Mamici de Pufuleti de Ianuarie -Februarie 2010(1)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vi4i spune:

salutare!!!!! nici nu stiu daca trebuie sa fiu aici!!! dar sunt un pic ingrijorata,caci ieri am fost la ginecolog p-u niste teste si mi-a spus ca daca imi intarzie CM sunt nu ma uimesc,caci am deja zigotul format sau cum se mai numeste si ca depinde de ovulul meu si de spermatozioid daca se va implanta!!!! si cate sanse am? nu am planuit si sunt un pic speriata si vreau cat mai repede sa-mi fac testul!!!! astept CM pe 13-14mai!!!! nici nu stiu ce sa sper sa vina sau sa nu vina!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_y spune:

Nu am reusit sa mai continui mai devreme ca prietenul meu m-a alungat de la calculator.
fetelor acidul folic nu se gaseste in spanac, salata si altele? Nu as putea sa iau pe calea asta si apoi de cand imi zice nenea ginecologul sa incep sa iau pastilute de acid folic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Ba se gaseste. Dar cantitatile sunt mici, si se absorb greu in organism. Daca iei pastile, aportul este mai mare. Si in primele 2 luni este esential pentru formarea sirei spinarii. Daca nu e, pot fi defecte de tub neural, care sunt grave. O cutiuta de acid folic e in jur de 1-2 lei. Si are 30 de pastilute. Eu iti recomand sa iei. Nu sunt foarte avizata in domeniu, dar e o recomandare pe care am primit-o de la mai multi medici. Daca nu esti convinsa, cauta pe net. SPINA BIFIDA este defectul respectiv, parca.

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1094
Mai multe detalii aici.

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_y spune:

mersi ancaroro. cred ca de azi o sa incep sa iau.
Vreau sa va intreb...daca am o raceala doar cu nasucul, eu ma gandeam sa fac o cura de ceai, paracetamol pot sa iau? ca nu vreau sa il deranjez pe pufulet cu chimicale.

Vreau sa vina 18 mai (cand ma duc la nenea ginecologul sa-l vad pe pufulet) Abia astept sa treaca zilele astea.

Eu inca nu am greturi, dar ma dor sanii de nici nu ma pot apleca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Noce,

Iti multumesc pentru cuvintele frumoase. Eu nu sunt nici casatorita, iar prietenul meu s-a speriat, cred. Ma rog la Dumnezeu sa ma lumineze!

Cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_y spune:

fetelor dragutzelor
si durerea de stomac e simptom, simt ca mor in fiecare dimineatza imi simt stomacul lipit de spate.Recunosc ca in trecut am avut gastrita...adica pot si acum..dar totusi?eu am inceput sa ma hranesc cat de cat mai bine decat inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_y spune:

poate va stresez, dar taticul ce spune? Eu cand i-am spus ca vom avea un pufulet s-a bucurat dar de atunci....nimic. Doar eu ma gandesc ce si cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Onitza... cum adica s-ar putea sa nu ai cu cine sa-l faci pe-al trei-lea??? Ca n-am inteles-o p-asta???

mami de Luca(02-02-2006) si de Yannis-Cristian (13-02-2008)si acum cu bb 3 in 7+
www.flickr.com/photos/12117325@N08/" target="_blank">Poze cu baietii mei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lillyka spune:

buna fetelor, si eu sunt o viitoare mamica. dn 12.07.1981, um 22.03.2009, dpn 27.12.2009. Am fost si mai sunt si in clubul mamicilor de noiembrie - decembrie 2009 dar parca sunt prea avansate pentru burtica mea...si ma intrebam daca ma primiti la voi ?
Am fost azi la primul control. Am facut ecografie intravaginala si un consult, am 6 saptamani si 2 zile si din pacate nu s-a vazut ecoul embrionar...si mai ma duc peste o saptamana...sper sa nu fie vreo problema ca ne chinuim de un an la bebe....si am trecut prin multe.
Cat despre simptome...ma consider o fericita...ca de felul meu nu am miros prea puternic...dar totusi cand simt un miros ma apuca greturile...un remediu al greturilor cica ar fi un biscuite sau paine prajita inainte sa te dai jos din pat... eu am incercat azi si parca a fost un pic mai bine...sau sa fi fost emotia primei ecografii?
La voi s-a vazut embrionul de la prima echo si daca s-a vazut la ce varsta a sarcinii ati facut-o? Sa ma ingrijorez?


gravi intre [6]

Mergi la inceput