Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (102)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Diversificarea lui Raducu merge... incet.
Am inceput sa-i dau, de cateva zile (cred ca facem o sapt, sau inca nu...), la ora 12 mar cu para (Hipp).
Suge de pe lingurita cea mica-mica, din cand in cand mi-o fura din mana si si-o indeasa pe gat in jos apoi este foarte mirat de rezultat (cupil cu lingurita infipta in amigdale), per total lipaim cam 50ml de zeama groasa (ii pun intr-un biberon larg la gura si cu "good grip" si de aceeaa stiu cam cat ii dau).
Pe la 1 continuam cu laptic, si bea tot cat bea el de obicei (240).

Avand in vedere ca plecam la munte vineri, cred ca nici n-o sa-i dau nimic in plus pana ne intoarcem, iau cateva borcanele la mine si-atat.
Apoi, o sa incerc sa ii fac supita de legume, cu tot cu carne, sa vedem daca o accepta zeama din biberon la ora 1, in loc de lapte... asa m-am gandit, dar nu sunt sigura ca m-am gandit bine.
Intai ca s-a tot vorbit pe-aici ca nu-i buna supa, si-apoi, cat i-o tine de foame? In fine, ma mai gandesc... Lui Teo nu i-au placut zemurile.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008), poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

neata! la multi ani cu intarziere floricelelor sarbatorite ieri, aniversatilor de ieri si de azi, la multe luni Carla scumpa! ua! 8 luni... domnisoara, nu alta!
Nerantula, eu i-am dat amaliei ananas, i-a placut foarte mult si e purgativ natural, deci il va ajuta pe Gruia cu constipatia. cat despre banana, renunt sa-i mai dau ca saraca aseara tare s-a mai chinuit.
un pupic pentru fiecare!


_
nasterea strumfitei mele
piticania creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

pana la urma voi ce faceti cu apa plata? o fierbeti? si in ce?

vad ca izvorul alb de la dorna la fiert face niste chestii mici albe.... eu i-am dat nefiarta pana acum...se intampla ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

andreutac am dulce pe printesa Eva si pe mamica ei desigur(poze noi gasesti la albumul de bobocei sau la semnatura mea sunt mai multe)
anamona apa plata nu se fierbe

de Andrei Petru(18.08.2008)
Povestea bobocelului nostru

You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Neata

cristinescu offf, imi pare rau ca aveti si voi bronsiolita... mama ei de boala!!!

Ma intrebai cat dureaza la noi o repriza de aerosoli...
Pai, noi facem 2 mascute la interval de 15 minute una de alta.. prima este 0.12 ml ventolin cu 1ml ser si dureaza aprox 5 minute, iar cea de0a doua este de 1 ml flixotide cu 1 ml ser si dureaza 9-10 min. Durata sedintei depinde de cantitatea de sol folosita dar si de tipul aparatului, eu am omron si nu este fff rapid dar nici ff lenes...

Sper sa scapati repede de problemute

Noi avem o bronsiolita astmatiforma si deja facem aerosoli de 2,5 luni!!

Sa aveti o zi minunata

PS: cum mai e tati cu serviciul? A gasit ceva?



mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

anamona, apa plata nu trebuie fiarta, creste concentratia de saruri si minerale, si in plus nu ai de ce, e microbiologic pura.

totusi nu am incredere decat in izvorul alb, de la Dorna, cum au ei asa frumos autorizare de la IOMC,

am incercat pe Teo si inca o fetita, alta apa. Adica nu eu, mama fetitei. Eu eram in delegatie (team building la Bran). Sotul meu cu prietena mea, el cu Teo ea cu fica-sa, la o cabana prin preajma.
Si s-au apucat ei sa faca biberoanele pt cupii, au pus ce-aveau si aia pe la frigider in cabana, borsec plata.
Si de nu s-au cufurit amandoi copiii vreo 2 zile de am zis ca-i bat pe astia cu apele lor... .

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008), poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Salutari!

Uffff, am reusit si eu sa ma imbolnavesc, rau de tot. Amigdalele imi sunt super inflamate, am febra 39 si ma simt ca naiba . Stau toata ziua cu masca pe fata sa nu ia si piti. Oare amigdalita e contagioasa?

Nausica, bavete eu am luat din Cora, sunt super, materialul e moale, au plastic la spate si ce e diferit de celelalte e ca au un siret in parti in care se baga manutele asa ca nu si-o poate ridica . Eu incalzesc atat apa pentru formula cat si mancarica la microunde. Dati cu rosii, nu dati, asta e. Nu descongelez, ci doar incalzesc cateva minute.

Giulianna, rosiile la cutie sunt Cirio, totusi nu i-am pus Carlei de la cutie. I-am pus 2 proaspete din care a ramas mai putin de 1/4 dupa ce am scos samburii si coaja. Oricum n-a fost incantata.

Claudinna, e super antemergatorul.

Andy_galro, aveti grija cu viteza

Nerantula, felicitari pentru progresul lui Gruia. Am asa un feeling ca banana ii va placea, si Carlei cea mofturoasa i-a fost pe plac. Incearca putin.

Multumesc tututor pentru urarile de ziua Carlei

Merg in pat, Carla e la plimbare cu bunica ei.

Intreba cineva de cartof, am incercat la 6 si la 7 luni, nu l-a papat neam. Nici in combinatii cu altceva. Asa ca cartoful dulce rulz . Si as incerca squash butternut, am vazut in Kaufland, aveti cumva idee ce gust are? E dulce?

Aaa, legumele de sambata au fost un fiasco total, a papat tot castronelul dar cu foarte multe fitze, mutre, jucarii, cantat etc. Tot tacamul

Mamica fericita de Carla Alexandra(13.08.2008)
Piti mic se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

La multe lunite pentru Carlita cea plimbareata!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Hypnotic Parade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Ada, pai la inceput nici nu poate fi vorba de foame, ci de gust. Asta e si motivul ptr care multi pediatri recomanda la inceput zemurile, si apoi piureurile, nu ca ar fi neaparat mai bine intr-un fel sau altul. Eu zic ca daca asa-ti spune tie instincul sa faci, fa-o!
Ce fain ca mergeti la munte... cu totii! Abia asrtept sa ne spui cum a fost si pozeee... unde mergeti? Sorry daca ai mai spus si n-am retinut....

Anamona, apa plata NU se fierbe. Eu am fiert la inceput - nestiind ce si cum - vreo 3 soiuri de apa plata, din acelasi motiv pe care l-ai descoperit si tu... niste chestii albe pe ibric...hm. la Buconiva nu raman niste chestii albe, nu ramane nimic, asta nu inseamna insa decat ca Bucovina are un aport mai scazut de saruri... Deci apa plata poti s-o dai asa cum e.

Cristineescu, multa sanatate puiului!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Anca, muulta sanatate!
Amigdalita nu e contagioasa, eu o fac periodic, o data la 2-3 ani... se lasa cu injectii, perfuzii.... urat. Sper ca la tine sa nu fie cazul, iar daca e amigdalita, Piti n-o va lua de la tine.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput