*LMA*!! Puiutzi de Randunici 2008!! (245)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Liana, e o dulcica! lui Stef nu i se vad deloc maselele Nu mai pot de ras cand zici ca se dospeste cu aer

Am fugit la nani

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikydoozza spune:

ursu sa fie intr-un ceas bun!
urez s eu la multi ani sarbatoritilor de azi si de saptamana trecuta!!! fetelor sa va traiasca puiutii de 1 anisor,sa va bucurati de ei!!

noi am sarbatorit sambata trecuta pe 4.04. o sa revin cu poze. noi am ales asa: zar , oglinda, bricheta( nu stiu ce cauta pe tava si cine a pus-o. dar cum noi nu o lasam cu brichete desi se arunca mereu la ele e clar k a ales-o)

nu am intrat sapt asta, sun t in urma rau. am citit doar ultimul capitol.
eu sunt moarta de racita.febra, frisoane, tuse, rosu in gat, nas infundat, stranut, etc. stau cu masca pe fatza prin asa ( nici nu pot sa respir prin ea, dar rezist, rezist, rezizt)
alexutza are si ea mucisori de cand cu vantul asta de afara. a stranutat 2 zile si acum am ramas doar cu mucii( rar mai hornaie)
ii dau de 3 ori pe zi nurofen, vit c 10 pic/zi si picaturi pe nas. altceva ce ma sfatuiti?

sper sa ne revenim pana sambata ca fugim la tara de Paste si stam pana luni.
apropos de impartasit, eu ma gandeam ca o impartasesc duminica dimineata in ziua de Paste. o fi bine asa sau treb acum in sapt Mare?

am vazut reportajul despre pangasius. clar nu-i mai dau.si asa mananca f rar peste , dar de fiecare data i-am dat pangasius(la recomandarea pediatrei. mi-a zis pangasius, cod sau ton)

pozici nu am apucat sa vad decat cateva cu mufa. il pup si eu de frumos!!

aaaa de ieri mergem si noi singurele ( si mult) in week-end am lasat-o la mama pe alexia si acolo a inceput sa mearga. ma sun mama si -mi zice k alexia s-a ridicat deodata in picioare si a luat-o spre baie dupa picica( preferata ei tzizi- ea o striga sisi) nu-mi venea sa cred!!! si cand am adus-o acasica am lasat-o in picioare si a traversat toata sufrageria.!!! yupy!!!

referitor la ciorbite , acum o sapt a facut buni ciorbitza de pui si balea toata. i-am dat de la noi din farfurie zeama si i-a placut. apoi am zis sa -i pun separat cu carnta si legume si le-am pasat un pic cu furculita( nu a mai fost asa incantata)

naty sanatate Iuliei. o pupa mama!! propos ne-am dat si in trenuletz!!! acum in loc de leagan pefera sa se joace la nisip. a scos-o buni in week-end in parc si i-am zis sa-si ia cutia cu servetele umede si sa-mi lase fata sa se joace la nisip. a luat toate jucariile la bebei, se ingropa in nisip. e dispe dupa mingiutele bebeilor. si dupa ce ne-a povestit buni s-a dus mamai repede si i-a luat la fata mingiute mici si galetusa cu lopetele pt nisip.

va pup si va doresc o saptamana placuta!!! sper sa mai intru!!! eu una nu stiu can o sa ma apuc de curatenie. lucrez pana vineri. noroc ca am mai facu cate ceva c ocazia turtei!!!( geamuri, frigider, curatat canapea)







http://community.webshots.com/user/mikydoozza48

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Buna,
Nu am avut timp si nici stare de spirit de forumit. Povestea Emmei m-a rascolit si m-a intors pe dos, am rasfoit mesajele, m-am uitat la poze ore in sir... nu pot intelege de ce Dumnezeu face astfel de decizii. Haieti sa nu ne mai plangem de viata. Eu am incercat sa-mi fac o promisiune ca sa incerc ca pe viitor sa nu mai dramatizez lucrurile. Sanatatea este cea mai pretioasa pe lume. Va doresc tuturor asta, copilasilor si la toti cei din jurul vostru.
Adrian e bine, e la capitolul mutat. L-a apucat cam cu vre-o 2 saptamani in urma. Muta orice poate, scaune, cosuri, maturi,fotolii, mese, jucarii ...orice gaseste care poate fi mutat il ia in brate si pleaca cu el. De la carti la scaunul de leganat a mutat orice. plima galeata de spalat pe jos prin toata curtea.
a trecut si episodul zbung zbang cu dulapurile, ala de mancat pietre...si multe altele.
Offf pana la 18 ani mai avem...
in rest suntem ok, el dupa o saptamana de mancat intr-una de 2 zile face greva foamei...ata ete..ne conformam. Are 86 cm si continua sa creasca. ii place sa il dau in vagonet. i-a luat Mihutza de ziua lui un vagonel mic care se trage si se urca in ala si tipa ta ta taaaa.
Face papa, tai-tai, yummmmyy, scoate sunete, fluiera(asta e cea mai noua inventie a lui, fluiera prin toata casa). Cand vrea papa ridica mana si face din degete. Pocneste din degete si o prietena l-a invatat sa joace ca la Maramures. Topaie si rade.... In rest cand se plictiseste isi ia pianul in brate si danseaza. ii place muzica, pianele, si tot ce scoate sunete.
Acum tre sa fug ca e tarziua si maine e ziua sotului si ZAU ca nu i-am luat nimik.
pup fetele

Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikydoozza spune:

aaa scuzati scrisul meu ultra rapid. nu am mai corectat. litere mancate . intelegeti voi!!!

http://community.webshots.com/user/mikydoozza48

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VioletaH spune:

Mimo si alte mamici interesate, ia-ta ce spune Dr. Sears despre copiii care nu vor sa pape:

<< Q: "My fifteen month old is the pickiest eater on the planet. She eats almost nothing, and I am afraid she is going to waste away. How can I get her to eat more?"

Picky Eaters

Although some children at this age will be good eaters, the general rule is that most toddlers are very picky eaters. They will typically eat three or four bites and then want nothing more to do with the food. Parents often worry about their children's nutrition during this picky time. "How can my child grow on nothing but milk and crackers?" "Will he become deficient in certain vitamins?" "My baby absolutely refuses to eat any vegetable!" One reassuring aspect of all this is that yours is not the only child who refuses to eat. The vast majority of other toddlers go through this stage. You went through this stage when you were a toddler as well, and look how you turned out. (This may or may not be reassuring to you!) This simple fact of life is that toddlers are supposed to be picky eaters. In a world where they have little control in their life, it is one of the first areas that they can exert some control over. It isn't that they aren't hungry. It is simply that they realize they can turn their head, push the spoon away, clamp their mouth closed, and thus be in charge of the situation. This stage is a precursor to temper tantrums - the next phase of fighting for control. The bottom line is that baby will outgrow this stage. You can either stress about it and try every little trick in the book to coax your toddler into eating more, or you can just sit back and let him mature out of this stage in the next few months. Either way, he will come out just fine.

Strategies For Feeding The Picky Eater

Here are two strategies you can try to get a few extra calories and vitamins into your child:

Grazing - do not expect your toddler to sit down and eat a full meal three times a day. Instead, keep out a plate of finger foods (healthy ones) on his table. Let him graze on and off throughout the day.

Reverse psychology - at mealtime, have everyone sit down at the table and begin eating. Sit baby in the highchair, but don't give him any food. Pretend he is not even there. He will watch everyone else eat, and realize he's being left out. He may then ask for your food or reach for your plate. Do not have a plate of food ready for him, because if you then set a whole plate of food down in front of him, he may reject it. When he asks, give him a bite of food off of your plate (this can either be your own food or something you've prepared for him). Don't offer him a second bite until he indicates he wants more. Continue giving him bites while he is interested. Don't pay him too much attention. Act like he is interrupting you to get bites of food. The second you sense he is becoming a bit resistant, stop feeding him and go back to the ignoring phase. He may again start to feel left out and ask for more. Before baby realizes it, he has eaten twenty bites of food!

And what does baby perceive during this time? That he is in control. Some parents are afraid to let their babies control them. Well, in this situation, baby isn't trying to control you. He is learning to be in control of himself, and this builds better self-esteem and independence. This method works best when there is more than one person with you at the table. If you and baby are alone, then read a book or magazine. We are not suggesting you get in the habit of ignoring your child or reading during mealtimes when you could be interacting with him. But for this picky stage it is ok.

Feeding Strategies That Don't Work - What NOT To Do

Here are some feeding issues that some parents have tried, but may not be appropriate for toddlers at this age:

Insist that baby finish his meal - making baby sit in the high chair until his food is finished is unrealistic at this age. An 18-month-old is unable to understand "you can't get down until you finish your dinner."

Insist that baby not make a mess - this too is unrealistic. Toddlers are supposed to make a mess while eating. That is how they learn. You can draw the line on making a mess where you feel it is appropriate, such as when baby begins throwing his food, it's time to get down.

Make baby eat what you have prepared - one of the most useful concepts parents learn is flexibility. Offer baby a variety of foods. Don't expect her to eat liver and onions! Baby may not feel like spaghetti that night. Offer her an alternative. Be careful not to give in too much, such as crackers and bread for dinner every night.

Don't push it - when baby does not want any more, let him be done. Trying to coax a few more bites into him may turn into a battle, and may turn him off to eating. This makes him even more picky at mealtimes.

Remember, you can either spend the next two years worrying about your picky eater and trying every trick in the book, or you can just sit back, relax, and let your toddler go at his own pace. Either way, he will come out just fine.>>

http://www.askdrsears.com/faq/fit1.asp



Vio & Sean
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=863471b462ccca5342ce0b&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">Amazing 365

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VioletaH spune:

LA MULTI ANI, SANZIANA! Sa cresti mare si cuminte si desteapta si sa ai mult noroc!

Ursulico, felicitari surioarei tale! Ce frumos!




Vio & Sean
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=863471b462ccca5342ce0b&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">Amazing 365

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VioletaH spune:

Adriuta, 86 de cm????? WOW! Cred ca Adrian e cel mai inalt copil de pe crenguta! Pupe mama de atlet istet si frumos



Vio & Sean
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=863471b462ccca5342ce0b&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">Amazing 365

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

mdaa.. ma apucasem de rasp la capitolul de trecut de dimineatza, dar.. nu s-a potrivit socoteala:
ola!
multumimi fetele de aprecieri!
Bubu, Ramo
Clau eu asa fac.. o pap toata si pe urma de la capat.. aa si mai nou se pare ca a invatat si ea sa dea pup ca lumea, atat ca nu o face prea des ..
am vazut-o si eu pe Bianca cea ochioasa ..frumoasa plimbareala voastra..
Mimo ce bine ca azi nu ai praf de covoare in peisaj
Alice imi pare ru de patzania urata! si eu un degetel pansat!
Ariel numai sa nu se supere fetele ca vrei colajele..
da Luny de cand am vazut copacul mi s-a nazarit sa ma cocotz in el.. in amintirea vremurilor din copilarie
Olgutza si voi cu aventuri vad ca.. si la impartasanie..
ce tare Mufy cu facaletul!
mai gecko apoi nu m-as fi gandit veci la asemenea tort.. ma asteptam sa apara cine stie ce minunatie, si cand colo surpriza! f tare!!
Giani yuppii!! imi place cu AMR-ul tau!
Bubu f frumos vb Stef la tel.. asa face si Andra!
tare faza cu papuceii!
Bv Rebe pufosica!
Mimo sa vezi ce ti-o furi de la Vladut cand creste..
Ursule ce distractie fu pe acolo! f frumos!
Felicitari sorelei pt NO 3! ce v-ati potrivit cu sarcinile!
BV Miky pt mergacioasa!

Adriutza ce ma bucur sa aud de voi! eu atletul si muschiulosul!mi-l si imaginez cum reorganizeaza tot pe acolo ..
LA MULTI ANI lui Cuscru! multa sanatate, sa fiti fericiti si tot ce vreti voi sa vi se implineasca.. si va mai doresc si o fetitza!

LA MULTI ANI SANZIANA!! sa fii sanatoasa, voioasa, mereu zambitoare si sa ai parte de bucurii in viata!
Kya sa va traiasca Zanutza!


Mihaela, mamik fericit de Andra - 29 martie 2008

Pozici
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5211d37ef93faf418fe040&source=category&category_id=all" target="_blank">Povestioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clodute spune:

Buna dimineata,

LA MULTI ANI ! Sanziana dragutza

si la multi ani tuturor care au implinit 1 an pina acum.
La multi ani sotz de Adriuta.

Ursulica sa nu zici ca sora ta sta in cartier cu parintii mei... la aceeasi biserica l-am botezat si noi pe bebe Patrick.

Pupici la toata lumea.



Clodute mami de Patrick si
cu Karolina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clodute spune:

Acum am realizat ca sunt prima ...dau si .. sper sa fi iesit buna ca eu nu beau si nici nu ma pricep sa fac si la fel cu bobocino... capucino..si alte cino...



Clodute mami de Patrick si
cu Karolina

Mergi la inceput