Baietzii mei

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Toma mi-a facut un lant din bratari fosforescente si mi l-a pus la gat. Dupa care si-a admirat opera si a declarat:
- Mami, esti tare frumoasa, arati fix ca o vacutza!
Si vazand ca eram siderata: Pai, ce te uiti asa, vacutele sunt chiar frumoase! Si ne dau si lapte!

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Toma are o noua fraza, pe care o aplica de cate ori face o traznaie si vrea sa ma convinga ca nu el a facut-o: "mama, cred ce te-ai inselat referitor la provintza mea". Si nici nu clipeste cand mi-a spune, desi minte de rupe.

Petru, despre primavara:
Primavara se trezesc hibernatoarele.

Petru, in autobuz, in gura mare: si doamna de religie ne-a pus sa scriem in caiete "Sclava Tatalui si Fiului.."

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

super haiosi baietii tai, ca de obicei!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Petru, nu vezi ce ochelari murdari ai? Cum vezi prin ei, ca eu nu pricep.
Simplu, ochelarii sunt transparenti!

Toma are nasul infundat, iti tot spun sa il sufle, sa sufle tare asa cum un dragon scoate flacari pe nas.
Toma: Mama, sa stii ca mi-am suflat nasul exact ca un vultur!

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Petru e elev in clasa I la o scoala cu predare exclusiv in germana. Problema este ca eu nu stiu germana, isi face temele la after. Totusi, eu ma incapatanez sa i le verific.
-Petru, despre ce ai avut de invatat la cunoastrea mediului?
- Despre un animal care sta intr-un picior, uite asa, imi arata copilul, dar nu imi vine cum ii zice in romana.
Scoatem caietul si ne lamurim, animalul cu pricina era..barza.
- Bun, hai sa vedem ce trebuie tu sa stii despre barza. Citeste si tradu-mi ce scrie in caietul tau.
Incepe copilul citeste, traduce si la un moment dat
-Si barza mananca...nu stiu cum ii zice la asta in romana si zice el acolo un cuvant in germana. La care Toma, din cada, striga:
- Stiu eu, stiu eu, Petru zice ca barza mananca niste animale din alea mama, care arata ca niste crocodili mici.
Am aflat ulterior, cu google translate, ca barza mananca soparle. Asa scria in caietul copilului meu.Asa facem noi teme.


La inot, un copil mai mare voia sa il supere pe Toma care ajunsese mai tarziu, la vestiar:
- Iti vad cocoselul!
Toma, sictirit:
- O sa il vad si eu pe al tau!
Bineinteles ca la iesirea din bazin, la vestiar, inevitabilul s-a produs, iar Toma..a jubilat!

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Toma a fost vreme indelungata ff suparat ca e cel mai mic din casa si ca nu e el primul nascut. Vine el zilele trecute la mine si zice:
- Nu mai sunt suparat ca sunt ultimul nascut din casa asta. Da stii de ce? Ca asta inseamna ca eu o sa traiesc cel mai mult!

Petru a primit un webkinz, un catelus si i-a pus nume...Smaranda. Dupa ce a botezat plusul, vine la mine, satisfacut:
- Stii de i-am zis Smaranda? ca sa avem si noi o fata..Te bucuri mama ca acum ai si tu si o fetita?

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Intr-o discutie imi spune sotul care tocmai iesea pe usa ca o sa imi trimita un email referitor la ce ma interesa pe mine. Petru aude si il atentioneaza ca mie nu imi merge mailul pe telefon ca e o pb cu serverele. la care eu il intreb:
- Bine, Petru, dar ce e un server?
Rapuns: -Serverul e o ..tornada de informatii.


Am fost cu copii la scoala si la colt doi elevi de liceu se sarutau. Toma face ochii cat cepele si il intreaba pe Petru ce faceau scolariii aia. La care Petru, plictisit:
- Ce sa faca si ei? Faceau sex.
A fost prima data cand am auzit acest cuvant la copil, am ramas masca nici nu am stiut cum sa reactionez pe moment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Toma, amarat ca trebuia sa isi stranga hainele: daca as fi fost Dumnezeu, as fi facut lumea asta mai amuzanta...

Tot Toma, despre viata asta: mie nu prea imi convine chestia asta cu moartea, nu stiu de ce a facut Doamne Doamne chestia asta. Eu i-as fi lasat pe oameni sa imbatraneasca si dupa aia i-as fi transformat in bebelusi, si tot asa la nesfarsit..

In familia noastra urmeaza sa se mai nasca un bb, o sa am o nepotica. La inceput Toma a fost cam reticent ca incep sa se inmulteasca fetele si dispare suprematia baietilor. Dupa care a declarat ca e ff fericit. Motivul : nu mi e cel mai mic copil din familie!

Mult timp noi am dormit fiecare cu cate un copil. La inceput a fost din cauza alaptatului apoi obisnuinta. Am avut eu la un moment dat niste idei sa ii bagam pe fiecare in patul lui ca cica nu e bine sa doarma asa. Sotul meu insa, om intelept, a zis ca noi "fockerizam" copii si nu va dura la nesfarsit (pentru cine a vazut filmul Meet the Fockers stie despre ce vb). Ei bine, aseara, de 8 martie, baietii mei au decretat ca de acum sunt mari si vor dormi singuri in camera lor, fiecare in patul lui (avem paturile supraetajate pentru ei de 5 ani, dar nu au fost ocupate pana acum). Fara se le fi zis noi niciun cuvant, nici nu am discutat despre asta in casa. Si s-au dus singuri la culcare si au dormit singuri. Nu spun ca nu e bine si ca nu era timpul dar....mi-au lipsit
asa mult bratele cele mici din jurul gatului din timpul noptii...au crescut prea repede..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:


Toma trebuia sa mearga la faimoasa evaluare pt clasa 0, evaluare care se va face o
scoala romaneasca in cdtiile in care copilul merge la gradi nemteasca. Si eu fiind nitel
stresata ca sunt mult notiuni pe care Tle stie in germana, am citit pe forum cam ce
intrebari se pun. In prezenta lui Petru incep cu intrebarile. Trecem de alea simple. Dupa care ii zic sa imi spuna asemanarile dintre catel si pisica. Discutie: T, cu ce e acoperit corpul si la pisica si la catel.
T: cu blanita.B
P: Nuuuuu, nu e adevarat. Exista o rasa de pisici, pisica sfinx care nu are par. Deci afirmatia nu e corecta.
Transpir.
Eu: unde traiesc ambele animale?
T: langa casa omului.
P: nuuuuu, nu e adevarat. Pisicile sunt feline. Feline sunt si leoaicele, rasii care sunt niste pisici mai mari. Alea nu traiesc langa casa omului.
Am renuntat. Reluam in absenta lui P.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Uau!

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput