Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 74

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia


Maniera ("nevinovata") prin care discutia a fost deviata de cineva in directia dorita, odata cu postarea cuvintului "legionar", e subtila, dar nu foarte greu de remarcat.

Astfel, automat creierele luminate, iubitorii de ciini fara stapini si cetatenii de bine care spumega de furie la auzul cuvintului "discriminare" (chiar daca in viata reala nu ar angaja ca bona la copil o cetateana reprezentind vreo minoritate conlocuitoare) s-au incolonat de partea Binelui si a Dreptatii in opozitie, fara indoiala, cu trogloditii de ortodocsi, fanatici si intoleranti, antisemiti si rataciti (caci nu se convertesc, dupa cum vrea o doamna de pe forum).

Miscarea e foarte inteligenta, chiar daca perimata. Istoria se repeta pe forum. Mai incercati si altceva.

A, mai e o tactica: jignirea adversarului pentru a-l reduce la tacere. LadyJ, xenocid, denizel, doar atit se poate? Doar "grosolana", "proasta" si "stupida" sunt? Credeam ca niste doamne (si un domn) au un vocabular mai bogat. Mai incercati.








Eu sunt ortodoxa si nu-s troglodita, fanatica, intoleranta, antisemita si nici nu ma convertesc la altceva never. So? N-am vazut sa fie asa caracterizati ortodocsii pe forum, cel putin aici. Si stai, am uitat, fac parte si din conlocuitori, un sfert sunt unguroaica.
Totusi, imi staruie o intrebare: de ce antisemiti? Ce e cu evreii? Simt un dispret abia mascat la adresa lor, de ce?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Cu totul si cu totul off topic.
----------

Cum sa fii, Ingrid, o treime unguroaica ???????????? :)))
Inteleg sa fii pe jumatate (dupa unul din parinti) sau pe sfert (dupa unul din bunici), dar o treime????? Nu-mi iese nicicum socoteala .....
-----------

Scuzati de off-topic :)


Edit: dap, m-am prins, poate ca 3 (din cei 8) strabunici erau unguri, si ai rotunjit un pic calculul....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S


Eu sunt ortodoxa si nu-s troglodita, fanatica, intoleranta, antisemita si nici nu ma convertesc la altceva never.




io cred ca nici cortexia nu e


Citat:
So? N-am vazut sa fie asa caracterizati ortodocsii pe forum, cel putin aici.


se vede ca nu stii sa citesti printre randuri

PS
1. eu cred ca () cortexia se refera la convertirea la crestinism, pe care denizel ne-o recomanda noua, ortodocsilor fanatici, antisemiti etc
2. poti sa fii membru al DC de o luna si sa-l citesti de cinci ani
3. gabi, mi se intampla si mie sa nu intru pe aici trei zile, si pe urma , vazand ce s-a mai scris, sa nu rezist tentatiei sa pun lucrurile la punct

probabil ar fi trebuit sa o las pe cortexia sa raspunda, dar cum exista riscul sa mai ia o pauza de trei zile, as vrea s-o scutesc de inca o acuzatie ca are chef de cearta si cum lui denizel i se intampla uneori sa stie ce parere are xenocid, mi-am permis si eu sa va traduc ce a zis cortexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
si cum lui denizel i se intampla uneori sa stie ce parere are xenocid, mi-am permis si eu sa va traduc ce a zis cortexia


As vrea de multe ori sa banuiesc macar ce pareri are Xenocid , dar nu ma pot lauda cu agerimea Cortexiei, care stie chiar si ce preferinte am in materie de bone . Cum la scoala Cortexiei refuz sa ma inscriu , raman asa, in ceata. Macar, bine ca fac impresia ca nu-s in ceata .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Cu totul si cu totul off topic.
----------

Cum sa fii, Ingrid, o treime unguroaica ???????????? :)))
Inteleg sa fii pe jumatate (dupa unul din parinti) sau pe sfert (dupa unul din bunici), dar o treime????? Nu-mi iese nicicum socoteala .....
-----------

Scuzati de off-topic :)


Edit: dap, m-am prins, poate ca 3 (din cei 8) strabunici erau unguri, si ai rotunjit un pic calculul....


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Vai de mine ce-a iesit...un sfert bre sunt unguroaica, dar aici la servici imi behaia unul in urechi ca s-a vandut o treime din stocul nostru de cereale, mai mare rusinea pt ce am scris.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Intrebare off topic

-vreau sa stiu si eu cauza declansarii asa numitei ´´victimizari´´.
Ce factori joaca rolul principal?

Si mai am o intrebare:
-victimizatii se simt permanent bagati in seama? E vorba de complexul de superioritate sau de inferioritate?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Iar eu vreau sa stiu ce au anumite persoane cu evreii? Si de ce? Poate sunt forumuri antisemite, dar nu ma pot baga acolo, ca dupa primul mesaj m-ar exclude definitiv. Asa ca incerc aici o discutie civilizata.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Cu totul si cu totul off topic.
----------
Cum sa fii, Ingrid, o treime unguroaica ???????????? :)))
Inteleg sa fii


Sa faci o greseala de logica pe langa Ileana e ca si cum ai intra cu nasu' spart in acvariul cu rechini.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cardinal spune:

Acum citeva zile semnalam un articol despre radacinile crestine ale Europei. Urmarea a fost o discutie lunga si care, in buna traditie a acestui forum, a deviat.

Intrucit ziarul Cotidianul de azi publica un articol mai mult decit interesant (l-as cota ca lectura obligatorie pentru cei care se considera crestini, de orice cult ar fi ei), il voi semnala prin linkul de mai jos si voi posta si un extras comentat.

http://www.cotidianul.ro/j_h_h_weiler_n_pe_se_voteaza_cu_majoritati_la_ceausescu_asta_nu_i_democratie-83566.html

Extrasul este bold-uit de mine, pentru semnalarea tezelor care au facut ca unii membri sa ia foc acum citeva zile:

" - Una dintre cele mai citate teze ale dumneavoastra este cea in favoarea unei „Europe crestine“ si etichetati modul in care europenii se feresc de mostenirea crestina drept „cristofobie“. Care ar trebui sa fie, in opinia dumneavoastra, rolul religiei crestine in constructia europeana?
- Al religiei, in sensul propriu al termenului, nici unul. UE nu are si nici nu ar trebui sa aiba ceva de spus în privinta religiei. Credinta individuala a persoanelor ar trebui sa fie irelevanta în constructia europeana (1). Dar crestinatatea nu e doar religie. Crestinatatea e o cultura (2) Uitati-va in jur, uitati-va la arhitectura, intrati intr-un muzeu, ascultati muzica. Crestinismul este o cultura profunda, o cultura definitorie. Pana si Habermas, dupa multi ani, a ajuns sa inteleaga ca e o forta formidabila, iar drepturile omului izvorasc din traditia crestina (3). Radacinile crestine fac parte din identitatea Europei (4). Chiar si vorbind din perspectiva unui evreu practicant, consider ca avem o cultura si o traditie crestina comune. Cred ca suntem într-o faza de negare(5) si nu e sanatos sa renegam acest aspect.
Nu inseamna ca un evreu sau un musulman se va simti incomod (6). Sa ne uitam la Marea Britanie. E o tara crestina, regina nu e doar sefa statului, e si conducatoarea Bisericii, iar pe steag este crucea Sfantului Gheorghe si, cu toate acestea, musulmanii si evreii se simt foarte confortabil. Pentru mine este absurd ca, atunci cand se pregatea proiectul Constitutiei Europene si crestin-democratii germani au propus ca radacinile crestine ale Europei(7) sa fie mentionate in preambul, reactia a fost ca în fata ororii ororilor. Pozitia franceza a fost cea mai enervanta, pentru ca Franta a ales - si e o alegere legitima - sa fie o republica laica, dar jumatate din po****tia Europei traieste in tari ale caror Constitutii contin referiri la crestinism sau la radacinile crestine ori la Dumnezeu. E o parte a Europei (8). Sunt un pluralist, un liberal, cred ca ar trebui sa invatam toleranta si respectul pentru cultura altora, dar nu putem avea respect autentic pentru alte culturi daca nu ne respectam propria cultura (9).

J.H.H. Weiler
Nascut in 1951 la Johannesburg, Joseph Halevi Horowitz Weiler preda în prezent la Facultatea de Drept a Universitatii New York. Educat in Europa la Academia de Drept International de la Haga, J.H.H. Weiler s-a remarcat ca o voce deosebit de activa în dezbaterile intelectuale pe marginea caracterului special al Uniunii Europene. Contributiile sale vizeaza indeosebi teoria legala a integrarii europene, Weiler scriind extensiv despre piata interna a UE, despre relatiile ei externe si despre rolul Curtii Europene de Justitie" (sfirsitul extrasului)

Textul in bold semnaleaza urmatoarele teze, de cele mai multe ori afirmate ca atare:

1. UE nu trebuie sa legifereze in problema religiei sau a ateismului. Europa este un proiect politic.
2. Nu trebuie facuta confuzia dintre crestinism ca religie si crestinatate ca fapt de cultura. Aviz ateilor.
3. Drepturile omului au la baza traditia crestina. Evident, ateii vor nega teza, fara alte argumente decit ca asa cred ei si asa au fost invatati la scoala ateismului stiintific de doua parale.
4. Identitatea europeana include cu necesitate radacinile crestine. Ateii vor protesta pina si impotriva cuvintului "radacini" si, in cel mai bun caz, vor cere sa fie adaugate si alte radacini, numai ca sa nu aiba crestinii satisfactie (de parca ar fi o competitie intre tipurile de radacini).
5. Suntem cristofobi la ora actuala - vrem sa eradicam orice mentiune despre crestinism din cultura europeana.
6. Pomenirea radacinilor nu inseamna jignirea celorlalti,necrestini, cum cred progresistii.
7. "Radacinile" crestine nu au putut fi mentionate in Tratat din cauza unei intelegeri inguste de catre Franta a conceptului de laicitate.
8. Stergerea terenului de radacini e o palma data nu numai traditiei, ci si alteritatii celorlalte popoare ale Europei, care nu sunt militant laicarde, ca Franta. Franta a procedat nu doar necolegial, ci si nedemocratic.
9. Fara respectul pentru propria cultura si istorie, tot discursul despre toleranta, alteritate si pluralism este o gluma macabra.


Evident, nimeni nu este obligat sa accepte tezele de mai sus si perspectiva autorului. Nu ma voi obosi, ca data trecuta, sa le apar, intrucit sunt sigur ca discutia va fi jalonata de locuri comune din tezaurul ateist si din surse istorice de mina a treia. Textul este "a prendre ou a laisser". Comentariile ulterioare ar degenera, dupa citeva pagini, in acuzatii ideologice si ironii de doi bani.

Pentru cei care se mai considera crestini si care se intreaba inca "Cine a scris Biblia?", textul reorienteaza intrebarea astfel: "Ne dam seama in ce masura datoram civilizatia noastra, europeana, Bibliei, adica Vechiului si Noului Testament?".

Pentru care nu se mai considera crestini din varii motive (evident, justificate prin referirea la popii hrapareti, Biserica ortodoxa colaborationista, Dan Brown demistificatorul, fanatismul si bigotismul ortodox samd), articolul este o reamintire a faptului ca figura lui Hristos si impactul ei asupra noastra nu a putut fi sters nici de diviziile lui Stalin, si nu va fi sters nici de propaganda progresistilor cristofobi.

O zi linistita, fara controverse sterile si fara postari ieftine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Cu totul si cu totul off topic.
----------

Cum sa fii, Ingrid, o treime unguroaica ???????????? :)))
Inteleg sa fii pe jumatate (dupa unul din parinti) sau pe sfert (dupa unul din bunici), dar o treime????? Nu-mi iese nicicum socoteala .....
-----------

Scuzati de off-topic :)


Edit: dap, m-am prins, poate ca 3 (din cei 8) strabunici erau unguri, si ai rotunjit un pic calculul....


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Ingrid putea fi aproape o treime unguroaica astfel: un bunic pe jumatate ungur si alt bunic ungur de tot: 0,125+0,25= 0,375 (37,5%). dar 1/3 sau 2/3 nu iese niciodata.
Sunt destul de multe proportii de o 'ietnie' intr-un individ, rezultate din insumarea de fractii la care numitorul e 2 sau divizibil cu 2 (v. 4, 8, 16...).

Mergi la inceput