Pacientele optimiste si gravidutze dr.Tutunaru 98

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Tinuta- ieri nu era gata rezultatul
Dr. Matei nu stiu daca s-a mai intors la clinica si nu am mai sunat.
Azi am fost ff ocupata si nu am sunat- am dat nr. de fax sa-mi trimita rezultatul pe fax - dar nu stiu daca l-au trimis.
O sa vad cand ajung acasica.

Daca nu l-au trimis maine ii bombardez cu telefoane.

Voi veti fi primele si singurele care vor afla rezultatul spermogramei (nu ma duc la familie si prieteni sa le dau raportul)

Parca nu as vrea sa-l stiu- sa nu se streseze sotul


Adriana- sotul colegei mele de birou a patit acelasi lucru.
Acum 2 luni s-a dus sa doneze sange si i-au spus ca analizele nu sunt ok si s-a dus la clinica la victor babes si si le-a refacut
Acolo a cunoscut o dr. super ok care i-a spus la prima vedere ca are adenom hipofizar (vreo 8 mm)- deja incepusera sa se vada efectele: i se marisera mainile, picioarele (de la 42 la 44) si capul (daca ai adenom incep sa ti se mareasca organele interne si extremitatile)

Saracu era distrus- dr. de la babes l-a trimis la parhon sa-si faca analize mai amanuntite si sa-si faca si RMN la Sanador la dr.Virgil Ionesci(cica e cel mai bun aparat acolo - RMN-ul costa vreo 1400ron si cel mai bun dr.).

De la Parhon l-au trimis la sp Bagdazar Arseni la dr. Vasile Ciubotaru si l-a programat pt operatie pe creier (se face prin nas)
Dr. cu care lucreaza Dr. Ciubotaru se numeste Ligia tataranu si ea ffff de treaba.

S-a operat pe 10 aprilie si acum este super ok.
Sa stii ca sunt ff multe cazuri in spital si majoritatea se opereaza.
Dupa operatie si-a facut iar analizele si i-a scazut prolactina - mainile, picioarele si capul vor reveni la dimensiunile initiale.

Sa nu va stresati ca se va rezolva aceasta probleme- dar nu o lasati sa evolueze.

Sa-si faca RMN- poate nu are tumora si se rezolva cu tratament.

Duceti-va si la Parhon- sunt ff buni dr. de acolo.

Acum este fff bine sotul colegei- de luni se duce si la munca.
Mult succes




Elly

Astept, astept si iar astept .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Buna fetili !

M-a apucat o criza de stranut de nu se poate ! De la 7 dimineata stranut in continuu fara oprire! Nu stiu ce Dumnezeu am, dar ma simit oribil ! Ca sa nu mai zic ca nu pot lua niciun medicament, ca de sunt in ziua 20 si daca fac rau in caz ca e bebe?

Imi vine sa urluuuuuuuuuuuuuuu. Simt ca imi explodeaza capul de la senzatia asta continua de stranuuuuuuuuuuuut.

Da am citit ca asta poate fi un semn de sarcina . Macar asa sa ma incurjez si eu ca altfel cred ca as lua-o pe campii....

Fetele, urmeaza sa merg la un botez prin Constanta in curand. Voi stiti cam cat se mai da dar la botez in ziua de azi, ca nu prea am habar?

Pup fete scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

elly multumesc draga mea. Eu il cunosc pe sotul meu de 9 ani si el este la fel , nu i s-a marit absolut nimic Oricum azi ii ies rezultatele la niste markeri endo de crestere, si aia vor arata daca are aceasta problema cu cresterea...asa ca asteptam.
Dr aseara mi-a zis ceva in genul ca poate fi si de la o lovitura mai puternica, si el intr-adevar a avut o lovitura acum vreo 5 ani f puternica.Iar pe biletul de la tomgrafie scria ceva de genul ca este neomogen, si dr a zis ca e ok, inseamna ca se poate absoarbe singur. Eu sunt optimista pt ca prolactina i-a scazut fata de decembrie, si el mereu a avut analize f bune.
Si sigur spermograma va iesi fff bine , nu iti fa griji

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Adriana- e bine ca este ok
Colega mea s-a tot documentat si sotului ei tratamentul nu-i trata tumora.
Daca era intr-o faza incipienta cu tratament (dostinex) se rezolva.
E bine ca ati decoperit in timp util si nu au aparut alte complicatii (cum a patit sotul colegei mele- marirea extremitatilor).

Atitudinea pozitiva conteaza ff mult- asa ca - sa ramai asa cum esti.

Eu gandesc pozitiv- dar sotul meu are dubii- crede ca o sa iasa prost spermograma.
Il incurajez- dar parca il vad putin rezervat in privinta rezultatului.

Oricum totul o sa fie ok.

Vreau doar sa ma simt bine in concediu si sa ma intorc cu bateriile incarcate si cu foliculi babani




Elly

Astept, astept si iar astept .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Elly ma bucur ca acum sotul colegei este bine, la el deja era tumora, si probabil nu mai reactiona la tratament.
Incerc din toate puterile sa ramin optimista, uneori imi este asa greu si ma cuprinde disperarea, dar tre sa fiu puternica si sa mergem mai departe. Stiu ca si al meu sot e ingrijorat, sincer nu ne asteptam niciunul dintre noi sa aiba el vreo problema , cu prolactina sau cu microadenomul asta, dar uite ca viata te surprinde mereu... si tre sa fiu tare si pe el, sa ma vada curajoasa si increzatoare, pt ca mintea, psihicul conteaza enorm .
Si sotul tau sa stea linistit, ca sigur va iesi bine spermograma, si chiar daca e ceva acolo o problemuta se rezolva cu niste vitamine ceva, sunt atitea fete aici cu cazuri si mai grave care au avut final fericit. Din nefericire se pare ca nici barbatii nu sunt feriti de probleme cind vine vorba de fertilitate, dar cu ajutorul lui D-zeu le depasim pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

jasmine pai eu cred ca 5-6 mil, depinde de restaurant , de cit de apropiati sunteti. Eu de ex la fratele meu am dat muuullt mai mult de 6mil....asa ca depinde. Afla cam cit este meniul...si iti faci o idee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandyprs spune:

Buna fetele , va multumesc mult pentru incurajari , eu abia am sosit de la munca unde nu m-am simtit prea bine am avut niste dureri (ca niste intepaturi in partea de jos inghinal).A mai avut vreuna dintre voi asa la inceputul sarinii?.Abia marti ma mai duc la T si va mai dau atunci vesti.Va pup si sa aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Da, cam asa zic si eu. Acum sa vad cam cum e si pregatirea, localul, meniul, etc.

Iar o sa bombardeze toata lumea cu intrebari "da voi cand faceti un bebe?", "hai si voi cand urmati?", etc...

Oricum am vazut eu destule cazuri cand chiar cupluri care se chinuiau de multa vreme sa aiba un bebe si au reusit sa isi implineasca visul, uita cat de greu era atunci si iti mai si dau si lectii, eventual iti explica cam cat e de sublim sa ai un copil, cat de fericiti sunt, cat e de posibil sa ii urmezi si faze de genul asta... Mi se face sila de astfel de oameni...Care iti sunt aproape doar atunci cand sunt in aceeasi suferinta ca tine, iar apoi uita de unde au plecat...

Hai ca sunt cam depresiva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

jasmine iubita nu te mai gindi tu la ceilalti si nu iti mai fa griji din cauza lor. Stiu cit poate fi de greu, pe noi ne bombardau cu intrebari cind nici nu ne apucasem de treaba , ca sa zic asa ...Eu cind sunt intrebata, o dau in gluma si spun eeee pai la noi e munca grea ca vrem doi bebelusi din prima sau ceva in genul si gata schimbi subiectul.... cind iti povestesc ei cit de sublim este, spui lasa ca aflam si noi in curind, sau faze de genul asta...o dai in gluma si schimbi subiectul.
EU sunt absolut convinsa ca intr-un fel sau altul , mai devreme sau mai tirziu toate vom fi mamici, si vom fi cele mai fericite, si ne vom bucura de copilasi nostri inzecit mai mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Aditu, sanatate multa sotului tau si va tin pumnii sa iasa analizele perfect, ca sa se risipeasca toate dubiile .
Despre mine, sunt binisor. Imi ocup timpul cu diverse, am reusit intr-un final sa termin de recitit acum doua zile "Cel mai iubit dintre pamanteni", carte pe care v-o recomand tuturor cu tot sufletul, si acum recitesc "La Medeleni" si rad de una singura . In ultimul timp nu prea mai citeam ca inainte, mai mult carti de specialitate, pentru facultate, si internet . Acum am redescoperit placerea lecturii . Incerc sa nu ma mai gandesc la trecut si sa-mi ocup mintea cu altceva. Sigur ca nu ma pot rupe de voi deloc, dar nu mai stau toata ziua pe DC.
Maine seara plecam la munte si ne intoarcem duminica. De-abia astept sa facem aceasta iesire, pentru ca simtim fff mult nevoia sa uitam si sa ne relaxam.
Elly, distractie si tie la munte, sa te molipsesti de la prietena gravidutza.
Feli

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler
Anul asta se va intampla din nou, iar atunci va fi perfect!

Mergi la inceput