FIV sau inseminare cu donatoare/donator(18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Buna dimineata,
Ma alatur si eu voua, celor care incercati sa obtineti un bebe prin IAD. Daca are cineva rabdare sa-mi raspunda la cateva intrebari v-as fi recunoscatoare. Eu as vrea sa merg la dr Dracea la Gynera. Am citit numai de bine despre ea.
Care sunt procedurile pentru asta? Cam cat dureaza pana la inseminare? Cum alegem donatorii?
Va multumesc din suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

yarrina bine ai venit si iti doresc sa stai cat mai putin pe aici.
Eu am fost la dr Laura Dracea la Giulesti. In afara faptului ca este draguta eu nu am prea multe cuvinte de lauda. Am facut acolo un HSG care se pare ca nu e facut prea bine si pe radiografie nu se poate citi mare lucru. Am fost la ea la eco in ziua 14 si nu mi-a dat nici un tratament pt stimulare deoarece am ovare micropolichistice si nu am ovulatie in fiecare luna. NU stiu cum este la clinica partculara si cat isi da interesul acolo, dar pe mine m-a pus putin pe ganduri dezinteresul cu care m-a tratat.

Eu inseminarea si tratamentul le-am facut la Polisano Sibiu la dr Mutuliga. Pana in prezent am numai lucruri bune de spus cu privire la clinica. Inseminareaa fata de Gynera se face cu monitorizare, vezi pe monitor cand ti-a introdus proba de sperma. Cu privire la donatori, ambele clinici lucreaza cu aceasi banca de sperma si banuiesc ca furnizeaza aceleasi date. Mie mi-a dat o lusta unde erau trecute codul donatorului, culoarea ochilor, inaltiminea, greutatea, rasa, etnia, grupa sange, RH si ocupatia. La mine primul control a fost pe 6 februarie, apoi o luna am stat pe bara din cauza radiatiilor de la HSG si apoi din martie am inceput tratamentul> prima luna am facut stimularea cu pastilute si nu am raspuns la tratament iar luna asta am facut cu gonal si am facut si inseminarea. Durata depinde de la pacient la pacient. ESre de prefewrat cand te duci la primul consult sa ai analizele facute ca sa nu mai pierzi timpul. Hormonalele, HSg-ul eu am facut si cele pt hepatitaB, C antitoxolasmele, Lysteria, mi le-am facut inainte ca sa fiu sigura ca nu am pb. Mai trebuie neaparat papanicolau si cele de secretie vaginala, apoi mycroplasma, ureaplasma si chlamydia care sunt tot din secretie.
Cam atata pt moment, daca mai ai ceva nelamuriri suntem aici sa te ajutam. Mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Multumesc tare mult Diana pentru raspunsuri. Inca sunt la faza de teama de insamantare...inca nu m-am obisnuit cu ideea ca nu putem avea un copil impreuna...ca genetic va fi doar jumatate al meu...si alte stari care cred ca le-ati avut toate care treceti prin asta. Am mare noroc ca sotul ma sprijina in aceasta decizie si este perfect de acord. Daca el n-ar fi fost de acord nu stiu ce m-as fi facut...nu-mi vad viata fara un copil....sunt innebunita dupa ei! Am niste stari...mi se pare nedrept ce ni se intampla...ma intreb de ce tocmai noi?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inna30 spune:

bytzi sa nu disperi iubita, eu mi-am facut la fel teste de sarcina din z11 si au inceput sa apara fff slab liniuta 2 dupa 20 min la lumina se vedea, mi se parea ca e in capul meu..abia dupa ce mi-a intarziat de drept a inceput sa fie din ce in ce mai roza si frumoasa..inca poti spera, iar despre hcg, nu stiu daca am scris bine, analiza la sange eu am facut-o in z14 si mi-a dat valoare 2, am plans mult dar de fapt eram gravi....asa ca nu te ingrijora, inca sunt sanse, hai capul sus , cu d-zeu inaite si speram sa fie bine.te pup dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

yarrina ce sa iti zic, te inteleg perfect dar bucurate ca sotul tau e langa tine si te sustine. La mine e putin mai diferit, sotul meu a inteles ca nu exista alta cale de a avea un bebe in casa si a acceptat sa fac inseminarea, dar ma uit la el ca e foarte distant, indiferent. E tare greu cand te lupti sa dai nastereu unei vieti si vezi indiferenta in jurul tau. Il inteleg si pe el e tare dificil sa treci peste asemenea problema, dar si pt noi care luptam atata e ingrozitor. Iti tin pumnii stransi si iti doresc multe realizari si gandeste pozitiv. Asta ii spun si sotului meu mereu, trebuie sa ne bucuram ca suntem sanatosi si putem creste si educa un bebelus si sa ne bucuram de prezenta lui in casa, e mai putin important pana la urma genetic al cui este. Tot noi suntem parintii si il iubim si il ingrijim. Curaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Asa ne-a incurajat si pe noi dr Damian. Copilul acesta va fi cu noi din prima zi...tot parcursul sarcinii si ne vom atasa de el ca si cum ar fi al nostru. Dintre IAD si adoptie o alegem pe cea mai putin grea.
Multumesc pentru incurajari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

yarrina mult succes. sa iei in calcul si polisano sibiu. e putin mai scumpa, dar merita. eu sunt din buc si am preferat sa merg acolo decat la clinica particulara a dr dracea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Sunt in stare de soc! M-a programat abia pe 30 iulie!! Eu vreau cat mai repede...indiferent cat costa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

yarrina incearca la sibiu, la droctorita mutuliga si la doctorul ispasoiu in maxim 10 zile te cheama la consult. uite nr de acolo:0269.22.44.82

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

BYTZI Offf,imi pare tare rau...dar mai asteapta totusi cateva zile,poate a fost prea devreme pt test,pana nu vine CM gandeste pozitiv.
Iti doresc sa iti dea D-zeu putere orice s-ar intampla.

pe toate,nu mai intru asa des pe forum vreau sa uit de tot si sa incep o viata noua....dar nu rezist tentatiei sa citesc ce mai faceti ,mi-e tare drag de voi toate,capul sus sa fiti optimiste,candva vom fii si noi mamici SIGUR




"Problemele aduc experienta,iar experienta aduce Intelepciune"

Mergi la inceput