Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

vezi cunoscutul citat: "crede si nu cerceta", care sigur nu apartine de Dumnezeu.



Ingrid, da-mi si mie sursa citatului, te rog.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ingrid, ai dreptate, este fanatism, l-am postat pt ca eu cred, deci parerea pur personala, ca toti cei care se martirizeaza sunt intr-un fel fanatici. Eu nu pot sa vad un motiv pt care ai vrea sa renunti la viata. Sansa ca eu sa exist(daca implicam toti factorii) a fost extrem mica, nici nu cred ca poate fi cuantificata si de aceea nu as putea sa renunt niciodata la ea.
Viata e un privilegiu pe care il primesti numai o data.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Viata e un privilegiu pe care il primesti numai o data.



de te-ar auzi un buddhist :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Conchito, iti spun sincer ca ma doare la 3 metri de cot ca ma urasti.Nu iti datorez nimic si nu imi datorezi nimic, deci go nuts! Mai mult iti propun sa iti construiesti un site cu ourascpepanterapunctcom sau si mai bine scrie in fituica aia pe care o numesti blog, promit ca nu intru,poti sa te destrabali in voie in exprimarea urii la adresa mea!


ura este ce am simtit eu din partea ta, dar cu incapacitatea ta dovedita de a citi pe bune ce scrie interlocutorul, nu e de mirare ca iar ti-ai pus mainile in sold pe inchipuitelea. si te supraestimezi. singura emotie creata de tine este de iritare. si vine dupa multe si multe si multe ofense inghitite de la tine pe care ti le-am suportat cu ingaduinta, ti-am tot zis ca nu ma pot supara pe tine, am dat-o pe gluma, m-am facut ca nu vad, ca nu aud, ti-am cerut sa te calmezi, sa reconsideri, sa recitesti, sa iei o pauza. de muuuulte, foarte multe ori. dar la subiectul trecut ai intrecut masura. toti avem o limita, nu? stii, nu detii monopolul enervarilor pe dc, adica nu cred ca ai dreptul sa lasi in urma numai isterii pe la toate discutiile pe care le disturbi cu atitudinea asta care, vezi bine, le-a iritat si pe denizel, lady j, belucci, etc. adica io zic ca daca-s doi oameni care-ti zic ca esti beat, sa te duci sa te culci. si tie iti zic mai mult de doi.

ce legatura are "fituica" mea in discutie, nu stiu? ai urmat cumva cursuri recente de critica literara pe youtube si te simti in drept sa-mi cataloghezi textele? nu te-am urat niciodata, dar in momentul asta nu te respect deloc si ma intreb ce mai urmeaza? ce bine ca n-am pus si poze la fituica, cine stie ce pacate ti-ai mai fi facut, ca vad ca morala atee atarna in pioneze, sfasiata de 3 metri in cot, in ce te priveste.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Conchita, eu am sa-ti spun ceva. Nu consider ca atitudinea patimasa duce la ceva bun. Intelepciunea nu se cuantifica prin zbierete si aratatul pumnilor stransi. Iti faci un deserviciu prin intoleranta si poti fi usor catalogata ca bigota, ori nu cred ca-ti doresti asa ceva.
Eu, la celalalt subiect, ti-as fi dat 5 bile negre, nu albe cu a facut-o LadyJ. Poate ea n-a inteles ce ai vrut sa scrii. Insa, eu da. Si comparatia ta cu Iisus si zarafii din templu, te aduce intradevar la nevoia de extraverale. M-am saturat sa ma traga cineva de urechi si sa-mi traga asa-zisele bice pe spinare pentru ca nu cred in minuni. Ai aruncat intr-o oala pe atei si credinciosi si mesteci nervoasa cu linguroiul de lemn, doar pentru ca nu credem in lumina sfanta. Nu e corect.
N-o sa-mi schimb religia pentru nimic in lume, niciodata. Dar nici n-o sa inghit cu toptanul miracole si atitudini superioare ale celor care cred ca detin adevarul absolut.
Scuze de off-topic.


Ingrid, avand in vedere ca esti printre cele care au declansat reactiile cu interventii agresive si ofensive, eu m-as abtine in locul tau de la lectii pentru altii. am recunoscut clar ca m-am ambalat si daca o luam de la capat, inteleg sa procedez la fel. sunt in drept. nu ai nici un drept sa te atingi de ceea ce este sacru pentru altcineva, poate la tine acasa, la barfele cu amicele, dar nu in public ("tu" la general vorbind). in public, dreptul la afirmarea convingerilor ne/religioase si la exprimare este liber. ofensele nu-s libertati de exprimare, ci libertinaje; discriminarile, hartuirea si bataia de joc bazata pe diferente religioase intra sub incidenta legii, in unele tari civilizate, nota bene.

si restului care isi scuipa in san si se mira, ptiu, io "credeam" ca un crestin e un blegut de-ala de il calci in picioare si el iti zice multumesc, vreau sa va spun ca ati citit prea multe povesti din carticica rosie. un crestin e si asa ca mine! ba inclin sa cred ca ar trebui sa fie mult mai multi crestini ca mine, decat ca aia "neutri" care zac couch potatoes cand e numele lui Dumnezeu tarat in noroi (de semidocti mai ales), pe principiul, vai, da' ce pot eu sa fac? sa traiesti pentru ceea ce crezi si sa nu accepti numa floricelele, ci sa primesti brav si rosiile in scafarlie, asta sa faci! Iisus a murit pentru noi si io sa ma dau inapoi de a o pune pe pantera lu peste in banca ei, si anume in aia a repetentilor de la clasa intai ( clase de repetat: maniere, istorie, comunicare, gandire critica).

atitudine superioara, zici? adica, ce-ai vrea, atitudine inferioara? cam ilogica si aberanta pretentia. L-am cunoscut pe Dumnezeu, Dumnezeu ma iubeste, Dumnezeu e in inima mea pe veci, pot sa mut muntii daca doresc. normal ca sunt superioara! m-a ales Dumnezeu sa cred in El si sa-L iubesc. sunt de-a dreptul extraordinara, minunata, paranormala, alien, nu alta! merci pentru intelegere.

plus, Ingrid draga, apucaturile astea de sorginte comunisto-nazista sa induci omului vinovatia personala ca e intr-un fel, nu intr-altfel, ca sa ii inchizi gura si sa asmuti publicul in arena, cand de fapt in discutie este IDEEA pe care o apara, e de tot rasul. se cheama mani****re. distrage atentia de la ce se spune catre cine spune si iata diversiunea e gata. diferenta intre tine si pantera e ca tu n-ai zis nimic de "fituica". inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Eu nu pot sa vad un motiv pt care ai vrea sa renunti la viata.


eu vad. sunt mama si vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Viata e un privilegiu pe care il primesti numai o data.



de te-ar auzi un buddhist :)


:), chiar i-am zis sotului ca as vrea sa fi fost budista sa cred ca revin pe pamant :) .Ah ce as vrea sa traiesc mereu!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

vezi cunoscutul citat: "crede si nu cerceta", care sigur nu apartine de Dumnezeu.



Ingrid, da-mi si mie sursa citatului, te rog.


marx, in descrierea religiilor drept opiumul popoarelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

vezi cunoscutul citat: "crede si nu cerceta", care sigur nu apartine de Dumnezeu.



Ingrid, da-mi si mie sursa citatului, te rog.


marx, in descrierea religiilor drept opiumul popoarelor.

nimic


Scuza-mi ignoranta, dar ACESTUI citat al lui Marx i se atribuie "fanatismul" crestinilor?

Cred ca e cea mai comica faza pe care am auzit-o in ultimele luni!!!
Merci, mi-ai inveselit ziua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

vezi cunoscutul citat: "crede si nu cerceta", care sigur nu apartine de Dumnezeu.



Ingrid, da-mi si mie sursa citatului, te rog.


marx, in descrierea religiilor drept opiumul popoarelor.




Scuza-mi ignoranta, dar ACESTUI citat al lui Marx i se atribuie "fanatismul" crestinilor?

Cred ca e cea mai comica faza pe care am auzit-o in ultimele luni!!!
Merci, mi-ai inveselit ziua!




pai si eu cand zic ca pe zona vorbesc multe guri fara sa gandeasca si, mai ales, sa cunoasca, cica sa iau extraverale. pai as lua si sapte, daca le-ar creste si lor curiozitatea intelectuala de-a cerceta, inainte de a crede sau a nu crede. si de-a face afirmatii 1/2*** in public.

Mergi la inceput