Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(120)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

buna seara,

am facut si noi vaccinul azi,de fapt vaccinurile k au fost 2...bb a reactionat bine,a plans cum nu l-am auzit in viata mea,dar s-a linistit cand l-am luat in brate imediat.acum a papat si doarmeee...
ce m-a scandalizat pe mine...eu daca il cantaresc pe bebe acasa are 5300gr dezbracat si fara pampers...iar la dr mi-a zis 4900gr imbracat...mi se pare absurd...a luat decat 500 gr in 1luna???doar nu a slabit......eu vad ca are falcute,pulpite...de gusa nu mai zic...ca ii leg caciulita sub colacei...o fii catarul defect k e unul cam vechi...

Nikoleta 20 mamica deMario Andrei
A sosit minunea din viata noastra!!!
http://b1.lilypie.com/mY71p2.png
Site BB http://mario-andrei.go.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Fetelor,
In legatura cu bebicii care nu dorm in patutz, noi am gasit o solutie de compromis care deocamdata functioneaza:
Am luat jos landoul de la carut si i-am luat jos acoperitoarea, a ramas doar salteaua.I-am pus lenjerie: cearsaf si paturica de bumbac, si acolo doarme bebe...cat va mai incapea. Il pun cu landoul in patul de la dormitor (doar noi 2 dormim acolo, sotul in alta camera). Avantajele sunt ca:
-de cate ori il iau la alaptat noaptea numai imi intind mainile sau ma ridic in fund si il trag langa mine, la fel de usor il pun inapoi.
- cand il pun la somn il mai tin de manutza, mai povestim, imi aude respiratia cand dorm etc. e foarte linistit.
-eu sunt mai calma ca il aud repirand si daca tuseste sau se ineaca rapid imi arunc o privire.
- Landoul e mai micutz si se pastreaza mai usor caldura corpului decat in patutzul mare
-patura o bag bine si sub saltea si il tine strans ceea ce ii place...se simte in siguranta.
Deocamdata pentru noi e bine.


Mamica lui Radu

Unde este dragoste, acolo este pace, unde este pace, acolo este binecuvāntare, unde este binecuvāntare, acolo este Dumnezeu, iar unde este Dumnezeu, nimic nu lipse#351;te.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nikoleta20

buna seara,

am facut si noi vaccinul azi,de fapt vaccinurile k au fost 2...bb a reactionat bine,a plans cum nu l-am auzit in viata mea,dar s-a linistit cand l-am luat in brate imediat.acum a papat si doarmeee...
ce m-a scandalizat pe mine...eu daca il cantaresc pe bebe acasa are 5300gr dezbracat si fara pampers...iar la dr mi-a zis 4900gr imbracat...mi se pare absurd...a luat decat 500 gr in 1luna???doar nu a slabit......eu vad ca are falcute,pulpite...de gusa nu mai zic...ca ii leg caciulita sub colacei...o fii catarul defect k e unul cam vechi...

Nikoleta 20 mamica deMario Andrei
A sosit minunea din viata noastra!!!
http://b1.lilypie.com/mY71p2.png
Site BB http://mario-andrei.go.ro/


Nikoleta, nu te stresa. Se intampla cand cantaresti pe cantare diferite. Si noi am patit-o dar cam cu 150 de grame diferenta. Important e ca creste asa de bine. Tu ii urmaresti evolutia pe cantarul de acasa si ala e de referinta. EU nu am cantar, merg la o policlinica sa-l cantaresc o data pe saptamana dar si acolo sunt diferente daca nu nimeresc exact pe acelasi.


Mamica lui Radu

Unde este dragoste, acolo este pace, unde este pace, acolo este binecuvāntare, unde este binecuvāntare, acolo este Dumnezeu, iar unde este Dumnezeu, nimic nu lipse#351;te.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Manuela, asta spuneam si eu, la noi Luana doarme excelent in balansoar, tot din cauza pozitiei. sau daca aveti cosulet de masina, cand nu vrea bebe sa doarma in patul plic cu cuie, schimbati locatia.
Multumim pt urari!

Niko, doar cantarit pe acelasi cantar luna de luna poti vedea cat ia in greutate sigur, la gram. Diferenta de cantar poate da diferente de greutate. Nu-ti mai fa atatea griji.

Pisik, noi luam fier, voi nu luati vitamine? De la fier e normal sa se constipe, sau sa aiba tranzit mai greu. Luana alaptata exclusiv si nu face regulat ca la carte. Si se screme si se munceste, dar eu sunt multumita ca nu plange asa rau cum povestiti voi.

Pe mine ma ajuta foarte mult tati, asa si speram. El ii face baita cel mai des, ziua sta mult cu ea si eu pot sa dorm. Si nu doar ca sta cu ea, dar ii si place la rasfatata, numai la el in brate vrea. Noaptea e drept ca daca plange eu ma trezesc, dar la mine-i lactobarul. Dar in ultimul timp ultima masa e la 1-2 si pana la 7,30-8 doarme printesa.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mart.apr09 spune:

Fetele m-am bagat sa modific prima pag ca am vrut sa citesc cap 119 si se deschide tot 118.Daca mai trebuie sa adaug ceva sa-mi spuneti..repede!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Mai am o intrebare: la bebeii vostri le curg ochisorii? La al meu ii curge un lichid galbui si cand se trezeste are ochisorii lipiti. Ii sterg cu ser, dar ica nu i-a trecut. Cam in cat timp ii trece?

Multumesc

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Mai am o intrebare: la bebeii vostri le curg ochisorii? La al meu ii curge un lichid galbui si cand se trezeste are ochisorii lipiti. Ii sterg cu ser, dar ica nu i-a trecut. Cam in cat timp ii trece?

Multumesc

Olga, mamica lui David iepurasul


olishka lichidul galbui este infectie- are conjunctivita; si al meu a avut in prima saptamana, si l-a tinut vreo 6 zile, doar la un ochisor. trebuie spalat des cu ser fiziologic, picurat in ochisor direct, cat mai mult. eu ii turnam cate o fiola odata, ca se mai misca, mai dadeam pe langa, oricum trebuia spalat bine ochisorul in interior. din pacate al meu nu s-a lasat asa usor, deci am cumparat picaturi de ochi- TOBREX si i-am pus de 2 ori pe zi primele 2 zile si apoi inca trei sau 4 zile cate o picatura seara dupa baita.

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel
minunea noastra David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Mai am o intrebare: la bebeii vostri le curg ochisorii? La al meu ii curge un lichid galbui si cand se trezeste are ochisorii lipiti. Ii sterg cu ser, dar ica nu i-a trecut. Cam in cat timp ii trece?

Multumesc

Olga, mamica lui David iepurasul


olishka lichidul galbui este infectie- are conjunctivita; si al meu a avut in prima saptamana, si l-a tinut vreo 6 zile, doar la un ochisor. trebuie spalat des cu ser fiziologic, picurat in ochisor direct, cat mai mult. eu ii turnam cate o fiola odata, ca se mai misca, mai dadeam pe langa, oricum trebuia spalat bine ochisorul in interior. din pacate al meu nu s-a lasat asa usor, deci am cumparat picaturi de ochi- TOBREX si i-am pus de 2 ori pe zi primele 2 zile si apoi inca trei sau 4 zile cate o picatura seara dupa baita.

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel
minunea noastra David


Off. Tare m-ai intristat. Al meu are de 2 sapt si nu-i trece deloc. A avut doar la un ochisor si acum are la ambii, desi l-am sters cu comprese diferite. Zici sa-i picur in ochisor ser? Ca eu doar il sterg. E ceva grav? Sa-l sun mane pe doctor?

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Mai am o intrebare: la bebeii vostri le curg ochisorii? La al meu ii curge un lichid galbui si cand se trezeste are ochisorii lipiti. Ii sterg cu ser, dar ica nu i-a trecut. Cam in cat timp ii trece?

Multumesc

Olga, mamica lui David iepurasul


olishka lichidul galbui este infectie- are conjunctivita; si al meu a avut in prima saptamana, si l-a tinut vreo 6 zile, doar la un ochisor. trebuie spalat des cu ser fiziologic, picurat in ochisor direct, cat mai mult. eu ii turnam cate o fiola odata, ca se mai misca, mai dadeam pe langa, oricum trebuia spalat bine ochisorul in interior. din pacate al meu nu s-a lasat asa usor, deci am cumparat picaturi de ochi- TOBREX si i-am pus de 2 ori pe zi primele 2 zile si apoi inca trei sau 4 zile cate o picatura seara dupa baita.

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel
minunea noastra David


Off. Tare m-ai intristat. Al meu are de 2 sapt si nu-i trece deloc. A avut doar la un ochisor si acum are la ambii, desi l-am sters cu comprese diferite. Zici sa-i picur in ochisor ser? Ca eu doar il sterg. E ceva grav? Sa-l sun mane pe doctor?

Olga, mamica lui David iepurasul


Si al meu are de 2 saptamani, nu ii trece. Am facut tratament cu tobrex si unguent oftalmic cu canamicina si nu a cedat. Asa ca il duc maine sa fac o analiza a secretiei... Ma cam termina infectia asta
Olga, cel mai bine sa il vada un doctor - sa zica ce e - infectie, canal lacrimal infundat etc Din cate am inteles se rezolva foarte usor - numai lui Mihnea nu ii trece

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Fetele cumparati ser fiziologic la sticla de plastic, cum e in spital. Scoateti de acolo cat va trebuie si este mult mai ieftin. Eu am infipt un ac roz (e mai gros) in ser si ii picur direct aparand pe sticla. E practic.




Cris mami de Teodora
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput