Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Alexia,eu nu sunt Dumnezeu sa stiu daca sunt rai sau nu (sau la ce fel de rau se refera Dumnezeu...)plus ca doar timpul poate spune cine,cind si cum, omul il gaseste pe Dumnezeu.

De ex. acum toata lumea ne sare in cap ca infieram homosexualii(alt exemplu n-am gasit,nu-mi vine in minte) Dumnezeu zice ca acesta este un lucru rau!Oamenii moderni si deschisi la minte zic ca nu-i !
Poate ca ei nu comit crime,violuri,nu fura,nu mint,nu dau in cap dar uite ,totusi fac un lucru urit de Dumnezeu,un lucru rau.Si-atunci?
Vezi,sunt mai multe nuante de "rau",si sunt multe rele pe care noi le vedem bune si invers!!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Conchita, eu am sa-ti spun ceva. Nu consider ca atitudinea patimasa duce la ceva bun. Intelepciunea nu se cuantifica prin zbierete si aratatul pumnilor stransi. Iti faci un deserviciu prin intoleranta si poti fi usor catalogata ca bigota, ori nu cred ca-ti doresti asa ceva.
Eu, la celalalt subiect, ti-as fi dat 5 bile negre, nu albe cu a facut-o LadyJ. Poate ea n-a inteles ce ai vrut sa scrii. Insa, eu da. Si comparatia ta cu Iisus si zarafii din templu, te aduce intradevar la nevoia de extraverale. M-am saturat sa ma traga cineva de urechi si sa-mi traga asa-zisele bice pe spinare pentru ca nu cred in minuni. Ai aruncat intr-o oala pe atei si credinciosi si mesteci nervoasa cu linguroiul de lemn, doar pentru ca nu credem in lumina sfanta. Nu e corect.
N-o sa-mi schimb religia pentru nimic in lume, niciodata. Dar nici n-o sa inghit cu toptanul miracole si atitudini superioare ale celor care cred ca detin adevarul absolut.
Scuze de off-topic.


Ingrid, avand in vedere ca esti printre cele care au declansat reactiile cu interventii agresive si ofensive, eu m-as abtine in locul tau de la lectii pentru altii. am recunoscut clar ca m-am ambalat si daca o luam de la capat, inteleg sa procedez la fel. sunt in drept. nu ai nici un drept sa te atingi de ceea ce este sacru pentru altcineva, poate la tine acasa, la barfele cu amicele, dar nu in public ("tu" la general vorbind). in public, dreptul la afirmarea convingerilor ne/religioase si la exprimare este liber. ofensele nu-s libertati de exprimare, ci libertinaje; discriminarile, hartuirea si bataia de joc bazata pe diferente religioase intra sub incidenta legii, in unele tari civilizate, nota bene.

si restului care isi scuipa in san si se mira, ptiu, io "credeam" ca un crestin e un blegut de-ala de il calci in picioare si el iti zice multumesc, vreau sa va spun ca ati citit prea multe povesti din carticica rosie. un crestin e si asa ca mine! ba inclin sa cred ca ar trebui sa fie mult mai multi crestini ca mine, decat ca aia "neutri" care zac couch potatoes cand e numele lui Dumnezeu tarat in noroi (de semidocti mai ales), pe principiul, vai, da' ce pot eu sa fac? sa traiesti pentru ceea ce crezi si sa nu accepti numa floricelele, ci sa primesti brav si rosiile in scafarlie, asta sa faci! Iisus a murit pentru noi si io sa ma dau inapoi de a o pune pe pantera lu peste in banca ei, si anume in aia a repetentilor de la clasa intai ( clase de repetat: maniere, istorie, comunicare, gandire critica).

atitudine superioara, zici? adica, ce-ai vrea, atitudine inferioara? cam ilogica si aberanta pretentia. L-am cunoscut pe Dumnezeu, Dumnezeu ma iubeste, Dumnezeu e in inima mea pe veci, pot sa mut muntii daca doresc. normal ca sunt superioara! m-a ales Dumnezeu sa cred in El si sa-L iubesc. sunt de-a dreptul extraordinara, minunata, paranormala, alien, nu alta! merci pentru intelegere.

plus, Ingrid draga, apucaturile astea de sorginte comunisto-nazista sa induci omului vinovatia personala ca e intr-un fel, nu intr-altfel, ca sa ii inchizi gura si sa asmuti publicul in arena, cand de fapt in discutie este IDEEA pe care o apara, e de tot rasul. se cheama mani****re. distrage atentia de la ce se spune catre cine spune si iata diversiunea e gata. diferenta intre tine si pantera e ca tu n-ai zis nimic de "fituica". inca.

nimic


"Draga" Conchita, lasa-ma sa rad eretic si sa ma bucur inca o data ca creierul in posesia caruia sunt functioneaza. Religia e a ta? Ai pus mana pe ea si nu-i dai drumul, e cumva un obiect sau o idee? Nu te indreptateste nimeni sa arunci cu pietre in cei care nu cred sau cred altfel decat o faci tu. Nu esti preot, nici trimisul lui Dumnezeu sa propovaduiesti calea dreapta. Si care e calea dreapta? Ortodoxia? Eu, ca si crestin ortodox, marturisesc cu umilinta ca nu ma consider superioara nimanui din punct de vedere religios. Din alte puncte poate, prostia, aroganta si habotnicia nu le suport, neam.
Lasa vanatoarea de vrajitoare ca i-a trecut timpul si filosofeaza pe alte teme, ca asta iti arata o latura a firii ce nu-ti face cinste.
Apoi, eu n-am mani****t pe nimeni, nu inchid gura la nimeni si n-am nevoie de strategii ca nu sunt in razboi.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S


Conchita, eu am sa-ti spun ceva. Nu consider ca atitudinea patimasa duce la ceva bun. Intelepciunea nu se cuantifica prin zbierete si aratatul pumnilor stransi. Iti faci un deserviciu prin intoleranta si poti fi usor catalogata ca bigota, ori nu cred ca-ti doresti asa ceva.
Eu, la celalalt subiect, ti-as fi dat 5 bile negre, nu albe cu a facut-o LadyJ. Poate ea n-a inteles ce ai vrut sa scrii.




Ba am inteles foarte bine. Un crestin trebuie sa faca ceea ce Invatatorul i-a invatat sa faca.
IIsus a distus comertul din Sinagogi? (ca biserici nu existau..)Spunea IIsus ca banul nu are ce cauta in casa Domnului?
Foarte bine. Asa sa faca si crestinii, sa lase naibii afacerile si sa scoata BANUL din Casa Domnului.

Ce adica e rau in asta?


Rau e ca ea crede ca e in drept sa faca la fel cu noi, prostii cestialalti care nu credem ca lumina sfanta apare si dispare dupa bunul plac al preotilor cu comertul care le frige buzele, asta e rau, LadyJ, asta am inteles eu din postarea ei. Daca tie iti convine ce a scris, bine. N-are a face cu banul, era un exemplu de-al ei, cum ar fi ortodox sa procedeze cu ereticii..hm?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues




Ingrid, ma refer stict la ceea ce a mentionat Conchita, legat de revolta lui IIsus cand a vazut comert in casa Domnului. Atat si nimic mai mult.
Tot ea, Conchita, spunea ca ar trebui sa facem la fel. Eu am inteles ca, ar trebui ca si crestinii de azi sa puna capat comertului in biserici...sunt pe langa ,cumva?


LadyJ, exact asta spunea si ea: "eu de ce n-as face la fel". Cu noi. Care nu credem in lumina sfanta. Mai clar de atat nu pot sa explic.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
"Draga" Conchita, lasa-ma sa rad eretic si sa ma bucur inca o data ca creierul in posesia caruia sunt functioneaza. Religia e a ta? Ai pus mana pe ea si nu-i dai drumul, e cumva un obiect sau o idee? Nu te indreptateste nimeni sa arunci cu pietre in cei care nu cred sau cred altfel decat o faci tu. Nu esti preot, nici trimisul lui Dumnezeu sa propovaduiesti calea dreapta. Si care e calea dreapta? Ortodoxia? Eu, ca si crestin ortodox, marturisesc cu umilinta ca nu ma consider superioara nimanui din punct de vedere religios. Din alte puncte poate, prostia, aroganta si habotnicia nu le suport, neam.
Lasa vanatoarea de vrajitoare ca i-a trecut timpul si filosofeaza pe alte teme, ca asta iti arata o latura a firii ce nu-ti face cinste.
Apoi, eu n-am mani****t pe nimeni, nu inchid gura la nimeni si n-am nevoie de strategii ca nu sunt in razboi.


si creierul meu functioneaza superior, religia nu e mea, dar dreptul la replica si la cuvant, da. daca ai vreo problema cu asta, nu mai starni reactii prin afirmatii ofensatoare si atunci o sa traim cu totii pacea de o mie de ani. lectiile se predau mai bine cand si invatatorul le aplica in fapte. nu am stiut ca vanez vrajitoare, adica stii vreuna pe-aici la discutii? mi s-a pus valul vehementei pe ochi si nu mai vad chiar asa bine. nu inchizi gura nimanui, doar a mea, huh. du-te si inchide-i-o lu astalalt, cum il cheama, ala cu galeata, pfiuu, imi scapa pe moment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
LadyJ, exact asta spunea si ea: "eu de ce n-as face la fel". Cu noi. Care nu credem in lumina sfanta. Mai clar de atat nu pot sa explic.


oh, my...acum vad de unde incurcatura de matze la topic. adica tu asta ai inteles ca am zis?? holy molly. deci eu te-am aruncat pe tine din templu pentru ca nu crezi in lumina sfanta?! in primul rand, ca in mesajul ala nici nu vorbeam cu tine! iar primul rand bis nu vorbeam de lumina de la mormant! acum mai ramane sa descrifrezi de ce voluntariezi ca victima a comentariului meu si pe care anume cuvinte ale mele iti bazezi acuzatia ca eu te-as fi judecat pe tine sau pe altii legat de lumina de la mormant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S


Conchita, eu am sa-ti spun ceva. Nu consider ca atitudinea patimasa duce la ceva bun. Intelepciunea nu se cuantifica prin zbierete si aratatul pumnilor stransi. Iti faci un deserviciu prin intoleranta si poti fi usor catalogata ca bigota, ori nu cred ca-ti doresti asa ceva.
Eu, la celalalt subiect, ti-as fi dat 5 bile negre, nu albe cu a facut-o LadyJ. Poate ea n-a inteles ce ai vrut sa scrii.




Ba am inteles foarte bine. Un crestin trebuie sa faca ceea ce Invatatorul i-a invatat sa faca.
IIsus a distus comertul din Sinagogi? (ca biserici nu existau..)Spunea IIsus ca banul nu are ce cauta in casa Domnului?
Foarte bine. Asa sa faca si crestinii, sa lase naibii afacerile si sa scoata BANUL din Casa Domnului.

Ce adica e rau in asta?


Rau e ca ea crede ca e in drept sa faca la fel cu noi, prostii cestialalti care nu credem ca lumina sfanta apare si dispare dupa bunul plac al preotilor cu comertul care le frige buzele, asta e rau, LadyJ, asta am inteles eu din postarea ei. Daca tie iti convine ce a scris, bine. N-are a face cu banul, era un exemplu de-al ei, cum ar fi ortodox sa procedeze cu ereticii..hm?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


Ingrid, te rog eu frumos nu mai imprastia zvonuri si calomnii despre mine. cinstit ar fi sa ma intrebi ce-am vrut sa spun daca n-ai priceput, nu sa insailezi aberatii dintr-astea si sa mi le atribui! unde am scris eu de lumina sfanta acolo sau de eretici???

sorry, dar sunt absolut dezamagita de nivelul de comprehensiune si comunicare la topicul asta. dar sper ca v-ati luat portiile de adrenalina, altceva nici eu nu cred ca v-ati dorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alexia27
Asta conduce la ideea ca toti agnosticii si ateii sunt eminamente rai? Ca nu au nimic bun, nu au deloc bunatate in ei? Mi se pare periculos sa cred asta...


asta conduce la ideea ca agnosticii si ateii, oricat de buni ar fi, posibil mai buni si mai frumosi decat crestinii, nu pot egala totusi grauntele de bunatate al unui credincios, in ochii lui Dumnezeu. cine il huleste, batjocoreste si il loveste cu pietre pe Dumnezeu...trage si tu concluzia, adica ce i s-ar putea intampla altceva decat sa fie lasat in pace in fericirea lui fara Dumnezeu? dragoste cu sila nu se poate. si asa se face ca ateii traiesc minunat si fericit fara Dumnezeu, iar credinciosii sunt cei mai greu incercati. pentru ca, nu-i asa, tu ca parinte esti aspru cu proprii copii si implicat in viata lor, cu indrumari, disciplina, lectii, iertari, luari de la capat...nu cu copilul vecinului pe care nici macar nu-l cunosti si care nici el nu vrea sa te cunoasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Daca am gresit in a-ti interpreta cuvintele, eu imi cer scuze. Asa am inteles, dupa toata poliloghia si comentariile vizavi de cei complet-neincrezatori-in-miracolul-sfant-de-la-Ierusalim.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Daca am gresit in a-ti interpreta cuvintele, eu imi cer scuze. Asa am inteles, dupa toata poliloghia si comentariile vizavi de cei complet-neincrezatori-in-miracolul-sfant-de-la-Ierusalim.


nicidecum, Ingrid, nici macar o clipa nu m-am referit la asta, iti dau cuvantul meu de onoare! pentru ca pe mine, personal, nu ma intereseaza. nu intru in dispute despre locuri, obiecte, dovezi concrete legate de credinta, etc, pentru ca mi se par absolut inutile. eu ma atac de la principii. iar principiul a fost ca daca a venit un om sa se bucure de lumina de pasti cu cei care cred in Dumnezeu (nu neaparat in veridicitatea luminii de la mormant!), decent e sa fie lasat sa-i tihneasca dumicatul, fara sa-i fie jignite si credinta, si convingerile, fara sa i se ia la puricat inima, etc. analogia cu Iisus si tarabele s-a legat de ce ziceati voi cu preotii care aduc stapanul banului in Biserica in locul lui Dumnezeu, dar si legat de cei care, asa cum am spus, dau buzna cu bocancii la masa de Pasti a altora, cei din urma fiind indreptatiti sa-i arunce pe geam pe cei dintai.:-) asta am spus. nimic de eretici sau daca e fosfor alb sau nu la mormantul lui Iisus - in discutii dintr-astea nu ma bag.

ok, ma bucur ca am clarificat, imi cer si eu scuze daca te-am suparat. adica normal ca te-am suparat, am fost deosebit de dura! dar despre Dumnezeu si copii ma atac foarte tare, incontrolabil dupa cum vezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Multumesc de precizari, Conchita.
Precum vezi eu sunt mai soft, nu imi place duritatea si asta pentru ca am fost confruntata cu ea (cea verbala) ani de-a randul din partea unor persoane de care n-am putut sa ma feresc, care ma mustrau ca nu merg duminica la biserica, ca nu tin post, ca Dumnezeu e doar cel ortodox etc. Am dezvoltat o adevarata repulsie fata de atacurile astea, asa ca mi-am propus sa fiu blanda si concilianta fata de cei cu alta religie sau de atei. Mie credinta nu mi-o schimba nimeni, dar ascult si parerile celorlalti.
Si daca recitesti din urma, tocmai asta m-a indignat initial la Inviere, ca si-a permis o persoana sa ma tuteleze si sa ma intebe ce caut acolo daca nu cred in lumina sfanta. Ea n-a intrat cu bocancii in credinta mea? Se da la pachet credinta ortodoxa cu miracole, la fel ca si portocalele cu cartile despre Ceausescu?
Sunt mai multe unghiuri din care poti analiza o problema si iar ajungem la lumea in gri.


Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput