Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(114)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

gigelica - cam 90%dintre noi ne confruntam exact cu aceeashi situatie. nu pot decat sa iti spun ce imi spun si eu mie si puiului meu: o sa treaca!
dai espumisanul la ore fixe, indiferent daca il doare sau nu si la noi mai merge o shmecherie cateodata, il pun cu burta pe burta mea si ii fac ushor masaj pe spate...cam asa adoarme in fiecare noapte. incearca sa nu te panichezi cand incepe sa planga, bble simte agitatia ta, vorbeshte cu el si explica-i ca este normal si ca o sa treaca si ca tu il intelegi...discursul asta te calmeaza pe tine in primul rand si ii transmite lui starea ta. dieta ta nu are legatura cu colicile lui(cel putin eu asa cred)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

buna dimineata!

Citat:
citat din mesajul lui Gaza22

2. Voua ce v-au prescris medicul in cazul in care bebelul face temperatura. Cel de aici a zis Eferalgan sirop pt bebei sub 3 luni. Dar tind sa cred ca e un maaare prost ca am cautat de mi-a venit rau si asa ceva nu exista. cel putin nu in farmaciile lor. Apoi am intrebat farmacista de ce produse mai stiam eu da a zis ca nu se folosesc sub 3 luni. Deci sunt in ceata total. Plsssss HELP. Noroc ca m-am gandit din timp ca nu stiu ce ma faceam daca ma loveam de asa ceva cand copilul meu avea nevoie urgenta.

Sper sa prind pe aici cateva mamici care sa ma poata ajuta. Acu ma duc sa citesc sa vad ce mai fac burticutele ramase.



39 + cu




Gaza22 noua ne-a prescris Eferalgan supozitoare

Vlad Andrei ( 4.01.2007) si Stefan Alexandru (17.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

PetraTudor,se poate intampla,atata timp cat nu se repeta nu sunt probleme

Vlad Andrei ( 4.01.2007) si Stefan Alexandru (17.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

petra - cred ca ti-ai raspuns singura. asa cum zice si dodo...daca ii iubim prea mult si ei sunt mici si fraieri...ce sa facem.mai facem si grseli, dar asa invata omul...nu?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Wow, Denisa, felicitari pentru kilogramele pierdute!!! Ne spui si cat ai acumulat in total in sarcina? Poate asa prindem si noi curaj.
[...]
Rog fetele care au nascut sa descrie putin celebrul dop care se elimina...cred ca a aparut si la mine ceva de genul asta. Seamana cu secretia gelatinoasa din perioada fertila, doar ca e maronie la culoare...dar firisoare de sange nu am vazut...


Pana la urma stransesem 12kg, din astea, ultimele 3kg brusc in ultima saptamana, aproape sigur apa, de-asta s-au si dus repede presupun.

Dopul... l-as asemana cu albusul de ou. Eu l-am pierdut in 4 sau 5 bucatele. Nu era maroniu, nici cu firisoare de sange. E drept ca a inceput sa se elimine cu o saptamana inainte de ruperea membranelor.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa
Anul acesta Iepurashul n-a adus cel mai pretios cadou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gigelica20
si la faptul ca pana la botez nu il poate apara nici macar ingerasul lui, caci nu il are deocamdata.

Hai, mai, termina!
Cum sa nu fie aparat si protejat un bebe mic? Botezul e doar un ritual in care fata de restul comunitati crestine, copilul primeste protectia divina. Ingerul lui il primeste cu mult inainte.

Cu microbii sunt de acord, dar sa nu dai in extrema cu care ma chinui cu sotul meu de 3 ani de zile. Nu-i lasa sa puna mana, e copilul tau, tu il aperi, tu decizi, ce daca nu le convine. Dar nu-ti fa nervi si din asta.
Pup

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

gigelica - cam 90%dintre noi ne confruntam exact cu aceeashi situatie. nu pot decat sa iti spun ce imi spun si eu mie si puiului meu: o sa treaca!
dai espumisanul la ore fixe, indiferent daca il doare sau nu si la noi mai merge o shmecherie cateodata, il pun cu burta pe burta mea si ii fac ushor masaj pe spate...cam asa adoarme in fiecare noapte. incearca sa nu te panichezi cand incepe sa planga, bble simte agitatia ta, vorbeshte cu el si explica-i ca este normal si ca o sa treaca si ca tu il intelegi...discursul asta te calmeaza pe tine in primul rand si ii transmite lui starea ta. dieta ta nu are legatura cu colicile lui(cel putin eu asa cred)








Nu am cum sa ii dau la ore fixe...caci nu are un program fix. Doarme de la jumatate de ora pana la peste 5 ore. Niciodata nu e la fel, niciodata nu e previzibil. I-am dat Espumisan la fiecare masa, nu e ok asa? Ca in prospect asa scrie: in timpul sau dupa fiecare masa.

Pe burta mea nu sta si pace, incepe sa urle si ma loveste cu picioarele pana cand il intorc si il tin in brate.




Gigelica(Lucia) - Obosita dar foarte Fericita de Victor-Andrei ( Pitonul colicios)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui PetraTudor

Fetelor, am intrat in panica, mi-a facut bebe aseara o surpriza de era sa fugim la spital, dupa ce a papat cam 40 de minute a vomitat dintr-o data tot, s-a murdarit de sus pana jos, si pe mine ca il tineam in brate, apoi a dat sa doarma, dar asa, instantaneu, m-am speriat atat de tare incat mi se parea ca nici nu il mai simt respirand!

Pediatra a spus sa nu-l hranesc 1/2 de ora si daca se repeta sa mergem la spital. A papat dupa jumatate de ora mai putin decat de obicei si a dormit de la 21 pana la 3, apoi s-a trezit, a papat de la ambii sani si a adormit dupa ce l-am plimbat si i-am dat suzetica vreo 5 minute, tot cerea san si mi-a fost frica sa-i mai dau, deja regurgitase putin...

Nu are febra, e vesel, ne-a zambit, dar de dimineata iar am reluat povestea cu papat la ambii sani, agitatie, regurgitat, ragaie si sughite "umed", acum i-am dat putin suzetica desi noi nu obisnuim.

Ce sa fac? E grav? Am citit despre refluxul gastroesofagian, dar nu cred ca este vorba despre asta.

Ceea ce da afara arata ca un fel de lapte batut, e cu bulgarasi si un fel de lichid transparent, adica pare o chestie digerata... In rest face pipi si cacuta normal...

Eu sunt speriata, orice face acum mi se pare altfel decat suntem obisnuiti.

MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!




Petra , ceea ce vi s-a intamplat e ceva normal, in sensul ca mai toti bebelusii au episoade de astea. Asa m-am speriat si eu la primul bb cand a vomitat o data de m-a umplut si pe mine pe fusta, bluza plus jumatate de pat, m-am speriat atunci, nu credeam ca in stomacelul asa mic de bb poate incapea atata lapte, mi se parea o cantitate imensa. Si arata voma aceasta exact asa cum ai descris-o tu. Si mie Damian mi-a vomitat chiar ieri, la fel m-a umplut pe bluza. Deci stai linistita, atata timp cat nu se repeta f des, abia atunci se poate suspecta un reflux. Altfel, daca se intampla din cand in cand, e ceva normal, sunt accidente ce apar cam la toti bebelusii. Pt ca mananca ca haplea. cu pofta, pt ca le vine jet prea puternic, pt ca mananca peste cantitatea care au nevoie, etc....

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

gigelica - de acord cu ayla....
cum poti sa crezi ca nu e protejat de Dumnezeu? ar insemna sa avem un Dumnezeu tare rau daca ar intoarce spatele unui pui de om nevinovat doar pt ca nu a intrat pana acum intr-o biserica. poate am eu o credinta un pic diferita, dar eu sunt convinsa ca puiul meu este protejat inca de cand avea doar cativa milimetrii sau poate chiar mai devreme. cat despre atingeri, spune clar: va rog nu punetzi mana pe el, e inca f mic si nu are toate vaccinele facute si isi baga mainile in gura.mai aveti un pic de rabdare sa mai creasca un pic si pana la toamna o sa ne jucam cu totii.
si gata, inchei discutiile. sa faca ei ce vor cu copii lor, tu asa simti si asa faci!de multe ori oamenii chiar nu se gandesc sau nu ii duce capul. la mine se autoinvitau nishte prieteni si ma anuntza f suavi ca ei si-au luat un pui de catel si ca vin cu el...eu repede le zic ca s-ar putea sa nu se inteleaga cu ai mei din curte si ei: a pai nu, ca e mic si nevaccinat il tzinem numai in brate. ia uita-te la ei! cum se gandeau ei ca vin cu un catel nevaccinat in brate si probabil mai lasau catelul mai luau copilul....da sigur! le-am taiat brusc dreptul la vizita!nu zic ca poate e ok si bb nu are ce sa ia de la catel, dar totushi, nu se face. si eu am caini dar nici prin cap nu mi-ar trece sa ma duc cu ei in vizita la un copil de doua saptamani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

gigelica - eu ii dau 15picaturi de 3 ori/zi. deci cam la 8 ore. bine cu aproximatie.



Mergi la inceput