Bunele maniere... in parc

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Eu, in momentul asta mi-am amintit ca o bunica isi amenita nepotica ca ii face injectie in limba daca nu tace din gura .

Cateva zile m-a intrebat fii-mea daca se fac injectii in limba .

Pe bunica respectiva am taxat-o imediat. I-am spus ca nu ar trebui sa terorizeze copilul cu asemenea amenintari.

Mai revin.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

la noi in parc este un nene care are 2 copii. si toti ceilalti din parc ciorchine in jurul lui. asta numai urla la ei, ii ameninta, pe al lui l-a si plesnit o data. si restul parintilor stau linistiti si se uita cum copii lor sunt condusi de nenea. parca fericiti ca nu trebuie sa fuga dupa ei prin parc.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui luny

are rost sa mai deschis subiectul caciulilor??
va rog sa nu ma mai intrebati daca puiului meu nu ii ingheata urechile neavand caciula, la 20, sau mai mult, de grade!!eu nu intreb daca nu a transpirat copilul dvs cu caciula de lana si cele 3 bluze!..

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!


DA DA DA ... siii, mai ales, nu mai prevestiti: "face otiiita, maica, mititelu, daca n-are caciula pe vremea asta" ....

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Si acu sa viu cu contributia personala:

1. Nu-ti mai ameninta,in gura maaare, copilul/nepotul ca daca nu e cuminte vine baba/mosu/nenea rau/tziganu/politia sa-l ia. Pentru ca eu il invat pe al meu sa spuna doamna/domn in varsta si nu baba/mos, sa nu ii fie frica de omu cu sacu, sa nu fie rasist si sa aibe incredere in politisti.

2. Nu mai profera amenintarea de mai sus in varianta cu dr si injectia. Poate alti copii au incredere in dr lor si nu au frica de injectii.

3. Cand vii cu catelul in parc, pune-i LESA si BOTNITA. O fi el cat o pisica si draguuuutz foc, dar daca-mi capseaza copilul, dupa ce te leg de gard sa te predau politiei, tot la injectii antirabice ajungem.

4. NU MAI MANCATI SEMINTE SI NU MAI DATI COJILE JOS. In primu rand ca nu sunt ceilalti obligati sa stea in mizeria voastra, in al doilea rand oamenii care vin de fac curat in parcuri (acolo unde se face asta) sunt platiti din impozitele noastre ale tuturor, si, nu in ultimul rand, eu imi cresc copilul cu regula "gunoaiele se pun la cos, nu se arunca jos". E f derutant pt el sa vada ca mamica prietenului lui scuipa pe jos fara jena ....

5. News flash: Urlatul la copil din partea ailalta a parcului NU e metoda educativa, mai ales daca el te ignora cu incapatanare. Cand copilul tau il tranteste pe al meu, scuza "ce sa-i fac, doamna, e mic, n-ati vazut ca am tipat la el adineauri" m-ar face sa rad daca nu ar fi copilul meu cel trantit. Daca-ti stii copilul violent, STAI LANGA EL.

6. Daca se isca o cearta intre doi copii, nu zic sa dam cu parul intre ei, noi, parintii, dar schiteaza te rog macar cea mai mica intentie de corectare a copilului tau. E obositor si frustrant sa-l invat, constant, pe al meu, sa paraseasca locu faptei pentru ca al tau nu cedeaza.

7. Oricat nu-ti pasa de manierele copilului tau, cand se apuca sa toarne nisip pe topogan, opreste-l. Poate alti copii au oroare sa stearga cu fundu mizeria pusa de altii.

8. Daca ai baieti peste 7-8 ani, invata-i sa nu joace fotbal in zona unde se joaca bebelusii si copiii mici. Se face praf muuuult, si nu vreau sa am gandesc ce ar face mingea aia in capul unui copil mic.

9. Daca-ti atrag atentia ca al tau copil se poarta urat sau l-a lovit pe al meu, e un mod de a-ti sugera sa-l supraveghezi mai indeaproape, nu inseamna sa-l iei la bataie in public, sa vedem noi ce educatie stii sa faci.

10. Atunci cand copilul meu face o prostie, cel mult il admonestezi verbal, dar este preferabil sa vii la mine sa imi spui. Daca indraznesti sa-l atingi, in spiritul educatiei de la punctul anterior, se lasa cu scandal.

11. E chiar atat de greu sa-ti inveti copilul sa ceara voie sa se joace cu jucariile altuia? (de la o varsta incolo, bineinteles). E cam neplacut sa vina, sa insface o jucarie a copilului meu, si s-o tuleasca unde are chef. In felul asta, nici al meu nu va mai fi de acord sa imparta vreo jucarie.

12. Atunci cand copilul tau are tendinte distructive, si calca in picioare toate formele de nisip pe care le fac alti copii, e de dorit ca, totusi, la un moment dat sa il opresti. E frustrant pentru ceilalti.

13 (aici poate exagerez, dar am un parc chiar in fata geamului la birou si vad des chestia asta) Daca esti barbat si lucrezi prin parcuri (sau esti doar in trecere), nu-ti face diverse necesitati fiziologice prin tufisuri, doar pentru ca o poti face din picioare si sa treci neobservat. Maine poate chiar copilul tau se va juca in tufisul ala.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

Si acu sa viu cu contributia personala:

13 (aici poate exagerez, dar am un parc chiar in fata geamului la birou si vad des chestia asta) Daca esti barbat si lucrezi prin parcuri (sau esti doar in trecere), nu-ti face diverse necesitati fiziologice prin tufisuri, doar pentru ca o poti face din picioare si sa treci neobservat. Maine poate chiar copilul tau se va juca in tufisul ala.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it


si nu-ti duce copilul in tufisuri sa isi faca nevoile. in primul rand il inveti prost, in al doilea rand alti copii, sau poate chiar al tau o sa calce in rezultatul acestei actiuni.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Din ce aud aici,toata lumea de-aci se comporta perfect,numai "ceilalti"fac raul prin prac...tzz tzzz

Sa fim seriosi!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Si eu sunt revoltata pe acei parinti care isi indeamna puiul sa-i ia bicicleta, jucaria, masinuta.....mancarea copilului meu din mana. Mai au si gura mare acesti parinti/bunic/bone, ca ce, doar nu-mi manaca jucaria, dar ei nu au nici o jucarie la ei!



Cand mergeti in parc, carati-va si jucarii cu voi, dargi parinti!

Eu am masina plina de creta, jucarii, biciclete, masinute....si nu le permit copiilor mei sa se joace la groapa de nisip cu jucariile altor copii. Nu imi palce nici groapa de nisip, e plina cu pipi si kk de catel, dar nici nu vreau sa creasca ca tot ce vad, este si al lor.

Putini sunt cei cu bun simt care spun ceva copilului sau nu-l incurajeaza sa faca ceva urat. RARITATI!


Am patit de mai multe ori sa vina cu tupeu adultul cu cel mic de mana, si fara sa intrebe daca poate sau nu, sa-si urce odrasla in masina baiatului meu si sa plece.


Fetita mea merge mai greu, niciodata nu-i lasata sa se dea la tobogan si este impinsa. Mereu trebuie sa ma urc sus cu ea si sa le spun copiilor sa stea la rans. Parintii stau jos si privesc, dar unul nu ar spune ceva odorului chiar daca vad ca se imping.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Paula,tu spui ca nu le permiti copiilor tai sa se joace cu jucariile altor copii,eu ma gandesc ca duc copilul in parc sa se joace cu alti copii.
Te rog sa nu mi-o iei in nume de rau dar la groapa cu nisip fiecare copil se joaca singur cu jucariile lui?nu pot sa-mi inchipui cum?
Eu imi duc copilul la nisip-copila mea are 2,5 ani-cu vreo cateva jucarii pe care am scris numele ei.acolo le rastorn in nisip si o las sa se joace.asa fac toti parintii si nu e nici o tragedie ca al meu copil se joaca cu lopatica altuia sau invers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvia_d

Din ce aud aici,toata lumea de-aci se comporta perfect,numai "ceilalti"fac raul prin prac...tzz tzzz

Sa fim seriosi!!



Silvia si Sergiu-Stefan-2 dec.05


Majoritatea parintilor care scriu pe acest forum sunt preocupati de bunastrea copiilor lor si, cred eu, au suficient bun simt incat sa se comporte civilizat. De ce ti se pare atat de greu de crezut ca cele care au raspuns la topic sunt persoane bine crescute ?

Adevarat ca multi parinti din parc sunt neamuri proaste, dupa cum au fost si ei 'educati'. Dar nu cred ca acestia sunt pe forumul 'desprecopii'.

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu nu am spus ca sunt de pe forum, sau am dat nume. Am povestiit ce am patit eu sau patesc. Cu siguranta ca unii mai citesc si pe net! Nici eu nu sunt perfecta.

Daca nu am la mine in acel moment jucarii pentru gropa de nisip, nu le permit sa se joace la groapa. Asta ma vrut sa spun.
De cand s-a pus nisip mult prin parc si cainii alearga si fac ce vor, nu imi mai las copii decat foarte rar sa se joace la nisipar.
Fetita mea se joaca singura, este si ea mai singuratica dar nici nu prea este bagata in seama. Paul nu prea are timp de nisip, alearga, face alte prostioare.

Sper sa fi foat mai explicita si sa fi inteles.


Mergi la inceput