Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Sa faca ce? Ceea ce face un crestin Irinuco, ce ai scris tu mai sus. Adica sa vorbeasca despre Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.


nu cred ca pe Dumnezeu ajungi sa-L cunosti prin studiul Bibliei. Primii crestini nici macar n-aveau Biblie, necum s-o stdieze, si multi si-au dat viata,in chinuri groaznice uneori, pentru credinta lor in Hristos.Chestia asta cu studiul e inventie recenta.


mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+

am blog







Primii crestini iudei cunosteau Scripturile (VT de astazi) si, in acele vremuri, se punea mare pret pe educatia religioasa si cunoasterea Scripturilor.
De asemenea, primii crestini (iudei sau neamuri) au fost contemporani ai celor care l-au cunoscut direct pe Isus si care, la randul lor, isi dadeau viata in chinuri groaznice.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

i]citat din mesajul lui conchita[/i]

Citat:
n-am inteles. adica trebuie sa ma cheme Pavel???
copila mea doarme. niciodata nu stau pe net atata vreme cat e ea acasa si nu doarme. niciodata


hai ca stiu sigur ca nu citesti chiar atat de literal

Citat:
patima, entuziasm, nimic nu-ti convine la mine. ti-am mai zis, nu mai masura atata cu ocaua ta, ca nici pe tine nu te cheama Pavel. :-))


sigur, eu despre mine vorbesc in primul rand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Citat:
Si o curiozitate...ce aveti oameni buni cu canalele, Discovery, History si altele de gen, in emisiunile lor participa unii dintre cei mai inteligenti oameni ai planetei.De ce aveti asa o atitudine scarbita fata de ei, pt ca nu ingenuncheaza in fata unei religii?


Ca sa-ti spui parerea despre evenimente ca cele din Biblie trebuie sa studiezi Biblia. Am spus studiat, nu citit printre randuri, nu citit Biblia o data.
Si cand studiezi Biblia ajungi sa-l cunosti pe Dumnezeu.





nu cred ca pe Dumnezeu ajungi sa-L cunosti prin studiul Bibliei. Primii crestini nici macar n-aveau Biblie, necum s-o stdieze, si multi si-au dat viata,in chinuri groaznice uneori, pentru credinta lor in Hristos.Chestia asta cu studiul e inventie recenta.


mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+

am blog




Da sunt de acord cu tine. Dar eu nu vorbesc la general. M-am adresat lui Bpanterro. Ea este atee. Daca l-ar simti pe Dumnezeu in inima atunci nu ar mai fi atee, si nu ar trebui sa o convinga Biblia. Ar avea convingerea in inima. Ea nu crede nimica orice ar zice cineva. Ea are 2 posibilitati momentan. Ori sa-l descopere pe Dumnezeu prin Biblie, ori sa i se arate Dumnezeu in fata. Si se pot ambele variante.
In Biblie sunt descrise "evenimente" care se vor intampla. Credca acele evenimente despre sfarsit vor da verdictul daca am citit o carte de povesti sau una reala.

Off topic:Iti doresc o sarcina usoara, si nastere usoara. Si un bebelus sanatos



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
nu cred ca pe Dumnezeu ajungi sa-L cunosti prin studiul Bibliei. Primii crestini nici macar n-aveau Biblie, necum s-o stdieze, si multi si-au dat viata,in chinuri groaznice uneori, pentru credinta lor in Hristos.Chestia asta cu studiul e inventie recenta.
mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+am blog
Primii crestini iudei cunosteau Scripturile (VT de astazi) si, in acele vremuri, se punea mare pret pe educatia religioasa si cunoasterea Scripturilor.
De asemenea, primii crestini (iudei sau neamuri) au fost contemporani ai celor care l-au cunoscut direct pe Isus si care, la randul lor, isi dadeau viata in chinuri groaznice.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.


educatia religioasa se facea la sinagoga si apoi la biserica (adica in comunitate), unde existau scrierile sfinte, ca nu le avea fiecare acasa sa le citeasca si sa faca studiu. Si chiar si asa, doar unii dintre iudei aveau acces la o educatie religioase aprofundata, restul cunosteau cat sa traiasca conform poruncilor si sa-si indeplineasca indatoririle religioase.
mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Sa faca ce? Ceea ce face un crestin Irinuco, ce ai scris tu mai sus. Adica sa vorbeasca despre Dumnezeu.
pai nu stiu, poate un ateu sa vorbeasca despre Cineva pe care nu Il cunoaste?Ca si cum te-as ruga eu pe tine sa-mi vorbesti de vecina mea de la 7. Ai putea? in schimb eu as putea sa vorbesc desprea ea, ca o cunosc.ateul ar putea vorbi (in cunostinta de cauza) despre ateismul lui- cum ii schimba viata, ce bine ii face, ce multumit e, etc..
mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Denizel, sunt sigura ca ai sesizat, Irina a vorbit de studiul, nu de cunoasterea Scripturilor

sigur, cea de-a doua nu o exclude pe prima, ba chiar o presupune intrucatva (in doze de cun simt), dar prima nu o garanteaza pe a doua...primul e, ca sa zicem asa, un exercitiu, iar al doilea presupune deja o relatie cu Dumnezeu

noi credem ca si analfabetii se mantuiesc

si stim ca "fariseii si carturarii" erau printre cei mai studiosi


Lady, eu ma intreb daca or fi pe aici crestini care sa nu fi fost candva atei, budisti sau biologi sigur ca toti vorbim despre Dumnezeu, se pare ca ateii vorbesc cel mai mult despre El

dar mi se pare chiar mai firesc sa vorbeasca un agnostic despre Dumnezeu, decat un crestin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Irina eu raman la parerea mea ca noi vorbim fara sa cunoastem, si de aceea provocam si atata contrarietate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

... Bag mana in foc, ca oamenii de stiinta(cei de la NASA etc) stiu ca pamantul va fi distrus intr-o zi. In Apocalipsa scrie de steaua Pelin care va distruge o parte din Terra. Steaua asta chiar exista.
Dar nu spun nimic pt ca ar crea o panica in toata lumea.



Pai cred ca pâna si eu pot afirma ca într-o zi Terra (ca si toate planetele, stelele, galaxiile) se va sfârsi. În permanenta apar si dispar corpuri ceresti...

Mi se pare extrem de improbabil ca taman Pamântul sa dureze vesnic.

În doua puncte cel putin, toata lumea e de acord: ca Pamântul nu exista dintotdeauna si ca nici nu va continua sa existe etern.

Si-atunci... de ce sa se creeze panica?


Hai maaaaai. Tu nu ai auzit de nebuni care cumpara pamant pe Luna?
Astia sunt oameni disperati deja. Inca sunt oameni care nu au acces la carti si internet. Si sunt si care nu-l cunosc pe Dumnezeu. Sunt oameni disperati sa-si traiasca viata. O iau razna sa le spui ca o sa fie distrus pamantul. Si ai fi srprinsa sa auzi si oameni invatati sustinand ca nu va fi distrus pamantul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Doina si Irina, dar eu nu ma refeream la atei. Eu intrebam de ne-crestini.

Adica de cei care cred in Dumnezeu si ATAT. Si isi traiesc viata dupa inima lor, constiinta lor. Parerea lor despre Dumnezeu, conteaza? Pentu ceilalti? Sau trebuie sa te identifici neaparat cu o dogma religioasa pentru a avea ´´arsenalul´´ de argumente?

Daca vine cineva la tine, Irinuco si iti spune ca esti prea absorbita de sfintii parinti si uiti esenta, ce faci? Te gandesti macar o secunda la ceea ce spune omul ala? Ca si el crede in Dumnezeu ca si tine.

Ma exprim cam ambiguu, dar revin

Mergi la inceput