Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Lady J,ce spune Iisus? Iubeste aproapele tau ca pe tine insuti?
O discutie despre iubire se poate transforma intr-un eseu imens!
Iubirea pura, fara discriminari, asa cum o propavaduieste credinta inseamna ceva ce poate multi nu o cunosc nici intr-o viata de om.
Poate de aceeea sunt atei si iti poti da seama de aceasta din reactiile si comportamentul lor.
Nu ti s-a intamplat sa intorci fata de la o persoana impecabila din toate punctele de vedere dar care sa-ti dea impresia ca ai in fata o nuca seaca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Lady J,ce spune Iisus? Iubeste aproapele tau ca pe tine insuti?
O discutie despre iubire se poate transforma intr-un eseu imens!
Iubirea pura, fara discriminari, asa cum o propavaduieste credinta inseamna ceva ce poate multi nu o cunosc nici intr-o viata de om.
Poate de aceeea sunt atei si iti poti da seama de aceasta din reactiile si comportamentul lor.
Nu ti s-a intamplat sa intorci fata de la o persoana impecabila din toate punctele de vedere dar care sa-ti dea impresia ca ai in fata o nuca seaca?



B.nica eu ma laud asa cu al saselea simt
Daca cunosc pentru prima oara o persoana, ma prind repede daca e un om rau, prefacut sau bun, empatic. Pe net e mai greu Deci da, mi s-a intamplat sa cunosc persoane ´´impecabile´´ dar putrede la suflet. SI...nu erau atei. Deci putreziciunea sufletului nu are a face cu credinta. Garantat.

In rest, iubire pura si fara discriminari cum zici tu nu exista decat foarte, foarte rar. Intre mama si copil de exemplu. Noi nu putem iubi asa cum facea IIsus, daca vrei acest exemplu. Pentru ca noi nu suntem IIsus. Noi suntem pacatosi, dupa definitia pe care ne-o serveste biserica noastra.Pacatosul pacatuieste, deci iubeste ´´pe alese´´.


Cu tristete iti spun ca cele mai nasoale surprize si prefacatorii le-am avut de la cei delarati credinciosi. De la aia, frati cu habotnicia. Asta e un sondaj personal, nu e musai sa ma contrazici aici, ca e asa cum zic io.

Eu nu iubesc pe toata lumea .Nu stiu pe nimeni care sa poata iubi asa..intr-o veselie continua, orice misca. Stii de ce nu se intampal asta? Pentru ca avem sentimente, B.nica. Si sentimentele nu-s doar de iubire. Mai sunt : de mila, de empatie, de tristete...ca sa le enumar pe cele bune. Tu ii iubesti de exemplu pe impecabilii cu sufletul putred? Dar pe necredinciosi, ii iubesti?
Eu zic ca nu trebuie sa-i iubesti. Dar nici sa le tai craca de sub picioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Pe impecabilii fara suflet ii inteleg si ii compatimesc.
Vezi, tu dai exemple de persoane "credincioase" care nu se incadreaza in cele spuse de mine;ei bine, acele persoane nu inteleg credinta.Categoriile acestea de "credinciosi" sunt:superstitiosii,fricosii,elitistii care o etaleaza ca pe o traditie si multi altii care nu au harul de a crede cu sufletul.
Cei care turuiesc din Evanghelii si isi bat cu nuielusa copiii(stii tu la cine ma refer!)crezi ca ei inteleg ce a vrut sa ne invete Invatatorul?
Eu consider ca ranchiuna,rautatea,razbunarea,ne strica viata si categoric pe mine nu ma caracterizeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

eu continui in stilul meu, pentru ca, vorba panterei, la prostie se raspunde cu prostie. deci sa fac si eu pe prostul si sa intreb o intrebare cel putin cretina: ce dovezi EMPIRICE sa aduci despre SUFLET? adica, numai eu sunt prostul satului aici si vad ca intrebarea e de-a dreptul nu semi-docta, ca plictiseste cuvantul, ci ignoranta 100%? cine pune intrebarea asta, stie macar despre ce vorbeste si ce anume cere de la ceilalti? imposibilul. credinta tine de metafizic, de suflet. ce pisici pretentie e aia s-o aduci in eprubeta si sa demonstrezi ce anume??

dar NUMERELE, ele exista cumva in realitate? dar timpul? dar linia dreapta? o minte clara si logica ar putea sa inteleaga ca aici vorbim la un nivel conceptual, deci asa cum cifra 1 poate fi integrata intr-un sistem (ala matematic, si raportat strict la sistemul asta), asa cum valoarea de Bine nu exista empiric, dar lumea se sacrifica, sinucide, martirizeaza, lupta, traieste pentru ea, tot asa si credinta cu Dumnezeul ei. simplu. sau, ma rog, pentru unii. deci cand vorbesti despre credinta si Dumnezeu, trebuie sa ramai in sistem, o sa mor repetand adevarul asta super simplu. nu poti judeca un mar cu parametrii folositi pentru o pruna - si pe-asta o s-o repet pe dc pana ma dati afara iarasi ca ma enerveaza pantera la culme cu dispretul fata de ceilalti si cu galetile de ofense. mai nene, are o energie negativa ca imi clantzane computerul pe birou, vai ce ma poate influenta negativ! well, nici asta nu se poate demonstra stiintific, dar indrazneste cineva sa conteste adevarul? :-))

sa nu mai zic si de dovezile empirice, care, culmea, exista, da' mi-e ca obosesc neuronu unora, deja surmenat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Conchita,tu nu te-ai obisnuit cu ateii de serviciu care nu lasa subforumul asta fara dispute despre credinta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Conchita,tu nu te-ai obisnuit cu ateii de serviciu care nu lasa subforumul asta fara dispute despre credinta?


da, dar numa sub anestezie si sub observatie medicala si fara bilet de voie afara din sanatoriu!! altfel nu. plus, extraveralele si emetiralele fac parte din tinuta obligatorie de "dialog". :-)) nu ma vezi ce ma ambalez aici si ii mai trag si pe altii dupe mine - par exampl d'alde denizel, acu si ea aflata probabil in recuperare medicala (coaste rupte, lanci turtite, sulite imbarligate) dupa o alta discutie recenta in care abia-abia a salvat ditai omenirea din ghearele mele fanatice si vehemente si de creier spalat ce sunt.

nu, nu m-am obisnuit, pentru ca nu vreau sa am obisnuiesc. cand o sa-mi devina indiferent, inseamna ca mi-am pierdut si credinta. nu poti sa ramai indiferent cand iubesti. sau urasti, in cazul unora prezenti, nu dau nume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Pantera,nu pot sa ma pronunt despre nemultumirile tale(atitudinea celor care iti bat in usa si iti zic ca vei ajunge in iad...)Vezi,peste asta trebuie sa treci tu.Sa ajungi sa-i ignori.Daca nu crezi,apoi esti ferm convinsa ca nu crezi si cu asta basta.Poate sa-ti vina la usa grupuri de credinciosi de toate religiile si natiile,efectiv nu te-ar interesa.

Insa tu nu ai facut ordine in sufletul tau la capitolul asta.Nu esti sigura ca Dumnezeu chiar nu exista,desi ca sa bravezi ,asta afirmi.
Daca ai fi 100% sigura,te-ar durea la basca de toti credinciosii planetei ,de vorbele si faptele lor.

Eu nu am nicio o problema nici cu ateii,nici cu celelalte credinte!Sunt cam asa cum iti doresti tu!Nu indemn pe nimeni la nimic,nu-i dau sfaturi,nu ma intereseaza!Credinta sau necredinta lui nu-i problema mea!Este intre el si Dumnezeu!

De ce sa urasc un om de a carui existenta nu sunt eu responsabila?Nu stiu daca intelegi,sa ma explic.Eu cred,da?Cred ca Dumnezeu e cel care da ,sustine si ia viata!!El si numai EL are aceasta putere!
Aviz belluci Numai Dumnezeu ia viata ,da??Nu te sinucizi!Sinuciderea si crima sunt pacate de moarte!
Atunci ,cind in viziunea mea Dumnezeu e cel care i-a dat viata(ateului),cel care-i daruieste copii,familie,succes,pina si picatura de apa care o pune zilnic in gura(da,si asta credem noi,ca tot ce primesti a fost scris pt. tine personal si nimeni nu ti-o/ti-l poate lua ,deci Dumnezeu ii arata continuu marinimia Lui in timp ce el(ateul) ii neaga existenta...cine sunt eu sa ma supar??
Daca Dumnezeu rabda si ne-a indemnat si pe noi la rabdare si statornicie ,cum pot eu sa ma supar pe ceva/cineva care nu depinde de mine in existenta lui pe pamint.N-am nicio o responsabilitate fata de el.Credinta vine din suflet!Cum sa-l urasc sau sa ma supar pe el??Fiecare este responsabil pt. faptele si sufletul lui.
Nu ti se pare normal ca nu am de ce sa-l urasc??Nu am,ca atare nu-l urasc!Nu stiu nici cind omul ala se va schimba!Poate va deveni credincios,poate va muri necredincios.De unde stiu eu viitorul ca sa-i garantez lui iadul?

Dumnezeu a zis ca nu vom putea sa-i facem sa creada nici pe cei pe care-i iubim,mama,tata,frate,sora,copil...pt. ca ,credinta vine din suflet !Iar aceasta credinta EL o sadeste in sufletele noastre!Nu noi,muritorii!Daca EL nu da credinta ,nimeni nu o poate da...

Am fost lungaa,concluzia e,nu stiu altii cum sunt dar eu personal nu am nicio problema cu ateii sau cu alte religii!!(atita timp cit nu ma calca pe bataturi,ca daca o fac ma supar si io si dau la gioale,dar asta-i tot,pina la ura-i cale lungaa...la mine mult prea lunga asa ca nu merita osteneala)

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Deianira

Belucci, nu e vorba de persecutie la propriu, ci, de exemplu, de cuvinte aruncate aiurea gen - "tu si ai tai o sa ardeti in iad", "eu ii urasc pe cei ca tine si le doresc moartea" etc

Eu nu le doresc moarte celor care cred in Dumnezeu. Ar fi si culmea . E treaba lor in ce cred, dar e trist sa auzi oameni cu care ai crescut sau oameni din anturajul tau cu care ai de-a face zilnic vorbindu-ti atat de urat .



Good things happen to good people.





Sunt socata de-a dreptul, chiar ai persoane langa tine care iti spun asa ceva??

Habotnicia, cum spuneam, mintile inguste, prostia si nesimtire crunta!




LadyJ, spuneam mai devreme, cand sotul a fost in boot camp i s-a spus ca respectivul soldat s-a inrolat in armata ca sa omoare oameni ca el.
In armata americana religia e foarte prezenta si sunt soldati care sunt persecutati la greu pt ca sunt atei.Mai multe informatii aici http://militaryreligiousfreedom.org/ .Chiar au fost cazuri in care soldati au fost trimisi acasa din Iraq pt ca nu mai erau in siguranta intre ceilalti soldati. Trist dar adevarat.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Hannen, eu iti respect parerile la fel cum le respect pe ele tuturor participantilor care nu ma fac proasta la fiecare postare, insa te rog eu sa nu spui ca eu defapt in sinea mea cred...

Normal ca nu stiu 100% ca nu exista, cred 99% pt ca exista o sansa ca sa existe, la fel credinciosii ar trebui sa creada 99% pt ca exista o sansa sa nu existe.

Eu am mai spus, daca maine se descopera ca tot ce prezinta biblia si ca 100% exista D-zeu, ma alatur crestinilor sau musulmanilor sau budistilor, dar daca maine s-ar descoperi ca 100% nu exista nimic divin, Isus e doar o metoda de mani****re a maselor, cati dintre crestini ar deveni atei? In documentarul de la inceput, acel fost criminal spune ca indiferent ce dovezi i se ofera el tot o sa creada.
Eu as accepta ca m-am inselat imediat.

Apreciez ca esti asa cum spui ca esti, ar trebui sa fie toti asa.

Conchito, iti spun sincer ca ma doare la 3 metri de cot ca ma urasti.Nu iti datorez nimic si nu imi datorezi nimic, deci go nuts! Mai mult iti propun sa iti construiesti un site cu ourascpepanterapunctcom sau si mai bine scrie in fituica aia pe care o numesti blog, promit ca nu intru,poti sa te destrabali in voie in exprimarea urii la adresa mea!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Inainte de a ma minuna ca s-a plecat la Ana si s-a ajuns la Caiafa, am de facut o observatie lui Belluci: de ce il acuzi pe Petru ca e las? Ca s-a lepadat de 3 ori de Cristos? Pai si Isus a avut indoielile sale in gradina Ghetsimani, cand s-a rugat de Dumnezeu: "daca poti, indeparteaza paharul acesta de la mine!" Si el era Iisus..nu? Dintre toti apostolii, cel mai drag mi-e Petru, pentru taria de caracter si pentru martiriul lui. Si alti apostoli au suferit martiriu, dar el mi-e apropiat pentru ca si-a biruit temerile si a ramas stanca de care vorbea Iisus: "tu es petra!"
Blackpanterro, filmuletul pe care l-ai prezentat exprima fanatismul. Nimic altceva. Eu scoteam in evidenta faptul ca era imposibil ca Petru si ceilalti apostoli prezenti la evenimente nu s-ar fi putut martiriza fara un fapt real, fara Adevar. Restul crestinilor au murit in numele unei idei, dar valoarea acelei idei a fost data de apropiatii lui Iisus, cei care au vazut.
In cele doua evanghelii cunoscute, a Mariei Magdalena si a lui Iuda se vorbeste despre apostoli. Asa ca, eu personal n-am nevoie de alte surse despre ei. Pana la urma m-am lamurit cat de cat. Iisus a existat, apostolii au existat, Pilat la fel...oricum nu-mi schimbam credinta, dar era o problema, hai sa-i zicem stiintifica.
Conchita, eu am sa-ti spun ceva. Nu consider ca atitudinea patimasa duce la ceva bun. Intelepciunea nu se cuantifica prin zbierete si aratatul pumnilor stransi. Iti faci un deserviciu prin intoleranta si poti fi usor catalogata ca bigota, ori nu cred ca-ti doresti asa ceva.
Eu, la celalalt subiect, ti-as fi dat 5 bile negre, nu albe cu a facut-o LadyJ. Poate ea n-a inteles ce ai vrut sa scrii. Insa, eu da. Si comparatia ta cu Iisus si zarafii din templu, te aduce intradevar la nevoia de extraverale. M-am saturat sa ma traga cineva de urechi si sa-mi traga asa-zisele bice pe spinare pentru ca nu cred in minuni. Ai aruncat intr-o oala pe atei si credinciosi si mesteci nervoasa cu linguroiul de lemn, doar pentru ca nu credem in lumina sfanta. Nu e corect.
N-o sa-mi schimb religia pentru nimic in lume, niciodata. Dar nici n-o sa inghit cu toptanul miracole si atitudini superioare ale celor care cred ca detin adevarul absolut.
Scuze de off-topic.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput