Abdomen extra-plat (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy
Ce ati mai mancat?
Nu mai stiu ce sa gatesc mai light. Ce bine ar fi sa am un nutritionist care sa imi prepare meniurile zilnice.


okay, Mindy scumpa, daca esti ca mine care uraste statul in bucatarie, uite cum fac eu, poate iti ajuta. mai mult de 15-20 de minute nu-mi ia gatitul pentru o masa. am mereu legume taiate gata in congelator si frigider. sa zicem ca vine pranzul. si sa zicem ca am pus pestele la decongelat de dimineata, deci e gata. bag cuptorul la 400, pregatesc o tava cu ulei de masline, putina apa, ciuperci si masline, arunc pestele si programez 20 de minute. in timpul asta, intr-o cana acoperita cu o farfuriuta (deci nu plastic, e cancerigen) bag legume la microwave 3 minute, cu putina apa, la aburi. pe aragaz poti gati paste, ouch, astea nu ne da Deus voie :-)), ok, orez brun, iti ia 20 de minute. sau bagi un cartof tot la microunde, intepat cu furculita, iese copt la setare automata. la final, pui niste branza pe deasupra si e delicios. sau faci mamaliga, merge cu peste. sau cous cous, quinoa...cu pui sau vita merg baked beans...altceva? fasolea verde tot la microunde poti s-o faci, cu putin unt, usturoi si apa, la aburi. daca ai pui, il pregatesti de cu seara, in caz ca nu ai timp, tot la cuptor, sau il arunci pe grill la pranz. daca ai carne tocata, o arunci in tigaie cu niste legume, ceapa, la sfarsit arunci niste sos de rosii si amestecul asta merge cu orice, de la paste, ups, wheat pasta, pana la orez, cartofi, etc. cel mai usor scapi cu o salata de legume si fructe in care arunci niste shrimp (congelat, bagat la microunde 1 minut cu putina apa) si branza feta, eventual ceva almonds, alune, nuci, ou fiert taiat cubulete, etc.

eu nu stau mai mult de juma de ora in bucatarie pentru pranz si cina, nici legata cu lantul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui puskin
Am aici poze cu evolutia: http://picasaweb.google.com/puskin7/Poze?authkey=Gv1sRgCO2g96q834COOA#.


uoaaaa, sunt cu gura cascata de admiratie. vai, parca esti sculptata!! superb, felicitari din toata inima. stiu cata vointa ai avut ca sa produci schimbarea asta la tine, ai motive sa fii foarte mandra.

aolica, io ce stau cu fundu pe scaun acilea, mama draga, la cat inchid astia la target?? ma duc sa-mi iau bicicleta, am zis! gata, ca nu ma mai suport, uite ca e posibil, voi dovediti ca e posibil!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Vai ce stari de somn am in mine. Si cand ma pun in pat sa ma culc imi sare somnul.
Conchita, 10-12 port si eu, la tricouri L de cand cu sanii cat china dupa nastere.
Nu am avut timp de luat coarda. Atata timp imi ia si sopingaitul de mancare, si pus la loc in frigider, despachetat etc. plus am fost ocupata cu altele.
Merci mult de idei de papa. Foarte faine toate. le ai cu astea! M-ai ghicit, urasc sa stau in bucatarie. Fac numai retete simple si rapide. Ma mai inspir de la Rachel Ray, imi placea de ea cat de repede se misca cu mancarea. Asa fac si eu, totul in viteza nu stau la bibilit morcovi, uneori nici retetele nu am rabdare sa le citesc si de la jumatate inventez. :0

Puskin- 8 kile e bestial, de 18 ce sa mai zic. Jos cu palaria.
Esti exemplul cel mai grozav de urmat.
Sanii cum sau modificat dupa slabit?
Eu am trecut la cupa C de la B, asa as vrea sa se mai miscoreze. Nu inteleg de ce isi doresc multe femei sanii mari.
La fatza ai slabit?
Scuze ca te tot intreb atatea dar m-ai lasat masca cu pozele alea. Asa vreau si eu!!! Imi vreau talia inapoi. Cred ca ai un aspect asa de tineresc si tonic la 62 kg fata de 80kg.
Pe mine kilele in plus ma maturizeaza tare mult.

Salutare la toate. Va citesc cu drag!
Danat bun venit in gasca!

Deus, sper sa apara pisicul inapoi. O fi la fete. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

O ORA SI JUMATATE CU BICICLETA!! ah, sunt asa mandra de mine!

Mindy, mi-am luat si coarda! dar e de doua ori mai lunga decat ar trebui, taman ce i-am facut niste noduri. creca tot mai buna funia mea. :-)) Rachel e adorata mea, are o carte cu retete de 30 de minute, i-am luat-o cumnatei mele si io acum nu o mai gasesc prin magazine. dar azi mi-am luat BH&G Cook Book care are 20-Minute recipes, asa ca o sa va zic din ele, alea mai dietetice.

atentie, atentie, doamnelor! va propun (Mindy, esti pe faza?) sa incepem impreuna www.flatbellydietplan.com/uof/flatbellydietplan/yahoob/?keycode=083061" target="_blank">"flat belly diet". adica, ma gandesc ca aici vrem abdomen plat si nu are rost sa deschid subiect separat numai cu dieta, ce ziceti? eu aveam dvd-urile mai demult, in seara asta am luat si cartile. va deconspir eu toate secretele si retetele, nu e nevoie sa le cumparati.

sunt cinci tipuri de alimente care nu trebuie sa lipseasca de la nici o masa (adica unul dintre ele, la alegere, nu toate odata neaparat):

1.uleiuri:
- ulei de masline
- canola
- refined peanut oil
- sesame oil
- high-oleic safflower and sunflower oils
- walnut oil
- flaxseed oil

2. nuts and seeds
- almonds, brazil nuts, cashews, hazelnuts(filberts), macademia nuts, pecans, pine nuts, pistachios, walnuts.

3. avocados

4. masline

5. dark chocolate

ca bauturi sunt admise numai: apa, cafea si ceai si mai dau ei o reteta de Sassy Water:
2 litri apa
1 lingurita de ginger proaspat tocat
1 castravete mediu, taiat felii foarte subtiri
12 small spearmint leaves.
se combina toate astea de seara si se lasa peste noapte. se bea a doua zi tot, nu se lasa inca o zi.

ce ziceti, cine incepe cu mine? maine ma duc la cumparaturi, au liste gata facute in carte, cu retete si tot. nu e lista ce sa mananci zilnic, adica nimic dificil, iti alegi de-acolo din ce-ti place sau inventezi singura.

daca vreti, sunt aici cu detalii, vi le impartasesc cu bucurie. eu incep sigur-sigur. mi se pare cea mai sanatoasa dieta din cate sunt pe piata. in carte au si exercitii de facut, plan de plimbat, cat timp, alea alea. e super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Conchita, super ca ai bicicleta, e si utila , e si cocheta-pam pam

Mai vreau si niste greutati sa imi iau pe langa coarda. Zici ca e cam lunga? sarim amandoua cu ea.
Ce interesanta Sassy water. Cico neagra, seeds, yummy.
Faceam anul trecut in vara cucumber water. Cam doi castraveti rondele lasati in apa peste noapte. E super racoritor cu gheata a doua zi. Si e un bun cleanser. Detoxifica, ajuta la digestie.

Daaa, baga retete de diete. Ma inscriu. Mai ales ca sunt tare interesarta de gusturi noi. Vreau sa imi schimb stilul de gatit, adica sa introduc ceva nou.
Exista legume in magazin pe care nu le cumpar niciodata.
Avocado l-am introdus in alimentatie abia de un an, dar sunt singura in casa care il mananca. Sunt foarte deschisa la nou, ma plictisesc tare repede.

Presimt ca facem treaba buna aici, si o sa slabim frumos!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

hola, sexoaselor
am avut cateva zile foarte cuminti si m-am bucurat cand mi-a aratat cantarul -2 kile..insa ieri am cam comis-o cu niste ousoare de cioco mici (n-am liniste pana nu le termin/sau pana dispar din casa) si cu alte nebunii, cot la cot cu Bia..
de azi m-am facut iar cuminte si am in plan si eliptica pt vreo 15 minute (ca atat ma tin puterile acum)
ieri am facut si o pillow-fight majora prin toata casa, se pune?

Conchita, si pe mine ma intereseaza retetele!
deci avocado e bun?superrrr!mie imi place la nebunie facut piure+sare+lamaie, as manca nonstop



www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui Licurici- Drum bun, Emma!


www.bebelissimo.com/suburbia-i-love-you/" target="_blank">Suburbia, I Love You!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Mindy, am tot citit la carte. e super interesanta. am aflat ca exista doua tipuri de grasime, aia subcutanata si aia viscerala. adica poti sa fii trasa prin inel, dar sa ai grasime viscerala in exces. pe-aia nu o dai jos prin gimnastica, ci doar prin introducerea in dieta a unui tip de grasime care s-o topeasca pe-asta. se intelege ceva? ei bine, tipurile astea de grasime dizolvanta sunt alea cinci pe care vi le-am scris mai sus, monosaturate. sper ca traduc ok, ca nu le am cu termenii stiintifici.

imi voi face un jurnal, zice in carte ca asa e cel mai bine. plus ca e recomandat si pentru depresie. tot mi-am facut io blog si nu ma tin de literatura, poate imi revine inspiratia de la avocado si masline, mai stii? :-))

dieta asta incepe cu 4 zile de detoxificare si eliminarea apei din organism, se bea amestecul ala Sassy Water, dar n-am citit inca restul, va zic io. din marturiile astora care urmeaza dieta, cica scapi de 7 pounds, aka 5 centimetri, in 4 zile, vazand cu ochii. io trebuie sa scap de 20 de centimetri, ca tocmai m-am masurat. mai dau ei si-un alt indicator pentru grasimea viscerala: daca imparti cat ai in talie (in inches) si cat la coapse si iti da mai mult de 0.8, e grav. :-)) io-s grava. dupa aia urmeaza 4 saptamani de dieta, in care mananci 3 mese pe zi si o gustare. sunt zeci de retete pentru cei care nu au timp de gatit si alte zeci pentru cei carora le place sa elaboreze prin bucatarie. si alte zeci cu gustari. toate continand alea cinci tipuri. nu se calculeaza calorii sau alte minuni, dar am impresia ca se cantaresc ingredientele. da' parca am vazut asa razant indicatii despre cate lingurite, deci nu creca trebe cantar, ah, ca nu vreau! si dupa aia urmeaza indicatii pretioase ce sa faci sa mentii pantecelul prin inel toata viata. amin.

DAR!! ceea ce e formidabil e ca scapi de grasimea de pe burta doar cu dieta, adica exercitiile nu-s obligatorii. io o sa le fac, insa. acum caut prin biblioteca, stiam io ca am niste carti de yoga pe undeva, nu mai stiu pe unde, tre sa ravasesc printre winnie the pooh si scufita rosie. :-)) ca intai trebuie sa ma de-depresez si sa dorm cat trebuie. uite, e miezul noptii si io cuc prin casa, cu o energie la maximum ca as remodela tot. trebuie sa invat sa ma calm down...

Noe, poti sa mananci ciocolata, dar de-aia neagra, uite, scapi de grasimea viscerala cu ocazia asta. :-)) avocado e super bun, e primul aliment pe care l-am introdus la diversificarea soniei. daca iese desteapta, stiu ca e din cauza de la monosaturatele care este. ajuta la creieras. :-))

hm, Sassy Water, deci. maine ma duc sa culeg ginger si spearmint, castraveti si apa am.

se vede cata energie am, da? uite ce de logoree pe capul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

ce fete hotarate:)la voi este noapte?
conchita - ai energie si asta te va ajuta sa slabesti

Sa intrati si pe site-ul de la http://www.realage.com/default.aspx sunt sfaturi utile legate de ce si cum sa mancati ca sa slabiti.

Sa aveti o zi buna, cu energie multa si depresii O

Eu ma duc in Gradina Botanica si azi am planificat pastravi la cuptor pe pat de legume, umpluti cu legume!

www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie si putere...pentru cine crede ca nu mai poate...NEVER, NEVER, GIVE UP !
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Multumesc gagici de intampinare!
Acum ma pregatesc sa plec in parc cu familionul, ca e prima zi de soare fara vant aici, deci revin si citesc tot ce ati scris de ieri seara pina acum (moama, dar aveti un spor ....).
Apropos, aici subiectul nu se refera doar la abdomen nu? Ca inteleg ca majoritatea vorbiti de sunci localizate si in alte zone geografice

Deus mi-a placut imbarbatarea pt bazin, cu suncile mele de care sa nu imi fie rusine ca doar "am muncit pt ele"

Puskin felicitari pt diferenta vizibila in foto! Wow, esti meseriasa!


Revin dupa amiaza!



Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

buna fetele, ce hotarate sunteti musai trebuie sa ma fac si eu yummylicious-asta e noul meu cuvant la care aspir.
Macrina, nu as putea deloc sa fiu adepta raw food diet. cu toate ca mananc aproape toate legumele crude. cu exceptia cartofului si a fasolei uscate. imi trebuie cereale integrale si musai peste cooked.
turturica, am mancat ok, dar ma enerveaza la max ca-s sedentara. mersic de intrebare, inca ma doare gatul. e enervant cand beau apa desi mi-e sete, ma fortez sa intre, se aude gogaltz-gogaltz. si pt ma fortez, imi cam vine sa ma garai si nu ma plac deloc, ca-s dizgratioasa rau la fel si dupa mancare ca mi-o fortez pe gat. nu as manca si nu as bea nimic. trece.
si eu am avut masina de facut paine, dar am aruncat-o. ma cam enerva ca dura f mult pana faceai o amarata de paine. si mirosea
erai tare frumo, turtu' nu va pun poze cu mine cand eram om, dar nici aku' animal
f bun meniul tau. doar ca nici eu nu pap paine si porumb la o masa. si eventual as inlocui carnea de porc cu carne alba sau macar rosie.
ce bine ca ai si alergat
puskin- 16 bazine. felicitari
conchita- nu mai plecam de aici-Femina intim. eu am observat ca daca reusesc sa adorm inainte de 11, se cam duce depresia. si in plus, slabesti dormind. serios- daca dormi macar 7 ore jum/noapte-inainte de ora 11pm. arata bine programul tau- destula miscare.
eu am mare noroc ca o am ba pe mama/soacra aici si nu prea gatesc. acum, insa inainte sa vine ele, gateam si eu tot la fel, mancare rapida,o supa, legume, sos, carne, etc. nu am facut sarmale si chestii elaborate decat f rar, de sarbatorori.
oricum,dra mea papa cu mine& bunica cu mare placere mancare sanatoasa. idem legume diverse crude.
vrem poze cu tine pe bicicleta, glumesc. tot pe aia roz ai luat-o, nu? ti-ai mai reglat-o?
am vazut ca zici ceva de o dieta, nu mai apuc sa citesc acum. revin.
musai trebuie sa mergem la cumparaturi acum, nu mai e mancare prin casa, bate vantul rau.
si a sosit si frisbie comandat de sot, sigur tragem o joaca pe afara, nu mai rezist sa stau leguma

ne vedem mai tarziu


ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput