Lacul Circului seaca

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns visatoare spune:

mi_a mai venit o idee... poate reusim sa ne lipim la o asociatie care sa fie deja constituita ca sa ne ajute cu mitingul: salvati bucurestiul de pilda ... trebuie sa vorbeasca careva cu ei ..

se ofera cineva sa rezolve asta?


iar asta e ideea mea de afis :


Veniti cu mic cu mare sa salvam Lacul!!!!!!


Lacul Circului - inima parcului se duce pe zi ce trece. Nu putem sa fim linistiti asteptind sa SE faca ceva!

Propunem iesirea in parc, la lac, in data de ..... la ora .....
Sunteti asteptati cu mic, mare si foarte mare
- cu bidoane de apa plata

- cu desene reprezentind lacul, ratele, nuferii

- cu creta colorata pentru a desena pe asfalt mesaje de SOS pentru lac

- cu fotografii ale lacului

- cu ginduri scrise


Vrem sa acoperim gardul de linga lac cu desene, fotografii si gindurile oamenilor legate de lac, ca un semn de incurajare.
Vrem ca toate aleile parcului sa fie acoperite de desenele copiilor
Am vrea sa ridicam nivelul apei pina cind se va gasi solutia de care cei ce sunt platiti pentru asta.
Cerem salvarea lacului( prin alimentarea din exterior si apoi prin regasirea izvoarelor lacului) si nu in ultimul rind incetarea abuzurilor din Bucuresti!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumpkin spune:

Visatoarea, wow, m-ai lasat fara cuvinte ! Am trimis pps-ul pe mail (am primit PM de la Natasa, deci imi merge PM, poate ai scris gresit nick-ul meu ?)
Stiti cisternele alea mari cu care uda florile din parcuri ? Eu imi amintesc ca am vazut cum se alimenteaza din lacul herastrau, poate ar fi o solutie pentru inceput...
Visatoarea, ai o gramada de idei bune, trebuie sa iasa ceva de aici. Doar ca...suntem doar noi trei...Cum o sa ne descurcam ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Miky, multumesc pentru pps, il trimit si eu mai departe. Visatoarea, ideile tale sint foarte bune, dar de unde sa incepem si cum sa facem? Saptamina asta toti alergam mult si nu cred ca cineva are timp sa mearga la primarie pentru aprobare (asta in caz ca pe acolo mai lucreaza cineva). Eu pot sa fac niste afise, dar alb-negru ca nu am imprimanta color. Pot sa trec duminica/luni sa le lipesc, dar nu cred ca e suficient. Linga parc e scoala 28, copiii de acolo ar putea face niste desene, dar scoala incepe saptamina viitoare.
Daca ne intilnim fara aprobare, ceea ce se poate, se cheama miting spontan (sau mai putin spontan ) numai ca nu putem chema televiziuni, ziare, etc. Cine merge si cere autorizatie pt miting raspunde de eventualele probleme (desi nu cred ca e cazul ca cineva sa dea cu rosii in mizeria aia de bloc). De facut trebuie clar sa facem ceva pentru ca ei isi bat joc de noi si ne ignora. Oare cit de greu e sa aduca niste tevi cu apa potabila spre lac? E usor, numai ca se pare ca lacul afecteaza blocul si s-ar prea putea ca interesul lor e sa-l asaneze :( Pe masura ce trece timpul mi se pare ca avem din ce in ce mai putine sanse sa salvam lacul.
Ma apuc sa scriu acum la Realitatea Tv ca pe astia ii uitasem. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Buna fetelor,

stiu ca a mai fost o astfel de actiune pentru a salva parcul Cismigiu.

http://salvatibucurestiul.wordpress.com/

Daca pot sa va ajut si eu cu ceva, va rog sa-mi spuneti.

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)



Bazar pentru Sonia, Andrei, Mihaita

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


.. si eu vedeam ca tot curge apa pe strada, si curge, si curge..

Pacat, mare pacat. Si asa sunt atat de putine parcuri in ast oras.. sa mai distrugem inca unul.

Jos palaria doamnelor!


Venim si noi la adunare/miting.. cu bidoane, cu creta, ce trebuie.






de M (7) si G (2)


Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns visatoare spune:

hai sa ne numaram citi venim
macar sa avem idee pe ce ne bazam. voi iesiti in parc cu copiii, intrebati si alti oameni ce parere au si daca ar fi de acord cu asa o actiune
intii doar vorbim, apoi stringem semnaturi; ce ziceti?

eu nu sunt in bucuresti acum dar vin sapt viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns phane spune:

Nu cred ca gasim suficienti oameni pentru un meeting, acum in prag de Paste.

Am putea face o campanie de awareness, de constientizare a oamenilor, inainte de a demara o campanie de obtinere de semnaturi pentru o petitie sau pentru un meeting.

Idei:
- putem face afise. Asta nu e greu; ma ofer sa le comand si sa le platesc (50 de afise A3), eventual sa le concep daca nu se ofera altcineva. Problema este ca lipirea lor in locurile de impact (stalpi, scara blocurilor etc) este ilegala; deci as prefera sa se ofere altcineva
- putem scrie cu creta pe trotuar, la intrarile in parc, in parc si in jurul lacului. Asta nu cred ca e ilegal, si e gratis

Ar fi bine sa ne organizam si sa facem ceva inainte de Paste, pentru ca va fi vreme frumoasa si oamenii vor veni in parc, mai ales in a doua zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorr spune:

Daca ramine valabil io vin pe 26 cu sot, copchil ...cu catel purcel...e parcul unde mi-am petrecut adolescenta...liceana la Traian ...asta demult...demult...poate reusesc sa inchiriez baiatului un costum de rata sau un nufar ...e o idee..
Deci astept vesti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Imi cer scuze daca nu scriu prea mult pe aici zile astea, sint pe fuga si cum prind un pic de timp, intru sa vad ce s-a mai scris. Evident ca eu voi fi prezenta, cum altfel? Am incercat eu sa iau legatura cu cei de la Salvati Bucurestiul si nu mi-a raspuns nimeni. Mai incerc si prin alte parti, poate se mai implica cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Phane, bine ai venit pe forum si multumesc ca te-ai inscris ca sa raspunzi la acest topic. (nu inteleg de ce mesajul tau apare inaintea mesajului meu desi e postat dupa, poate stie vreun admin). Tu zici sa ne intilnim a doua zi de Paste ca sa ne organizam? Fetelor, ce ziceti, sinteti in Bucuresti?

Mergi la inceput