America (162)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

Miere, eu am inceput diversificarea la 4 luni. Lucas a fost si este si el mare pt varsta lui, mereu la 95% in charts si a fost hranit cu formula. Am inceput cu sucuri, care i-au placut dar i-am dat sucuri doar cateva zile, apoi cu pulpa de fruct si pure de piersici. a fost fericit de la inceput si i-a placut mereu ce i-am dat. I-am dat mai mult fructe la inceput apoi cereale cu fructe, facute pure cu un vertical blender. Eu zic ca s-a dezvoltat foarte frumos. La inceput manca bine cam de toate acum a devenit mai picky si are preferinte. ar manca non stop fructe si iaurt si mai putin mancare sarata. La cat de mare e Aidan, sunt convinsa ca nu ar avea o problema sa inceapa diversificarea la 4 luni. Plus ca la un moment dat nu se mai satura doar cu lapte. Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaN spune:

miericica, sunt alte motive pentru care se recomanda sau nu introducerea de solide... cel putin o luna jumate e doar de obisnuire cu noile gusturi...verificare de alergii alimentare...si abia apoi intra pe mese propiu-zise...oricum extrusion reflex o sa fie inca prezent si o sa-ti tot impinga mancarica afara... asa cum am mai spus e o perioada destul de lunga de acomodare si eu te sfatuiesc sa incepi sa-i introduci solide asa cum te sfatuieste pediatrul tau...ideal e la pragul de 4 luni. Se recomanda o lingurita, doua de rice cereal amestecate cu suc de mere, struguri albi sau laptic...tocmai ca micutul sa aiba o perioada de "antrenement" si sa invete ce sa faca cu mancarea...sa se evite accidentele de aspirare, choking (ma scuzati fetelor ca scriu in engleza dar nu mai gasesc cuvantul in romana :( ) si cerealele sunt ideale pentru antrenamentul asta...in nici un chip nu substituie vreo masa sau au vreo valoare kalorica, proteica, energetica semnificativa...au fier si ceva vitamine, deci sunt bune... apoi se incepe incet cu legume...si zic ca se incepe cu legume ca sunt mai putin "atragatoare" ca gust decat fructele si daca se incepe intai cu fructe...micutii accepta mai greu apoi gustul fad de legume fierte...

sau se pot combina...o leguma cateva lingurite vreo 2-4 zile... apoi o fructa la fel...daca nu apar reactii cutanate sau digestive semnificative se considera nealergen alimentul si se poate trece la verificarea unuia nou.... daca apar manifestari cutanate/digestive se opreste administrarea alimentul responsabil si se reintroduce dupa 2 sapt o luna...

asa ca nu tine cont de cat de mare e puiutul tau...si lucas e la fel de mare si grasut, mati a fost si mai mare si mai grasut si am lucrat ideal cu pediatra mea...am facut exact ce mi-a zis...sucuri albe de fructe de la 2 luni apoi de la 4 diversificare inceputa cu rice cereal de la gerber...apoi am intrat serios in paine...gandeste-te ca nu inaltimea si greutatea ajuta intr-un proces galopant de crestere in care ei se afla acum...ci un sistem imunitar, osos si neurologic bine puse la punct si au nevoie de vitamine multe adunate din diverse alimente naturale, proaspete...uneori lapticul nu mai e de ajuns sa faca asta...

te pup mult...aveam atatea sa va spun dar sunt pe fuga...asta mi-e felul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaN spune:

doamne dar e scump rau de tot (Aidan de Iri si Lucian)... ptiu sa nu deochi baiatul!




mirela te pupa mama mult...si suna-ma cand nu ai ce face...si tu sanzi la fel, desi stiu cata treaba aveti fiecare...

am vazut ca au venit fete noi, le pup si le urez si eu ca nou venita, la randul meu :), bine ati venit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaN spune:

...cine intreba de dreptul de sedere dat in aeroport la vama aici in state? :)

in general se da pe 6 luni e cam regula asta...
eu am venit in state in trecut de vreo 3 ori ca turista si de fiecare data am primit pe 6 luni...socra-mea al fel...socra-miu la fel...prietenii care au mai fost pe aici la fel...

deci categoric pe 6 luni luate biletele de avion, ca daca iei pe 3 si in mod sigur o sa-i dea drept de sedere pe 6 luni... platesti taxe sa schimbi biletul... asa la 6 luni nu mai schimbi nimic...ca pe 6 luni ii da sigur...si daca din nenoroc ii da pe mai putin, schimbi biletul si gata...dar cumpara pe 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amami spune:


acum la intrare in US sa puna un ilet in pasaport in care sa scrie in engleza
"am venit in vizita la fiica mea. planuiesc sa stau 6 luni pina pe ... noiem. nu vorbesc engleza
fiica mea locuieste la adresa ... , nr tel ..."
e ok planul asta? ---mi-a fost sugerat de catre tipa de la agentia de bilete.
[/quote]

Liris, ai mei au venit impreuna acum 3 ani. Prima data in US. Au luat viza pe 10 ani. Biletul l-am luat pe 6 luni. Le-am trimis o scrisoare prin care explicam asa cum a zis si AB ca ii invitam pe durata verii la noi (am mentionat ca vrem sa ne facem concediul impreuna, sa vizitam un pic Statele cu ei). N-am zis nimic de bebe-ul care urma sa vina. Am zis care e venitul familiei, am atasat un paycheck si subliniat ca le suportam aici toate cheluielile. La intrare in state le-a pus durata sederii pt.6luni. Sper sa f-tioneze si la voi! Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amami spune:

Sunt pe fuga, noi cu conjunctivita, ne ies molarii din spate, febra, tusit, dormit in reprize mici. Toate-s pe capul nostru... Dar crestem noi mari si scapam de ele.

Felicitari parintilor si nasilor pt.micul crestin, Aidan. Tare dragut e. Vazut si pozele de la ocean. O scumpete de copil!

Liris, am uitat sa te felicit pt.bebelusa. Sa fiti fericiti cu totii!

Ramona ai o gradina ca-n reviste. :) Cand ma mut la casa, stiu la cine sa apelez pt.sfaturi.

Pupam pe toata lumea. Tr.sa fug la pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

multumesc mult ptr felicitari si idei! asta cu paycheck-ul e buna intr-adevar dar e prea tirziu sa mai pot face ceva.
azi Robert a facut 37.9. sper ca e doar raceala si nu vreun virus de gripa Doamne fereste ! cu copil asa de mic in casa.
si doua poze cu Diana Francesca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Liris, felicitari pentru fetita mica. E o frumusica, pare ca seamana de mica cu fratioru ei:)


Cine poate sa-mi spuna si mie cum as putea sa pun la soacra-mea niste posturi TV romanesti? Unde sa caut? Trebuie antena, pot sa aleg posturile? cum sa fac? Si niste preturi, nici n-am idee daca-o fi scump

Miere, sa-ti traiasca bebeul, e foarte scump si parca devine mai activ pe zi ce trece.
Sanzi, tu radiezi Depun marturie ca am botezat si eu, iar dupa aia hop cu bebe

Ramona, intr-adevar, parca gradina ta e trasa cu creionul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Lirisehh puiul mic.... ai tu si fetita? Sa fiti fericiti cu minunea cea mica. E asa cuminte in patut..ingeras.
Cum reactioneaza the one and only big brother?
Cum te simti tu? Ai scapat usor....? Daca ai necazuri cu alaptatul mai da un phone

Miere esti sigura ca Aidan e real? Voi sunteti de reclama cu mamica fericita si puiul cuminte . La cat mai multe iesiri estivale.
Cu diversificarea eu am fost pe la sase luni. Desi cupii mei erau fir de ata nu m-am straduit cu cerealele prea tare.
Inainte de ora de masa si inainte de a le fi foarte foame incepepeam sa linguritim. Initial a luat cateva lingurite de cereale si apoi masa de laptic. E simplu de incercat cu cereale. Prima leguma recomandata este morcovul care face pete groaznice. Asa ca-i prudent sa stie sa "linguriteasca" inainte de ea. Ei initial sug lingurita deci daca-i dai o lingurita doua cateva saptamani il vei obisnui. Asa o duceam cam cate o saptamana doua. Apoi cateva lingurite de morcovior si restul pureeului foarte fin in biberon din acela Avent cu 1/2/3 pentru fiind cu gaurica adaptabila imi trecea pureul fara sa se blocheze. Cand in kk leguma nu mai aparea nedigerata si oarecum in bloc mai asteptam o saptamana si apoi incercam altceva. Eu nu m-am grabit de loc. Am asteptat sa vad ca apare placerea in a manca leguma aceea si asta a fost ceva de obisnuita. Diversificarea olandeza este extrem de lenta. Morcovior intai, cartofior. Sfatul olandez de care m-am tinut cu strictete e sa nu le dai fructe decat in faza finala pentru ca iti vor face nazuri la legume care-s mai fade si fara dulce. Pana la opt luni nu am dat legume verzi gen spanac, brocolli etc..din cauza ca extrag din sol mai multi nitrati si se asteapta maturarea ficatului. Dupa ce am testat cam toate legumele am trecut la iaurt, ou, carnita si abia apoi la fructe.

Amami uff bafta cu necazurile de pui. Ai fost la dermatolog?


Hmmm Ramona intai vine la mine :)) E rezolvata problema... nu incercati sa ne stricati intelegerea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sanatate la copilasi bolnaviori de Amami si Liris! Vazut pe micuta Diana,.
Macrina si Amami, multumesc pentru complimente. Sorry ca nu stiu cu posturile romanesti.
Miere, eu n-am diversificat devreme. Nu mai tin minte cit avea Alexandru cind am inceput, dar sigur era mai mare de patru luni. I-am dat fulgi de orez si apoi legume. Introduse pe rind, cu grija, cum explica si Ioana. Fructele le-am introdus mai tirziu, tocmai pentru ca sint dulci si m-am gindit ca ar fi acceptat mai greu legumele. Eu nu sint fan sucuri, nu le-am folosit aproape deloc.

Mergi la inceput