PIERSICUTZE de iulie-august 2006 (94)-LMA!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Hello va urez si eu cu intarziere Paste Fericit si piersicute vesele si sanatoase.Nici eu nu am mai scris demult, pe motiv de burtica si copil hiperactiv.Voiam sa va intreb de greutatea copiilor, deoarece Andreas nu mai ia nici in greutate nici inaltime, la cresa nu mananca bine, nu doarme, are zile cand doarme si 10 min pe zi,in conditii in care stam ore intregi afara,se enerveaza foarte usor,inca mai merge pe varfuri,trebuie sa mergem la fizioterapie..Analizele sunt bune,merg miine iar la pediatra, are 93 cm si 12.500, mananca foarte putin,este alb cu cearcane, am incercat si sa il infometez, dulciuri primeste foarte putine, dar face crize urate, nu mai pot merge nicaieri cu el,pe motiv de dulciuri de pe raft, in conditiile in care sare peste micul dejun iar pranzul cu chiu cu vai il accepta.Cu jucarii, tot asa, nu se joaca, nu il tine ceva mai mult de 2 min pe loc, noroc cu desene, altfel se invarte pur si simplu prin camere si se loveste de mobile din cauza varfurilor.Nu stiu ce sa fac, creste ca varsta dar e din ce in ce mai greu.

Adrianasi Andreas(28.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bysko spune:

Va fetelor si ma bucur ca nu ati uitat de noi!
Eu sunt acum la Cluj in anul I de rezidentiat pe diabet si nutritie. Busra din pacate este la mama. am luat-o la inceput cu noi in octombrie, dar in 5 zile de gradinita am reusit sa ne imbolnavim de 2 ori: prima oara a facut laringita acuta subglotica virala, am sata acasa 4 zile, apoi iar am dus-o la gradi si a doua zi a facut o enterocolita cu sdr. de deshidratare- am stat internata cu ea 4 zile in spital(experienta groaznica si pt noi, si pt. ea). Asa ca dupa 20 de zile de Cluj am trimis-o la mama, unde este foarte bine ingrijita si mai ales iubita. Ne vine foarte greu sa fim asa departe, mai ales ca pot sa ajung cam la o luna-o luna jumate si stau 3-4 zile cu ea, dar asta este viata. Ma bucur sa fie sanatoasa.

In alta ordine de idei, Busra a crescut si vorbeste mult, recita poezii, mai nou a invata sa spuna si prostii(motiv bine intemeiat de pedeapsa). In rest tot grasunica- luam haine de 4 ani, ca sa fim siguri ca ii vin.
Hai sa va spun cateva perle marca proprie a la Busra:
-nu ma dau in topogan ca ma lovesc la pasarica
-nu mananc tot ca fac burtica mare(numai ce nu-i place)
Cand imi mai amintesc va mai spun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Consi spune:

Wow fetelor, pagina 3... Unde-s vremurile cand eram fruntase ?

Angelli la capitolul mancare si noi cam avem probleme. Piticul meu e foarte mofturos, la gradi mi se spune ca mananca bine. Mai nou refuza carnea. Poate ca Andrea are o pasa mai proasta. Si Luca avea zile cand nu stiu cu ce traia, dar l-am lasat in pace. Analizele i-au iesit ok? In ceea ce priveste magazinul nici noi nu prea il luam. Ca ii trebuie si aia, si aia, si aia...Si face un scandal daca nu le punem in cos! Referitor la burtica : va fi sau ?

Anasia voi cum mai sunteti?

Sarrilico pe unde mai esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Hei Consi nici voi nu dormiti, noroc cu noi ca mai tragem de capitolul acesta! La Andreas dr. a descoperit polipi,daca nu trec cu tratament vor trebui scosi, de aceea nu avea pofta de mancare si respira greu, inghite greu si sforaie ca un marinar in port.Poate ne vedem si noi inainte de a merge copii la facultate!
Nu stiu ce este bebelul mic, nu am mai fost de mult la doctor, vezi ce schimbare de atitudine.
Merg sa dezlipesc copilul de Tom si Jery ca noi altceva nu stim, carti nu, masinute nu, jucarii nu, ieri i-am luat puzzle si credea ca sunt confetti, arunca cu ele dupa mobile!
Va pupam noapte buna!


Adrianasi Andreas(28.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madacristina spune:

Hristos a Inviat!!!!

Hai ca va tin eu companie.....nu am mai intrat de mult sa scriu,insa am incercat sa mai citesc,nu tot,dar in mare..........

Si noi mergem la gradi....e incantat acum,la inceput a fost un cosmar....de vorbit....vorbeste tot timpul,ne-a naucit de cap,nu tace o secunda,....nu vb f clar,dar a inceput sa se faca mai inteles,incearca sa formuleze corect frazele,insa inca mai poceste cuvintele si e fff haios....toata ziua sunt"guguta lui" = draguta,si are una si la gradinita....si se fastaceste tot cand e in preajma ei....

In rest suntem iar raciti,in ultimul timp am cam racit destul de des.....am fost la Orl si are polipi,rinita alergica si inceput de sinuzita...ne-am chinuit cu un tratament ca sa amelioram pb ca dupa o sapt in care s-a simtit bine sa inceapa iar sa-i curga nasul etc...la gradi i-au scos afara si au omis sa le puna caciulile,....asta e....acum tragem din nou si incercam sa ne documentam pt o operatie de polipi pt ca ni s-a spus ca aici e toata povestea...nu respira pe nas,doar pe gura si face rosu'n gat si de aici restul problemelor........

Sper sa reusesc sa fiu mai activa,sa vb mai des cu voi,....acum ar fi tb sa lucrez insa nu prea sunt in stare....poate imi adun fortele,dc nu...maine...

va pup tare si sper sa nu ne uitati...chiar dc nu intram sa scriem des suntem cu gandul tot timpul la voi.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARILLA spune:

Buna ziua, buna ziua, si Hristos a-nviat!
Hai ca nici nu mai avea calculatorul in memorie desprecopii.com, a trebuit sa tastez , ca nu am mai intrat de o vesnicie.
Si cand am intrat m-am bucurat sa te vad pe aici, Consi, si m-am bucurat si mai mult ca ai intrebat de mine. Sa il pupi pe Lucuta cel destept in toate limbile pamantului, sa inteleaga , ca am citit ca e destept baiatul si plurilingv, nu ii mai ajunge romana.
Noi suntem foarte bine, din toamna vom merge la gradinita, evident, si de abia asteptam sa interactionam si socializam cu toti copiii, chiar daca probabil ca imi va fi tare greu toata ziua fara el la inceput. Sigur el se va obisnui mai repede fara mine.
In rest, toate bune, perle la greu, ca deh, e varsta, asa ca nu trece zi sa nu ne minunam si bucuram de el.El e in continuare cuminte, nu am probleme cu el, doar cand mai da de vreun copilas mai zapacit il imita la toate prostiutele, asa ca probabil ca gradinita il va schimba un pic.
S-a facut baiat mare, are 1 metru si vreo 16 kg, nu am probleme cu mancarea si, slava Domnului, nici cu somnul.Stiti ca am avut perioade cand se mai trezea noaptea, dar de ceva timp e totul in regula, iar la pranz la fel de bine, doarme cate 2-3 ore.De asta si vreau sa mearga la gradinita cu program prelungit, sa isi pastreze somnicul si sa se adapteze unui anume orar zilnic.
Cam atat despre noi, acum ma apuc sa mai citesc din urma, sa vad ce ati mai facut si voi.Julax, te pup si pe tine, ce mai faceti voi?Tweety a mai dat pe aici?
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amami spune:

Christos a Inviat!

N-am mai dat pe aici de un car de...luni :) Pup toate piersicutele, sa fie sanatoate si cuminti si destepte. Va citesc regulat dar mai greu cu scrisul.
Felicitari mamicilor cu bb2 si gravidutelor ce tr. sa nasca in curand. Tinem pumnii si facem imediat galerie la madacristina si oanaalex.
Noi mergem la gradi. Ne-au plecat ajutoarele de bunici acasa si de 1 luna merge la gradi full time. E program fain, activitati multe, variate, face nani acolo si papa tot acolo.Doar micul dejun si cina o papam acasa, in rest acolo pranzul si gustaricile. In general ii place mult. Cand il luam e super happy. In schimb in unele dimineti nu vrea sa mearga la gradi ca ar vrea sa mai stam noi cu el sa ne mai jucam. Sper sa fie o faza trecatoare. Oricum din weekendul asta se pare ca o sa se faca in sf. cald si aici si o sa-i scoata muuult afara la joaca, in parculet, la sprinklere, mai cu bicicletele, etc. O sa-i placa mult atunci.
Va pupicim si mai revenim si noi cand si cum putem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madacristina spune:

Buna seara,

mie sa-mi tineti pumnii ca sa gasesc o solutie pt a scapa de pb cu Bogdan cu polipii si toate pb care le are acum....ca un bebe 2 inca nu va fi....cand va aparea...va anunt eu...doar ca nu asa curand

Ii multumesc lui Dumnezeu ca totusi e vioi si ff nazdravan...raceste dar nu-l darama,doar ca e cam nasol ca sa raceasca asa de des...

va pup tare pe toate si sa ne auzim cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Oanaalex,la multi ani,cu intarziere,pentru ziua de 21.Sa ai parte de o nastere usoara si multe bucurii!
Genie,la multi ani!!!.Sanatate multa si fericire din belsug
Sarilla, si de la noi!ma bucur ca sunteti bine
Madacristina,tinem pumnii sa fie totul bine.sanatate multa!
Bysko,chiar ca e mai important ca cea mica sa fie sanatoasa.te cred ca e greu la departare
tot din categoria perle,noi tot admiram copacii care au inflorit si azi,vedem un copac care nu e inflorit.Stie ca e nuc si il intreb(fara sa ma gandesc ca ar putea raspunde gresit)
-si nucul face...?
-mere
Iulia,mamica de Ioana(24.09.2008)@ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclipuri
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaalex spune:

Iulia mersi mult. Noi tot 2 in 1 si sper sa mai stam asa macar o saptamana pentru ca saptamana viitoare ne mutam. Maine ajunge si maicamea, deabia astept.

Bysko nu stiu tu dar eu iubesc Clujul. Mie asa de dor . Cred e nasoala distanta dar tot raul spre bine. O sa mai creasca putin si o sa o puteti lua cu voi.

Cristina tinem pumnii sa rezolvati problemele cu racelile. Alex a inceput de ieri sa tuseasca si azi mi-a spus ca-l doare gatul. Ne tratam cu ceiuri deocamdata, sper sa nu fie nimic grav. Oricum nu a mai racit deloc din octombrie asa ca nu ma pot supara

Oana 36+ Mara Ioana si Alex(05.08.2006)
http://picasaweb.google.com/oanaalex21

Mergi la inceput