Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(74)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Picky, mi se pare foarte buna varianta pe care ti-a dat-o doctorul, bravo.
Clody, , te inteleg, stiu bine cum e cu frica de omul negru, sarpele de sub pat si zgripturoaica de dupa usa care fura copii .
Deea, cum sa va lase la spital noaptea in frig??? Doamne-fereste! Eu vreau sa aud detalii de la nastere, daca ma sperii si la mine este mai usor, cu atat mai bine, prefer sa stiu si partile negative.
Maria, felicitari pentru vestile bune! Mie nu mi se par multe 16kg, o prietena din America a luat la ambele sarcini 17kg si dupa 2-3 luni era scobitoare. Daca erai slaba inainte, asa ramai.
Ely, , te rog sa ne tii la curent.
Ioana, si eu as lasa copiii cu sotul meu oricand si fara nici o grija, mama oricum ar fi ultima pe lista, mai degraba il las cu o prietena cu copii . Imi place sa aud de astfel de barbati implicati in cresterea copiilor, bravo lui, sa-ti traiasca si sa fie sanatos!

Eu va spun "noapte buna", pazesc ciorbita ca cmai am de pus bors, leustean, patrunjel si ou si apoi merg la [...] si nani. Maine avem alta zi plina si grea. Va pup pe toate.

Carla, s.33 Larisa si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_24 spune:

Ok, acum detalii despre nastere.

Pai dupa cum stiti, miercuri am plecat linistita la control, nu aveam nici o durere, nimic! Dr. m-a chemat inapoi dupa-amiaza pt. internare. Dupa-amiaza cand a ajuns sotul m-a luat o durere usoara si continua de burta si apoi incet incet simteam aceasta durere si la spate. In tot acest timp burtica se intarea si statea asa cam 20-30 min durerea insa continua.

Am ajuns la spital, am mers la internari unde era o graviduta, dupa cca 20 min aceasta a plecat si tanti ce trebuia sa imi completeze fisa a plecat spunand ca revine "imediat". A fost cel mai lung imediat... a aparut dupa o ora... asa ca mi-a terminat fisa de internare dupa ora 19:00 cand m-am schimbat in hainele de "scandal" si am fost poftita in salonul de travaliu. A venit dr. si a zis ca am dilatatie 3. Okay, am iesit cu sotul in curte unde am mai petrecut ceva vreme apoi parca durerea (aceasi durere continua) parca s-a mai accentuat si am mers sa ma intind (sotul stresat, in sala de asteptare ). In tot acest timp toti ma intrebau la cat timp am contractii... si eu tot le ziceam ca ar fi bine daca mi-as da seama, ca durerea mea e continua ca nu ma lasa decat vreo 30 sec la 30 min... Mi-a dat un calmant.

Am mai vb cu fetele din salon si a venit moasa sa ma cheme la control, dilatatie 4-5, atunci dr. mi-a rupt membranele, ce jena pe mine de zici ca era prima oara cand vedea ea asa ceva!! Zice ca vrea sa urmareasca o contractie... Zic, umm ok... Si de aici a inceput show-ul... ufff dar doare! Hmm, a trecut... in urmatorul minut iar si iar si iar , aveam contractii tot la fiecare minut si tineau cam 30 sec. Am mers iar in salon... si tot mai rau. Fetele din salon imi spuneau sa strig daca doare ca ele au mai asistat la asa ceva si cu o seara inainte... Eu, mare si tare le ziceam ca nu fac asa ceva, ca nu e genul meu sa ma dau in spectacol! Merg iar la control, dilatatie 5-6.. Mi-au mai injectat un piafen. Cand am ajuns inapoi in sala am vrut sa va scriu un mesaj, dar nu mai apucam sa il termin mi-a pus moasa oxygen insa uitam sa inspir pe nas... dureri tot mai mari, nu mai puteam... strangeam de bara de la pat de zici ca eram pe marginea prapastiei de unde urma sa cad iar bara era salvarea mea! Ma apuca vomitatul, merg la baie, revin, vine dr. zice ca mai e putin, eu cu ale mele ca am citit ca tre' sa am contractii la 5 min nu la 1 min jumate, ca doare rau, etc, etc. Ea rade si zice ca trebuie sa nasc si de aia sunt asa de dese. Pleaca... foarte curand am inceput sa nu mai suport durerea si am inceput sa plang! A mers o fata dupa dr. A venit repede si mi-a zis ca inca 2 contractii si mergem in sala de nasteri, am inceput sa zbier ca eu vreau acum ca nu mai pot! Normal ca am mai asteptat... acum nu e bine nici asa!!! cica daca imping bine mergem in sala de nasteri... Ugh, OK!!! M-am conformat!

Durerile au fost crunte, nici nu mi-am inchipuit ca o sa doara chiar asa!

M-a mai tinut in picioare si apoi pe masa. S-a terminat totul repede, si bebe Darian s-a nascut dupa urmatoarele contractii (o fi fost 4 sau 5... nu mai stiu). Era asa de vinetiu si frumos foc!!! Dupa ce i l-au aratat sotului acesta a vrut sa intre in sala la mine dar nu l-am lasat ca am stiut ca e mai "sensibil" si nu ar fi fost tocmai ok sa ma vada chiar atunci!

In tot acest timp a mai aparut in sala de nasteri si mama si soacra si cumnata!!

Sotului i s-a facut rau cand m-a auzit zbierand si a primit si el calmant! Mama saraca a zis ca a imbatranit cu 20 de ani.

Sotul, a mers sa le intrebe pe fetele din sala de travaliu daca eu tipam asa iar ele saracele au zis ca alta! hihi

Deci, in concluzie, am scapat de provocarea nasterii, am nascut natural, bebe a luat nota 10 iar sotul nu a asistat decat pe coridor.

Deea, cea mai fericita mamica de mic Darian Rafael (22.04.2009)

cateva poze cu noi http://www.flickr.com/photos/deea_24

Raza noastra de soare - DARIAN - http://www.flickr.com/photos/deea_24/?saved=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Deea, frumoasa poveste, in afara de cea cu piafenul si durerile insuportabile! Probabil ca peste cateva luni se vor estompa amintirile despre durere si o sa-ti doresti alt bebe .
(eu nu inteleg de ce inca se mai practica ruperea apei, dar asta e, sunt multe lucruri aiurea la noi)

Gata, acum chiar fug, pupici!

Carla, s.33 Larisa si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_24 spune:

Carla asta nu e tot... O sa va mai pove maine si altele daca ma lasa Darian.

Nu stiu ce e cu el azi, nu doarme, plange fff mult desi nu il doare burtica si nici flamand nu e.

Cred ca deja e prea rasfatat. Il adorm, il pun in patul si in urmatoarele 10 min e sus!

Va urez o noapte frumoasa si linistita.

Deea, cea mai fericita mamica de mic Darian Rafael (22.04.2009)

cateva poze cu noi http://www.flickr.com/photos/deea_24

Raza noastra de soare - DARIAN - http://www.flickr.com/photos/deea_24/?saved=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminica spune:

Picky, multumesc frumos! Da, dupa spusele dr-lui este nevoie, dar e bine ca m-am obisnuit cu ideea. Nastere usoara si tie! Un pic mai e si vine si printesica ta.

38+ Eliza

http://bd.lilypie.com/zoHP0.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Deea, super, cu toata durerea te-ai descurcat minunat.
oana, felicitari pt vestile bune.
multumim de complimente
laura, iti multumim pt filmulet si pt ca te ocupi de poze.
asemenea, clody si oana pt ca aveti grija de capitolele noi mereu si de listute.
ma cam doare spatele, tare-as mai vrea sa stea bebe la caldurica pana vine soacra macar.

philip
35weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Deea frumoasa povestirea nasterii, frumoasa experienta, si mai ales mare bucuria sa iti tii copilul in brate, nu-i asa? .

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07)
31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancy_2405

apropo am uitat sa va intreb sotii vostri au asistat( ptr cele ce au nascut) sau vor asista( ptr cele ce vor naste)la nastere?


La prima nastere sotul a asistat (sarmanul a stat 2 zile pe langa spital, cat am fost internata). A ajutat foarte mult, mai ales psihic . Si la a doua va asista (aici se poate sa stea sotul chiar si daca apar complicatii si te baga la cezariana).
Deja l-am amenintat ca daca nu e prezent, cand vine moasa (la jumatate de ora dupa nastere) sa faca actele si sa ma intrebe de nume, i-l dau eu pe ala pe care il vreau eu .

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07)
31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancy_2405 spune:

deea interesanta povestioara in legatura cu nasterea.iar m-au luat emotiile.oricum e bine ca ai scapat si acum important e sa fiti sanatosi si va bucurati de puiutul vostru
va pupic si va doresc noapte buna.

AMR 11 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

si sotul a asistat la prima nastere (cezariana de urgenta dupa ce-am imipins nu's cate ore) si va asista si la a doua, chiar daca va fi cezariana. nici nu-mi imaginez sa nu-l am acolo.

philip
35weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput