Burtici fericite de septembrie-octombrie (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu0308

Apropo ca vorbeati mai devreme de cezariana si nastere naturala.
Vreau sa nasc natural dar mi-e o frica de durere..... si nu stiu ce sa fac...nici taietura nu as vrea sa am...

Ceva pro sau contra nastere naturala stiti?...Mai ales experienta cuiva care a mai trecut printr-o sarcina...

Mamica de viitor - Alexandru 09.09.09


Din punctul meu de vedere alegerea modului de nastere este o decizie dificila si foarte importanta. Din fericire (sau nefericire poate) pt mine decid doctorii. Totusi, inclin sa cred ca as fi optat pt cezariana oricum.
Stiu ca se recomanda nasterea naturala cu epidurala. Totusi, trebuie vazut si cum e pozitionat copilul la ultima ecografie si daca are cordonul ombilical rasucit sau nu in jurul gatului.
Am prietene care au nascut natural si au zis ca data viitoare vor cezariana dar si prietene care au nascut prin cezariana si au zis ca nu li s-a parut foarte grea recuperarea. Depinde de organism.
Din cate stiu eu corpul isi revine mai repede si mai usor dupa o nastere naturala dar depinde daca au aparut sau nu complicatii.
Pare-se ca totul e o loterie pana la urma.
Dar ne pot explica mai bine elementele pro si contra fiecarui fel de nastere fetele care au cel putin o nastere la activ. Ce ziceti fetele, ne ajutati?



Monica 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu0308

Apropo ca vorbeati mai devreme de cezariana si nastere naturala.
Vreau sa nasc natural dar mi-e o frica de durere..... si nu stiu ce sa fac...nici taietura nu as vrea sa am...

Ceva pro sau contra nastere naturala stiti?...Mai ales experienta cuiva care a mai trecut printr-o sarcina...

Mamica de viitor - Alexandru 09.09.09


A mai fost o discutie mai lunga pe tema asta acum cateva capitole, daca ai rabdare sa o cauti. Sunt sigura ca vor mai fi astfel de discutii pe masura ce ne vom apropia de termen.
Personal, eu am nascut natural data trecuta si tot asa as vrea sa nasc si data aceasta. E un efort mare si, evident, dureros dar merita.

Bia mamica lui Busici (24 mai 2005) si19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

si mie mi-a iesit la faza cu sarea in par de ambele dati ca fac fata si iete ca am doi baietoi

Eu sunt PRO nastere naturala si ceza doar in caz de neaparata nevoie



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 19+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

UUUUUfff, revin cu vesti, scuze de intarziere, dar am stat pe hol la spital 3 ore pana m-a putut primi!

Asadar, totul este ok, bb este frumos si marisor, da din manutze intruna, masuratorile sunt ok, nu se vad probleme de nici un fel.
Ne-a trimis la TT si cam atat!

DAR......citez 'mai, se pare ca tu o sa faci o fetitza, asa se vede aici' -

Imi vine sa mor de fericire ca bb e sanatos, ma rog sa iasa si TT bine si analiza ptr incompatibilitate de grupa si imi vine sa plutesc ca e fetitza!

Va pup si va multumesc pentru gandurile bune, pe care le intoarcem inzecit!

17+ se pare ca fluturasul va fi
Da Doamne sa ne nastem sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Intradevar a mai fost o discutie pe tema asta acum vreo luna de zile. E un subiect la care s-au adus argumente pro si contra de ambele parti, si probabil ca o sa se mai aduca. Eu cred ca o sa optez pentru cezariana, pentru ca prefer sa am o taietura pe burta decat mai jos. Aic probabil am fost influentata si exemplele din jur (fete care s-au refacut dupa cezariana super usor si fete care au suferit destul de mult dupa epiziotomie). Depinde de organismul fiecaruia pana la urma! Chiar ca o loterie!

19+ cu
<http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=santorini&year=2009&month=9&day=13&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu0308 spune:

Merci Biaz..am sa caut!

Mamica de viitor - Alexandru 09.09.09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Eu zic sa nu ne aventuram inca, si chiar deloc in aceasta zona, a pro sau contra nasterii naturale sau a cezarienei. Nu are rost, in definitiv este o experienta extraordinar de subiectiva, si asa cum sunt si nasteri usoare si simple si de o parte si de alta, sunt si nasteri cu complicatii din pacate si de o parte si de alta. Putem insa, cele care mai avem un bb, sa povestim cat de obiectiv putem experienta personala.
Dar mai avem pana acolo...mai stam impreuna, si acum si dupa cand vom avea o gramada de discutat despre bb mici si foarte mici.

Clau 18+ si Alessia Maria 13 iulie 2007


varsta bb2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Alex25 Felicitari pt de !!!


Monica 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

mada Aha, deci ne vom acompania la plimbarici

Alex25 Felicitari pentru fetita!!!
Am spus oare ca si eu vreau tot fetita?? Asa ca ma bucur la fiecare carucior roz care apare. Nu inseamna ca pe cele albastre le ignor, din contra, dar e un feeeling ciudat raportat la fete...

Despre nastere naturala sau cezariana... chiar nu stiu deocamdata ce voi face. Prima nastere a fost naturala, fara epidurala, ca la noi "nu se poarta" asa ceva...si a durat cam 2 zile. Travaliu luuung si nastere destul de grea. Dar in cele din urma am avut dilatatie 10 si doar 2 copci. Ca nu m-a curatat moasa cum trebuie, asta-i partea secunda (si dureroasa). Dr mea iesise deja din garda, si-a facut datoria fata de mine si m-a lasat sa ma "aranjeze" o idioata.
Acum mi-as dori sa pot naste tot natural. Refacerea mea a durat fff putin. Era doar incomod la stat in fund, in rest n-am avut nicio problema.
La vremea respectiva n-am stiut ca un colac de salvare de-ala de cauciuc m-ar fi ajutat f mult. Acum, o sa-mi iau unul zdravan, la vara, pentru orice eventualitate.
Dar, parca ma bate gandul si la cezariana cu...legare de trompe . Inca nu sunt pe deplin hotarata.


Liliana, Andra-Maria & 14+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Buna fetele, incerc sa imi revin, fiti pregatite
Ma intreba cineva de procura, bineinteles ca am lasat la cumnata mea care are copilul bolnav si mama asa cum stiti..asa ca ....
Nu mai conteaza se pare ca este spre rezolvare vom mai vedea noi...
Sa raspund si eu pe rand:
Aici nu te intreaba nimeni cum vrei sa nasti ca toata lumea naste natural ..asta desigur daca nu sunt complicatii sau probleme. Talie mica, solduri late, probleme cu ochii, paranoia, copil asezat un pic has....se rezolva ...
Chiar imi spunea cineva ca inainte de nastere daca nu e bebelusul asezat bine incearca ei sa-l intoarca, procedura parese destul de dureroasa.
Insa asa cum bine au mai spus si alte fete apare si aspectul asigurarilor medicale si implicit costurile unei operatii aici.
Dar din ceea ce simt eu parca e mai bine sa stii ca vei naste natural si nu ai mai multe variante ca abia nu mai am motive in plus de stres.

Ieri am mancat o salata imensa cu rosii, ardei grasi, castraveti si cartofi copti si mi-a faost un rau de mama mama...cu arsuri groaznice.....asa ca astazi am mancat pizza dinaceea cu termen de valabilitate 4 ani jumate care a fost delicioasa, plina cu ciuperci cascaval si busuioc iar la desert creme caramel cu multe E-uri. Ma simt minunat si nu ma doare si nu ma arde nimic.

Referitor la probleme sunt sigura ca toate avem insa unele povestesc si altele nu ...eu am facut-o ca sa ma racoresc si nu cu intentia de a va incarca negativ.

Apropos de masuratul burtii si eu i-am spus moasei ultima data ca nu imi creste asa cum as vrea eu...si m-a masurat de undeva de sub buric pana jos la osul pubian ....si mi-a zis ca e foarte bine....
Desigur fara sa-mi explice si mie dupa ce regula si de ce

va pup si mai revin

Cea mai fericita 19 + cu

Mergi la inceput