Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(121)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Iata ca am aparut si noi!
Am avut probleme cu netu si cu colicii
Multumim tuturor ptr urari si dorim sa transmitem cu intarziere un
LA MULTI ANI PTR VICTOR PITONUL![/b
Pupam si pe mamica "obosita dar fericita"

Multumim Simonamami, Ayala si tuturor.

AYALA ai o fetita cu adevarat bulanoasa! Multe pe piciorusele printesei.


[b]OLGA,
nu am baiat dar stiu ca procedeul cu decalotarea se aplica pe vremuri. Acum nu se mai recomanda asa ca te-a sfatuit bine pediatrul.
aveam mai multe de zis dar am uitat ...

Raluca, mamica de Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Sunt tare trista...nu trece o zi fara sa nu aflu de vreo situatie tragica precum cea a Alinei sau despre copii cu diverse probleme (prietena mea e insarcinata in 23 de sapt, a fost diagnosticata de la inceput cu brida amniotica, iar acum bebe are rinichi polichistic...nu stiu foarte multe, ea nu a vrut sa ma intristeze prea mult...).

Doamne, ai grija de noi toti si alunga atata suferinta, cel putin de la cei micutzi, de la pruncii nostri! Fa-l bine pe Darius al Joannei, te rog muuult!



Gigelica(Lucia) - Obosita dar foarte Fericita de Victor-Andrei ( Pitonul mancacios)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

aris,
oi fi eu mai boccie, dar pe linkul dat de tine nu e nici o carte care sa aiba legatura cu copiii; cred ca site-ul redirectioneaza automat catre o pagina de start, ceva. Zi-mi te rog cum se cheama cartea. Multumesc

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

BUNA

Operatia eu mi-am bandajat-o pana la 3 saptamani,m-am sters cu spirt si apoi am dat cu betadine.


Monica si minunea vietii noastre Timeea Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

pisigri - merci..uite ca nici nu am verificat daca merge linkul\da-ti o cautare pe cuvantul "cand" si o sa apara cartea "cand copilul plange"cum sa il linishtim intelegand semnificatiile plansului sau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

of gigelica...groaznic
chiar, cu alina27 a mai vorbit cineva? e bine baietelul?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Buna seara,Imi pare rau de vestile triste de pe-aici, vin intr-un moment prost si pentru mine, caci sunt inca sub baby blues...mai e careva care plange din aproape orice? Eu asa imi incep ziua, acum ma simt ceva mai bine.Am ajuns la concluzia (nu stiu daca e corecta sau nu), ca nu am laptic suficient. Astazi a trebuit sa plec la dr si am lasat-o cu sotul plangand, asta dupa ce statuse la san vreo 40 min. Sotul i-a dat formula, si a mancat 30 ml, dupa care a dormit binisor vreo 4 ore. E buna concluzia mea sau nu? Eu chiar nu stiu cum sa procedez: sa ii dau completare sau sa ma chinui cu ea la san?Daca mananca formula, cat de des trebuie sa ii dau? Stiu ca alaptatul este la cerere, dar lapticul praf?Ana-Maria, mami fericita de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

vorbeati la un moment dat despre predarea stafetei. eu zic sa luam legatura cu maria_k in primul rand. ea ne-a adunat pe toate aici cu sufletul plin de speranta ca de data asta va duce sarcina la termen...si uite ca asa a fost, acum are o fetita frumoasa si sanatoasa. poate sunt eu nostalgica, dar am intrat in primele 2-3 capitole ale acestei odisei cand eram doar vreo 15-20 de fete...multe au ajuns la final, altele nu si unele mai norocoase au inceput o alta odisee intre timp(simina).
daca maria ne refuza putem concepe un mesaj comun si sa il trimitem dupa martie-aprilie...in felul asta nu trebuie sa alegem pe cineva si nu se supara nimeni. e doar o idee...ce ziceti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Scriu si eu repede, dupa ce am citit in viteza.
Mie pediatru mi-a spus sa nu decalotez, sa-l las in pace, o va face el singur mai tarziu. Asta stiam si eu, ca nu-i treba mea asta.
Operatia de cezariana, sper ca am retinut bine, de ea era vorba, mi-a lasat-o neacoperita dupa vreo doua -trei zile, nu mai stiu, nu m-au dat cu nimic acolo, mi-au zis numai sa nu ma spal in zona aia, daca curge apa cu gel sau sampon cand fac dus, nu-i bai, dar sa nu frec.
Da, si eu stiu ca bebele nu suge cu orele, foloseste sanul pe post de suzeta daca sta asa mult, iar faptul ca plange si se strange la san, n-are legatura cu lapticul ci incearca sa faca kk. Si al meu vroia (cand alaptam) sa suga cand se muncea sa faca kk, si acum da semne ca i-ar fi foame, dar de fapt nu-i e, daca ii dau apa are acelasi efect si se aude ceva acolo in scutec.

Eu am ajuns ieri la spital cu o frumusete de mastita. Am avut o zi oribila ieri, totul ne-a mers pe dos. Macar am primit antibiotic, sper sa scap usor.

Fetele, sotii vostri n-au avut depresie post natala? Eu il banuiesc pe al meu de asa ceva. Ii e tare drag de placintel, sta cu el, ma ajuta cand vine de la serviciu, dar e foarte obosit (desi numai eu ma trezesc noaptea) si tot imi mai strecoara ce tare s-a schimbat viata noastra, ca s-a dus linistea si armonia. Cu linistea cam are dreptate, trebuie sa recunosc.

Vreau sa va mai spun "ca-mi rod unghiile de invidie" cand citesc cum dorm copiii vostri de la 11 la 5. Al meu se trezeste tot la 3 ore, zici ca-i pun ceasul sa sune, si acum mai nou am vazut ca doarme o data noaptea 4 ore si o data ziua 4, in rest numai 3. Eu sunt fericita ca ma tin pe picioare, mi se pare mare performanta. Daca nu dorm ziua macar o singura data, noaptea abia rezist.

Dormitul in patutul lui e testare nervilor mei. Noaptea trecuta de ex, a mancat la 1, pana ne-am plimbat sa scoata aerul, pana a mancat, s-a facut 2 si incercam sa-l pun in patut. Nu treceau nici 10 secunde ca se punea pe tipat. Ma dureau sanii de la mastita, ma durea spatele de la tinutul placintelei de 4 kg in brate, ma dureau picioarele de la plimbat prin casa si mai apoi pe la doctori, simteam ca nu mai rezist. De vreo 5 ori am tot incercat sa-l pun, pana la urma am reusit, dar numai dupa ce mi-am promis ca si daca trebuie sa o fac de 20 de ori, tot o fac, pana la urma tot trebuie sa adoarma.

Despre cosurile de pe fata, moasa zice ca e de la hormonii materni si ca trece de la sine, asa ca nu-mi mai bat capul si cu asta.

Ayla, am vazut-o si eu pe Luana si nu mi-a venit sa cred, eu ultimele poze pe care le vazusem erau primele, cele din spital. Felicitari, a recuperat minunat!






5 saptamani si 4 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Buna fetelor..am si eu putin timp sa intru...ca m-au "lasat"baietii mei..
Cu Maria K am mai vb eu..e destul de ocupata pentru ca Maria Casia e cam rauta, colicoasa..si nu are timp de net. Saptamana trecuta a avut botezul si urma sa vorbim. Am sa vb cu ea sa vad cand are timp sa intre.

Bogdana - mamica de 3 minuni Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput