Femei abuzate - exista solutie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

OK, si pana la urma solutiile in cazul descris de Fomalhauti? Pentru ca intr-adevar, un procent mare al femeilor abuzate se afla in situatia descrisa de ea. O pentru ca a expus problema extraordinar de limpede si realist, si situatia, si necesitatile minime.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

O solutie ar fi ca statul sa contruiasca un fel de camine, cum sunt cele pentru studenti, si cu aceeasi chirie ca pentru ei, de capacitate mare. Si sa plateasca asistente sociale pentru aceste camine care sa aiba grija de un nr fix de copii, 4 sau 6, pe perioada cand mamicile sunt la munca sau isi cauta job.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Anul trecut am fost la politie la sectie si am spus ca nu ma simt in siguranta din cauza ca am fost o data in trecut batuta de sotz si la momentul acela in urma unei altercatii cu sotul meu m-a amenintat cu bataia si mi-a spus sa parasesc caminul conjugal. Am vrut sa depun o declaratie, ceva prin care sa se consemneze ca m-a amenintat, ca mai avea putin si ma batea, ca ma abuzeaza psihic, ca ma alunga de acasa.

Omul mi-a spus ca nu are ce sa faca impotriva lui fara dovezi. Ca va fi cuvantul meu impotriva cuvantului lui si cine stie la ce se ajunge ca din experienta acest tip de oameni te scot tot pe tine nebuna si sa ma gandesc bine sa nu se intoarca totul impotriva mea. I-am spus ca avem scandaluri frecvente si ca eu nu am unde sa merg, ca nu am destui bani sa tin o chirie si sa ma si intretin. Mi-a spus ca in instanta asta este posibil sa fie in dezavantajul meu si sa am grija sa nu pierd incredintarea copilului.

Mi-a spus ca cel mai bine ar fi sa fac in asa fel incat sa imi gasesc chirie si sa ma mut, dars a nu pararsesc caminul conjugal, chiar daca el imi spune sa fac asta, casa fiind a soacrei si numai soacra are dreptul sa ma dea afara ca eu avand domiciliul acolo. M-a sfatuit sa-i aduc la cunostinta acest lucru sotului meu si ca numai daca el v-a pune mana pe mine si ma va tara afara, si-mi va impiedica accesul in domiciliu, luandu-mi cheile sau numai daca eu am un martor ca se petrece asta sau daca chem politia si constata asta am vreo sansa si in acest caz nu i se poate aplica, din punct de vedere legal decat o amenda contraventionala.

Probe, am nevoie mereu de probe, iar declaratia data la politie nu ma ajuta prea mult, iar exemplificandu-mi ca daca declar impotriva lui, fara probe concrete il voi atata si mai tare si-l voi face sa fie si mai agresiv.

Politistul mi s-a parut avocatul diavolului si chiar i-am spus asta si mi-a spus ca asta este realitatea in care traim si ca el ma sfatuieste cum crede el mai bine. Eu pot depune o declaratie, dar in afara de o amenda nu are ce sa faca, plus ca declaratia NU MA AJUTA LA DIVORT.

Polititstul a fost totusi dragut si m-a sfatuit asa (dupa ce mi-a dat pe un biletel numarul de la sectie si interiorul unde il pot gasi, insotit de numele lui): "du-te acasa si pune-i in vedere ca daca te mai ameninta chemi politia, spune-i ca nu are dreptul sa te dea afara decat dupa ce are o hotarare definitiva de divort, si mai mult un tiltu executoriu de evacuare, titlu care trebuie obtinut de mama lui, nu de el, ca tu poti locui in continuare acolo si dupa divort, daca soacra iti permite, ca nu te poate da nimeni afara asa ca i se nazare. Daca iese scandal sa-l sun si cu constatarea lui mai am shanse ca nu va mai fi cuvantul meu impotriva cuvantului lui, dar si atunci sa am norocul sa-l prinda el in flagrant sau sa am martori dcare sunt dispusi sa declare pentru mine, in favoarea mea. Mi-a spus sa am permanent cu mine un telefon si daca pot sa-l si inregistrez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui noideea

Anul trecut am fost la politie la sectie si am spus ca nu ma simt in siguranta din cauza ca am fost o data in trecut batuta de sotz si la momentul acela in urma unei altercatii cu sotul meu m-a amenintat cu bataia si mi-a spus sa parasesc caminul conjugal. Am vrut sa depun o declaratie, ceva prin care sa se consemneze ca m-a amenintat, ca mai avea putin si ma batea, ca ma abuzeaza psihic, ca ma alunga de acasa.

Omul mi-a spus ca nu are ce sa faca impotriva lui fara dovezi. Ca va fi cuvantul meu impotriva cuvantului lui si cine stie la ce se ajunge ca din experienta acest tip de oameni te scot tot pe tine nebuna si sa ma gandesc bine sa nu se intoarca totul impotriva mea. I-am spus ca avem scandaluri frecvente si ca eu nu am unde sa merg, ca nu am destui bani sa tin o chirie si sa ma si intretin. Mi-a spus ca in instanta asta este posibil sa fie in dezavantajul meu si sa am grija sa nu pierd incredintarea copilului.

Mi-a spus ca cel mai bine ar fi sa fac in asa fel incat sa imi gasesc chirie si sa ma mut, dars a nu pararsesc caminul conjugal, chiar daca el imi spune sa fac asta, casa fiind a soacrei si numai soacra are dreptul sa ma dea afara ca eu avand domiciliul acolo. M-a sfatuit sa-i aduc la cunostinta acest lucru sotului meu si ca numai daca el v-a pune mana pe mine si ma va tara afara, si-mi va impiedica accesul in domiciliu, luandu-mi cheile sau numai daca eu am un martor ca se petrece asta sau daca chem politia si constata asta am vreo sansa si in acest caz nu i se poate aplica, din punct de vedere legal decat o amenda contraventionala.

Probe, am nevoie mereu de probe, iar declaratia data la politie nu ma ajuta prea mult, iar exemplificandu-mi ca daca declar impotriva lui, fara probe concrete il voi atata si mai tare si-l voi face sa fie si mai agresiv.

Politistul mi s-a parut avocatul diavolului si chiar i-am spus asta si mi-a spus ca asta este realitatea in care traim si ca el ma sfatuieste cum crede el mai bine. Eu pot depune o declaratie, dar in afara de o amenda nu are ce sa faca, plus ca declaratia NU MA AJUTA LA DIVORT.

Polititstul a fost totusi dragut si m-a sfatuit asa (dupa ce mi-a dat pe un biletel numarul de la sectie si interiorul unde il pot gasi, insotit de numele lui): "du-te acasa si pune-i in vedere ca daca te mai ameninta chemi politia, spune-i ca nu are dreptul sa te dea afara decat dupa ce are o hotarare definitiva de divort, si mai mult un tiltu executoriu de evacuare, titlu care trebuie obtinut de mama lui, nu de el, ca tu poti locui in continuare acolo si dupa divort, daca soacra iti permite, ca nu te poate da nimeni afara asa ca i se nazare. Daca iese scandal sa-l sun si cu constatarea lui mai am shanse ca nu va mai fi cuvantul meu impotriva cuvantului lui, dar si atunci sa am norocul sa-l prinda el in flagrant sau sa am martori dcare sunt dispusi sa declare pentru mine, in favoarea mea. Mi-a spus sa am permanent cu mine un telefon si daca pot sa-l si inregistrez.


din pacate politia nu poate sa ii traga o mama de bataie!
De la bataie cred ca mai treceau doua luni si-l ingropam! in fiecare zi ii puneam cate putin de ingrasamant de flori in mancare si-l bagam in spital, dupa, la 2 m sub pamant.
Imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva ! Sper ca acuma esti bine si nu mai ai asemenea probleme.

www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doula spune:

Solutie??? Poate exista - numai ca v-a fi nevoie de ani de zile. Cineva a spus mai devreme ca ar trebui sa exista o educatie speciala tocmai din copilarie - si are dreptate. Este cam greu in realitatea de fata de facut ceva pt cele care au probleme, intrebarea este cum s-ar putea face ca alte fete si femei sa nu intre in astfel de situatii.
Exista cateva "mituri" de care societatea noastra trebuie sa se "scuture":
1. barbatul e capul familiei si deci ii sta in putere sa....
2. mult mai multe femei se lasa intretinute de barbati - ele sunt femei de casa
3. multe au vazut violenta in familie de mici si cred ca asa trebuie sa fie
Si sunt multe altele.
Am vazut ca in Ro au inceput sa introduca ore de educatie sexuala - o controversa in multe tari. Din punctul meu de vedere asta poate fi un pas - dar nu este suficient. Educatia trebuie sa se axeze pe multe planuri - nu numai sex si sanatatea sexuala - ci si pe sanatatea/bunastarea/respectul/dragostea personale, familiale si pt cei din jur.
Lumea noastra se schimba si schimbarile cele mai reusite sunt de la o varsta mica. Si fetele si baietii trebuiesc invatati nu numai mate/romana etc....ci si cele specificate mai sus. Atunci "solutia" va fi mai simpla.....poate

Andreea



"As we are conceiving our babies, our babies are conceiving us as parents" - Conscious Conception

www.feminitate.org/" target="_blank">Feminitate - trup si suflet de femeie

www.adolescenta.org/" target="_blank">Adolescenta


grafice TB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Am fost abuzata psihic, si eu, si copiii mei. Daca nu o aveam pe mama mea, sa ma mut la ea si sa ma ajute, si acum traiam tot asa, in iad. Degeaba aveam servici, cu doi copii cu un salar destul de mic nu prea ai sanse sa platesti si chirie si mancare. (nu mai zic de alte nevoi)
Solutii? Pai da, schimbam mentalitatea, ne educam baietii sa nu-si bata viitoarele neveste, ne educam fetele sa nu se lase abuzate... dar societatea cand va accepta ca si mamele singure sunt oameni? Cati angajatori te angajeaza daca la un interviu spui ca iti cresti singura copiii? Cine te intelege daca nu ajungi la sedinta cu parintii fiindca ai de mers si la job nr2? Si pe site-urile de matrimoniale, vai de capul nostru ce fel de oameni exista, ei cred ca daca iti cresti singura copiii, trebuie sa stai la dispozitia oricarei specii de sex masculin care s-a plictisit de nevasta si vrea un pic de refresh in viata lui...

Cred ca femeile abuzate de fapt de astea se tem, de viata lor de dpa separare sau divort, si nu de partea financiara. Finantele se mai rezolva cumva, dar partea cu "ce zice lumea" e mai grea.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui ligia13

Citat:
citat din mesajul lui Deus

educatia este solutia - utopie curata:)
Nu exista solutie la problema data exista alternative pentru persoanele abuzate, putine dar exista. Din pacate femeile care sunt abuzate nu cer ajutor decat rar fiindca le este rusine de rude/societate.Si, multe dintre ele, ce-i mai grav cred ca o merita.


www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg




Sper ca am inteles gresit....cum adica o merita? Ce merita? Sa fie abuzate?


Eu si Raducu (22.04.2005)


Nu ai inteles gresit, exista multe femei abuzate care ELE INSELE cred ca merita sa fie abuzate, asa li se baga in cap, asa vad in familie, asa cred ele. Imi aduc aici aminte de o vorba a bunicului meu (un despot in adevaratul sens al cuvantului, toata familia a suferit din cauza lui cit era in putere): "Da-i nevestei pe piele cind vii acasa de la serviciu, ca stie ea de ce! Sigur a facut ceva!"

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Sunt una din acele femei....acum ceva timp eram chiar in situatia descrisa in prima postare.Fara un job, cu un sot care ma maltrata psihic si din cand in cand si fizic, cu un copil si fara sanse dea a merge undeva.Cand am hotarat ca divortez, parintii mei mi-ai sarit in cap, ca sunt inconstienta, ca el a promis ca isi va reveni, ca las un copil fara confortul material pe care tatal lui il poate oferi, ca imi arde de libertate, sa ma impac ca va fi bine. Am mai stat 2 luni in aceeasi casa. Am plecat noaptea la ora 1 la ai mei acasa. Noroc ca imi gasisem un loc de munca de o luna.
Acum, mai am cateva zile pana l;a prima infatisare, copilul e la mama, dar aceasta spera si azi ca nu ma voi prezenta la proces joi.
MI-am gasit un loc de munca destul de slab platit,m-am mutat cu chirie, am lasat un apartament de 100mp super finisat, am renuntat la vacante de vara in "tarile calde" sau revelioane petrecute la schi in Alpi.
Azi lupt cu speranta ca va mai trece putin timp si voi putea avea puiul langa mine, sa ii pot spune mamei ca inafara de faptul ca isi adora nepotul si ca ma ajuta cu intretinerea lui acuma, nu am avut nici un sprijin psihic din partea ei. Da....vb de femeia care mi-a dat viata, cea care mi-a zis cu cateva luni in urma ca daca era in locul soacrei mele ma dadea afara din casa cu tot cu copil" , doar pentru faptul ca eu am crescut doi ani un pui si nu am avut un loc de munca.

Stiu ca e vechi subiectul, dar am postat sa se vada ca se poate, in primul rand trebuie sa isi caute un job, chiar daca apeleaza la o cresa se stat, la o prietena...se poate orice, doar sa iti doresti sa sca[i de teroare.

Acum sunt mult mai linistita, desi imi lipsesc multe dpdv material, sunt impacata sufleteste, si pesntru faptul ca imi pot face o portie de cartofi pai noaptea la ora 2 si cineva nu imi spune ca sunt nebuna si ca fac miros in casa.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Redai, ai tot respectul meu pt ca ai pus capat abuzului, care nu s-ar fi sfarsit niciodata; dimpotriva, ar fi fost din ce in ce mai rau. Abuzatorul prinde puteri pe masura pe abuzatul rabda tot mai mult.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

multumesc.
Ai dreptate.,..

Mergi la inceput