserina. Se recomanda tratamentul cu Igiv pentru cazurile in care, in ciuda unor transferuri numeroase de embrion de buna calitate, implantarea nu a avut loc si este asociata cu activarea celulelor NK si unde exista antecedente personale sau heredocolaterale de boli autoimune in asociere cu testul pozitiv pentru celulele NK activate. In cazurile cu esec aloimun al implantarii si activare izolata a celulelor NK activate fara a avea si contextul clinic, nu exista in sine o indicatie pentru terapia cu Igiv, deoarece anumite femei cu NK activate concep si continua sa aiba sarcini sanatoase fara terapie cu Igiv. Tratamentul cu Igiv va fi initiat cu cel putin 7 zile inainte de transferul embrionului/blastocistului. Doza de Ig este de 400 mg/kg/zi timp de trei zile consecutiv, lunar pana cand celulele NK devin normale sau pana la 28 de saptamani de sarcina. Folosirea selectiva a imunoterapiei da posibilitatea de a obtine sarcini la multe paciente care au avut anterior esecuri repetate ale fertilizarii in vitro (4 sau mai multe).

Inhibitorul factorului de necroza tumoral (TNF inhibitor) Prin aceasta terapie s-a incercat contracararea actiunii TNF si raspunsul citokinic tip Th1. In prezent, nu sunt disponibile date despre eficacitatea unei astfel de terapii. Avand in vedere interesul lumii medicale pentru acest domeniu, este de asteptat sa se dezvolte in viitor noi strategii terapeutice. "




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Dragele mele, eu raman in club ca mutanta simpatizanta. Miki, s-a schimbat schimbarea: fac FIV. Am ovulat finalmente, in extremis, apuc sa fac biopsia inainte de blocaj, la o ora distanta, cred.

Voiam sa va spun ca mi-am sunat medicul de la hemato, mi-a zis sa continuu cu 1mg B12/zi si sa-i cer generalistului sau ginecologului sa-mi prescrie o dozare de B12. "Cand?", intreb eu. "Peste 3-4 luni". "Pai eu peste 3-4 zile incep fiv-ul, are vreo legatura, imi poate face rau B12-le la stimulare?" "Nu".

Deci continuu sa iau B12 si cu prima ocazie imi fac o analiza, sa vad cum mai stau. Sa mai fac dozaje si de alte B-uri, voi ce ziceti?

Va tin pumnii tuturor!

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Luca m-ai facut sa zambesc la expresia "mutanta simpatizanta". Ma bucur tare mult ca intri in hora, si sper sa fie pt ultima data. Pe langa B12 ar fi bine sa-ti mai dozezi B6 si acidul folic. Am citit ca B12 se asimileaza dc iei si B6, fa-ti acum anal la B6 si B9 sa nu ai o deficienta la ele.Am o banuiala legat de ovulatia ta f tarzie, sa nu ma bati. Eu de ob recomand laptisor de matca doar in faza foliculara deoarece e bun pt endometru si calitatea ovocitelor. Stiind ca tu faci FIV si nu speri sa ramai natural, deci ca nu urmaresti sa ai o ovulatie babana in f luna nu ti-am mai mentionat ca fiind estrogenic poate inhiba ovulatia. Cred ca de aceea ti s-a amanat ovu. Acum pe per inhibarii sa nu-l mai iei, il reiei din zi 1 pana la ET. Sa mai iei 1 gr de vitamina C zilnic de acum si dc gasesti naturala e si mai bine.
Iarta-ma!




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

hahaha! (rad acum, ca-mi permit). daca-ti mai spun ca am luat doza dubla de jeleu roial, la ce concluzie ajungem?! :)) bagam pastilutele de la FLP, plus cate un shot lichid din seringa mea bio din figider - sa fie acolo. deci sa inteleg ca m-am inhibat. uh, ma bucur sa am o explicatie.

deci, nu mai iau acum, dar reiau in momentul in care imi vine ciclul. si continuu pana la ET. (dupa ET de ce trebuie oprit? vreau sa inteleg mecanismul.)

mai bag ArcticSea - asta e ok tot timpul, da?

chiar, oare in ciuda ovulatiei tardive, imi va veni oare ciclul la timp? ca eu luam royal jelly de vreo cateva luni bune, dar la nivelul CM nu am observat diferente (despre ovulatie nu stiu, e prima data cand o monitorizez).

tu cum stai cu planul general? v-ati hotarat? Germania sau Bucuresti?



---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput