Sezatoarea canadiana (141)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Tot cautind melodii dragute pentru copii, am gasit o melodie al carui ritm ma innebuneste:



Am gasit si versurile, le invat pe fete:

Vanità di vanità

Vai cercando qua, vai cercando là,
ma quando la morte tri coglierà
che ti resterà delle tue voglie?
Vanità di vanità.
Sei felice, sei, dei pensieri tuoi,
godendo solo d'argento e d'oro,
alla fine che ti resterà?
Vanità di vanità.

Vai cercando qua, vai cercando là,
seguendo sempre felicità,
sano, allegro e senza affanni...
Vanità di vanità.

Se ora guardi allo specchio il tuo volto sereno
non immagini certo quel che un giorno sarà della tua vanità.

Tutto vanità, solo vanità,
vivete con gioia e semplicità,
state buoni se potete...
tutto il resto è vanità.

Tutto vanità, solo vanità,
lodate il Signore con umiltà,
a lui date tutto l'amore,
nulla più vi mancherà.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Mi-a scris tata un mail ca a fost cutremur in Rom. Nu mare , de vreo 5.1 doar. Dar i-a cam zguduit si mama s-a cam speriat, cica n-au mers nici telefoanele vreo doua ore. Dar nu sunt victime si nici pierderi materiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:



Nelia
asta e preferatul lui Marc . Stie acum in italiana numele animalelor!!!!!
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

salutare!
simi distractie placuta
noi am fost in burlington de dimineta pe faleza, apoi la terasa; au adormit fetele pe drum spre casa, asa ca le-am pus piscina in backyard ca nu au mai vrut sa doarma; apoi le-am facut baie, iar acum dorm duse... si a venit si furtuna mare, s-a lasat cu craci rupte
am vrut sa pun aspiratorul (unicul din casa, pe care al meu l-a folosit ieri sa curete masina...) va puteti inchipui 30 de creioane crayola in tubul de la aspirator (bagate cu grija de 4 manute micute)? ma mir ca nu s-a stricat ieri aspiratorul...
eu sunt multumita de scoala lui tudor, de fapt de aia ne-am luat acasa aici, pentru scoala asta si liceul care urmeaza; si in toronto a fost la o scoala 'buna' dar nu se compara cu asta, iar acolo am vazut clar diferenta intre ani, foarte mult depinde de profesor
in fiecare an i-am cumparat 'cartea albastra' de matematica - un fel de culegere pentru fiecare an de studii, care urmareste programa scolara si l-am pus sa faca din ea suplimentar
mikiion unde stau ai tai? mama mea e tare speriata de cutremure si le cam prinde pe toate in buzau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:

Simi draga, daca ai fi vazut cum mi se bulbucau ochii cand am citit ce si cat invata fetita ta la scoala privata. Aia scoala! Din pacate la noi nu exista asa ceva. Este doar un liceu bun (si privat!), dar pana atunci....
Multumesc tare mult ca mi-ai scris! Sunt sigura ca BD party a fost reusit! La multi ani si numai bine!

Pana acum au facut adunari si scaderi cu 2 si 3 cifre (aici includ si problemutele care se reduc pana la urma tot la adunari si scaderi), s-au "jucat " un pic cu inmultirea cu 2 , 3 , 5 si 10 .
Nimic serios, insa. La noi abia invata sa recunoasca timpurile: prezent, trecut, viitor. Mai fac si ei proiecte. De prin ianuarie au inceput sa scrie legat. Lecturile au fost pana prin februarie din seria Julie B. Jones. Acum vine cu cartulii de 30-40 de pagini ( jumate din pagina e scris, jumate desen). Cam asa stau lucrurile la noi.

Nelia, nu-i nici o graba! Cand poti tu Fetita mea e la scoala franceza (sa vezi ce accent quebecos are, ca majoritatea profilor sunt din QC), iar eu lucrez in mediu fracofon. Stie foarte bine si engleza, ca suntem la mama ei acasa. Si ca si voi, vorbim numai romaneste acasa.

Hannah Montana e si favorita fetitelor voastre? ca a mea, tare o mai place...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ce facem cu intalnirea?

Se pare ca maine o sa ploua cam toata ziua... ... o amanam???? sau ne intalnim la ZigZag unde a propus Carmen???

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Mona si Olga , cu intarziere, felicitari ptr bb, sa creasca mari , sanatosi si voiosi Mona eu n-am reusit sa vad pozele voastre.

Ktrinel, tare scumpa Julia, si iti doresc multa putere.

Dana, ma bucur ca totul e bine, cum au iesit micii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Neata'
Iarasi m-am trezit cu noaptea in cap, dar nu m-am uitat inca afara, nu ma intrebati de intilnire, inca sint la capitolul raspunsuri :)

Dana, (pentru tine, nu pentru mici) Cannot wait to see you!
(si insurance am luat pt ca la job nu aveam cancelation)

Nasuc, ce povestesti tu despre scoala este, una peste alta, cam ce facea Atomix in clasa a doua, imi amintesc ca ma scoteau din minti ca nu aveau alte teme decit sa scrie 2 rinduri de litera cutare in attache'es si, cind am intrebat-o pe invatatoare daca putem sa ne asteptam la niste mate ea mi-a replicat ca e greu tare sa scrii in attache'es si ca trebuie sa avem muuulta rabdare cu copiii.
La polul opus, cind a inceput a treia si l-am dus la sc. privata, in timp ce invatatoarea insira toate temele si proiectele pe care o sa le aiba si zicea ca o sa ne ia macar 1 ora pe zi, daca nu doua, eu dateam f. sceptica din cap si ea mi-a replicat: "Copiii pot. Trebuie numai impinsi catre performanta".
Diferenta de filosofie!

Cum ziceam, acum e a patra si e inapoi in scoala publica, decizie de familie, facem lectii acasa peste programa, ca mai avem doar a cincea si inceputul lui a sasea vine cu examenul in secondaire.

Ma duc sa ma holb pe geam... M-am holbat. Arata ca si cind ar fi plouat azi noapte. Si e racoros. Comparat cu ziua de ieri e de-a dreptul Polul Nord. Comparat cu saptamina trecuta (a voastra, nu a mea) e corect. Concluzia mea (este 8 dimineata): intilnirea NU se amina, in nici un caz, a nu se uita ca Carmen pleaca in 2 sapt!. Ne intilnim la parc, punem o geaca pe noi ca n-o fi foc si speram sa nu ploua.
Daca ploua ne mutam la zig -zag ala, deschid la 9 jumate azi. (Radu tocmai imi spune ca a fost cu socala la zig etc si ca-i place mai mult decit funtropolis).

Am plecam la cafea, ma intorc pe la 9, mai votati ce si cum. Da' sa nu ma lasati singura si abandonata in parc la 10 ca plec de pe foruuuuuuuuuuuuummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm.....

Pupici,
Simona

Edit: noi venim fara Tati, cum spuneam il lasam cu talibanii lui.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ne vedem in parc atunci! Se pare ca a disparut ploaia intre timp!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Si eu zic ca e ok pentru parc, parca vad si o urma de soare la orizont .. si daca nu e asa cald ca ieri, dar e acceptabil. So .. see u!

Mergi la inceput