Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(122)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

toata ziua m-am chinuit sa va prind din urma..greu, domne greu. nici al meu nu prea mai are chef de somn ziua, dar sta mult in landou si se converseaza cu zdranganele sau cu vre-un prieten imaginar, cand se plictiseste il tzin pe geunghii mei si vorbim tot felul de prostii.
fetelor e normal somnul ala iepuresc al lor, sunt episoadele de R.E.M.(nu, nu formati de muzica). cica au cam 50% din somn in perioada asta, pe la 2 ani scade la 25% si se mentine pt tot restul vietzii.

maine am si eu controlul de 6 sapt si sper sa primim liber la...ca tot vad ca ati discutat. eu nu am avut curaj pana nu vede doct si spune ca e totul ok pe acolo. oricum al meu sotz a reushit sa raceasca cobza si de cateva zile e in carantina in alta camera, ceea ce a insemnat nu numai ca nu a mai avut cine sa ma ajute un pic cu pitacul, mai rau, am mai avut un copil in grija. caci el cand e bolnav e ca un copil(probabil ca majoritatea barbatilor). asta mic a avut cateva zile tare proaste asa ca am ajuns sa fac supa cu copilul in marsupiu.
aprpos de marsupiu, eu nu cred in povestile cu coloana. noi il folosim si prin casa cateodata si chiar luni am fost cu el la cumparaturi in marsupiu si a fost f comod pt amandoi.chiar mi-a atras cineva atentia sa nu il mai tzin in brate pe verticala ca ii face rau la coloana, am intrebat pediatra si a zis ca e ok atata timp cat e sustinut bine sub fund si ii tzin capul. deci marsupiul indeplineshte perfect ambele conditii.
la noi ori isi face debridatul treaba ori incep sa treaca colicile. dar parca e mai bine de vreo 2 zile. e adevarat ca tot plange,mai ales seara, dar nu e durerea aia, cred ca plange mai mult de oboseala pt ca nu prea mai adoarme asa ushor.
am nevoie de nishte sfaturi pt ca am probleme mari cu baia de seara. nu plange la baie, e chiar fericit in apa, problema e ca dupa ce il scot este un adevarat coshmar. imi trebuie o ora sa il calmez, nici sa manance nu vrea de suparat ce e. ceva fac greshit dar nu stiu ce. imi vine sa il las nespalat. ajutor va rog!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

anca astazi avea ultimatumul? pai daca e asa....






HAI ANCA



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Aris te ajuta sa stii ca asa facem si noi? Luana nu a plans niciodata la baita, dar de cateva zile e scandal la scos din baie. Iar Alex a spus ca exact asa facea si Claudiu cand era mic. Copiilor le place apa, cand ii scoatem le intrerupem fara aviz placerea. Ai grija sa nu fie apa prea calda si cand il scoti sa-i fie frig, eu mi-am pus si problema asta pt ca Luana e sensibila, si se si invineteste uneori, cum are ea pielea fina. Dar e clar brotacica si plange dupa apa, nu de frig.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26
imi trebuie o ora sa il calmez, nici sa manance nu vrea de suparat ce e.

Aham, acuma ma gandsc eu bine, daca ai citit ce scriam eu aseara, ca dupa baie a facut scandal si a stat la san doar putin si a adormit. Cred ca de suparare. Eu o mai impac facandu-i masaj si ii place sau pupam labutele si se gadila si mai uita.
Ca dupa ce o scot din baie si-i suparata, mai incep s-o si enervez cu betele de urechi, cu pompita de nas, iti dai seama ce chin pe capul ei? Cum sa nu fie suparata.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel
pai e pusa dragoana la pozele de la contul comun si io am auzit ca nu ar fi bun marsupiu la inceput ca asa si pe dincolo, apoi am auzit si ca de la 6 luni nu il mai poti cara pe BB pt ca e prea greu.. asa ca daca asculti lumea nu mai faci nimica


Da, asa e, am vazut dragoana in marsupie... dar vazushi ce are Ayla.

Hi-hi! Adelina a adormit dupa papa cu capul cazut, si cu manutzele pe sanul meu, ca un betziv langa sticla.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )
http://picasaweb.google.com/costinstroie/AdelaMarisa#5324202110819507042

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Aris te ajuta sa stii ca asa facem si noi? Luana nu a plans niciodata la baita, dar de cateva zile e scandal la scos din baie. Iar Alex a spus ca exact asa facea si Claudiu cand era mic. Copiilor le place apa, cand ii scoatem le intrerupem fara aviz placerea. Ai grija sa nu fie apa prea calda si cand il scoti sa-i fie frig, eu mi-am pus si problema asta pt ca Luana e sensibila, si se si invineteste uneori, cum are ea pielea fina. Dar e clar brotacica si plange dupa apa, nu de frig.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.


OFFF, sincer nu ma ajuta sa stiu ca se mai chinuie si altii dar totushi ma mai linishteshte. noi masaj daca vrem, poate inainte caci dupa baie se aprinde ca un bec si urla de nervi de nici nu iti poti imagina ca o bucatzica de om poate face atata scandal. noroc ca nu avem vecini. ce ma scoate din minti e ca in ultimul timp e asa de calm, nu mai plange, nu se mai agita si mi-o fac singura cu mana mea bagandu-l in apa(de fapt scotzandu-l)
nu putem sa facem nimic sa minimalizam shocul asta?
eu stiam povesti cu bebelushi care se linishtesc la baie si dorm dushi dupa....vreau si euuu
in seara asta ramane jegos bebe garantat....si asa ma cam chinui fara taica-su. e prea linishtit la el in carucior ca sa ma apuc sa-l chinui



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

a, si mai am o intrebare la voi. am primit un sac de dormit si nu pricep daca mainile se lasa afara sa nu. adica se pune ca o salopeta sau ii bag mainile in interior...
ce probleme am si eu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Eu am exact asa http://www.brendon.hu/shop/viewer.aspx?mainmenu=uton&submenu=babahordozo&category=kenguru&empty=1&productid=209103&pageno=1 si e foaaarte fain! Sunt tare incantata de el si pitica mea la fel :)

Mami de Bris, 2+

gia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nov.dec2009 spune:

Mesaj de laJoanna27:"Am mai fost la un medic azi sa cer o parere, se pare ca nu are sindrom HIC.Multumesc Domnului.Continuam cu alte investigatii.Merci de griji. Zi-le tu la fete te rog."

Deci ne-am linistit

Aylaffffoooarrteee frumos mesajul lui Alex.Are darul de a scrie frumos!!

Mamicile noi, sa va traiasca puiutii sa va bucurati de ei!!


Doamne ce ma bucur ca Maya este bine!!!!!!!!!

Numai vesti bune

Ayla ma bag sa modific listutza????...defapt nu m-am uitat, poate ca ai modificat tu deja!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

hai ca m-am lamurit singura, am cautat poze pe net. deci cu mainile afara...hmmm...pare logic
dar mi s-a parut ca asta al meu nu are gauri f mari pt maini si m-am gandit poate nu sunt gauri pt maini
nu sunt cu toate acasa.
sa va povestesc ce visez eu constant de vreo 3 nopti???
visez ca de fapt am nascut gemeni si ca nimeni nu l-a declarat decat pe alex si pe fratele lui l-au uitat. nu am nici un act si nimic oficial care sa imi confirme ca am doi baieti nu unu si incep sa cred ca am inebunit. si sa ma tot gandesc ca daca aveam gemeni trebuia sa am semnatura pe forum cu doua carucioare....dar totushi eu am doi
oricum groaznic visul...sentimentul ala ca iti pierzi mintile. ma trezesc asa cu o senzatie ca e real...



Mergi la inceput