Cauzele opririi din ev.a sarcinii (Leiden+MTHFR) 5

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Hrisots Anviat!
Fetelor va multumesc din suflet pentu tot ec ati facut pentru mine Miki,Criss cu ajutorul vostru se pare ca am gasit cauza nereusitelor mele am nevoie de imunostimulare. Sa vedem ce va fi mai departe . Doamne ajuta la toete felele de aici




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Adevarat a inviat !
Mai trag si eu cu urechea pe la voi, ca tare sunteti harnicute si bine informate
Mihaele, ma bucur sincer sa vad ca ai trecut peste esec si ca ai gasit puterea de a o lua de la capat . Sa fie intr-un ceas bun !
Ce cauza ai gasit ?
Fetelor, am toate simptomele voastre - exterioare - picioare umflate, piele uscata, fragilitate capilara, parinti cu probleme similare.
Nu am facut analize aprofundate de trombofilie, singurele care mi-au iesit mai proaste au fost analizele imunologice, NK au iesit mai mari decat normal. Am fost si la o interpretare a valorilor la un dr. de la V Babes, unde le-am si facut si pot spune ca am iesit asa cum am intrat, adik nimeni nu poate spune daca la nivelul uterului imunologia este identica cu cea de la nivelul sangelui periferic care se recolteaza pt analize si in plus, rezultatele sunt destul de punctuale, peste 1 luna se poate sa fie alte valori, etc.
Adica ... am intrat vaca si am iesit bou !
Iar medicul ginecolog este si mai superfluu, nici macar nu considera necesar ca inaintea FIV sa iau corticosteroizi pana la punctie - desi am citit mult si se recomanda cam cu o lna inainte o terapie de imunosupresie.
Eu nu am pierdut nici o sarcina, sunt ca Mihaele, nu se nideaza neam! nu raman gravida desi am in antecedente 2 sarcini naturale, la care am renuntat ca o tampita, acum multi, multi ani, intr-adevar.




"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

M-am pierdut printre capitole, lamuriti-ma va rog: ce analiza sa cer la Synevo, aceea cea mai completa pt trombofilie si , pentru ca acum iau Thrombo Ass 100mg, la cat timp dupa ce intrerup pot face analiza ?
Multumesc







"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Goldi iubiuta eu am anticorpinucleari pozitivi si limfocite B mici si limfocite T mari si mi sa spus la prima vedere ca trebuie sa fac imunostimulare a ramasa ca medicul sa vada ce este mai bun pentru mine. Si la celulele Nk se face imunostimulare inainte de Et nu stiu ce sa mai zic ca am 4 esecuri si nimeni nu mai zis nimic dr de la Victor babes a zis ca nu stie mare lucru despre ce am eu si ca nu afecteaza implantarea cu absolut nimic ceea ce nu este adevarat acum ce va vrea Dumnezeu sepr ca data viitoare sa reusesc va fi ultimul fiv. Te pup si bafta multa




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Eu am usoara limfopenie - si intr-adevar am racit in iarna asta cum nu mi s-a mai intamplat niciodata - cu limfocite T si B scazute si po****tii NK crescute . Acelasi amabil domn dr de la V Babes mi-a spus ca habar nu au ce sa ne faca.
Problema cu imunostimularea este ca nu sunt informatii despre o stimulare tintita la po****tiile imunologice "bune" , adica pe mine, cel putin, m-a sfatuit sa nu iau nimic pt imunitate, nici macar naturist pt ca s-ar putea sa creasca si limfocitele T ajutatoare, dar si NK .
Concluziile Imunofenotiparelor limfocitare au fost :
minim imunodeficit celular cantitativ; dezechilibru celular functional cu tentinta de stimulare NK; usor imunodeficit umoral central (limfocite B).
La tine care au fost ?




"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Goldi uite iubita cum este la mine
Observatii: Prezentia de anticorpi antinucleari in tritru mic .
Concluzii: Posibil proces cu componenta autoimuna minima.
Observatii: Usoara limfopenie,cu pu****tii limfocitare T in limite aprox.noemale cantitativ si procentual.limfovite B scazute cantitativ.Celule NK normale.
Concluzii: Imunodificit umoral central(limfociteB)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Goldi uite aici pachetele de la Synevo :
---Profil sindrom antifosfolipidic (anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM) 210 lei
---Profil trombofilie ereditara I (antitrombina III, proteina C, proteina S, mutatia factorului V Leiden, mutatia protrombinica) 425 lei
---Profil trombofilie ereditara II (antitrombina III, proteina C, proteina S, mutatia factorului V Leiden, mutatia protrombinica, gena MTHFR) 690 lei
---Profil trombofilie-screening (anticoagulant lupic, antitrombina III, proteina C, proteina S, rezistenta la proteina C activata, homocisteina) 350 lei

Eu am facut pe ultimul si si mi-a iesit proasta Rezistenta la prot C activata iar pt ca ac era proasta a tb sa fac ulterior mutatia fact V Leiden care a iesit si asta proasta iar la sfatul dr ginecolog am mai facut MTHFR pt a sti dc imi tb suport vitaminic.
La chestii imunologice nu ma pricep dar i-am gasit un link lui Mihaele in care scria ca se face tratam o luna inainte de FIV cu prednison parca.

Mihaele ma bucur ca esti optimista.
Mcrissa ti-am dat PM. Imi pare rau pt ce ai patit, sper sa-ti treaca repede.





Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Goldi cred ca 2 sapt inainte de anal tb sa opresti aspenterul. Sfatul meu este sa-ti faci o coagulograma completa care e gratis la Fundeni cu trim de la med de fam si separat profil trombofilie 2 care are toate mutatiile. Asa atingi tot.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Multumesc,
Da, o sa le fac si pe-astea, ce mai conteaza la biblioraftul de analize pe care il am !
Dar la profilul II vad ca lipseste anticoag lupic, sa-l fac separat ?
Am citi o gramada de articole despre imunitatea la nivel genital, si daca la voi puteti sa aratati cu degetul care este cauza si cu clexane, aspirina sau vit B sa reparati ceva, la mine - daca asta este cauza reala a infertilitatii - e fooooarte vag ce se intampla si ce se poate face pe viitor.



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Miki iubita nu mai pot spera ca voi reusi de data asta din pacate am avut multe dezamagiri si nu mai pot spera dar merg pe mana lui Bunul dumnezeu poate se va indura si de mine. te pup




Mergi la inceput