Bunele maniere... in parc

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvia_d

Din ce aud aici,toata lumea de-aci se comporta perfect,numai "ceilalti"fac raul prin prac...tzz tzzz

Sa fim seriosi!!



Silvia si Sergiu-Stefan-2 dec.05


Silvia, n-a zis nimeni ca noi suntem buni si restul fac rau.
Poate ca si fi-miu a mai aruncat hartii pe jos, a troznit vreun copil sau a turnat nisip pe tobogan. Important este ca am fost langa el si l-am corectat de fiecare data cand a gresit si, in baza regulilor de buna purtare pe care mi le asum, o voi face in continuare.
Si al meu a facut odata pipi intr-un colt al parcului pentru ca chiar nu mai putea si n-aveam alta solutie, dar asta nu inseamna ca aprob aceasta practica.

Pana la urma nu a pretins nimeni ca se comporta perfect, am facut doar schimb de pareri despre cum ar trebui sa ne comportam, ca sa fie perfect.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Da, au fost doar pareri nu reprosuri la adresa cuiva anume.
mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Da, al meu e (inca) perfect, si as vrea sa ramana asa!...ptr ca e prea mic..e ocupat doar cu exploratul, alergatul si eu stau dupa el, inca nu a inceput seria 'rautacismelor', peste care sper sa trecem cu capul sus!

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Si al meu este cel mai cuminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Mie imi plac copiii. Toti.
Cand ies cu asta micu de multe ori ma trezesc jucandu-ma cu ei in timp ce mamele lor imi turuie cate in luna si in stele (cat mananca, cat dorm, cat stranuta, daca fac la olita, cati dinti, kilograme, centimetri au, cate vaccinuri...samd). O fac cu copilul de fata, de parca nu ar fi vorba despre un pui de om ci despre un animal de companie. Nu am aflat insa niciodata ce melodii, mancare, culori, animale le plac, ce ii sperie, ce ii face fericiti, doar informatii obiective, precise, demne de chestionare grila pe care le bifezi cu mandrie sau dupa caz, cu rusine.

Dar sa revin la subiect. Marturisesc ca obosesc de cate ori aud "nu ai voie", fie ca este vorba de jucaria baietelului de la groapa cu nisip, margareta cu polen (!?), papadia a carei puf intra in urechi , pamantul care e kk (pamantul din gradina botanica unde nu au voie animale), apa care e rece, palaria care trebuie sa stea pe cap astfel ca e legata sub barbie asa de strans incat sa descurajeze orice incercare de indepartare, alergatul, statul la soare (ca doar am imbracat-o mai gros pentru a sta la umbra asa ca la umbra stam ), la stropitoare ca uda, pe iarba ca inverzeste pantalonii, pe asfalt ca e rece samd.

Asa ca prefer sa vad copii veseli, liberi, care chiuie, se tavalesc in iarba, rad, se stropesc, se murdaresc in loc de copii indoctrinati cu atatea "bune" maniere incat uita ca sunt copii.

Citat:

9. Daca-ti atrag atentia ca al tau copil se poarta urat sau l-a lovit pe al meu, e un mod de a-ti sugera sa-l supraveghezi mai indeaproape, nu inseamna sa-l iei la bataie in public, sa vedem noi ce educatie stii sa faci.


Nu ti-a fost mila de bietul copil? Nu te-ai simtit mizerabil ca a luat-o pe coaja din cauza ta?






Somnul ratiunii naste monstri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_a




Asa ca prefer sa vad copii veseli, liberi, care chiuie, se tavalesc in iarba, rad, se stropesc, se murdaresc in loc de copii indoctrinati cu atatea "bune" maniere incat uita ca sunt copii.





Somnul ratiunii naste monstri.


asta-i al meeeeeeeeeeeu, descrierea perfecta!

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Asta e clar, orice mama poate spune "al meu e cel mai cel" ... si nu minte niciodata!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui luny

Citat:
citat din mesajul lui anca_a




Asa ca prefer sa vad copii veseli, liberi, care chiuie, se tavalesc in iarba, rad, se stropesc, se murdaresc in loc de copii indoctrinati cu atatea "bune" maniere incat uita ca sunt copii.





Somnul ratiunii naste monstri.


asta-i al meeeeeeeeeeeu, descrierea perfecta!

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!





Somnul ratiunii naste monstri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Anca_a, nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic. Mi s-a intamplat o singura data. Un baiat mai maricel mi l-a pocnit pe Matei de a cazut de pe scara topoganului. S-a lovit destul de rau. Si nu era singurul pocnit de respectivul baiat. Am mers la mama lui si am rugat-o frumos sa fie un pic mai atenta la baietelul ei pentru ca ii loveste pe ceilalti. Si-a luat copilul pe sus, bombanindu-l si inghiontindu-l de mi-a parut rau ca am deschis gura.
Dar ce era sa fac, sa fi plecat noi toti ceilalti din parc?
De aceea zic: atunci cand vin si iti spun ca baiatul tau il loveste pe al meu, NU inseamna sa il iei la bataie in public, ci doar ca ar trebui sa il supraveghezi mai indeaproape.

Si nu cred ca ai inteles unde bat fetele cu regulile astea. Mi se pare ca nici una n-a mentionat ca astia mici trebe sa stea ca sfintii. Nu. De regula si in medie sunt lasati sa-si faca de cap (eu pe al meu stiu ca-l las). Si-al meu se purceleste in nisip, dar asta nu inseamna ca e dator sa stearga cu turu pantalonilor mizeria pusa de altii pe topogan.
N-am nimic impotriva ca toti copiii sa "comunizeze" jucariile. Doar ca, ocazional, ma misca privirea bleaga a lui Matei cand ramane fara ele fiindca un copil le-a luat si a fugit aiurea cu ele.....

Si mie imi plac copiii. Asa cum spui tu, imi plac toti. Si eu stau in fund in parc si ii ajut la modele din nisip. Interesant e ca de multe ori sunt cam singura mama din parc care face asta.

Noi aici nu criticam copiii. Facem schimb de pareri despre atitudinea adultilor.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu sundeva intre ... Pana acum vreo 1 an - 2 ani eram numai dupa fi-mea si cu gura pe ea (cam ca Mina ). Dar ... copilul creste. Cu cresterea capata personalitate. Si am inceput sa nu ma mai bag, mai ales ca fi-mea mi-a atras atentia de cateva ori ca "nu e treaba mea". In mod clar ma bag daca vad vreun pericol (de ex. daca o vad cu un bat in mana) dar in mod normal fi-mea e genul "linistit" nu sare la bataie la alt copil. In plus am marit "distanta de supraveghere". Astfel incat sa ii ofer ceva libertate/independenta si o supraveghez mai mult ca sa vad ce face, cum se comporta, pentru ca foarte, foarte curand va petrece cateva ore pe zi fara supraveghere (la scoala adica).
Pe mine ma deranjeaza ca atunci cand 10 pusti joaca fate-ascunselea (asa se scrie???) se trezeste o bunica sau o mamica sa tipe "X nu mai sta pe jos" Sau "Y nu te baga in tufisuri". Pai unde sa se ascunda fratele meu??? Nu mai zic ca in general asta se lasa cu scandal pentru ca respectivul X este "scuipat" si trebuie sa se puna.
(Astia mici n-au auzit de "urma scapa turma" ... se joaca fara, primul scuipat se pune ).
Aaaa ... am mai auzit si varianta "nu mai juca "inghetata" ca te lovesti". (Inghetata = statuile de pe vremea noastra). Pai de ce l-ai mai scos in parc??
A mea se face ca purcelul in nisip/iarba si ce-o mai fi prin parc. Suntem mandri posesori de apa calda De afara se intra direct la dus E drept ca schimba si o pereche de blugi pe zi (in zilele bune si doua perechi), dar asta e viata, are 6 perechi si ... spala masina.
Prin intelegere (mai mult intre parinti) toate jucariile aruncate in nisip sunt pentru toti copii. Daca vrei jucaria din mana altuia intrebi si / sau oferi ceva la schimb .
Daca pleci ultimul din parc iei jucariile ramase (inclusiv mingii, geci si ce mai gasesti). Chiar daca nu sunt ale tale. A doua zi le aduci in parc si identifici proprietarul Nici nu stiti ce folositoare e chestia si cate lucruri se recupereaza asa
Mie imi place la noi in parc (ma refer la parculetul mic de langa bloc, nu la IOR unde nu ai cum sa ii cunosti pe ceilalti), chiar daca mai intervin neintelegeri. Dar cred ca asta e si pentru ca ne cunoastem (noi, parintii) de multi ani ... si am ajuns la un "modus vivendi" in care ne deranjam reciproc cat mai putin.

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput