Cum se face branzica de vaci?

Cum se face branzica de vaci? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Va rog gospodinelor - am si eu nevoie sa stiu cum se face brnazica de vaca.

Asta- ca sa ii fac puiutului si concubinului niste papanasi.



Pentru parinti... despre copii!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tilis spune:

Branza de vaci dulce se face in urmatorul fel: cumperi lapte de vaca destul de gras si se lasa o zi doua pana se prinde. Dupa ce ai obtinut laptele prins pui la fier aceeasi cantitate de lapte dulce, iar in momentul in care incepe sa fiarba adaugi laptele prins. Lasi sa fiarba cateva minute (2-3min), dupa care intr-un tifon scurgi compozitia.
Sau reteta cu cheag (nu stiu daca o sa gasesti): pui lapte dulce la incalzit, iar in momentul in care se incalzeste - sa fie caldut (nu trebuie sa-l fierbi) adaugi cheagul (bunica mea punea la 8-10 litri lapte 2 linguri de cheag) si dai deoparte laptele si astepti, iar in cateva minute se face branza. Aici trebuie sa ai dexteritate ptr. ca branza se strange mai greu si se pune in tifon, nu stiu cum sa-ti explic, eu am invatat cu timpul. Daca ai copilarit la tara poate ai vazut cum se face.
Bafta, dar mai bine cumpara branza sau incearca cu cantitati mai mici de lapte!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

O improvizatie ar fi sa folosesti verse/witte kaas (sau ceva similar), dar s-o lasi peste noapte la scurs intr-un saculetz (dublu) de tifon. Dintr-un Kg se scurg cam 250g de zer. Nu e chiar ca branza de acasa , dar merge. Eu am facut placinta/strudel cu branza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Noi branzica de vaci pentru printesita noastra o facem astfel:1 litru de lapte la fiert. Cand clocoteste se adauga un iaurt simplu si se lasa sa fiarba putin, amestecand incontinuu sa nu se prinda. Apoi se pune intr-o strecuratoare. Ramane destul de putina branzica.
Va urez pofta mare la papanasi si papati unu si pt. mine.
Nadina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

cat:

Uite varianta cu lamaie si lapte praf.
1 litru de lapte, 3-4 linguri lapte praf, lamaie

Se fierbe laptele si se adauga laptele praf, se mai fierb impreuna 5 min din momentul in care a inceput sa clocoteasca. Se ia de pe foc si se pune zeama de lamaie si se amesteca. Laptele coagulat se rastoarna intr-o strecuratoare peste care s-a pus un tifon, lasand sa se scurga zerul.

se mai poate prepara branza proaspata si cu calciu lactic, 8 tablete la un litru de lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

branza topita facuta in casa

500g branza dulce
un pachet unt rama
o lingurita bicarbonat
branza rasa de oaie pentru a fi sarata

se framanta toate foarte bine si apoi se lasa o ora la crescut.se fierbe pe baie de aburi amestecand continuu .se lasa sa se racoreasca si se pune in cutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Mamamariana:



5 litri de lapte cu 3.5 % grasimi - unul mai grasutz adica
4-5 linguri de sour cream sau, mai nou am descoperit ca merge perfect cu vreo 3 linguri de cottage cheese (daca se gaseste si pe la voi)
Le puneti intr-o oala mai mare de 5 litri si lasati sa se prinda. In mod normal, daca temperatura e adecvata, nu e nevoie mai mult de 24 de ore. Tre sa fie cam 30 grade, mai puneti oala pe langa aragaz cand gatiti, sau pe langa cuptor daca faceti o praji.
Cand s-a prins bine, il puneti pe aragaz la foc mic pana cand se incalzeste bine - atentie!!! sa nu fiarba. Cand incepe sa dea primul clocot de fiert, o luati. Nu amestecati cu lingura - nu mai iese cremoasa si buna.
O strecurati apoi prin tifon curat, formati ca un saculet, il agatati undeva si il lasati cam 2-3 ore, depinde cat de tare vreti sa o faceti. Daca vreti sa faceti placinta, atunci trebuie sa fie mai tare si o lasati sa se scurga mai mult. Din 5 l de lapte iese cam 1.5 kg branza.
Incercati de cateva ori - s-ar putea sa nu iasa din prima.
Iese din lapte pasteurizat - verificat!!! dar nu UHT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Despre cum se face branzica n-ar mai fi multe de spus, insa eu am un mic secret ca rezultatul sa fie mai optim.
Dupa ce branza se copaguleaza, lasati-o in zerul care s-a format pentru inca cateva ore (2-3, iar daca este cu calciu lactic, si mai mult) si abia apoi puneti-o la scurs. In zerul respectiv exista o cantitate mare de cazeina, care este o substanta foarte sanatoasa, iar in plus branza iese mai dulce si mai gustoasa.

Pofta mare,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de ENYA


Pe mine pediatrul m-a invatat sa fac in casa brinzica de vaci ptr Vladi, cind avea vreo 4 luni : la 1 litru de lapte, cind fierbe, pun 8 pastile de calciu lactic si las pina se brinzeste, apoi strecor.Asa facem si acum, dar am folosit intotdeauna un lapte mai gras, ca sa iasa brinzica mai buna. Succes!
Amalia, mamica lui Vladi (2 ani si 8 luni)[/size=2][/blue]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de cl


Poti sa pui in laptele care fierbe iaurt. Alex al meu a refuzat branzica facuta cu calciu lactic, dar a devorat-o pe cea facuta cu iaurt. Totul depinde de bebele tau.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de cezara

Eu i-am dat fetitei mele, branzica facuta cu lapte acru.
In laptele dulce pus la fiert, am adaugat lapte prins sau suc de lamaie, sau cateva picaturi de otet alimentar. Iese mai dulce daca pui mai mult lapte dulce si mai putin lapte acru.
Mie cel putin mi s-a parut mai natural, sa-i prepar astfel branzica .Nu s-a intamplat nimic rau niciodata

cezara

Mergi la inceput