Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (115)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mimihoo

preety, uite-o ici: http://picasaweb.google.com/mimihoo/Sofia#5331529054481604338


Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)
poze Sofia: http://picasaweb.google.com/mimihoo
http://jurnalulsofiei.wordpress.com/
poze diverse: www.flickr.com/photos/mipepitoida


mai vecinico ...tu esti moldoveanca de la Iesi?...
sau am citit eu pe diagonala ..si am incurcat borcanele?

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nausica



ce tareeee.
Paula, tu ziceai. Ca am salvat poza, uitasem. Si m-am uitat acum si la alte poze din albumul tau si, ce mai, sa-mi pice fata. Pai bine mai, noi ne intilnim in parc aproape in fiecare zi si ne stim de la Vania si n-ai zis si tu o vorbulitza aici pe forum? Te mai vazusem intr-o poza mai de mult, cu mamidestefan parca, si am tot vrut s-o intreb daca esti si tu pe forum.
Oricum, hai noroc!

Nausica si Ania
poze

"Life is what happens to you while you're busy making other plans" (John Lennon)





Si mie mi s-a parut intr-o zi ca te recunosc in IOR...dar nu eram sigura...
asa ca n-am indraznit

L.E. Si mai nou ...ma intilnesc cu mama Paulei ..care bineinteles ca ma recunoaste

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Sunt restanta cu un subiect delicat...COPII BATAUSI

S-au exprimat citeva mamici ..mai mult contra...dar eu ma plasez in categoria ...E POSIBIL ...
adica Stefan in jurul virstei de 2 ani ...lovea mai toti copii...cu mici exceptii...de ce ??..nu stiu ...in casa nu a vazut...de invatat nu l-a invatat nimeni sa faca asa...de repetat i se repeta de fiecare data ca nu e bine...si totusi continua sa loveasca ...asa ca am considerat-o o ETAPA ...care o sa treaca ..si asa a fost.
Nu stiu daca se aplica si la fetitze...dar la baieti e valabil...cel putin in jurul nostru mai toti baieteii au avut o perioada in care loveau...dar in decurs de citeva saptamini..luni..a trecut ..

of course nu sunt de acord sa incurajam un asa comportament...dar nici sa nu ii facem pe parinti "cu oua si cu otzet"...cind nu au nici o vina...

Sotul meu era sa ia bataie de la un tatic de fetitza din parc pe tema asta...dar chiar asa ..ce vina avea....mi s-a parut total deplasat..

In perioada aia ..au venit nasii lui Stefan ..pe la noi cu fetitza de vreo 3 ani ...si a caftit-o Stefan ..de a zapacit-o ...imi era mila de ea ...dar ce puteam face ...sa ii leg miinile ...ii explicam de fiecare data ...dar in zadar..

Asta a fost experienta noastra...asa ca sper sa mai taie putin din inversunarea pe care am simtit-o pe aici

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Lidia eu sunt de acord cu faptul ca nu neaparat parintii sunt de vina pentru reactii de genul asta. Eu stiu de la Tina ca ei copiaza tot ce vad in casa , dar nu tot ce fac este numai din casa. Adica mai vad si in alte parti diverse lucruri (si aici nu ma refer strict la violenta ) Uneori este vorba doar de personalitatea lor si nu are nicio legatura cu parintii. Exact asa cum ai zis si tu , sunt parinti care nu mai stiu ce sa le faca sa nu mai dea in alti copii si care le repeta non stop ca nu este bine sa faca asa. Dar ei totusi o fac. Sunt faze prin care ei trec si de cele mai multe ori se linistesc...

Un exemplu de acum multi ani : eram cu Valentina in parc. Avea cam 3ani jumatate. Si se juca cu copiii linistita la nisip cu papusile si cu formele de nisip. La un momentdat se ridica si tipa la baietelul cu care se juca : "cineva sa ma lege de copac...cineva sa ma lege de copac ....." evident toti parintii se uitau dupa mamica acelui copil care dorea sa fie legat .....eu eram verde-albastra-rosie.....am ramas istorie in parc cu fetita care dorea sa fie legata de copac.... Si iti jur ca eu nu am apucaturi de genul acesta ..... A avut ea un fix cu legatul o perioada destul delunga... isi lega papusile intre ele si ii placea sa lege totul cu cate o sforicica sau o panglica.
Asa ca eu chiar nu cred in faza asta cu tot ce face piciul e copiat din casa. Si nu doar pentru intamplarea asta. La varsta asta ei sunt ca un burete, absorb orice fel de informatie si ce li se pare mai interesant redau la randul lor. Daca mai se si rade de ceea ce fac e clar ca vor repeta de nenumarate ori lucrul ala. (aici nu ma refer la violenta, subliniez ca sa nu se inteleaga ceva gresit)


Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

Buna si de la noi!

Putin pe acasa in pauza de masa si de somn, plecam putin pe afara dupa ce se trezeste piciul.
Eu maine incep munca si sunt putin stresata (putin din punctul meu de vedere, sotul deja nu ma mai suporta ). Nu stiu in ce masura o sa mai reusesc sa citesc tot, va tin la curent

Nausica cand m-am activat eu la bobocei nu erai tu prea activa si pe urma ... nu stiu. Iar in parc esti mereu cu sotul tau (si te invidiez ca reusiti sa petreceti atat timp impreuna )
Izoprenul l-am luat din Metro Voluntari, era expus la articole sportive, undeva in noiembrie. Dar zice al meu sot ca se pregateau sa il puna sus, fie schimbau sezonul, fie il delistau...cel mai bine sa intrebi

Fi-miu exerseaza de zor datul din fund in 4 labe si tot inapoi se duce Mai nou se ridica pe varfurile picioarelor..e dulce rau

toate fetele si incerc sa ma tin dupa voi

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Lidia, nu am citit celelalte posturi pe subiect, insa interventia mea s-a referit la abordarea parintilor despre care spunea CD asupra agresivitatii unui copil, considerand-o normala si tolerand-o, iar prin atitudinea aceasta incurajand copilul sa continue 'cunoasterea' prin violenta.
Imi pare rau daca te-ai simtit vizata de postarea mea, din ceea ce spui tu, voi incercati sa corectati acest comportament la Stefan, deci nu era vorba de voi, in ce ma priveste. Si nu ii blamam pe copii, care, la aceasta varsta, pot socializa in cele mai diverse forme, fara sa aiba acceptiunea a ceea ce este bine sau rau, este de datoria parintilor sa stabileasca limitele, sa nu incurajeze agresivitatea si, desigur, acest lucru se face tocmai prin lipsa de agresivitate si violenta .. si rabdare si perseverenta.
Insa am vazut si eu in parc copii chiar mai mari, de 5 - 6 ani, care ii impingeau sau loveau pe altii in joaca lor, si parerea mea este ca ei sunt rezultatul unei istorii de pasivitate si toleranta a parintilor in fata unui asemenea comportament, care, nefiind corectat la timp, s-a propagat si, poate, va continua sa se propage in forme din ce in ce mai grave.
Inca o data, nu e cazul la voi, care ati intervenit cu blandete atunci cand a fost nevoie si, pe termen lung, acest lucru a avut rezultate bune. Chiar daca a fost nevoie sa repetati aceeasi invatatura, asta a fost una dintre caile succesului.

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Hypnotic Parade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Revenind la starea lui Gruia, febra nu mai are, insa este EXTREM DE PLANGACIOS, chiar tinut in brate, antrenandu-l in tot felul de jocuri, se linisteste cateva clipe si apoi iar plange, plange, plange ... dupa care adoarme. Deja e a treia repriza de somn pe ziua de azi, pauzele fiind de aproximativ o ora .. Vi se pare normal sa doarma asa mult??

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Hypnotic Parade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Nerantula eu am vazut faze mult mai grave. Nu numai ca nu intervin in asa fel incat sa ii opreasca , dar chiar ii incurajeaza sa se bata, sa fie "smardoi" ca cica asa e normal sa fie baietii.... Asta da, mi se pare o tampenie.
Si tot asa, din ciclul parinti dusi cu capul... nu imi place deloc sa vad copilasi mici de 2-3 ani injurand. Parintii ii invata sa spuna diverse si se amuza teribil....mie una nu mi se pare nimik amuzant in asta

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Salutare bobocime!
Intram si noi putin ca suntem in deplasare la bunici si nu prea avem timp!!!!
Spre surprinderea noastra Andrei e tare sociabil aici la bunici nu ne asteptam ca el plangea mereu cand mergeam intr-o casa straina!
Suntem ok Andrei si-a revenit e bine acum doar ca are muscisori si stranuta de la ei , nu ii dau nici un tratament doar ii curat nasucul nici nu stiu daca se da ceva in cazuri de astea!!
Am citit putin din urma si am vazut ca sunt bebei care i-au peritol pt alergii noua dr ne-a prescris zyrtec pt alergia de la antibiotic si tare bine i-a mers a fost super ok am inteles ca e si de o generatie mai noua fata de peritol.
Despre cantarit eu il cantaresc tare rar pe Andrei cred ca l-am cantarit acum 2 sapt si asta pe cantarul nostru si avea 10,4 kg banuiesc ca eroarea nu e mai mare de 200g ca e cantar electronic.O sa il mai cantaresc cand imi aduc aminte nu am dat atata importanta la cat a luat in greutate dupa 4 luni!!!Sa nu dati cu rosii dar asa am simtit eu.
Fug ca am putina treaba si fiind si in deplasare trebuie sa mai onoram niste invitatii in vizita.
toata bobocimea si mai intru cand pot ca mai stam cateva zile.
P.S. Nu am pozele la mine ca as fi trimis si eu o poza pentru clip sa vad cum fac si ce gasesc in camera foto.Pana cand se pot trimite????

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Citat:
citat din mesajul lui _irina_



mamici cu experienta si mamici cu dalmatieni am o intrebare: Deea are 4 pete rosii pe un obraz. Seamana un pic cu ciupiturile de tantar, ieri am zis ca asta o fi, dar azi sunt mai mari, nu mi se pare ok.

Are cineva IP-ul lui Babymom? Eu ma duc sa o caut prin Oradea sa ii dau un fir de internet, numai ca nu am IP-ul ei.

fericita de Andreea-Maria



asha a avut si Razvan...de fapt inca mai are usoare urme: l-a mushcat un tantar cu siguranta, pt ca l-am vazut la el pe fata...a fost totul ok o sapt, apoi au inceput sa se mareasca si sa se inflameze, asha ca am mers la dr care a zis ca e o reactie alergica. ne-a dat un antialergic (Zyrtc parca) si un unguent. i-am dat doar cu unguent, pana s-au estompat...adica cateva zile, iar acum, la apropae o luna, inca se mai vad, dar sunt pe trecute

blog in scutec

Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)


scrisesem la capitolul trecut...care era incheiat de ceva vreme

blog in scutec

Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput