Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (102)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns preety spune:

Fetelor neata!

Luminita, Andy.p, Claudinna
S-a dat pana la urma reteta de cartofi gratinati si de ciocolata de casa??? Daca da ... iertati-ma da n-am vazut

Voi scoateti bebeii pe vremea asta? Cum ii mai imbracati?

Anca, Cristineescu sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Neata aproape de pranz.
Ma chinui de dimineata sa scriu mesajul asta
RAdu e marait si in plus s-a trezit si cu temperatura...toate de la dintisori.Deja i-am dat 2.5 ml de nurofen,,si vad ca i-a trecut temperatura.

Boo si RAdu n-a vrut de nici o culoare suzeta pana acum la 6 luni..cred ca de la dintisori..acum daca i-o iau plange.

Anamona apa plata nu se fierbe..se pare ca-si pierde din proprietati

Va multumesc mult tuturor pentru urarile de ieri..si va pupicesc pe toate

Lumi ma bucur mult ca ti-au placut cartofii gratinati dupa reteta pe care am postat-o.

Ciocolata de casa

Ingrediente:
250g lapte praf
500g zahar
100ml apa
100g cacao,100g unt, 100g nuci, 100 g alune

Se taie untul cubulete si se lasa la temperatura camerei aproximativ 30 de minute.
Intre timp, se pune intr-un vas apa cu zaharul si se fierbe la foc mic pana se leaga siropul.
Separat se cerne laptele praf cu cacaua. Se adauga apoi siropul, amestecand energic.
Se pun cubuletele de unt si se amesteca sin nou pana se incorporeaza untul. Se presara nucile si alunele maruntite cu sucitorul sau tocate cu un cutit.
Se toarna compozitia intr-o forma unsa cu ulei si tapetata cu celofan.
Se lasa la rece pana a doua zi.

LA MULTE LUNITE BOBOCEILOR

Carla de Anca..wow 8 lunite
Tudor de Simo
Mario de maryb
Radu de onutzu

parca mai aveam ceva de spus..revin..daca-si revine si neuronu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui preety

Fetelor neata!

Luminita, Andy.p, Claudinna
S-a dat pana la urma reteta de cartofi gratinati si de ciocolata de casa??? Daca da ... iertati-ma da n-am vazut

Voi scoateti bebeii pe vremea asta? Cum ii mai imbracati?

Anca, Cristineescu sanatate multa!




S-a dat reteta, da, dar o mai dua o data:
"cartofii, cam 5-6 buc se taie felii subtiri, rotunde. Trebuie sarati si piperati, se asaza intr-o cratita ale carei margini au fost frecate cu usturoi si unse cu unt. Ouale -2bucati se bat ca pentru omleta, impreuna cu laptele-1/2l si smantina-5 linguri. Omleta se toarna peste cartofi, se presara bucatele de unt si se pune cratita la cuptor la foc mic. Eu mai pun si marar."

Am incehiat citatul din Baby_boy.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Baby_boy, multumim de o noua reteta!

Oana, dau un mare, ca iar am uitat! Sunteti bine? N-ai mai intrat de ceva vreme....

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Lumi, la Sambata plecam.

Cand am vazut ca-i Teo cu 40 grade m-am gandit ca s-a dus pe apa sambetei plecarea la sambata, de vinerea viitoare ... mai ales ca ne-au pus sa platim un avans substantial ca sa rezervam

Sper totusi sa fim bine toti si sa putem pleca.
Deja am juma de farmacie intr-o geanta. Precis nu vom folosi nimic din ea, dar asta nu inseamna ca n-o car dupa mine.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008), poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Anca multa sanatate!

Super retetele de cioco si cartofi

de Andrei Petru(18.08.2008)
Povestea bobocelului nostru

You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimihoo spune:

preety, eu am o regula de la care nu ma abat. nu scot copilul cande vant afara. dc e sa iesim pana la masina este ok, altfel in carutz nu. De frig nu mi-e frica, ca o pot imbraca gros, dar la vant n-am ce face. am auzit de boli infectioase luate din ... vant si mi-e frica si de sinusurile ei ...

Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)

http://jurnalulsofiei.wordpress.com/

http://picasaweb.google.com/mimihoo

www.flickr.com/photos/mipepitoida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Anca, multa sanatate! Sa te refaci repede!

ai incercat desigur, din lista de remedii de mai jos:

ginger (ghimbir) ras cu lamaie multa
homeogene / homeovox din ora in ora
tantum verde / hexoral/ spray
bioparox.

La mine, de cand am descoperit homeogene, ma opresc la el in lista, si nu mai ajung la bioparox. Sunt vreo 3 ani de-atunci. Si nici nu mai fac asa de des. Faceam cam la 2 luni, nu mancam niciodata inghetata, nu beam sucuri reci... si tot faceam.
Bine, si a mai fost anul "echinaceea"... cat am fost gravi cu Teo si inca dupa ce-am nascut o perioada buna beam minim o cana de ceai de echinaceea zilnic.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008), poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

Neata!

Beau si eu o cafea, nu ca mi-ar fi somn, dar sa imi aduc aminte gustul

Multumim de retete Baby boy, diseara ma pun pe gatit

Preety eu o sa il scot afara pe la 3-4, dupa masa de legume. Teoretic vor fi cam 16 grade atunci, asa ca ii dau maieu, bluza cu maneca lunga, geaca impermeabila la vant, pantaloni dublati9raiat cu bumbacel pe interior si o caciulita subtire

Ieri am stat afara vreo 2 ore si la sfarsit incepuse sa ii curga nasul I-am dat osciloccinum si vad ca deocamdata suntem ok. Mai ies si azi afara sa vedem ce se intampla

fetele

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Multumesc mult fetele

Ada, Hexoraletten pastile si Tantum spray folosesc. Homeopate n-am incercat niciodata, spre rusinea mea. Acum iau Amoxicilina pentru ca e groasa rau treaba. Am baut un Actimel rece in Real vineri cand am fost la cumparaturi si m-a lovit, parca am un cutit in gat

Edit: am citit prospectul la Homeogene, il trimit pe al meu sa-mi ia

Mamica fericita de Carla Alexandra(13.08.2008)
Piti mic se face mare

Mergi la inceput