Burtici fericite de septembrie-octombrie (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Unombuneu folosesc apiten, imi place intra bine in piele.Mai este si apidermin, vreau sa il incerc si pe el.

Adrianasi Andreas(28.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emy10 spune:

Unombun, eu inca nu am inceput sa ma dau cu cremele contra vergeturilor. Momentan folosesc Nivea lapte de corp si ulei pentru bebei.
Vreau sa imi cumpar si sa ma dau si cu Mustela contra vergeturilor. O gasesti in farmacii!
Madalina, bine ai venit printre noi! Sa DD sa ajungem cu bebei sanatosi la 40s!


2o+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Salutare fetelor, revin si eu dupa 3 zile de plimbari si gratare . Am insa o durere de cap
Vroiam sa ma plang ca nu misca bebe foarte tare, dar vad ca se mai intampla si pe la alte mamici, asa ca incerc sa stau linistita. In schimb, sambata seara m-a speriat ceva: mi s-a intarit burta, ca o minge umflata tare, asa cum descriati voi contractiile, insa era doar pe jumatate . Adica, mie mi s-a parut ca s-a ingramadit ceva in partea stanga, si era tare, iar in partea dreapta era normala. Aseara la fel!! Era bebe oare sau contractii????
Eu folosesc o crema de la vichy, super hidratanta, pentru ca mi se face pielea pe burta ca matreata . Numai pe burta si sani dau seara, dupa dus, iar pe restul corpului, cand si cand, o crema de corp normala .
Madalina, bine ai venit in odiseea noastra, incercam sa fim alaturi de tine si sa iti raspundem la cat mai multe intrebari (toate avem intrebari, temeri, paranoia, etc)



Gianina 18+

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Gianina&year=2009&month=9&day=29&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Dragele mele,
va multumesc pentru toate mesajele frumoase. Noi ne luptam pe toate campurile de bataie, dar in genunchi, pe branci, oricum ar fi mergem inainte. Mai rau e ca si fiul meu s-a simtit mult mai rau astazi, asa ca trebuie sa-l ingrijesc si pe el, saracutul.
In ceea ce priveste burtica incordata, nu e din cauze digestive, cum zicea Monica. Nu e toata burta tare ci doar o uterul, ca o minge in interior. Ziele trecute, fiindca am stat mai mult timp in pat, a fost bine. Nu s-a mai incordat aproape deloc si l-am simtit pe bebe foarte frecvent, ceea ce mi-a mai ridicat moralul.

raluk, tare as vrea sa stiu si eu daca exista vreun ceai de relaxare a musculaturii. Eu am incercat cu ceai de tei, dar mai mult ca sa ma pot linisti sa dorm.

unombun, nedumerirea mea este legata de faptul ca sunt la a treia sarcina si nu am mai avut astfel de probleme. Tare nu m-as apuca sa iau hormoni din nou ca ma dau peste cap cu greturile si toate alea, de care oricum nu am scapat 100% (ceea ce ar trebui sa fie o indicatie a faptului ca produc sufieienti hormoni). La tine uterul e asa mereu? La mine sta asa uneori ore intregi, dar are si perioade de relaxare.

madalina, eu am fost la ecograf la dr. Klein anul trecut. Experienta mea a fost foarte nefericita, ca am pierdut sarcina, dar doamna dr. a fost foarte draguta. Ce-i drept, eu am fost in spital si acolo nu are prea mult timp de paciente, dar am inteles ca e foarte bun ecografist (si cam scumpa, cred).

kiki_cri, felicitari pentru nunta. Vei fi o mireasa superba.

adimercedes, , multumesc de gandurile bune.


Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Fetelor, zilele astea de cand cu problemele cu uterul si viroza, am slabit putin. Sper sa nu ii dauneze nazdravanului din burtica.

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

madalina, mie medicul ginecolog mi-a zis ca cea mai nefericita pozitie pentru uter e cea in sezut fiindca intinde de el. De aceea atunci cand ai iminenta de avort, trebuie sa petreci cel mai mult timp in pat. Incearca sa faci asta cat mai mult. Eu vorbesc, care petrec de obicei mai bine de 10 ore la calculator zilnic.

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

mary, mult succes la consultatie! Facem galerie!

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

BIAZ29 multumesc de informatii despre dr.Klein .eu ma duc la centrul euromed si nu mi s-a parut foarte scumpa ecografia 2d.la telefon si mie mi sa parut o draguta si sper sa fie asa si cand o sa ajung la dansa la eco.

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Madalina bine ai venit printre noi. Esti o mamica foarte curajoasa. Cat despre micarile lui beb, stai linistita ca eu inca nu l-am simtit miscand dar la eco era foarte vioi, asa ca depinde de fiecare cand si cum il simte! Bafta multa!

Unombun eu ma dau cu Elancyl anti-vergeturi uite si poza: elancyl.ro/anti-vergeturi.html. Chestia e ca se termina cam repede si e destul de scumpa.

20+ cu
<http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=santorini&year=2009&month=9&day=13&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

multumesc mult,fetelor,pentru promtitudine.Sper ca nu exista contraindicatii la creme(?)
am citit ceva legislatie si rezulta ca din cele 126 de zile,42 obligatoriu dupa nastere le luam.Buuuuuuun.Acum.Femeia gravi poate beneficia de 63 zile cm prenatal inainte de data previzibila a nasterii,dar nu mai devreme de a 84 zi anterioara acestei date.Ex.in cazul in care intre data estimata a nasterii si data nasterii copilului exista o peioada de timp mai mare de 21 zile calendaristice,iar salariata beneficiaza de concediu prenatal cu 63 zile inaintea datei estimate a nasterii,concediul ptr.sarcina va fi mai mare de 63 zile.Concediul prenatal va fi in acest caz mai mare de 84 zile(63plus 21),ceea ce genereaza imposibilitate de a lua cele 42 zile de cm-postnatal obligatoriu -indemnizatia aferenta pentru crestere copil se va calcula dupa perioada de 42 zile de la nastere.

Mergi la inceput