Sezatoarea canadiana (142)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Iar am luat pauza de forum, ca nu-mi ajunge timpul. Acum sunt in pauza de masa si profit cat pot.

Nelia, La Multi Ani! pentru Tudora, sa va aduca numai bucurii!

Noi am inceput gradinaritul, treaba absolut noua si necunoscuta noua:)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

La multi ani printesa Tudora!

Pretioasa Ema invinge cancerul.
Te iubim din tot sufletul.


Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati

"Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemo spune:

Am fost nedrept cu cei de la consulat - nu au raspuns la telefon, dar mi-au raspuns la e-mail si apoi m-au sunat ei. Asta chiar a fost o surpriza placuta !

Pentru a depune cerere de certificat de nastere romanesc iti trebuie certificat de nastere canadian si traducerea lui in romaneste, ambele supralegalizate (explica pe sit cum).

Daca nu te poti duce in persoana la consulat, trebuie sa dai cuiva procura pentru asta. Si procura trebuie supralegalizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Tudora, sa fii sanatoasa si sa ai numai noroc. nelia cum ti-a iesit tortul?

Mi-am permis sa salvez si eu reteta de la un tort de portocale trimis pe adresa comuna ptr tine. Mi-a lasat gura apa numai la citirea retetei. Merci ptr cine l-a trimis!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Nelia, sanatate Tudorei. Cum mai e birthday girl?

Dana, mi-a scapat mie vreo postare, dar ce e cu mamograma la tine? Rutina doar, sper.

Donia, da, ala e. Si eu tot acolo cred c-am iesit prima data, dapai s-ar putea sa ma si insel ca stiu doar c-am mers pe autostrada, la un loc cu padure, lac, bbqs si mese vanatoresti. Aveam doo zile.
Bafta cu jobul, transmite-le din partea mea ca nu stiu ei ce pierd daca indraznesc sa ia pe altcineva...

Khristin, aia ziceam de 1 iunie. Acum nu mai stiu nimic.

Cata, spor la sapaturi. Ce faceti pe-acolo? Laurici cum e?


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu
Mi-am permis sa salvez si eu reteta de la un tort de portocale trimis pe adresa comuna ptr tine. Mi-a lasat gura apa numai la citirea retetei. Merci ptr cine l-a trimis!
eu sint autoarea mesajelor cu prajituri. sa le incerci si pe celelalte, sint delicioase.

ma trag de urechi singura ca nu v-am mai scris cam de multisor dar nu e tiiimmmmpppp. ma gindesc insa la voi si citesc la lunch break dar nu apuc sa scriu.

nemo, in afara de certificat nu iti mai trebuie altceva? daca copilul are mai mult de un an mie mi-au cerut in afara de certificat urmatoarele: pasapoarte romanesti valide pt ambiii parinti (pe care evident nu le am), certif de casatorie romanesc sau inregistrat in romania (nici asta nu am), o taxa (apropos, stii cit e?) si un formular completat.

poti pune linkul de la consulat unde ai gasit tu info? merci.

daca te duci in tara se rezolva intr-o zi cu "atentia" de rigoare, daca nu esti impotriva practicii. nu sariti cu rosii, eu nu am chef sa ma agit sa fac aici pasapoarte si sa o pun pe mama pe drumuri sa imi inregistreze in rom certificatul de casatorie. asa ca dau spaga cind ma duc in tara si le rezolv pe loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am venit, da' tre' sa plec! Sint rupta de oboseala. De la 11 umblu si inca nu am rezolvat cu cursurile... dar se pare ca rezolv si scap si cu bursa pe vara. Dar daca rezolvi, sa vedeti voi atunci distractie, voi avea luni, marti, miercuri, joi seara cite 3 ore si simbata 6... Tre' sa fii putin plecat de acasa sa te bagi in asa ceva cu o situatie ca a mea... Daca nu rezolb nici miine, renunt de tot si vom vedea ce facem.

Tortul a iesit relativ ok, Tudora a fost incintata, asta e cel mai important. A fost o surpriza, nu l-a vazut decit atunci cind l-a adus sus, sa-i cinte. Nu eram acolo, dar mi-a zis educatoarea ca incerca sa minghiie calul... Octav ma intreaba dimineataL: ea a vrut magar!? In schimb, ea nu se simte foarte bine, dar macar nu a avut febra si am dus-o la gradinita. Am facut poze, le incar acum pe dropshots, asa la gramada, cine vrea sa le vada, sa intre pe contul comun intr-un mesaj anterior si sa ia de acolo datele albumului... Voi pune si mesaj nou, dar la noapte, cind ma intorc.

Ah, si sa spuneti cine nu are parola, ca sa o trimitem la toata lumea.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Margott spune:

Biscu, mergi la Bregovic? Ca noi am vrea! Sper sa fie la o ora decenta de dus si de intors... Am vazut ca el are spectacol in cadrul unui festival, Luminato, tot acolo am vazut ca participa si Cirque du soleil, ar fi frumos de prins si acesta....

Ce ulei folositi la prajitul cartofilor? Ca eu am incercat 3 tipuri si fac multa spuma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ina, nu s-a intarit asa cum am vrut si de aceea desenul a iesit cum a iesit, Lisandru mi-a turnat o eprubeta cu bomboane peste el la 5 dimineata... dar la gust a fost nemaipomenit, a placut la toata lumea! Chiar si mie... desi nu eram deloc incintata de el pina sa-l maninc. Macar atit... Si cred ca sint singura care a adus tort facut in casa, fara prea multe chimicale, ca asa a avut si al meu bomboane din belsug, a avut grija Lisandru... dar copiilor asta le-a placut cel mai mult.

Gata, am fugit, ca e fara 10 si eu cica incep cursul la fix.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemo spune:

Citat:
nemo, in afara de certificat nu iti mai trebuie altceva? daca copilul are mai mult de un an mie mi-au cerut in afara de certificat urmatoarele: pasapoarte romanesti valide pt ambiii parinti (pe care evident nu le am), certif de casatorie romanesc sau inregistrat in romania (nici asta nu am), o taxa (apropos, stii cit e?) si un formular completat.

poti pune linkul de la consulat unde ai gasit tu info? merci.



http://toronto.mae.ro/index.php?lang=ro&id=66446

O sa incerc si eu inca o data in tara si doar daca nu merge incerc la consulat. Da, iti trebuie pasaport romanesc valabil, nici eu nu am.

Pentru ca copilul sa aiba dreptul la cetatenia romana, e suficient ca unul din parinti sa fie cetatean roman. Nu conteaza daca parintii sint casatoriti sau nu. Dar nu ma surprinde daca, din imbecilitate, iti cere cineva si alte prostii, desi legea e clara.

Pe pagina consulatului sint mai multe amanunte. Parca am vazut si formulare.

Pe pagina consulatului scrie ca trebuie sa supralegalizezi o fotocopie a certificatului de nastere al copilului, dar doamna de la consulat cu care am vorbit mi-a zis ca trebuie sa supralegalizezi chiar originalul. Nu m-a lamurit insa daca pot folosi o traducere legalizata facuta in Romania a certificatului de nastere al copilului, pe sit zice ca e in regula, ar insemna sa nu mai supralegalizezi si traducerea si sa nu mai umbli in Canada dupa traducator autorizat din romana in engleza (nu stiu niciunul in Vancouver, dar in Romania sint berechet).

Mergi la inceput