Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

vezi cunoscutul citat: "crede si nu cerceta", care sigur nu apartine de Dumnezeu.



Ingrid, da-mi si mie sursa citatului, te rog.





Cortexia, ti-am raspuns mai jos. Celsus, din sec II. Reiau, ca poate ai sarit peste.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Alexia,eu nu sunt Dumnezeu sa stiu daca sunt rai sau nu (sau la ce fel de rau se refera Dumnezeu...)plus ca doar timpul poate spune cine,cind si cum, omul il gaseste pe Dumnezeu.

De ex. acum toata lumea ne sare in cap ca infieram homosexualii(alt exemplu n-am gasit,nu-mi vine in minte) Dumnezeu zice ca acesta este un lucru rau!Oamenii moderni si deschisi la minte zic ca nu-i !
Poate ca ei nu comit crime,violuri,nu fura,nu mint,nu dau in cap dar uite ,totusi fac un lucru urit de Dumnezeu,un lucru rau.Si-atunci?
Vezi,sunt mai multe nuante de "rau",si sunt multe rele pe care noi le vedem bune si invers!!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades





Mie nu-mi da pace expresia "cat de putin bine", adica un strop de bine, acolo, in marea de rau. Si homosexualul din exemplul tau, face un lucru rau, poate pe langa el face o gramada bune. Asta il face cu totul rau, fara pic de bine in inima? Pe de alta parte, credinciosii, sunt sigura ca nu traiesc fara pacate. De ce ei au fost binecuvantati cu credinta, chiar si cu pacate, iar homosexualul nu? Cand, tocmai prin credinta ar putea sa revina pe calea cea dreapta, nu? Adica, nu ma refer la gradele raului, bineinteles ca exista; ci la faptul ca toti o mai comitem din cand in cand, si atunci cam toti ar avea dreptul sau nu ar avea dreptul la credinta. Eu asa am inteles: ca Allah decide cui ii da credinta, sau gresesc?



Lady J, asta nu e apanajul islamului, toate religiile isi apara dreptatea lor in detrimentul celorlalte, altfel s-ar autoanula. Cum ar putea sa spuna "si ceilalti sunt valabili, da tu crede in mine"?

Fii TU disponibil cand vrea copilul, nu-l fa pe el disponibil cand vrei tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Si pentru ca topicul asta este "cine a scris biblia", ce parere aveti?

Putea biblia sa fie dictata de D-zeu?

Oare putea sa spuna un D-zeu milostiv, iubitor si bun asa ceva?(scuze de engleza, nu am biblie romaneasca).

"You shall lay your hand on the head of the offering and slaughter it...the priests shall dash the blood against all sides of the altar...you shall offer from the sacrifice of well-being, as an offering by fire made to the Lord the fat that covers the entrails and all the fat that is around the entrails; the two kidneys with the fat that is on them at the loins, and the appendage of the liver, which[you] shall remove with the kidneys...as an offering by fire of pleasing odor to the Lord." -Leviticus 3:2-5

Sau...

"Then the Lord said to Moses, 'The man shall be put to death.All the congregation shall stone him outside the camp'. The whole congregation brought him outside the camp and stoned him to death, just as the Lord commanded Moses." -Numbers 15:32-36

Sau...

"whoever would not seek the Lord, the God of Israel, should be put to death, whether young or old, man or woman." II Chronicles 15:9-15

Sau...

"So Joshua defeated the whole land...He left no one remaining, but utterly destroyed all that breathed, as the Lord God of Israel commanded". -Joshua 10:40

Sau...

"The Lord commands the men of Israel to slay the Medianites. This the do, with gusto, killing every man, plundering and pillaging, and taking for slaves all the women and children.
When they return to the camp Moses is not pleased. 'Have you allowed all the women to live?' he asks them.'Kill every male among the little ones. And kill every womanwho has known a man by sleeping with him.But all the young girls who have not known a man by sleeping with him, keep alive for yourself". -Numbers 31:1-18

Exemple mai sunt o gramada...

Belluci, ai vrut sa vezi unde D-zeu si ai lui oameni comanda la crima, sclavie...

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
eu ma atac de la principii. iar principiul a fost ca daca a venit un om sa se bucure de lumina de pasti cu cei care cred in Dumnezeu (nu neaparat in veridicitatea luminii de la mormant!), decent e sa fie lasat sa-i tihneasca dumicatul, fara sa-i fie jignite si credinta, si convingerile, fara sa i se ia la puricat inima, etc.

Cand ura incetoseaza privirea, mintea nu mai poate deosebi un topic de altul ... Conchita, lumina sfanta se discuta in alta parte, nu aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Pantera,am urmarit povestea convertirii unui tinar australian si m-am gindit instantaneu la tine.
Zicea ca la un moment dat a zis asa "Allah,hai arata-mi o dovada ca existi"si el se asepta la candeli aprinse instantaneu...si nimic.Apoi a zis "Probabil ca esti si tu ocupat,hai ca-ti mai dau o sansa ,asta este sansa ta...fa ceva!" si,tot nimic.
Apoi a intors pagina si ochii i-au cazut pe un verset care zicea asa "uitati-va la stele,la soare si la tot ce va inconjoara...astea sunt miracole pt. cei cu stiinta" si atunci si-a zis in sinea lui,"ce ignorant am fost"...
tipul (si speech-ul) e foarte funny ...
daca vrei sa-l vezi
http://www.youtube.com/watch?v=d-IuJL8HgvM

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades




M-a distrat faza cu new Muslim starter kit. LOL

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui conchita
eu ma atac de la principii. iar principiul a fost ca daca a venit un om sa se bucure de lumina de pasti cu cei care cred in Dumnezeu (nu neaparat in veridicitatea luminii de la mormant!), decent e sa fie lasat sa-i tihneasca dumicatul, fara sa-i fie jignite si credinta, si convingerile, fara sa i se ia la puricat inima, etc.

Cand ura incetoseaza privirea, mintea nu mai poate deosebi un topic de altul ... Conchita, lumina sfanta se discuta in alta parte, nu aici.


Greseala a fost a mea, eu am discutat aici despre lumina sfanta. Mea culpa, promit ca n-o mai fac!

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Blackpanterro, in Vechiul Testament sunt atatea indemnuri la crime, de te apuca durerea de cap. Iarasi si iarasi ma intorc la ce am spus: e vorba despre contextul vremurilor. NU stiu daca e asa razbunator Dumnezeu. Eu il percep altfel. Ma mai gandesc, acum nu am timp.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui conchita
eu ma atac de la principii. iar principiul a fost ca daca a venit un om sa se bucure de lumina de pasti cu cei care cred in Dumnezeu (nu neaparat in veridicitatea luminii de la mormant!), decent e sa fie lasat sa-i tihneasca dumicatul, fara sa-i fie jignite si credinta, si convingerile, fara sa i se ia la puricat inima, etc.

Cand ura incetoseaza privirea, mintea nu mai poate deosebi un topic de altul ... Conchita, lumina sfanta se discuta in alta parte, nu aici.


am raspuns la intrebari, dar recunosc traditia sa trageti in lascarica, aka mesageru' dreptului la replica. totusi, ma bucur ca imi dai dreptate. si eu remarcasem ura si incrancenarea din discutie (plus semidoctismu,ouch), tocmai contra astora ma si revoltasem. mai cauta odata pe wiki definitia iritarii si daca nu-ti iese, imprumuta iutubu de la pante. abia atunci te voi crede ca ti-ai fundamentat opinia pe surse obiective, stiintifice si verigice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ingrid, daca e vorba de vremuri clar ma face sa ma gandesc ca numai oamenii au scris-o fara inspiratie divina.Daca ar fi fost dictata de D-zeu si-ar fi pastrat un oarecare ritm, ori razbunator si criminal, ori bun, iubitor si milostiv.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Multumesc de precizari, Conchita.
Precum vezi eu sunt mai soft, nu imi place duritatea si asta pentru ca am fost confruntata cu ea (cea verbala) ani de-a randul din partea unor persoane de care n-am putut sa ma feresc, care ma mustrau ca nu merg duminica la biserica, ca nu tin post, ca Dumnezeu e doar cel ortodox etc. Am dezvoltat o adevarata repulsie fata de atacurile astea, asa ca mi-am propus sa fiu blanda si concilianta fata de cei cu alta religie sau de atei. Mie credinta nu mi-o schimba nimeni, dar ascult si parerile celorlalti.
Si daca recitesti din urma, tocmai asta m-a indignat initial la Inviere, ca si-a permis o persoana sa ma tuteleze si sa ma intebe ce caut acolo daca nu cred in lumina sfanta. Ea n-a intrat cu bocancii in credinta mea? Se da la pachet credinta ortodoxa cu miracole, la fel ca si portocalele cu cartile despre Ceausescu?
Sunt mai multe unghiuri din care poti analiza o problema si iar ajungem la lumea in gri.


da, cred ca da, a intrat. e treaba ta de ce te duci la Biserica si ce respecti din toate ritualurile si traditiile. ma intreb de multe ori ce caut eu in ortodoxie daca nu-s practicanta si sunt destul de laxa la reguli si traditii, in sensul ca nu (prea) le urmez. ce caut eu in ortodoxie am gasit deja, dar nu (prea) coincide cu ce au gasit altii. si eu imi iau mustrari ca nu merg la biserica, nu tin post, nu ma spovedesc...ca nu-s practicanta, cu alte cuvinte. pentru ca asa mi-e temperamentul, mi-e greu sa ma inchin acolo in public si sa fac abstractie de tot ca sa ma rog, imi fug ochii peste tot si mintea merge ca o morisca - aia de ce e asa, aia ce susotesc acolo, ia uite-o si p'asta ce fusta scurta are, aoleo, mai bine stateam acasa. iar cu postul ori uit, ori nu-mi iese cu gatitul separat, ori mi-e foame. cu mersul la Biserica e poveste lunga, refuz sa merg de-a sila la cea ortodoxa romaneasca doar pentru ca e ortodoxa romaneasca daca nu ma simt in sanul mioritic primitor si decoltat. si da, stiu ca nu e iarasi treaba mea cum sunt ceilalti, dar asta e alta slabiciune de-a mea, pacat mare dealtfel. cu alte cuvinte, in faptele acestea sunt slaba, anorexica sufleteste de-a dreptul.

dar cred in Dumnezeu. si mai cred ca Biblia contine un mesaj revelat via Dumnezeu, dincolo de lucrurile care-ti zbarlesc paru si in care te poti poticni usor, de amanuntele nesemnificative cine a scris-o dupa dictare, ce a adaugat, ce este apocrif, de ce a lasat sinodul numai ce avem acum, ce s-a pierdut in traduceri, care-s influentele politice si ideologice ale vremii asupra textului revelat, care-s similitudinile (extraordinar de relevante) cu alte mituri si credinte - eu nu le consider plagiat cum duios sustinea un citat anume. astea-s partea anecdotica a Bibliei, legendele urbane, foile de ceapa care ascund miezul, nisipul prin care este amestecat aurul in albia raului. aurul e autentic, exista, Dumnezeu exista. pe doveditelea si pe simtitelea...

Mergi la inceput