Licurici de ianuarie-februarie 2009 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micola spune:

buna seara!
nici noi nu mai mancam cum mancam odata...5 min si gata...ne strambam...
Fetele care tineti post, ce mancati ca sa nu pierdeti laptele?saptamana asta as fi tinut si eu...dar de maine ma pune sotul sa mananc lactate ca ce-i dau copilului? lapte din stevie?

LA MULTI ANI Andrei Valentin de crysyana

LA MULTI ANI Aidan

de Alexutzu 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Seara buna la mamici de licurici

ASAAAA, prin prezenta doresc sa va anunt cu rusine ...ca dupa 2 zile de cura am renuntat ...pt ca imi era rau...aveam ameteli iar bebe se stramba rau la lapticul meu, nu stiu de ce.
Drept pt care am tinut doar 2 zile, suficient ca sa detoxific cate ceva nu?

Bee, si la mine sanul stang produce mai putin lapte (la mine s-a intamplat asta dupa ce am avut problema aceea cu sanul stang si am facut febra..etc). Cand stiu ca ii e fff foame o pun mai intai la cel drept ca sa ii curga repede si mult si apoi daca mai vrea la stangul.

Ada, ce groaznic...mititica Dariuta...mi-e asa mila de ea . Sper sa ii treaca repede.

Bebelusi, imi ploua in gura cu pestele tau pe sare!! SI EU TIN POST!!! Ce imi faci?

Carmen, si noua ne-a fost dor de tine!! De acum sa nu ne mai parasesti, OK?

CADIA, multumim de aprecieri la nivel de freze . Si mie imi place sa ii pun in par tot soiul de fundtite, clame...

Szmonic, eu nu sunt DR dar din cate stiu eu nu e bine ca un copil asa mic sa scada in greutate...adica acest lucru are sigur o cauza si trebuie de vazut care e. Daca DR ta nu te-a lamurit nu sta asa, du-te la altul pana stii exact ce se intampla.


SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor tin sa va anunt ca am fost la pediatru si m-a sfatuit si pe mine sa incep sa ii dau lui Bladut cate o lingurita de suc de portocale, peste o saptamana 2 lingurite...si tot asa....... Nu dati stati linistite ca nu o sa ii dau, i-am spus ca mie mi se pare prea devreme. A zis sa ii dau calciu 10 zile si in rest a zis ca suntem sanatosi, a fost foarte multumit de noi.

Dragele mele eu sa stiti ca habar nu am cat mananca bebe la o masa, dar atata timp cat imi ia bine in greutate nu ma stresez cu asta.

Alina imi pare rau ca ai poftit la pestele meu, daca vrei iti spun si ce sa mananci de post: urzici, spanac, crema de brocoli de care ti-am zis, cumpara crema de branza tofu cu verdeata - e foarte buna, salate, cartofi copti

Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

Alina probabil ca ai dreptate, eu incerc sa nu panichez lumea ,dar pesemne ca si eu as fi fost in alerta dc bb ar scadea in greutate.Apreciez raspunsul tau.
Szmonic cat a scazut si fata de ce moment???


Bebelusi bravo!deci ati scapat de muci si antibiotic, excelent!!!!ma bucur mult!si inca o data un medic crescut sub editura Capraru and comp recomanda sucul de la 2 luni.Noi asa am fost crescuti, asta este....acum se poarta altfel si nu se updateaza.Istoria ne va spune cine are dreptate.Pn atunci sa fim mai toleranti.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8069a40b05eaf331b3527d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url/" target="_blank">VIDEO ANDREI
POZE ANDREI
mami cea mai fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

buna!

Vin sa ne laudam un pic! De ieri Florence se sprijina bine in coate si isi tine capusorul sus cand sta pe burta. Iar din seara aceasta, la exact 1 luna de la plecarea din Japonia, si-a infipt bine piciorusul in saltea si s-a tarat in fata.Apoi mama i-a pus palma drept punct de sprijin pt picioare si fetita mea scumpa i-a dat batai cu inaintatul, taras pe burta. La un moment dat a obosit, si-a pus capul in saltea si a inceput sa suga salteaua! E inceputul unei noi etape sau doar o intamplare dupa masajul binefacator ce a urmat baitei?!

In rest, activitatile zilnice obsnuite plus ceva pregatiri pt Paste. Sunt franta de atata alergat si dupa copii si dupa cumparaturi. Zilele astea nu am reusit sa va citesc, sper sa o fac , macar de Paste.
Somnic usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

stimate doamne

azi am descins cu vreo doua prietene la depozitul de hainutze de copilutzi

am cheltuit duble de cat ma gandisem initial

recomand sursa, hainutze in mare parte de calitate..doar le vezi acolo si iei ce e ok... si preturi nu mai zic

ca un ex acest costum de i l-am luat lui Teo pt botezul lui Andu acolo e 43ron, iar o amica l-a luat de la un mag de cartier cu 200ron iar prin mag victoria sau unirii sunt spre 300ron

http://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii/3038924275/

ca idee pt cine comanda online, cel putin la hainutele de baietei..
eu initial ziceam ca-i iau lui Teo hainutze de vara pt 3 ani (el are doi ani si 3 luni)... erau mari pt 3 ani,...numa bune cele de 2 ani

deci daca vreti sa luati la bebei luati de 3-6luni pt vara...ca eu eram tentata sa iau de 6-9 la grasul meu, da nu e asa...

sunt bune cele de 3-6 luni


pup fete, multumim Selene de pont!



Alinuk
mamik de Andu mik si Teo voinik

nasterea - ca un cadou
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4b43ab1fe6e90f0fd2caa0" target="_blank">fericire, implinire..un an de Teo!
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Bebelusi, foarte bine faci!! Sa nu te iei dupa el! Auzi, suc de portocale la 2 luni!! Ala nu e sanatos?!

IRINA, ma bucur ca ai aceeasi parere . Stii...sa-ti zic un secret ...cred ca mi-am gresit cariera..trebuia sa ma fac medic, atat s-a rugat mama de mine si eu NU si NU, vreau sa ma fac ASE-ista...si asta am facut. Acum cam imi pare rau...ma atrage mult medicina...deh..
Prietenii ma considera "medicul" grupului. Intotdeauna le spun ce sa ia/faca daca au anumite probleme medicale si mai ales acum dupa 2 sarcini am devenit "experta" in ale gravidiei, ca sa zic asa. Si cum sunt singura din gasca noastra care a nascut iar celelalte fete aspirante, ma intreaba mereu ce si cum...

Eli, BRAVO pt bebe Florence . Si la cat mai multe noutati sa auzim de la voi.

Alinuk, deci am avut dreptate . Ma bucur ca ai ajuns pe acolo. A meritat nu? Eu pe la sf. verii mai dau o tura sa fac aprovizionarea pt toamna-iarna. Ia zi, tot ma-sa era acolo? Sau te-ai intalnit chiar cu tipul de se ocupa?

Selene, ai MUUUUULTI pt pontul cu hainutele!!



SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

of am avut asa o zi idioata!

Ma doare o masea teribil , nu indraznesc sa sun la stomatoloaga am fost vineri si ma programase abia pe 11 mai dupa botez.Dar maine cred ca sun...sa nu sun degeaba ca deh e sapt mare.

Apoi am fost in mall cel nou din Militari unde am alergat efectiv nu stiu ce am vzt si ce nu...voiam sa si ia Radu adidasi dar nu ne-au placut pe viu unii dintr-o reclama.Apoi am intrat in Auchan unde am luat o gramada de hainute pt finuta noastra care locuieste la tara, langa Piatra Neamt si dulciuri si jucarii.si cand am iesit.....era 20.24 Andrei era cu tata AFARA ca tata nu mai are rabdare in casa cu el.Am inlemnit!!!era intuneric, mi se parea mai frig decat era, nu mai stiam nici cum e imbracat bebe...oboseala nene.Abia am ajuns acasa.In fata blocului cei 2 relaxati , pui dormea bine infofolit de tata cu paturica.I-am facut baita si apoi Radu a plecat sa l duca pe tata.

De unde nu s-a mai intors pn acum.De ce???pt ca un dobitoc l-a acrosat pe strada la ai mei.Erau intr un spatiu f mic, masini parcate de o parte si de alta.Radu pe loc si celalalt a trecut incet pe langa el si dp ce a trecut botul masinii a accelerat si a fugit.Evident ca a fost lovita masina noastra ...dhhh si acum e la politie!!!!!!!!!!!!

M-am chinuit sa ma spal, sa pap ceva asta in timp ce Andrei a mrait sau tipat pe aici de ma asurzea.Gandacul a adormit acum dar eu nu s linistita fara Radu.Of, m-a sunat la un mom dat sa-i dau nr de contract Casco si nu stia unde e!!!!!!!!M-am enervat si acum imi pare rau ca am tipat la el!M-am enervat ca nu stia unde l-a pus!Si m-am enervat ca urla telef prea rau si sa nu se trezeasca copilul.Am sperat sa ma simt bine azi dar am inteles o data in plus ca pana nu mi iau copilul cu mine nu am ce cauta aiurea in tramvai la cumparaturi ca eu nu ma simt bine.Cine o putea bine ca poate dar eu nici nu am cu cine sa-l las!Tata nu e femeie!Nu mai voia in casa ca el plange in casa , iar afara in carutz el doarme mereu!ii era usor afara!Mama era libera azi dar nici gand sa ma ajute, nu e o noutate.

De altfel am un mail de la doctorita mea.Va redau un fragment:

In ceea ce priveste atitudinea parintilor tai vis-a-vis de el, cred ca si ei au nevoie de o perioada de adaptare. Au nevoie de putin timp sa-l cunoasca, sa-i cunoasca obiceiurile, sa-i recunoasca nevoile. Au nevoie de cnfirmarea ca ce fac este bine. Andrei ese inca foarte mic, ei nu stau in permanenta cu voi sa-l vada si sa-l urmareasca tot timpul. Si se trezesc singuri cu copilul mic al carui limbaj nu il inteleg intotdeauna si se tem. Cred ca ar fi bine ca o perioada pana mai creste putin (cateva saptamani) sa stai si tu cu ei cand vin la voi, nu sa-i lasi singuri cu copilul. Ei sunt implicati sufleteste si isi fac o graza de probleme la fiecare scancet sau grimasa. Strainii sunt mai relaxati. Incet se vor obisnui unii cu altii si vei avea si tu mai multa libertate, dar deocamdata asta este situatia. Degeaba incerci sa grabesti lucrurile, ca nu merge!. De ce crezi ca in versiunea po****r-religioasa se considera ca mama nu are voie sa iasa din casa inainte de botez? Pentru ca nimeni nu o poate inlocui in aceasta perioada. Din dorinta femeilor de a avea libertate, de a-si nega conditia si a-si crea iluzia ca au aceleasi drepturi cu barbatul s-au gasit solutii de compromis. Subliniez: de compromis.
Daca chiar vrei sa iesi, lasa-l pe Andrei cu Radu pentru ca el se descurca cel mai bine. Dintre voi toti, el are atiudinea cea mai sanatoasa si isi cunoaste baiatul cel mai bine. Ai incredere in el.



Deci asa ar trebui sa fac!
Va pup! ma duc sa-l sun pe Radu sa il impac si apoi sa-l astept cu ceva papa ca nu a mancat de azi dimineata nimic.Noapte buna.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8069a40b05eaf331b3527d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url/" target="_blank">VIDEO ANDREI
POZE ANDREI
mami cea mai fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

O chestie foarte interesanta, vreau si eu sa-mi duc copilul la astfel de cursuri de inot, foarte folositoare, mai ales ca pe aici aproape toate casele au piscina. Pare destul de scary, felul in care sunt invatati copilasii sa pluteasca chiar si atunci cand "cad" in apa imbracati sau cu capul in jos.




In alta ordine de idei, am scapat de defense, a fost foarte lunga prezentarea, aproape trei ore, obositor....mai am de facut niste modificari la teza si apoi submisia finala, oricum ce a fost mai greu a trecut, partea mai importanta era aprobarea tezei de catre comisie si asta s-a intamplat azi.

Daiopri, m-am tot gandit la tine, ai facut bipsia, cand ai rezultatele? sper din toata inima ca esti bine.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Venerata spune:

Buna dimineata,

Sau e prea dimineata sa va invit la o cafea??? Sunt bucuroasa sa va spun ca Liviu a dormit de aseara de la 10 pana la 6.30 dimineata. Si dupa ce s-a trezit ii mai ardea si de gimnastica - 1, 2...1, 2/faceti toti la fel ca noi. Apoi i-a tras un zambet lui tati si si-a savurat lapticul, aprox 160 ml. De obicei manca pe la 12 si in jur de 4.30 - 5 dadea primul semnal de "alerta de foame" , si de aceea performanta din noaptea asta mi se pare deosebita.

Am fost si noi la policlinica pe 14, la vaccinarile de 2 luni, l=au intepat in amandoua piciorusele, of, puiul mamii! Avem 5,200 g si 55 cm, ne-am facut mari, ce mai?!

Uitati ce am gasit pe DC, poate va distrati si voi! Si sunt sigura ca macar 10% din "sfaturile" de mai jos au ajuns deja la urechile voastre .

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1046

Mergi la inceput