Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (44)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Multumim pentru urari.

Moniland, pt. camera bebelinelor ai putea sa cauti si un fotoliu extensibil, mai ales ca am inteles ca nu prea ai spatiu. E bun pt. alaptat si pentru eventualele nopti in care va trebui sa stai cu ele daca sunt bolnavioare (asta e inevitabil, mai devreme sau mai tarziu).



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Am masurat si comoda: are 80 cm inaltime si 50 cm latime. A fost perfecta pentru infasat, cu salteluta deasupra. Si eu sunt mica de inaltime (1,60).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Moni eu am canapea in camera bebitei de 2 locuri tot de la Ikea luata..ba se face si pat...am luato mai demult tot in ideea ca in camera aceea sa am o canapea micuta care sa nu ocupe loc mult si acum o pastrez acolo pentru diverse..doar un cub din acela de pus picioarele o sa mai imi iau sa stau comod cand alaptez/biberon.

Sa stii ca si eu sunt pretentioasa..nu gasesc perdea...covor am unul si deocamdata nu il schimb dar va trebui cand o sa mearga in 4 labute caci asta e cam aspru. De lenjerii de patut si protectie o sa ma duc tot in Ikea sau Kika ca am vazut...si de baldachin la fel. In schimb nu gasesc tablouase frumoase..cred ca o sa iau ceva si le vopsesc eu rama in culorile dorite...pe pereti nu am de gand sa pictez..poate doar un brau din acela care se aplica daca gasesc...in rest o sa caut accesorii colorate in roz si verde pastel...



28+ Eva

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Seara buna,dragi mamicute de zmeurici!

De citit am tot citit dar cu raspunsul mai greu.Cele care au zis ca a doua sarcina e mai grea plus copilul din dotare,muuulta dreptate au!

Fetele care mai lucrati,aveti randament?Eu is jos de tot,as dormi si as lenevi si am asa multe de facut,cum sa-mi fac avint?Vreo idee?

Simbata am fost si noi intr-un magazin de bebelusi,mi-am cumparat perna de alaptat,nu una scumpa ci pur si simplu cea care mi-a placut si mi s-a parut confortabila.Este exact asta:
http://www.baby-markt.de/cgi-bin/cosmoshop/lshop.cgi?action=showdetail&artnum=theraline_dodo-h&source=froogle&campaign=froogle&ls=d
M-am imbolnavit la carucioare,unele mai faine ca altele.Am vazut si de gemenuti,f faine,de la Teutonia,si robuste si practice.
Deocamdata nu ma grabesc,mi-am notat vreo 2 modele dar mai astept putin.

Patricia ,multumesc de intrebare,ma simt mai bine dar tot cu nasul asta,curge si iar curge.Am fost si la dr de casa si cica ar fi si o componenta alergica,e plin de polen peste tot,o fi si asta.
Restul fetelor racite,cum o mai duceti?

Acum de dormitul impreuna...depinde mult de mama,de copil,de multe.Oricum va doresc si imi doresc un copil ca fiica-mea,doarme noaptea intreaga de la 2 luni juma si niciodata nu am stiut ce-s eruptiile dentare sau alte probleme.
Eu am culcat-o de la inceput in camera ei,in patutul ei care era pe roti si il lipeam de sofaua care mai exista in camera si pe care dormeam eu.Mi-a fost teama sa o pun in pat cu mine sau in patul conjugal ,eram atit de obosita incit adormeam cite 5 minute ca mortu' imi era frica sa nu ma rastorn peste ea.Cind putea sa ne pazeasca cineva,o luam pe burta mea si dormeam asa 2-3 ore .
Noaptea am dormit cu o lampa de veghe,poate nu-i ok pt ca bebele trebuie sa se obisnuiasca cu noaptea dar eu trebuia sa o vad non stop cind ridicam capul din pat si fiica-mea nu s-a obisnuit cu lumina,de la 10 luni am renuntat la ea.Singura in camera am lasat-o abia de la 2 ani si ceva dar nu a avut nici o problema,nici nu a sesizat la inceput pt ca oricum ea adormea singura si se culca mult mai devreme...insa si eu si sotul veneam la ea cel putin de 2-3 ori pe noapte sa o controlam,invelim,etc.Ea la noi nu venea,doarmea bustean pina la cel devreme 8.30.
Sigur,cind a fost bolnava am dormit cu ea in camera sau am luat-o in patul nostru,defapt noptile cu febra sunt cele mai cumplite pt orice mamica .
Patul conjugal e f mare dar e cu 2 saltele diferite(diferenta de greutate intre mine si sot era de 30 kg)si cu diferite ocazii o mai luam cu noi dar nu dormeam bine,cu griji sa aiba loc,sa fie acoperita,sa nu-i fie frig sau cald,ajungeam amindoi pe marginea patului iar ea perpendiculara pe noi .
Acum nu stiu,mie nu mi se parea ok nici aerul in dormitorul prea po****t,adultii mai sforaie de aceea sunt pt camere separate de la o virsta.

Micalsa ,unde ai fost plecata?

Giova ,pai nu esti departe de mine,cred ca la 200 km.Noi pina la Verona avem 200 si ceva dar drumul prin Sud Tirol e absolut fantastic .

Fetele,voi mai faceti si a doua ecografie de morfo-fetala?Mie imi recomandase pt valoarea aia arteriala dreapta marita si ma gindesc sa ma programez miine pt 30 de sapt.Dar am vazut ca si multe dintre voi ati avut valorile marite.

Alinutza ,eu nu vreau sa te sperii numai sa-ti spun ca eu nu am dus-o deloc bine cu hemoroizii dupa nastere.Fiica-mea avea colici,nu puteam minca fructe decit banane(...care constipa),nu legume verzi(fasole,mazare,etc),doar ce mai mincam cereale cu iaurt.Mai scapam si la dulciuri care iarasi constipa asa ca degeaba ma chinuiam cu tone de apa si ceaiuri...in fine,a trecut si poate acum va fi mai bine.

Sanziana ,felicitari pt baietel .Ce sa zic,bun venit in clubul celor care si-au dorit fetita si au baietei ,suntem mai multe...sanatosi sa fie!Si eu fac 37 anul asta si toti imi zic "lasa,peste 2-3 ani mai faci si o fetita ".Totusi eu am o fetita pe care o iubesc ca pe ochii din cap si cu al 3-lea copil nu ma mai vad in stare asa ca ne oprim aici.
Cica baieteii sunt mai usor de crescut,mai nepretentiosi...asa-i?

mQQm,nici eu nu cumpar biberoane,vreau sa alaptez exclusiv.Nici data trecuta nu am cumparat decit cind chiar am avut nevoie.

Mai vroiam sa scriu una alta,mai revin eu.Aaaa,in afara de Dienuta,mai simte cineva bebelul sughitind?Eu la prima sarcina am simtit frecvent dar nu imi mai amintesc de cind a inceput...

Seara faina tuturor!



Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico29_79 spune:

Buna fetelor! sarbatoritelor :)

Aseara am venit din "weekend-ul de miere", nu am avut timp sa va citesc, dar am vazut ca ati scris un capitol..Nu am mai fost la Piatra Neamt, dar am fost la Paltinis si ne-am plimbat prin imprejurimi(am vazut baraj Vidra, Voineasa, Gura Raului), a fost superb ..:)..sper ca si voi ati un weekend frumos

http://s557.photobucket.com/albums/ss19/Nico29_79/

24+ cu baietel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Va multumesc mult de tot tuturor celor care mi-ati transmis felicitari, va dulce!! Eu n-am reusit sa intru ieri la calculator deoarece ne-am apucat si noi de zugravit prin casa si aveam toate stranse,abia acum am putut intra...

Cornelia: La Multi Ani si baietelului tau,sa fie sanatos,sa creasca mare si sa va aduca numai bucurii!!!

Va pe toate si asa sa dea Dumnezeu,sa va aduc prima zmeurica sanatoasa si la termen...sarcini usoare in continuare,tuturor!!!!

Nusy 32+ Ingrid Cristiana

A.M.R. 7 saptamani!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Alina,si bebeul meu sughite destul de des in burtica....doamne,ce drag mi-e.Asa am simtit-o si pe Timea,ea a sughitat ffff. mult si dupa ce s-a nascut.Pooh,mami de Timea(15.06.05) si 31+AMR 10 Sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Seara buna,dragi mamicute de zmeurici!

Sanziana ,felicitari pt baietel .Ce sa zic,bun venit in clubul celor care si-au dorit fetita si au baietei ,suntem mai multe...sanatosi sa fie!Si eu fac 37 anul asta si toti imi zic "lasa,peste 2-3 ani mai faci si o fetita ".Totusi eu am o fetita pe care o iubesc ca pe ochii din cap si cu al 3-lea copil nu ma mai vad in stare asa ca ne oprim aici.
Cica baieteii sunt mai usor de crescut,mai nepretentiosi...asa-i?


Alina,mami de printesa si baby



Alina ce spuneai de crescut usor baietii?
Pai sa iti zic cum mi-a fost la Codrin (aviz celorlate fete: nu e obligatoriu sa fie asa toti baietii ): si acum mananca noaptea lapte (intradevar doar o data se trezeste acum), primele doua luni adormea la 3 dimineata, nu am nici o noapte in aproape 3 ani in care sa nu ma fi trezit macar odata, avea momente pe la 7-9 luni in care se trezea noaptea vreo 2 ore si statea treaz si se juca, am simtit fiecare dintisor, coltisor si maseluta cel putin cate o saptamana fiecare(de la 7 luni la 2.5 ani), erau momente in care il adomeam cu carutul plimbandu-ma prin casa, pana la 10 luni nu a adormit decat urland si leganat in brate cate o ora (mi s-au lungit mainile ca la maimute ), afara nu adormea decat daca ma plimbam cu carutul pe teren accidentat si cu o oarecare viteza, iar de partea cu sanatatea nu mai zic nimic..Plus ca acum e argint viu, nu exista expresia "stai locului". Parca are duracell. Imi pare rau ca nu l-am intrebat pe Iosup daca si la al doilea se vad acelasi tip de baterii.
Asa ca va doresc copii care sa nu faca ce a facut Codrin nazdravanul. Macar nu am avut probleme cu el din punct de vedere al mancarii
Deja nici nu imi fac sperante ca cel de al doilea baiat o sa fie altfel. Imi doresc doar sa fie sanatos.
Ma bucur sa aud ca mai sunt mamici de varsta mea pe aici.


Sanziana 23 +si Codrin Marius (15.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina


Cica baieteii sunt mai usor de crescut,mai nepretentiosi...asa-i?


Nuuuuu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Patricia, ce frumos zici tu despre puiul tau! Sunt de acord, trebuie sa ne modelam dupa nevoile copilului, intr-adevar daca sunt unii care vor sa doarma singuri nu o sa ii fortam acuma, insa tendinta e mai degraba invers... noi adultii sa le impunem aceasta detasare, si nu ca vine de la ei. Dar oricum, de luat in cazuri si exceptiile.
Povestea cu alaptatul sa ne-o zici mai incolo, mai visam inca , om vedea in realitate cum e.

Alina, si eu aceleasi planuri am, sa alaptez exclusiv . Ma documentez pe tema asta si sunt din ce in ce mai increzatoare. Nu stiu cum e faza, pe la 6 luni cand incepe diversificarea si ii dai lapte cu cereale cum se face? Din biberon trebuie, nu? sau cu lingurita... Hmm mai e pana atunci mult si bine dar ma gandesc, na.
Si doar in caz ca e nevoie cred ca voi lua biberon de sticla, desi cele de plastic de la Avent cum ca imi dau incredere. oricum sper sa nu fie nevoie.

mQQm, pe unde umbli? Mai da vreun semn...
Am luat deocamdata separatorul asta, unde sa doarma bebe. O sa caut ceva mai klumea, dar nu prea gasesc.



29+ Daria Alessia


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

Mergi la inceput