Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (107)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona

mamidestefan ti-am scris PM - face figuri netul, sper sa fi trimis, daca nu, spune-mi



...merci mult

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157616951586008/show/" target="_blank">Mica mea printzesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Noi n avem stare, vrem mers in jurul patucului, jos dupa jucarii si cum prindem usa deschisa tzop pe hol. Si spunem Ba-Ba ( inseamna tata in albaneza, babi )

Inisa are bubele uscate yeees

La multi Ani danucul si klemmi

babytza pupam iepurasuuuul.Mie imi place jumperul Jolly

amik multa sanatate

andy, parca ma intrebai de patuc , noi avem numai cu un nivel, nush ce o sa fac mai incolo ca deja se cam uita in jos dupa jucarele.
Imi pare rau ca nu papati, poate iese iepuras in guritza

luminita

Karinutza si Edwin sunt absolut superbi

Khristin ai doi iepurasi tari scumpi. Am luat Calamine si bubitzel s au uscat perfect

felicic eu i tai unghiutzele cu o jucarie in manutza

andreea_ada stati in picioruse

piolica ma bucur ca ai scapat de operatie, multa sanatate

300 eu am inceput legumitzele prima data, dupa ce a papat cam 2 sapt am inceput fructele

cosmy felicitari pt tata


de Inisa Ana-Maria si Bianca Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

eu maine ma intorc la job

disperata e putin spus, stresul e la cote ridicate, au venit si mama si socrela sa stea cu Thea,

nu inteleg frate, ce e graba asta sa iei copilul in brate desi esti avertizat ca va plange... socrela a vazut-o de fix 2 ori pana acum: o data la 2 luni si o data la botez...si a vazut-o doar nu a stat cu ea.
Bineinteles copila a plans si cum eu nu sunt deloc ascultata, a tinut mortis sa o si calmeze incurajata de sotz +> a plans si mai tare pana si eu am calmat-o greu.....bineinteles mi-au fost scosi ochii ca si la mine plange

sotzul s-a trezit sa ma contrazica pe teme legate de cresterea copilului(dormit, plans) tocmai acum ...eu am ripostat enervata si de ce tocmai se intamplase...el a tinut-o pe a lui...eu pe mea....si-au facut cruce femeile....

daca o mai tinem asa...socrela cred ca pleaca acasa si nu e de dorit....dar pe de alta parte nici nu vreau sa imi creasca copilul dupa principii invechite.

sper ca mama sa aiba loc de ea...si sa stea mai mult cu thea pana se obisnuieste si cu socrela....

iar eu nu imi stapanesc lacrimile, ma simt ingrozitor de vinovata sa imi las copilul singur in conditiile astea....ma gandesc tot mai des ca nu voi rezista la servici daca copilul va fi nefericit si voi intra in CIC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

mimihooAm dat si eu un ochi pe blog-ul tau...si mi-a placut cum scrii tu acolo ...mai draga mai ...
eu cind ne-am intilnit nu mi-am dat seama ca ai asa talent de blog-heritza..tine-o tot asa

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157616951586008/show/" target="_blank">Mica mea printzesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

in alte tonuri mai optimiste, dupa vizita de azi la doctor pot spune ca thea este foarte bine a luat 400g in 3 saptamani.
Are acum rotunda cifra de 7kg si 67 de cm.

raceala nu a fost nimic grav, cica ar fi normal sa ami aiba nasul infundat, are inca secretii in gatut.
Intrebare pt mamicile care au avut bebelusii raciti: in cat timp s-a vindecat si nasucul?

despre alimentatie, continuam dupa pauza din cauza racelii.
Am introdus de iesi legume(radacinoase) in supa crema. Iesi a mancat, azi din cauza agitatiei nu a vrut...

de dimineata a facut o reactie alergica la cerealele Milupa orez si porumb cu lapte inclus - i s-a inrosit un obrajor, spatele si gatul de zici ca era urzicata - a trecut in 30 minute dar au ramasa mici bubite. Doctorita a zis ca ar fi laptele de vina...
un pic ciudata reactia mai ales ca a mancat cerealele astea o saptamana.....
prin urmare nu mai iau nimic cu lapte inclus, vad eu cum fac sa ii dau laptele meu, in cel mai rau caz, imi calc pe inima si ii dau cerealele cu suc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona

eu maine ma intorc la job

disperata e putin spus, stresul e la cote ridicate, au venit si mama si socrela sa stea cu Thea,

nu inteleg frate, ce e graba asta sa iei copilul in brate desi esti avertizat ca va plange... socrela a vazut-o de fix 2 ori pana acum: o data la 2 luni si o data la botez...si a vazut-o doar nu a stat cu ea.
Bineinteles copila a plans si cum eu nu sunt deloc ascultata, a tinut mortis sa o si calmeze incurajata de sotz +> a plans si mai tare pana si eu am calmat-o greu.....bineinteles mi-au fost scosi ochii ca si la mine plange

sotzul s-a trezit sa ma contrazica pe teme legate de cresterea copilului(dormit, plans) tocmai acum ...eu am ripostat enervata si de ce tocmai se intamplase...el a tinut-o pe a lui...eu pe mea....si-au facut cruce femeile....

daca o mai tinem asa...socrela cred ca pleaca acasa si nu e de dorit....dar pe de alta parte nici nu vreau sa imi creasca copilul dupa principii invechite.

sper ca mama sa aiba loc de ea...si sa stea mai mult cu thea pana se obisnuieste si cu socrela....

iar eu nu imi stapanesc lacrimile, ma simt ingrozitor de vinovata sa imi las copilul singur in conditiile astea....ma gandesc tot mai des ca nu voi rezista la servici daca copilul va fi nefericit si voi intra in CIC.


As vrea sa te incurajez ...dar nu prea am eu curaj...adica eu nu ma vad in stare sa ma intorc la job..acum...

cu Stefan am facut-o cind avea 10 luni...desi incepusesm sa ma pregatesc de pe la 8 luni..
cert e ca ajunsesem sa il alaptez doar dimineata si seara ...in rest avea toate mesele introduse...si chiar si asa mi-a fost tare ..tare greu primele 2 luni..

daca vrei sa rezisti trebuie sa ai un motiv suficient de puternic care sa primeze peste sentimentul de vina (foarte greu de suportat)
si trebuie sa ai incredere in persoana cu care ramine Thea ..altfel
e cumplit de greu

Un lucru e sigur ..nimeni..dar nimeni nu se va ocupa de Thea asa cum te ocupi tu ...dragostea de mama este ingredientul care lipseste...

nu vreau sa fie un mesaj de descurajare ...ci vreau sa fie un mesaj realist...al unei mamici care a trecut prin experienta asta

si gindeste-te de 2 ori ..decide o data


LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157616951586008/show/" target="_blank">Mica mea printzesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

si ce mai vreau sa mai zic ca ma retrag la muls si la culcare
300: masa nr 2 poti sa o introduci cat mai lent, cand vezi ca e pregatita. daca nu ar fi treaba asta cu intorsul la servici as tine-o cat mai mult la san, nu m-as stresa absolut deloc ca nu mananca (de fapt nici in situatia asat nu ma stresez cu mancatul, sper doar sa accepte laptele meu cu lingurita sau din cana cu cioc)

noua ne-a recomandat sa variem alimentele, sa nu tinem doar de supa crema, sa ii facem si dovlocel, avocado, urzici, salata, leurda,ardei, rosie dupa 7 luni etc... regula e doar un aliment nou pe zi.

va urez noapte buna si ganditi-va la noi maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

mamidestefan multumesc ca te gandesti la noi
ai foarte mare dreptate.. ma intorc sa finalizez munca si stradaniile mele de 7 ani incoace, altfel mi-ar ramane gandul acolo si m-as simti frustrata rau.
e ceva de genul acum sau niciodata....mai incolo cu siguranta nu voi mai avea puterea de a face ceva cu cariera mea, de a munci din greu, de a imi sacrifica timpul liber pt job...deja simt ca nu mai pot de acum.
daca nu se materializeaza nimic, decizia mea e foarte usoara, raman acasa...greu va fi daca se tin astia de cuvant

eu sper sa ma lase sa muncesc de acasa..dar nu pot cere asta din prima zi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

inca una ...si fug si eu la

Mie nu mi-a venit nici pina in ziua de azi vreun semn de la BABYPOINTvizavi de comanda...
Am tot sunat saptamina trecuta ...nu mi-a raspuns nimeni...mail nu am primit ...
si sunt deja 2 saptamini de cind am facut comanda asta ...
deja imi iau gindul de la cerealele astea...ca asteptarea e prea lunga

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157616951586008/show/" target="_blank">Mica mea printzesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

anamona iti inteleg supararea ...e tare greu sa te rupi de puiul mic si sa pleci la servici...mai ales ca si atmosfera de acasa este tensionata...cu siguranta Thea se va obisnui cu mama ta si cu soacra. Iar tu te vei linisti. Sunt convinsa ca nu va fi foarte greu pentru ea , va fi iubita si bine ingrijita.
Am trecut si eu prin asta , e drept ca avea fata 4 ani, dar tot mi-a fost greu sa ma rup de ea. Era sufletelul meu si parca imi lipsea jumatate de inima cand nu era cu mine. Obisnuiam sa o iau peste tot cu mine pana atunci, chiar mi-a fost greu. Dar si eu o lasam cu mama si stiam ca va avea grija de ea asa cum doar eu as mai fi putut sa o fac...Si i-a fost bine , nu plangea dupa mine si era la fel de vesela si in lipsa mea. Si asta nu pentru ca nu ii lipseam , ci pentru ca se simtea foarte bine si cu mama .
Sentimentul de vina l-ai fi avut si daca te intorceai la servici la 2 ani sau la 3 ani, asta e inevitabil. Nu ai cum sa simti altfel , doar esti mamica ei.
Iti doresc multa putere sa treci usor peste momentul asta foarte dificil O sa ma gandesc la tine maine si iti tin pumnii sa fie totul bine acasa
Sa ne spui cum a fost

Edit : cand a fost racit David , ne-au tinut cam 3 saptamani mucisorii. Din care doar una a fost nasol , apoi doar fonfaiala. Dar cam atat a fost mucios in total. Primele zile mai putin, apoi rau de tot(cam 6 zile) si apoi iar putin.... sper ca ai inteles

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit David

Mergi la inceput