***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007**(97)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Elteka M-am simtit tare bine cand am citit ce ai scris.

Din pacate, Ana e bolnava de vineri noapte, asa ca noi nici nu am simtit Pastele si nici timp nu am avut mai deloc sa intru. Se pare ca e o viroza, care i-a afectat si stomacelul. Am tot sperat sa scap fara antibiotic, dar se pare ca nu merge, nu ii scade deloc febra sub 38 numai cu antitermice. Si e greu, pentru ca in afara de Nurofen,pe care il ia cu placere, nu vrea sa stea deloc, nici la picaturi in nas, macar. Tipa, plange si se zbate.

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Elteka, Pai suge o ora si ceva (ma opresc la 1h30), papa completare ce m-am muls la suptul anterior, si apoi si completare lapte praf... E un fomist
Sper sa scapam de completare in curand. Si daca nu, tb sa imi zic in continuare ca nu e dezastru. Totul e sa am lapte cel putin cat am avut la Manu, ca nu a iesit rau ;)
Ma mulg ca sa maresc productia :D ce nu poate el sau se mai strange cat mananca el completarile. Dupa o luna zic eu devine mai fortos si poate scap de muls, ca nu pot sa sufar
Oricum, chiar simt ca e mult mai bine decat la Manu, numai ca Mihnea papa mai mult
A luat 270 de g in 5 zile :D Maine il cantaresc iar sa vad cat ia intr-o saptamana

Didi, m-ai lasat paf... Cu gura cascata... Tare duri sunt nemtii astia... Nici ca la noi ca nimeni nu se intereseaza de soarta copiilor, dar mi se strange inima cand ma gandesc la bietii mititei... Bine macar ca la 4 ani nu constientizeaza...

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

ELTEKA am riscat prima data ca nu aveam ce pierde,insa acum nu pot sa-l las pe STEFAN fara mine.Sanatatea mea in timpul sarcinii nu mi-o garanteaza nimeni.lA prima mi s-a spus ca pot sa fac accident cerebral,sa raman paralizata sau sa-l pierd in ultima luna.Am riscat ca am zis ca fara copil ce rost are o viata.Acum insa nu mai am acest curaj,il iubesc pe STEFAN prea mult ca sa nu-l mai vad si sa-l las singur
Si io il admir pe ELIAS cand pui poze noi

poohy ai mai multa activitate acum cu 2 puiuti decat cat erai gravida.Nu te necaji cu alaptatul ca daca vrei reusesti,totul este sa nu renunti.Io i-am dat lui STEFAN 2 saptamani completare,dupa care l-am alaptat pana la 1 an si 8 luni can a zis ca este barbat si nu a mai vrut

Am mai pusaici cateva poze cu STEFAN.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Betty tati se intoarce abia in vara, cel mai probabil prin iulie, inca nu stim sigur cand. Sper sa nu se prelungeasca si sa prindem macar concediul la mare anul asta impreuna. Ne este destul de greu si mie, ca nu am timp nici sa respir, si lui Andrei care la fiecare activitate il pomeneste. Si de sarbatori mi-a fost tare greu, am avut asa o stare ca nu aveam chef de nimic. Nu am fost in stare nici sa mananc, desi eu sunt o pofticioasa si facuse mama numai bunatati.
Elteka eu cand plec il las pe Andrei la ai mei. Andrei nu plange dupa mine in general, dar in primele zile e suparat, se pune pe urlat "nu viau, nu viau" numai cand aude ca sunt al telefon si vreau sa vorbesc cu el. Apoi cere el telefonul si ma intraba cand vin acasa. Si el e obisnuit cu ai mei, sta cu mama de la 4 luni aproape zilnic. Dar deja e usor derutat cand plec mai des, nu mai stie unde ar trebui sa stea si cu cine. Si cand vede si masina noastra si pe cea a parintilor mei nu stie unde ar trebui sa se duca si ce sa faca. Mereu vreau in partea in care nu merge atunci.
Succes sa se acomodeze repede Elias cu bunica si sa nu planga.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

ella tot ce spui tu ca a zis sora ta,simt io!PArca inainte aveam mai mult timp de noi,eram mult mai apropiati........Asta nu inseamna ca ma plag,ca stiu ca de acum totul o sa fie mult mai usor,ca a crescut si il mai pot lasa pe undevaNoi pana acum nu am avut parte nici de o singura zi in care sa stam doar noi 2.Am avut doar ore in care il lasam la mama( inca lucreaza asa ca nu are cum sa ii tina)............atat.Doamne cat tanjesc macar pentru 2 zile doar io cu sotul.la vara ne-am propus sa ne facem de cap,am pus-o pe mama sa-si ia concediu sa stea cu el si plecam 1 saptamana doar noi 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Salutare plantatie!

In primul rand multa sanatate puilor bolnaviori!

O intrebare: unde pot vedea poze de Maya? Burtica de Alynta am vazut ... mare, mare! :) Sa-ti traiasca!

Didi, am citit, nu mai trimite mail.
Stiu ca nici al meu n-are scapare, tot in 2010 va merge la scoala, barem e mai mare decat R. al tau. Dar nu-i dracu' chiar asa de negru (imi fac singura curaj!) ca si daca nu-i chiar asa de bun la scoala (si la baieti nici nu m-as mira) poate face Realschule, dupa care mai e posibil Abi, chiar Allgemeine Hochschulreife ... recunosc ca nu mai e asa "usor" ca pe vremea mea, dar mai e posibil. Nervi tare ne va trebuie ...
Deci sigur aici se face evaluarea in anul inscrierii la scoala, deci martie 2010 ... si habar n-am cum e ... vom vedea.
Oricum, mi s-a parut greu, greu ... al meu e dornic de asa ceva, e din asta, care-i primul la ridicat de mana, ceva de genul "stiu eu, stiu e!" ... mama, ce n-am putut sa sufar colegi din astia ... poate ptr. el o sa fie bine, chiar sunt curioasa!
Ia-i caietele de "Vorschule", sau reviste gen Bob der Baumeister, ca au joculete educative ... sau cum ti-am mai spus: toggolinoclub ... ajuta, ajuta, nici nu-ti vine sa crezi!
Edit: ai luat bilete? cu riscul ca te enervez, o sa te bat la cap de acum inainte ... neaparat vreau sa papam tort impreuna :D

Poohy, cum e cu 2 pui? Cum te simti ca mamica dubla? :)

Cine mai zicea de zile in 2? Nu mai stiu, dar zau ca-s importante ... neaparat, neaparat cu orice pret, salveaza relatia barbat/femeie ... ca sa nu uitam ca nu suntem doar mama/tata ;)
Dar, e misto - chiar super misto - un concediu cu copil ... mai ales ca acum sunt marisori si mai necomplicati!

Numai bine! Noapte buna!
Sanatate plantatie!

Dragostea mea Cristian & Iubirea mea Amélie

---------------------------------------------
De la INIMA ta pentru INIMILE lor: www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Ckristina multumesc frumos! Sa mai pui niste poze cu Bi cand ai timp Ti-am tinut o bucata maaaare de tort... Am facut Pavlova, ca sunt niste capsni cat pumnul pe aici, mai am si unul-nebunie cu rubarba si lapte condensat...am pus lacat pe frigider sa nu scap in ele, sa-mi spui de care vrei

Ancamari


Alex
Hai ca mi-ai dat un ghiont, si asa nu reuseam sa ma hotarasc cu vacanta de vara, ba studii, ba Grecia, ba Turcia.. am luat bilete in Spania. Da' mai am de asteptat pana in iulie...

Poohy
Te cred ca nu e placut sa pompezi , eu am urat teribil asa ca n-am pompat mai niciodata, doar la inceput, cand era garla l-am lasat pe sotulache cu laptele sa dea biberon Eliasului, pe urma, cand s-a reglat productia mi-a displacut total.

Ce am observat eu e ca nu poti scoate tu cat (ar) suge el. Ma gandesc ca tot ce ii dai completare, tu nu mai produci (sau poate jumatate, cat reusesti tu sa scoti).

Totodata, bebeii se lenevesc, curge mai usor din biberon decat trebuie sa muncesti la san... Stiu insa ca trebuie sa te ocupi si de Manu si nu-l poti tine la san cat ai vrea tu/ar manca el. Iti doresc incredere si Medela , mie mi s-a parut c-a facut minuni crema asta.

Super semnatura ta!!!!

Madi
Pupici sa va treaca.. Sper ca ii fac teste. Noi am facut vreo 3 chestii crunte la stomac, dar n-a iesit nimic la analize asa ca mereu le-am dus pe picioare. Inca ma infior cand l-am dus cu barca-salvare la spital la Venezia, statea mititelul cu ochii tintuiti in tavan, nu mai voia nici in brate, nimic si vomita la 15 minute (Si asa am luat si eu virusul de la el, si m-a apucat pe mine in avion la intoarcere )



Vazut poze de Maya frumoasa si m-am fentat cu poza cu pisu-ntre flori


Eu ce poze de Pasti sa pun, mai bine zic ca-s peisaje de iarna...



Mamica lui ELIAS ( 31.05.2007)

Cherry Blossom la Washington

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

HRISTOS A INVIAT!
Va doresc din suflet o primavara minunata!
Elteka , desi cu intarziere... LA MULTI ANI , SANATATE MULTA SI FERICIRE!1
ELLA de-ai sti cat te invidieaz pt vacanta la Londra... este orasul unde m-as muta maine!!
Despre noi pe scurt: mami e din ce in ce mai mare iar Rares din ce in ce mai nazdravan! Joi ii facem ziua si promit sa pun poze noi!
Noapte buna!

Cristina mami lui Rares & 30+
rares
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">ajutor pentru sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Elteka, asa is si eu, si sa mor parca nu as putea sa o las pe Andreea cu altcineva, dar o sa ramana cateva zile acum cand nasc cu mama, insa ma gandesc ca e si cu tati si nu o sa fie asa debusolata. Pe de alta parte, mi se pare ca suntem un pic defecte si poate nu-i bine nici pentru ei sa ii tinem asa lipiti de noi. Si cum zice Irinusha face bine o iesire in 2, noi sigur nu vom avea parte de asa ceva ca o sa fie 2, cand s-or marita, vorba sotului.

Madaiulia, te inteleg cat de cat, ca eu cu sotul f rar am fost despartiti, acum de cand lucram de acasa, de 4 ani stam impreuna nonstop, cand lipseste o jumatate de zi parca mi se face dor de el. Dar trece, si sper sa nu fie afectat Andrei.

Am vazut pozele cu Maya si Bob la Londra, frumoase vacante ati avut.

Madi, sanatate Anei! Eu i-am dat antibioticul in 30ml de apa si i-am zis ca e suc, altfel nu as fi putut si dr a zis ca e ok daca bea tot.

Pe mine ma dor oasele noaptea de mor, mai ales un picior, parca nu mai rezist sa fiu asa de gravida. Din cauza asta nu ma odihnesc bine deloc ca ma tot trezesc. Ma consolez cu ideea ca dupa ce nasc o sa fie si mai complicat, asa ca mai bine acum.



Betty 32+ , mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

anca,unii bebelusi stau cu sanu in gura nu doar pt ca le este foame.chiar daca-s ai tai amandoi abia la nr 2 se face difereta. De ex R al meu fost asa cum scrii tu.Norocul lui ca a fost primul si il alaptam si 8 ore pe zi..
David a fost din seria Bob de Ella. A mancat, gata a scuipat sanu. in perioada asta de inceput am inceput sa il las pe R la Tv, pt ca saracutzul ar fi stat cu noi cat il alaptam pe D dar Aschiutza daca prindea ca-i cineva in zona rotea capu.tu trebuie sa iti impui ca un bebelus plange, asa de placere, nu neaparat de foame.

Mergi la inceput