MICROCEFALIA

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinasmar spune:

Buna!am fost la Bagdasar,am facut radiografii si fund de ochi.nu e craniostenoza.am terminat si prima cura de Cerebrolysin.am fost multumita de rezultate,parca si-a mai dat drumul la vorba.acum Ovidiu merge singurel dintr-o camera in alta,dar trebuie sa stau pe langa el,ca se dezechilibreaza.stie sa cada,dar nu as vrea sa prinda frica.dr.neurolog a zis ca din punct de vedere motor ar fi cam cu 3 luni in urma,adica pe la 1 an si 3 luni,dar psihic pare ok,doar ca nu spune cuvinte,vorbeste doar pe limba lui.oricum,progresele sunt spectaculoase.kineto nu mai facem,il mai stimulez eu din cand in cand,atunci cand mi-aduc aminte,iar tratamentul cu Tonotil si injectiile cu Cerebrolysin il mai urmam inca 2 luni,dupa aceea nu stiu daca ii va mai prescrie ceva.ne-a recomandat si Pikovit IQ,cica ar fi foarte bun.voi ce mai faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy27 spune:

Buna Adinasmar, ma bucur foarte mult pentru realizarile voastre, felicitari . Noi marti avem programare la dna Craiu abia astept sa vad ce spune de achizitiile Anei. Oricum Ana nu conteneste sa ma uimeasca zilnic. Ma ingrijoreaza ca ii e frica sa se ridice singura in picioruse nu inteleg de ce. In rest sunt sigura ca si ea la capitolul psihic sta foarte bine. La fel mai greu cu vorbitul, si ea vorbeste pe limba ei dar important este ca totusi comunicam. Revin saptamana viitoare cu rezultatul. Caputul a mai crescut acum dupa masuratorile mele are 43.5 la 2 ani si 2 luni, fata de 31.5 cat a avut la nastere e foarte bine ink mai creste. Voi aveti rezultate si datorita tratamentului. Ana in afar de kineto nu ia nimik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy27 spune:

Buna, am revenit cu rezultatul de la neurolog. Ana este bine dupa spusele dnei Dr., asteptam momentul in care se va ridica singurica in picioruse :). Pt ca Ana are doua operatii la palatul moale probabil a prins o frica in a vorbi desi scoate sunete atunci cand doreste ceva. Nu ne ingrijoram din pricina asta sunt copii perfect sanatosi care vb mai greu. Psihic e foarte bine :) spre multumirea nostra. A ramas uimita ca stie sa arate anumite obiecte si sa recunoasca animale manevreaza foarte bine obiectele, are o curiozitate iesita din comun :)) probabil e ca mami :D. Raspunde destul de bine la comenzi. In fine psihicul e ok. Medicatie nu a vrut sa ne dea :( e adepta fara medicatie, doar pe stimuli exteriori adica terapie ocupationala si kineto. Sper ca decizia ei este cea mai buna pentru Ana. In schimb rabdare cat cuprinde. Sanatate multa la bebei si voua putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinasmar spune:

ma bucur ca sunteti bine.si noi suntem super,multumesc lui Dumnezeu.Ovidiu merge foarte bine,face o gramada de chestii inteligente,i-am facut si o evaluare psihica,nu are nici un fel de intarziere,in concluzie,sunt multumita si fericita.va dorim si voua numai bine,sarbatori fericite,multa sanatate si un an nou mult mai bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

Sunt mamica unui baietel cu microcefalie, sesizata destul de tarzior (pe la 1 an si 8 luni avea PC aprox 42 cm). Am facut rmn si totul este ok medical, numai ca prezinta o intarziere de dezvoltare cognitiva, a mers tarziu (1an si 4 luni), acum la 2 ani stie doar cateva cuvinte, are momente in care nu interactioneaza cu noi, nu este in totalitate comportamentul unui copil normal...am luat 3 luni tonotil-n la indicatia pediatrei, nu am vazut schimbari majore, ni s-a recomandat de un neurolog encefpabol iar urmatorul neurolog a zis ca nu avem de ce sa il dam daca rmn este normal; i-am mai dat un remediu homeopat, coincidenta sau nu i-a mai crescut putin capsorul.

A facut cineva terapie ocupationala? ce fel de teste genetice ati facut si unde?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gheo_aura spune:

Buna si eu am un baietel cu microcefalie.Nu am avut nici o problema in sarcina.Nici nu am simtit macar ca sunt insarcinata,decat ca imi crestea burta.La 39 de saptamani mi s-au administrat injectii cu calciu sa imi provoace nasterea,sa nasc normal,dar nici o durere.La 40 de saptamani am dacut cezariana.Nota noua,P.C.35.52cm,3600g.Nici o probleme.Eu am vazut ca e cam puturos,nu sugea la san deloc.avea o stare de somn cand ma duceam sa il alaptez.Am ajuns acasa,controlul facut de medicul de familie,ok nik de ingrijorat.La o luna a inceput sa ii salte o manuta,am plecat la medicul lui si a zis ca e lipsa de calciu.am dat calciu si la 1 luna jumatate a inceput sa planga si nu se mai oprea,am ajuns cu el de urgenta la spital unde ne-a descoperit o doctorita minunata ca are fontanela inchisa.A zis ca dupa cum se vedea era inchisa de la nastere,cum de nu s-a descoperit?Ne-a trimis la bucuresti ca sa faca tomograf sa vada daca e doar craniostenoza,dar din pacate avea creierasul afectat.Am urmat sedinte de kinetoterapie,tratamente fel de fel,fara nici un rezultat momentan.Acum are 1 an si 8 luni,nu sta in fundulet,nu isi tine capul,misca foarte putin mainile si picioarele.Singura mea bucurie e ca nu e trist,dimpotriva are mereu zambetul pe buze.Il iubesc enorm,acum P.C.este 39-40 depinde de medic.Daca imi puteti da si mie un sfat.Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanageani spune:

buna gheo_aura.am si eu un baietel de 10 luni care are microcefalie. si la fel ca in cazul tau nu isi tine capul, nici nu poate fi vorba de stat in fundulet. al meu nici nu papa, ci doar gavat. are 6 kg la 10 luni...si inafara de asta el are probleme si la inima, probleme ce au rezolvare doar pe cale chirurgicala. daca intre timp ai mai facut ceva progrese, scrie-mi, te rog. id meu este oanageani@yahoo.com. am intrat tarziu pe forumul acesta, dar sper sa imi raspunzi. multa sanatate!!!

Mergi la inceput