Baietzii mei

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Sa-ti traiasc abaietii! Sunt foarte simpatici si draguti, dar cred ca si foarte destepti.
Am totusi o curiozitate: replicile sunt 100% inventate de ei sau sunt si reproduceri dupa cele auzite in familie, etc?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Multumesc de aprecieri.

Pai, asta e ca nu sunt replici folosite in familie, cu exceptia celor care le-am zis de natura juridica (alea cu minoratul, sanctiunile etc.)si in care foloseste termeni auziti in casa.
In rest, mai ales replicile lui Petru de agatat, cu care pe mine una ma termina, cred le aude la desene / povesti sau la gradi, ca pe mine sotzul nu ma alinta asa ..adica nu are "texte" cu mine, deh..7 ani casatorie..nu mai e cazul de "agatat" .
Iar la celelalte replici sunt pur si simplu inventate de el..face niste asocieri de imi sta mintea in loc cateodata (de ex la alea ca numai femeile pot pune anumite intrebari sau cum poate el sa isi traiasca viata, etc, cu inima ca un rubin.)
Dar adevarul este ca are o imaginatie fantastica si un vocabular pe masura, cred ca il mosteneste pe sotzul meu care are talent la scris avand si carti de beletristica publicate.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Eunice, multumesc pt clarificari. Daca-i asa, atunci ai baieti deosebiti si merita sa ii incurajezi catre activitati literare.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Da, da Petru e absolut genial iar Toma ii calca pe urme!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet
PENTRU SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Multumesc!


Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

sunt supeer baietii tai!!

te mai asteptam cu perlute noi

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Toma, la tara, fara olitza, statea pe wc. Il tinea buni sa nu cada.
Toma: - Buni, tine-ma bine, ca daca eu cad, mama nu o sa mai aiba niciodata copil ca mine.

Din ciclul "riscurile alaptatului indelungat":
Toma a fost alaptat pana la 1 an si 6 luni, drept urmare are o mare slabiciune pt tzitzi. Mult timp tzitzi a constituit un mijloc sigur de consolare, in caz de suparari majore. Si acum, de fapt, daca e suparat se cuibareste in bratele mele si sta cu o mana acolo, peste bluza (desi ar vrea el si sub).
Toma implineste pe 29 septembrie 3 ani. Drept urmare ieri a inceput gradinita.Vine copilul ieri acasa, dupa prima zi de gradinita si il intreb:
- Toma, cum a fost la gradi? Ti-a placut?
- Da, a fost bine. Mai meg.
- Si ce ti-a placut?
- Tzitzi lui O. Ale tzitzi flumos.
O. fiind educatoarea lui.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Mortal !!! M-am prapadit de ras !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Petru, la bucatarie, face salata de fructe.Dupa ce termina, ff satisfacut, ma striga:
- Mama, hai sa vezi ce curcubeu de culori am facut!

Petru se asaza la birou cu fisele de la gradi si ff serios:
- Mama, eu am de invatat, asa ca te rog sa faci o liniste cumplita!

Petru se duce sa cumpere lapte cu tati de la dozator. Acolo discutie:
- Da de unde curge laptele asta?
Tati: - Pai e o vaca in aparat!
Petru: - Serios?? Ce misto!!
Tati, siderat: -Hai, mai Petru, tu chiar ai crezut?
- Pai ce, tu nu crezi in magie?

Discutie in familie:
- Petru, tu ce te faci cand o sa fii mare?
- Astronaut.
- Pai de ce?
- Ca sa va aduc voua cate o stea.

Toma, plecand la gradi: Mami, eu cand o sa kesc o sa meg si la lucu si la seviciu. Ial tu cand o sa kesti o sa megi la gadi! Selios! Da vezi ca eu plec la gadi si tu nu o sa mai ai pieten ca mine!

Il intreb pe Toma daca si-a facut prieteni la gradi.
Toma: - Am vobit cu o fetita da a zis ca ea nu vea sa fie pietenu meu.
- Da? Si cum o chema pe fetita?
- Andei!


Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Citat:
Dupa vreo 2 saptamani, dupa ce a mai cugetat el: - Auzi, dar tu ai 2 testicule..si ai deja 2 copii..de ce mai ai testicule? Nu trebuia sa se consume?


Mi-a placut la nebunie replica asta, foarte scumpic baietelul.

alexia_07

Mergi la inceput